Aktualizacja: Wrzesień 2024
Jaka pralka do zabudowy będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać pralkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?
Pralki do zabudowy, podobnie jak modele wolnostojące, posiadają w swoich danych 3 wymiary: szerokość, wysokość i głębokość. Modele dostępne obecnie w sprzedaży cechują się szerokością dopasowaną do szafek 60cm, wysokością 83-85cm (regulowaną nóżkami) oraz głębokością ok. 55cm. Są to uniwersalne wymiary, dzięki którym praktycznie każda pralka powinna pasować do naszej zabudowy. O wypełnienie wszelkich nierówności dbają wspomniane nóżki, które służą także do poziomowania urządzenia. TO więc bardzo istotny element wyposażenia.
Pralka umieszczona w zabudowie meblowej może znajdować się w pobliżu innych urządzeń AGD. Musimy zadbać o zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy nimi. Drgająca pralka może ocierać się i negatywnie wpływać na działanie innych sprzętów. Może się to objawić uszkodzeniami obudów lub Na jej umieszczenie wpływa także umiejscowienie gniazdka elektrycznego w naszej łazience czy kuchni. Starajmy się unikać łączenia wielu prądożernych urządzeń AGD do jednego gniazdka, gdyż to może doprowadzić do przeciążenia naszych przewodów elektrycznych.
Do wyboru mamy pralki lub pralko-suszarki. Te pierwsze pełnią wiadomą funkcję i znakomicie się w niej sprawdzają. Drugie z kolei to urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo wysuszą nasze pranie. Czy te uniwersalne sprzęty mogą zastąpić dwa fizyczne urządzenia? Nie do końca. Wprawdzie możliwe jest skuteczne wysuszenie ubrań w pralko-suszarce, ale odbywa się ono przy zauważalnie wyższej temperaturze. To natomiast przekłada się na znacznie większe zużycie prądu, a do tego uzyskujemy w ten sposób mniejsza ilość wysuszonych ubrań. Jeśli zatem mamy wystarczającą ilość miejsca, to zdecydowanie wybierzmy dwa osobne urządzenia.
Tanie pralki do zabudowy dysponują pojemnością na poziomie 5-6kg. Nawet taka wartość jest w stanie zaspokoić wymagania większości domowników. Pralki do zabudowy konstruowane są jednak zwykle w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Już niewiele droższe modele oferują więc ładowność do 8kg, co jest standardem w tej kategorii sprzętu. 8 kilogramów to już naprawdę sporo i z pewnością wystarczy ono każdemu użytkownikowi. Z tak dużą pralką nawet powakacyjne pranie zajmie niewiele.
To niezwykle istotny parametr mający bezpośredni wpływ na koszt utrzymania pralki. Odróżnianie klasy energetycznej w obecnym czasie niestety nie należy do najprostszych. Jeszcze do nie dawna niemal wszystkie urządzenia otrzymywały klasę co najmniej A, a często zdarzały się modele o klasie A+, A++ czy nawet A+++. Pojedyncze egzemplarze tych sprzętów wciąż są oferowane w sklepach. Najnowsze modele podlegają jednak ocenie nowego rodzaju klasy energetycznej. Nie zdziwmy się zatem, jeśli wśród gąszczu zielonym klas A+++ znajdzie się sprzęt o klasie E. Nowy typ oznaczeń odróżnimy po literkach „AG” na lewej stronie symbolu. Nowe klasy od A do D niegdyś uzyskiwały poziom A+++. Nowe klasy E, F, G to natomiast ówczesne A++ i A+.
To kolejny parametr przekładający się na wysokość rachunków – tym razem za zużycie wody. Zużycie wody na cykl to informacja świadcząca o objętości wody zużywanej podczas standardowego prania. Naturalnie, im mniej wody jest zużywane, tym lepiej. Nowoczesne pralki zużywają zwykle ok. 40-50 litrów wody na pojedynczy cykl prania. Wartość ta zmienia się w zależności od ilości i typu wprowadzonych materiałów. Pamiętajmy jednak, że najbardziej opłacalne będzie wprowadzanie większej ilości ubrań i rzadsze pranie niż częste mycie niewielkiej ilości wkładu.
Pralka jest oczywiście typowym elementem wyposażenia każdego domu. Uruchamiamy ją zwykle co kilka dni na czas od kilkudziesięciu minut do nieco ponad godziny. W tym czasie generowany jest zawsze hałas, który może okazać się przeszkadzający. Duży wpływ na to ma oczywiście miejsce, w którym ustawimy nasza pralkę. Urządzenie to szczególnie da o sobie znać, gdy ustawimy je w zabudowie w aneksie kuchennym przy naszym salonie. W takim wypadku szczególnie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu. Parametr ten wynosi zwykle od ok. 40 do 60dB. Różnica już kilku decybeli będzie zauważalna, dlatego w tym przypadku warto być drobiazgowym.
Prędkość wirowania przełoży się bezpośrednio na poziom wysuszenia naszych tkanin po ich praniu. W ogólnym rozrachunku pralki cechują się prędkościami od 800 do nawet 2000 obrotów na minutę. Modele do zabudowy dysponują natomiast zwykle wartościami od 1200 do ok. 1400, co okazuje się idealnym kompromisem pomiędzy skutecznością suszenia, a zużyciem energii. Szczególnie dobrze radzą sobie pralki do zabudowy z prędkością do 1400 obrotów – w ich przypadku wsad po praniu jest niemal całkiem suchy, także w przypadku cięższych tkanin.
Jak zabudować pralkę? Jakie są rozwiązania?
Zabudowa pralki to ciekawa i skuteczna forma ukrycia tego dużego sprzętu w naszym domu. Typowe modele pralek do zabudowy są idealnie dopasowane do typowych mebli, a także umożliwiają przykręcenie zawiasów, na których zawiesimy front meblowy. Możemy więc zakryć naszą pralkę z każdej strony. Najpopularniejsze są tu dwa rozwiązania.
Zabudowa pralki pod blatem (np. w kuchni)
Umieszczenie pralki w zabudowie kuchennej pod blatem to idealne rozwiązanie dla domów o bardzo małych łazienkach i większych kuchniach. To ponadto rozwiązanie całkowicie nie ingerujące w estetykę pomieszczenia. Pralka zarówno z daleka, jak i z bliska wygląda jak zwyczajna szafka o szerokości 60cm. To świetny pomysł do zastosowania w kuchni, jak i w łazience.
Zabudowa pralki w szafce (np. w łazience)
Takie rozwiązanie spotkamy w coraz większej ilości nowoczesnych łazienek. O ile oczywiście pozwala nam na to przestrzeń, pralkę możemy ustawić wewnątrz specjalnej szafki. W sprzedaży znajdziemy nawet ścianki do zabudowy czy całe szafy stworzone z myślą o umieszczeniu w nich pralek.
Jaką pralkę do zabudowy wybrać? Ranking pralek do zabudowy
Whirlpool BI WMWG 81484 PL
Najlepsza pod względem stosunku jakości do ceny
Pralka Whirlpool jest świetnym wyborem z kilku powodów. Urządzenie możemy zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie, za którą otrzymamy bardzo funkcjonalną, oszczędną i wydajną pralkę. Trudno tu doszukać się jakichkolwiek wad. Urządzenie jest chwalone za niski generowany poziom hałasu, dużą pojemność czy wysoką prędkość obrotową. To wszystko sprawi, że nasze pranie będzie czyste i suche po zakończeniu programu.
Oszczędność – nie tylko pieniędzy
Jak przystało na nowoczesną pralkę do zabudowy, model firmy Whirlpool cechuje się niskim zużyciem prądu, a także wody. W trakcie trwania jednego cyklu prania zużywane jest 0,73kWh energii elektrycznej oraz 48 litrów wody. To naprawdę dobre wartości, które nie tylko przekładają się na zmniejszenie naszych rachunków, ale i oszczędzają nasza planetę. Z tych powodów ta pralka została odznaczona klasą energetyczną A+++ (starą) oraz C (nową).
Candy CBWM 814D-S
Wygodna na co dzień
Pralka firmy Candy od razu wyróżnia się swoim dużym otworem drzwiowym. Jest to duże ułatwienie podczas częstego wykonywania prania. Dodatkowo wysokie umieszczenie tego otworu sprawiło, że łatwiej jest dosięgnąć w głąb bębna, a przez to załadować i wyładować pranie. TO szczególnie przydatne w przypadku pralek do zabudowy, które są otoczone innymi meblami. Z tym modelem praca zawsze będzie wygodna.
Pełna automatyka
Ten model pralki do zabudowy marki Candy może również pochwalić się obecnością wszelkich nowoczesnych technologii. Poza przemyślaną konstrukcją opisaną wcześniej, warto wyróżnić tu obecność aż 3 szybkich programów, z których najkrótszy zajmuje jedynie 14minut. Działanie maszyny jest oczywiście dobierane do ilości załadowanego wkładu, a wybór programów oraz innych parametrów jest intuicyjny i przejrzysty.
Candy Smart Inverter CBW 48TWME-S
Najlepsza klasa
Pralka do zabudowy marki Candy jako jedna z nielicznych modeli dostępnych w sprzedaży otrzymała najwyższą możliwą, nową klasę efektywności energetycznej A. Niegdyś odpowiadała ona klasie A+++, jednak wiele starszych urządzeń spełniających tamtą klasę nie może dorównać najnowszemu produktowi Candy. Uzyskano to dzięki wybitnie niskiemu zużyciu prądu – jedynie 0,54kWh na cykl. Zużycie wody także stoi na najwyższym poziomie – 44 litry na cykl.
Mniej zagnieceń
Świetnie zaprojektowana pralka do zabudowy posiada tzw. funkcję „mniej zagnieceń”. Oczywiście oznacza to, że ubrania po ukończonym praniu będą mniej zgniecione, co ułatwi także przyszłe prasowanie. Wraz z tym zyskujemy również bardzo dobre osuszenie materiałów – to już zasługa wysokiej maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 1400 obrotów na minutę.
Amica AWBI6122LCB
Dopasowana do Ciebie
Pralka do zabudowy firmy Amica została wyposażona w kilka prostych, ale bardzo uatrakcyjniających funkcji podnoszących komfort codziennego użytkowania. Mowa tu przede wszystkim o wbudowanym trybie opóźnienia startu. Pralkę możemy zaprogramować w taki sposób, aby uruchomiła pranie z opóźnieniem nawet 24 godzin od momentu jego ustawienia. W ten sposób możemy ją uruchomić podczas naszej nieobecności w domu czy np. w nocy, kiedy opłaty za prąd są niższe.
Szeroki wybór programów
Amica proponuje nam 11 automatycznych programów, wśród których znajdziemy m.in. program szybki trwający jedynie 15 minut! W tak krótkim czasie możemy skutecznie odświeżyć nasze ubrania – wykonamy to nawet w przerwie podczas pracy. Poza tym znajdziemy tu również pamięć najczęściej używanych programów, opcję dodatkowego płukania czy możliwość skrócenia czasu prania. Zawsze wiec znajdziemy odpowiednie ustawienie dla danej chwili.
Electrolux EW7F348SI
Wydajna I niezawodna
W tym modelu firma Candy zastosowała nowoczesny, cyfrowo sterowany silnik. Zmiana prędkości obrotowej następuje dzięki temu płynnie, zmniejszając przy tym hałas oraz zwiększając niezawodność. Silnik inwerterowy zaczyna także pracę z mniejszą siłą, co przekłada się na wydłużenie żywotności pozostałych komponentów pralki. To nowoczesne rozwiązanie jest spotykane w coraz większej ilości nowoczesnych urządzeń AGD.
Doskonała w każdym detalu
Pralka jest oczywiście konstrukcją przeznaczoną do zabudowy, ale producent mimo to zdecydował się zadbać nawet o efektowny design oraz rewelacyjne wykonanie frontowego panelu. Elementy, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję pokryto czarnym, trwałym lakierem, który jest miły w dotyku. Sam panel sterujący jest natomiast prosty w obsłudze i dostarcza nam kilku informacji naraz. To dzięki zastosowaniu większego niż zwykle wyświetlacza LCD.
Amica AWBI714BLCB
Energooszczędność na wysokim poziomie.
Producent Amica postawił w tej pralce na najwyższej jakości komponenty. Dzięki temu uzyskano możliwie wysoką wydajność przy zużywaniu minimalnych ilości energii elektrycznej. Dobrze wybrany sprzęt w połączeniu ze świetnym oprogramowaniem uzyskał niemalże najlepszą nową klasyfikację – klasę efektywności energetycznej B (niegdyś A+++). Jest to obecnie jedna z dosłownie kilku pralek do zabudowy z tak wysokim odznaczeniem.
Inteligentne sterowanie, lepsza efektywność
Tę pralkę wyposażono w silnik najnowszej generacji Logic Drive 3.0. To właśnie on jest odpowiedzialny za rewelacyjne wyniki w kwestii efektywności energetycznej pralki. Urządzenie doskonale sprawdza się również pod względem trwałości. Inteligentne sterowanie optymalizuje pracę i minimalizuje wszelkie tarcia czy naprężenia elementów ruchomych napędu. Pralka jest dzięki temu cicha oraz znacznie wolniej się zużywa w porównaniu do produktów konkurencji.
AEG L8FBE48SI
Pranie bez zagnieceń
Ta pralka AEG została wyposażona w system ProSteam. Wykorzystuje on parę do szybkiego odświeżenia pogniecionych ubrań, dzięki czemu będą one gotowe do założenia zaraz po wypraniu. Czas trwania programu jest bardzo krótki. Poza zagnieceniami usuwane są także nieprzyjemne zapachy. Parę można także dodać na zakończenie cyklu prania. W ten sposób uwolnimy się od prasowania po niemal każdym praniu. To niemała rewolucja, za którą warto dopłacić.
Cisza w domu
Nowoczesne urządzenie dysponuje najlepszymi możliwymi komponentami. Zastosowanie silnika nowej generacji umożliwiło tu niemal bezgłośna pracę. Podczas uruchomionego programu piorącego słyszymy w zasadzie tylko pluskanie wody. Delikatny szum będzie słyszalny jedynie przy wirowaniu. Ta pralka zapewni nam zatem ciszę w domu w każdym czasie. Warto więc skorzystać z funkcji opóźnionego startu i uruchomić pranie w nocy, jeśli koszty energii elektrycznej są uzależnione od pory dnia.
Zabudowa pralki wolnostojącej? Czy to możliwe?
Tak. Możliwe jest zabudowanie pralki, która jest konstrukcją wolnostojącą. Musimy jednak liczyć się z niestandardowymi wymiarami urządzenia, a przez to także z niekompatybilnością z meblami do zabudowy. Konieczne będzie zatem kupienie specjalnej szafki o większych wymiarach lub stworzenie całej zabudowy na wymiar. O ile więc jest to cel możliwy do zrealizowania, to nie opłaca się go realizować. Decydując się na pralkę od razu skonstruowaną zgodnie ze standardowymi wymiarami oszczędzimy pieniądze na specjalnych meblach, które musielibyśmy kupować na zamówienie. Dodatkowo oszczędzimy zauważalną ilość miejsca zarówno wewnątrz szafek, jak i na zewnątrz. Kupno nowej pralki do zabudowy może być więc bardziej opłacalne niż zabudowywanie aktualnego urządzenia.
Jakie dodatkowe funkcje może mieć pralka do zabudowy?
Nowoczesne pralki do zabudowy mogą się pochwalić kilkoma ciekawymi funkcjami. Jak przystało na urządzenie przeznaczone do działania w domu, znajdziemy w nim zabezpieczenia np. przed przypadkowym otwarciem drzwi czy przed nieumyślnym przestawieniem programu. Przydatne okazują się także funkcje takie jak timer – to dodatek umożliwiający zaprogramowanie uruchomienia prania z wyprzedzeniem kilku czy kilkunastu godzin. Wielu z nas doceni również nowoczesne programy sterujące z automatycznym doborem parametrów, uzależnianym dodatkowo od masy wsadu.
Pralka czy pralko-suszarka do zabudowy? Co lepsze?
Pralko-suszarki to duży konkurent bardziej popularnych pralek. Podobnie jak wśród modeli wolnostojących, modele przeznaczone do zabudowy cieszą się niezłą różnorodnością modeli. Pralko-suszarka ma za zadanie połączyć funkcjonalność pralki oraz suszarki. W kubaturze jednego z tych urządzeń otrzymujemy zatem cechy dwóch z nich. Niestety wiąże się z tym istotny haczyk. O ile pralko-suszarki dobrze zastępują pralki, to już nie tak dobrze jest w przypadku zastąpienia suszarki kondensacyjnej. Suszenie materiałów w pralko-suszarce odbywa się w znacznie wyższej temperaturze -75 stopni Celsjusza zamiast 45 stopni. Zużywane jest przy tym znacznie więcej energii elektrycznej. Okazuje się, że pralko-suszarka zużyje nawet kilkakrotnie więcej energii niż pralki i suszarki kondensacyjne osobno! Oszczędność miejsca nie wiąże się więc z oszczędnościami pieniędzy.
Jaką pralkę do zabudowy wybrać? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zaproponowane w artykule pralki do zabudowy spełniają Wasze oczekiwania i sprawdzą się doskonale w Waszych domach! Urządzenia te w prosty sposób poprawią estetykę każdego domu, nie niosąc ze sobą praktycznie żadnych ograniczeń. Wierzymy, że będą się świetnie spisywać przez wiele lat.