Close

Najlepsza pralka wirnikowa – ranking pralek wirnikowych

Pralki wirnikowe, określane potocznie jako frania, cieszyły się ogromną popularnością w latach 80 ubiegłego wieku. Mimo tego, że w większości domów popularne franie zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne pralki bębnowe to i tak wiele osób wciąż decyduje się na ich zakup. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem pralki typu frania? Jak działają pralki wirnikowe i czy korzystanie z nich jest jeszcze opłacalne? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku pralek wirnikowych.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Co to jest pralka frania?

Pralka frania to pierwsza, nowoczesna pralka wirnikowa, która pojawiła się w większości polskich domów w latach 80 ubiegłego wieku. Pralki wirnikowe do dziś wyróżniają się prostą konstrukcją oraz niewielkimi wymiarami, dzięki którym stanowią niezwykle praktyczne rozwiązanie dla seniorów, a także młodszych osób, które często podróżują lub regularnie zmieniają miejsce zamieszkania. 

Do najistotniejszych zalet korzystania z pralek typu frania można z pewnością zaliczyć ich niską cenę oraz niewielkie koszty eksploatacji. Ze względu na prostą konstrukcję, ewentualna naprawa lub wymiana poszczególnych części pralki wirnikowej jest z reguły łatwa do samodzielnego przeprowadzenia i nie wiąże się z dużymi kosztami.

Jakie są rodzaje wirnikowych pralek typu frania?

PRALKA WIRNIKOWA STANDARDOWA PRALKA WIRNIKOWA STANDARDOWA
+ niska cena
+ łatwa w obsłudze
+ lekka
+ krótki czas prania
- brak dodatkowych programów i funkcji
PRALKA WIRNIKOWA Z WIRÓWKĄ PRALKA WIRNIKOWA Z WIRÓWKĄ
+ wyposażona w wirówkę
+ intuicyjna w obsłudze
+ nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej
+ niewielkie wymiary
- konieczność samodzielnego podgrzewania wody
PRALKA WIRNIKOWA WIELOKOMOROWA PRALKA WIRNIKOWA WIELOKOMOROWA
+ dwie praktyczne komory
+ zajmuje mało miejsca
+ niska cena
+ oszczędność czasu
- może być niewygodna w użyciu
PRALKA WIRNIKOWA Z PODGRZEWANIEM WODY PRALKA WIRNIKOWA Z PODGRZEWANIEM WODY
+ funkcja podgrzewania wody
+ lekka konstrukcja
+ zajmuje mało miejsca
+ praktyczne rozwiązanie dla studentów
- zużywa więcej prądu

Jak wybrać pralkę typu frania? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Przed zakupem pralki wirnikowej, warto rozważyć, jaki rodzaj urządzenia będzie odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom. Jeżeli zależy nam na tym, aby pralka była przede wszystkim prosta w obsłudze i tania, to warto zastanowić się nad zakupem standardowej pralki typu frania. Jeżeli jednak zależy nam na obecności dodatkowych funkcji oraz większej funkcjonalności urządzenia, to warto rozważyć zakup pralki wyposażonej w wirówkę lub funkcję automatycznego podgrzewania wody.

Wymiary
Wymiary

Wiele osób decyduje się na zakup pralki wirnikowej ze względu na jej wymiary oraz niewielką wagę. Jeżeli zależy nam na tym, aby zakupiona pralka typu frania była mobilna, nadawała się do częstych podróży lub zajmowała niewielką ilość miejsca ze względu na ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, to przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie zapoznać się z podanymi przez producenta parametrami konkretnego urządzenia.

Pojemność
Pojemność

Większość dostępnych na rynku pralek wirnikowych cechuje się stosunkowo małą pojemnością, która świetnie sprawdza się dla jednej osoby, ale w przypadku całej rodziny może stanowić spore utrudnienie. Jeżeli zależy nam na małej pojemności pralki, to warto szukać wśród modeli turystycznych, natomiast osoby, które potrzebują sprzętu o większej pojemności powinny rozważyć zakup standardowej pralki wirnikowej lub takiej, która wyposażona jest w większą liczbę komór.

Obecność wirówki
Obecność wirówki

Niektóre, dostępne na rynku pralki wirnikowe wyposażone są w wirówkę oraz przewód odprowadzający wodę z komory, w której prane są ubrania lub inne tekstylia. Funkcja ta jest niezwykle praktyczna i pozwala znacznie zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na ręczne usuwanie nadmiaru wody z ubrań.

Obecność grzałki
Obecność grzałki

Pralki wirnikowe z możliwością automatycznego podgrzewania wody są z reguły nieco droższe od modeli pozbawionych tej funkcji. Warto pamiętać jednak, że zakup bardziej zaawansowanego urządzenia może okazać się znacznie bardziej praktyczny i wygodny, zwłaszcza jeśli planujemy używać pralki na co dzień. Dzięki obecności grzałki nie musimy martwić się koniecznością samodzielnego ogrzewania wody, co stanowi znaczne zaoszczędzenie naszego czasu.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia
Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Niektóre, dostępne na rynku pralki wirnikowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, które wpływają na zwiększony komfort użytkowania tego typu urządzeń. Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się czy zależy nam na tym, aby pralka frania była wyposażona w dodatkowe udogodnienia, takie jak funkcja automatycznego odsysania wody, możliwość zwiększenia prędkości wirowania czy obecność blokady zabezpieczającej.

Ranking wirnikowych pralek frania

Pralka wirnikowa Sigma

★★★★★
Pralka wirnikowa Sigma
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 4 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Do 15 minut
Sprawdź cenę

Kompaktowe wymiary

Pralka wirnikowa Sigma to urządzenie dedykowane wyjazdom rodzinnym oraz wycieczkom samochodowym. Szerokość pralki wynosi jedynie 38 cm, więc bez problemu można spakować ją do bagażnika lub większej torby podróżnej. Cała pralka waży 5,5 kg, dzięki czemu nie stanowi utrudnienia i znacznego obciążenia w trakcie podróży.

Oszczędny wybór

Mimo niewielkich wymiarów, pralka jest w stanie pomieścić nawet 4 kg ubrań lub innych tekstyliów. Większa pojemność urządzenia sprawia, że można korzystać z niego rzadziej, a w efekcie zaoszczędzić na zużyciu prądu i wody.

ZALETY
WADY
+ lekka
+ kompaktowa
+ zawiera funkcję wirowania
+ prosta w obsłudze
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka spełnia swoją funkcję. Na działkę jest idealna.” - Joanna, Bielsko-Biała
“Super, działa bez problemu.” - Tomasz, Goleniów

Pralka wirnikowa frania

★★★★★
Pralka wirnikowa frania
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 7 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Nie
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Do 15 minut
Sprawdź cenę

Duża pojemność

Szerokość pralki wynosi 46 cm, a jej długość około 80 cm. Mimo niewielkich jak na tego typu urządzenie wymiarów, pralka Sigma wyróżnia się dużą pojemnością, dzięki której jest w stanie pomieścić nawet 7 kg ubrań. Dzięki temu model ten nadaje się zarówno do użytku w warunkach domowych, jak i w trakcie podróży czy wyjazdów wakacyjnych.

Intuicyjna obsługa

Pralka wirnikowa Sigma wyposażona jest w intuicyjny i wygodny w obsłudze panel sterujący. Ustawienie programatora oraz czasu prania jest szybkie i łatwe do samodzielnego wykonania, dlatego model ten może okazać się świetnym rozwiązaniem dla seniorów, mających często problem z rozeznaniem się w różnorodnych funkcjach, występujących obecnie w nowoczesnych pralkach bębnowych.

ZALETY
WADY
+ duża pojemność
+ łatwa w obsłudze
+ funkcja odprowadzania wody
+ wbudowany timer
- brak funkcji wirowania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Sprawdza się idealnie na letnie szybkie pranie - oszczędność wody i energii, polecam.” - Beata, Ciechanów
“Bardzo dobra pralka! Polecam serdecznie!” - Halina, Bytów

Pralka wirnikowa Lusia

★★★★★
Pralka wirnikowa Lusia
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 13 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wielofunkcyjny wybór

Mimo dużej pojemności, wymiary pralki wynoszą jedynie 75x85x42 cm. Dzięki temu model ten sprawdzi się zarówno do użytkowania w domu, jak i w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Uniwersalny kształt pralki sprawia, że zmieszczenie jej w przyczepie kempingowej czy bagażniku nie powinno stanowić większego problemu.

Krótki czas prania

Zdecydowaną zaletą korzystania z pralek półautomatycznych jest krótki czas prania. Dzięki temu urządzenie zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż nowoczesne pralki bębnowe. Krótkie pranie stanowi również znaczną oszczędność czasu. W zależności od własnych preferencji można nastawić pralkę na pranie lub wirowanie trwające nie więcej niż kilkanaście minut.

ZALETY
WADY
+ intuicyjna w obsłudze
+ prosty panel sterowania
+ duża pojemność
+ krótki czas prania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka jest bardzo estetycznie wykonana i działa zgodnie z opisem, polecam serdecznie.” - Maria, Garwolin
“Urządzenie jest lekkie, ładne i działa bez zarzutów. Polecam.” - Mateusz, Szczecin

Pralka wirnikowa turystyczna

★★★★★
Pralka wirnikowa turystyczna
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 3 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Do 15 minut
Sprawdź cenę

Łatwa w obsłudze

Prosta konstrukcja pralki sprawia, że nastawienie jej jest niezwykle intuicyjne i zajmuje bardzo mało czasu. Aby nastawić pralkę, wystarczy włożyć do niej ubrania, zalać ciepłą wodą i wsypać odpowiednią ilość proszku lub innego, wybranego środka piorącego. Następnie wystarczy dostosować pokrętła timera i programatora do własnych potrzeb i w ten sposób rozpocząć pracę urządzenia.

Oszczędny wybór

Konstrukcja pralki Camry została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwiać zaoszczędzenie na zużyciu wody i energii elektrycznej. Do uruchomienia pralki potrzebujemy jedynie podłączenia do sieci elektrycznej, niewielkiej ilości ciepłej wody oraz odpowiedniej ilości wybranego środka piorącego. Ze względu na kompaktowe wymiary urządzenia oraz krótki czas prania, zużycie prądu i wody w przypadku sporadycznego stosowania pralki jest bardzo niskie.

ZALETY
WADY
+ mobilna
+ idealna na wyjazdy wakacyjne
+ intuicyjna obsługa
+ krótki czas prania
- niewielka ilość obrotów podczas wirowania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka jest szybka, wydajna i bardzo przydaje się na wyjazdy, polecam.” - Dominika, Krynica Morska
“Super rozwiązanie do domku letniskowego, urządzenia działa zgodnie z opisem.” - Adam, Wrocław

Pralka wirnikowa Ravanson

★★★★★
Pralka wirnikowa Ravanson
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 7 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Pralka wirnikowa Ravanson została wykonana z trwałego, odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Ponadto urządzenie wyposażone jest w wytrzymały, aluminiowy silnik wraz z bezpiecznikiem termicznym, który chroni obwód przed działaniem wysokiej temperatury w trakcie prania.

Łatwa w obsłudze

Uruchomienie pralki wymaga nastawienia odpowiednich parametrów na widocznych i intuicyjnych w obsłudze pokrętłach. Dzięki prostej obsłudze urządzenie może stanowić świetne rozwiązanie dla starszych osób, które ze względu na wiek lub problemy zdrowotne mogłyby mieć trudność z obsługą bardziej zaawansowanych technologicznie pralek bębnowych.

ZALETY
WADY
+ wysoka prędkość wirowania
+ krótki czas prania
+ łatwa w obsłudze
+ wysoka jakość wykonania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka została kupiona na działkę. Spisuje się doskonale, polecam serdecznie.” - Sebastian, Lubin
“Urządzenie idealne dla seniora! Polecam.” - Aneta, Gorzów Wielkopolski

Pralka frania turystyczna

★★★★★
Pralka frania turystyczna
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 4 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: 15 minut
Sprawdź cenę

Kompaktowe wymiary

Wymiary pralki Mesko wynoszą jedynie 36x37x53 cm, więc bez problemu można spakować ją do większej torby podróżnej, bagażnika czy przyczepy kempingowej. Pralka wyposażona jest w dwie komory służące do prania i wirowania, a łączna pojemność obu komór wynosi 4 kg.

Łatwa w obsłudze

Zdecydowaną zaletą pralki wirnikowej Mesko jest prosty panel sterowania oraz intuicyjna instrukcja obsługi, dzięki której samodzielne nastawienie prania nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Warto dodać również, że urządzenie wyposażone jest w dwa programy: jeden służący do standardowego prania, a drugi dedykowany praniu delikatnych tkanin.

ZALETY
WADY
+ lekka
+ tania
+ dwa programy prania
+ funkcja wirowania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Za tak niską cenę jest to naprawdę dobre urządzenie, polecam.” - Katarzyna, Myślibórz
“Prosta obsługa, krótki czas prania i skuteczne wirowanie. Wszystko zgodne z opisem.” - Paweł, Olsztyn

Frania pralka nierdzewna

★★★★☆
Frania pralka nierdzewna
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 4 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Tak
CZAS PRANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Pralka wirnikowa marki Frania to bardziej współczesna wersja kultowego niegdyś urządzenia. Model PWR-15A wyposażony jest w funkcję wirowania oraz przewód odprowadzający wodę po zakończeniu procesu prania, dzięki czemu korzystanie z pralki jest znacznie mniej czasochłonne i bardziej komfortowe niż kiedyś.

Automatyczne grzanie wody

Zdecydowaną zaletą pralki Frania jest funkcja podgrzewania wody, która nie występuje w żadnym innym modelu uwzględnionym w naszym zestawieniu. Dzięki temu, że pralka sama podgrzewa wodę, nie musimy martwić się o jej temperaturę, a w efekcie możemy znacznie zaoszczędzić czas przeznaczony na pranie.

ZALETY
WADY
+ funkcja podgrzewania wody
+ niewielkie wymiary
+ funkcja wirowania
+ automatyczne odprowadzanie wody
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka jest solidnie wykonana i działa bez zarzutu, polecam.” - Paweł, Piekary Śląskie
“Pranie przebiega szybko i sprawnie. Duży plus za funkcję podgrzewania wody.” - Beata, Katowice

Pralka Lusia

★★★★☆
Pralka Lusia
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 6 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Do 15 minut
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Szerokość pralki wirnikowej Lusia wynosi jedynie 50 cm, a jej długość 85 cm. Dzięki niewielkim wymiarom urządzenie świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które ze względu na ograniczoną powierzchnię w mieszkaniu nie mogą pozwolić sobie na zakup standardowej pralki bębnowej. Pralka bez problemu zmieści się również w bagażniku czy przyczepie kempingowej, więc może być użytkowana także jako pralka turystyczna.

Dwa tryby prania

Urządzenie wyposażone jest w intuicyjny panel sterujący, z pomocą którego można ustawić preferowany czas oraz program prania. Model PB60-2000E posiada dwa podstawowe tryby prania: standardowy i delikatny, który przeznaczony jest do prania bardziej wymagających tkanin

ZALETY
WADY
+ uniwersalna pojemność
+ niewielkie wymiary
+ dwa tryby prania do wyboru
+ funkcja odprowadzania wody
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka jest lekka i wygodna w użyciu, spełniła moje oczekiwania.” - Mirosław, Sochaczew
“Dobre urządzenie w adekwatnej cenie, polecam.” - Martyna, Kraków

Pralka kompaktowa frania

★★★★☆
Pralka kompaktowa frania
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ PRALKI: 4.5 kg
FUNKCJA WIROWANIA: Tak
FUNKCJA PODGRZEWANIA WODY: Nie
CZAS PRANIA: Do 10 minut
Sprawdź cenę

Wielofunkcyjny wybór

Dzięki estetycznemu wykończeniu oraz kompaktowej budowie, pralka Klarsetin nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i na czas podróży czy wakacji rodzinnych. Niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że pralka bez problemu zmieści się w mniejszych mieszkaniach. Może okazać się również znacznym ułatwieniem dla młodych osób, które ze względu na tryb życia często zmieniają miejsce zamieszkania.

Energooszczędna

Pralka pracuje z mocą 380 W więc bez trudu wypierze większość zabrudzeń na tkaninach, które nadają się do prania w urządzeniach wirnikowych. Konstrukcja modelu Klarstein Bubble Boost została jednak zaprojektowana w taki sposób, aby urządzenie pracowało wydajnie i nie zużywało przy tym zbyt dużej ilości wody i energii elektrycznej. Z tego względu model zalecany jest również jako rozwiązanie stałe lub tymczasowe dla seniorów i studentów.

ZALETY
WADY
+ funkcja wirowania
+ możliwość regulacji czasu prania
+ łatwa w obsłudze
+ wygodny, składany uchwyt
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pralka jest lekka, estetycznie wykonana i wygodna w użyciu, polecam.” - Paulina, Świebodzice
“Świetny wybór na wakacje. Na czas awarii pralki bębnowej “frania” sprawdziła się również w domu.” - Dorota, Włocławek

Czym różnią się współczesne wirnikowe pralki typu frania od swojej pierwotnej wersji?

Pralki wirnikowe, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych różnią się od swojej pierwotnej wersji pod względem zaawansowania technologicznego oraz obecności dodatkowych funkcji, takich jak wirowanie czy możliwość automatycznego podgrzewania wody. 

Warto podkreślić jednak, że mimo większej ilości dodatkowych funkcji, pralki wirnikowe są obecnie dostępne w sklepach w znacznie niższych cenach niż kiedyś. Zakup pralki wirnikowej w latach 70 i 80 ubiegłego wieku wiązał się z kosztem około 1500-2000 zł, a obecnie nawet najbardziej zaawansowane technologicznie pralki typu frania kosztują z reguły nie więcej niż 1000 zł.

Jak działa pralka wirnikowa?

Działanie dostępnych obecnie w sklepach pralek wirnikowych nie różni się znacząco od działania modeli, które zyskały na popularności w latach 80 ubiegłego wieku. Konstrukcja tego typu pralek jest prosta i wymaga ręcznej obsługi, co odróżnia ją od nowoczesnych pralek bębnowych.

Aby rozpocząć pranie, należy włożyć do wybranego otworu ubrania lub inne wybrane tekstylia, a następnie uzupełnić komorę wodą. Gdy pranie się skończy, należy odwirować ubrania oraz odprowadzić z urządzenia wodę. Na szczęście większość dostępnych w sklepach pralek wirnikowych wyposażonych jest w specjalny przewód służący do odprowadzania wody, więc nie trzeba robić tego ręcznie.

Jakie dodatkowe funkcje i wyposażenie mogą mieć współczesne pralki wirnikowe typu frania?

Najprostsze i najtańsze modele pralek wirnikowych są z reguły pozbawione udogodnień i dodatkowych funkcji, które wpływałyby na zwiększenie wygody i komfortu w trakcie użytkowania tych kultowych urządzeń. Natomiast te bardziej zaawansowane technologicznie pralki wirnikowe posiadają obecnie różnorodne funkcje, dzięki którym wykonywanie prania jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Wśród najczęściej występujących, dodatkowych funkcji pojawiających się w dostępnych obecnie pralkach wirnikowych można wyróżnić udogodnienia, takie jak:

 • funkcja wirowania,
 • regulacja długości procesu prania,
 • różne tryby prania do wyboru,
 • wodoodporny panel sterowania,
 • funkcja podgrzewania wody,
 • automatyczne odprowadzanie wody.

Jak używać pralki wirnikowej? Kilka porad

Ze względu na prostą budowę, obsługa pralki wirnikowej nie jest skomplikowana. Jednak aby uniknąć zniszczenia lub zafarbowania ubrań na inny kolor, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad.

Przed włożeniem ubrań do komory, warto zwrócić uwagę czy wszystkie nasze ubrania nadają się do prania w pralce wirnikowej. Niektóre materiały wchodzące w skład letnich sukienek, swetrów czy koszul nie powinny być prane w urządzeniach wirnikowych, ponieważ mogłoby to skutkować trwałym uszkodzeniem materiału. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na pranie ręczne lub skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej.

Aby uniknąć zafarbowania tkanin, przed włożeniem ubrań do pralki warto posegregować je kolorystycznie. Oddzielne wypranie białych, jasnych i ciemnych ubrań pozwoli uniknąć pojawienia się ewentualnych przebarwień na ubraniach. Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku nowych elementów garderoby, które często farbują podczas pierwszego prania. Z tego względu, gdy kupimy nową, czerwoną sukienkę, warto wyprać ją w towarzystwie innych czerwonych tkanin, lub wyprać ją ręcznie i zaobserwować czy tkanina nie zafarbowała wody.

Pralka wirnikowa typu frania a oszczędzanie - czy pranie z wykorzystaniem pralki typu frania jest tańsze?

Korzystanie z pralki wirnikowej może okazać się bardzo opłacalne w przypadku osób, które planują używać jej sporadycznie lub zabierać ją ze sobą na czas wyjazdów lub podróży. Wiele osób mieszkających samotnie decyduje się na zakup kultowej frani ze względu na fakt, że koszt zakupu takiego urządzenia jest znacznie niższy od kosztu zakupu nowoczesnej pralki bębnowej, a naprawa frani jest tania i prosta do przeprowadzenia.

Warto dodać jednak, że korzystanie ze standardowej pralki wirnikowej może być nieopłacalne w przypadku większych rodzin lub osób, które korzystają z pralki kilka razy w tygodniu. W takim przypadku kultowa frania może okazać się droga w utrzymaniu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Aby uniknąć niezadowolenia z zakupu, warto zastanowić się, jak często planujemy używać pralki wirnikowej i czy korzystanie z frani nie wpłynie na zwiększenie naszych comiesięcznych rachunków.

Jakie są zalety i wady pralek wirnikowych typu frania?

Pralki wirnikowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Osoby, które decydują się na zakup kultowej frani podkreślają, że jest to bardzo ekonomiczny i funkcjonalny wybór. Inne, najczęściej wymieniane zalety użytkowania pralek wirnikowych to między innymi:

 • niska cena,
 • prosta konstrukcja,
 • mała awaryjność,
 • niewielkie wymiary,
 • mobilność,
 • małe zużycie energii elektrycznej.

Z kolei do najczęściej wymienianych wad użytkowania pralek wirnikowych typu frania można zaliczyć:

 • większe zużycie wody,
 • konieczność samodzielnego napełnienia pralki wodą,
 • niewielką pojemność,
 • mniejszy komfort użytkowania niż w przypadku pralek automatycznych.

Frania pralka PRL - dlaczego niegdyś symbol luksusu wciąż jest popularny i chętnie kupowany do domów?

Pralki wirnikowe typu frania kupowane są obecnie najczęściej przez osoby, które potrzebują taniego, prostego w użyciu urządzenia, które nie będzie zajmowało zbyt dużej ilości miejsca w mieszkaniu. Z tego względu, wśród osób najchętniej kupujących kultową franię można wymienić seniorów, osoby mieszkające samotnie, a także młodych ludzi, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania. Nie bez znaczenia jest również niska cena pralek wirnikowych, które można zakupić już za 200-300 zł, co w przypadku nowoczesnych pralek bębnowych byłoby niemożliwe.

Jaką pralkę wirnikową typu frania wybrać? Podsumowanie

Przed zakupem pralki wirnikowej warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie odpowiadał naszym potrzebom oraz jakie dodatkowe funkcje powinna posiadać pralka, aby użytkowanie jej było dla nas w pełni wygodne i praktyczne. Warto zastanowić się również nad preferowaną pojemnością oraz wymiarami pralki. Jest to istotne o tyle, że wiele osób decyduje się na zakup kultowej frani ze względu na niewielką ilość wolnej przestrzeni w mieszkaniu lub częste zmiany miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji mała, łatwa do przenoszenia lub przewożenia w samochodzie pralka powinna być idealnym rozwiązaniem. W przypadku wątpliwości, warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w opisach poszczególnych modeli pralek wirnikowych, które zostały zawarte w powyższym rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku pralek typu frania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij