Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest patelnia ceramiczna?
Patelnia ceramiczna to nic innego jak patelnia pokryta powłoką ceramiczną. Powstaje poprzez połączenie minerałów i gliny, a następnie wypaleniu w wysokiej temperaturze. W zależności od zastosowanych materiałów powłoka może mieć kolor biały, zielony, beżowy, czarny lub nakrapiany (stylizowany na naturalny kamień). Najlepsza patelnia ceramiczna powinna mieć powłokę o właściwościach non-stick, czyli nieprzywierających. Niestety nie wszystkie ją mają, a takie patelnie mają tendencję do przywierania składników do powierzchni smażenia.
Jakie są rodzaje patelni ceramicznych?
Patelnie z powłoką ceramiczną są dostępne w różnych wariantach. Możemy je podzielić w zależności od przeznaczenia (np. patelnie z funkcją grilla), kształt (patelnie kwadratowe i okrągłe), a także ze względu na dodatkowe wyposażenie (ceramiczne patelnie z pokrywką). Poznaj wszystkie najpopularniejsze rodzaje oraz ich wady i zalety.
Jak wybrać patelnię ceramiczną?
Na co zwrócić uwagę, wybierając patelnię ceramiczną? W przypadku tych patelni są to podobne parametry, co w przypadku każdego innego modelu. Musisz zwrócić uwagę na rodzaj patelni, jej przeznaczenie oraz wielkość. Jeśli posiadasz kuchenkę indukcyjną, to również istotna informacja, która pomoże Ci zawęzić wybór do najlepszych modeli.
Patelnie ceramiczne są dostępne w wielu wariantach w zależności od zastosowania. Modele z wysokimi brzegami sprawdzą się do smażenia i duszenia. Z niskimi patelniami przygotujesz naleśniki, racuchy i omlety. Z kolei patelnie ceramiczne grillowe pozwalają grillować mięso w domowych warunkach.
Ceramiczne patelnie są dostępne w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze z nich mają od 20 do 28 cm średnicy. Im większa średnica patelni, tym większa powierzchnia smażenia. Musisz sam zdecydować, jaki rozmiar Ci odpowiada najbardziej. Jeśli jesteś posiadaczem indukcji, średnicę patelni musisz dopasować też do wielkości pól grzewczych.
Na rynku dostępne są patelnie odpowiednie do kuchenek gazowych, halogenowych i elektrycznych. Nie wszystkie modele nadadzą się do kuchenek indukcyjnych. Ze względu na specyfikę działania, ceramiczne patelnie na indukcję również muszą być odpowiednio wykonane. Koniecznie upewnij się, że producent informuje, czy patelnia jest odpowiednia również na indukcję.
Praktycznym uzupełnieniem każdej patelni ceramicznej jest dodatkowa pokrywa. Umożliwi Ci ona nie tylko smażenie, ale i duszenie potraw. Szczególnie warto sięgnąć po patelnię ceramiczną z pokrywką, jeśli dopiero zaczynasz kompletować zestaw garnków i nie masz żadnej w domu.
Najlepsza patelnia ceramiczna — ranking patelni ceramicznych
Gerlach First — zestaw patelni ceramicznych
Lekkie patelnie z grubym dnem
Gerlach First cechują się niezwykłą lekkością, ale także grubym dnem. Patelnie są wykonane za aluminium, czyli bardzo lekkiego, ale wytrzymałego materiału. Podczas gotowania łatwo nimi manewrować, bo są bardzo poręczne. Nie zapomnijmy również o grubym dnie. Dzięki niemu patelnia bardzo dobrze przewodzi i utrzymuje ciepło, a potrawy smażą się równomiernie.
Antypoślizgowy i odporny na ciepło uchwyt
Gerlach First dba także o bezpieczeństwo. Ich patelnie ceramiczne są wyposażone w uchwyty, które nie przewodzą ciepła. Nawet w trakcie długiego smażenia uchwyt pozostaje chłodny, dzięki czemu jest bezpieczny i chroni przed poparzeniem dłoni.
KonigHOFFER — zestaw patelni ceramicznych na indukcję
Do wszystkich typów kuchenek
Producent zapewnia, że zestaw Kingstone możesz używać na wszystkich typach kuchenek — od gazowej, przez elektryczną, aż po indukcyjną. Aluminiowy spód sprawia, że ciepło nawet na kuchenkach indukcyjnych rozchodzi się równomiernie. Patelnie nagrzewają się szybko, a produkty są równomiernie wysmażone.
Bezpieczny uchwyt
Każda z kuchenek jest wyposażona w uchwyt z tworzywa sztucznego. Tworzywo nie nagrzewa się, dlatego nie powoduje poparzenia dłoni. Patelnie są bezpieczne, chronią dłonie przed wysoką temperaturą, a dodatkowo ułatwiają manewrowanie patelnią.
Gerlach Granitex — ceramiczna patelnia z nakrapianą powłoką
Powłoka ILAG Xera Dur 2®
Seria Granitex od firmy Gerlach wyróżnia się specjalną powłoką ILAG Xera Dur 2®. Jest odporna na zarysowania oraz ścieranie, dzięki czemu posłuży przez wiele lat. Dodatkowo powłoka nie przywiera do potraw, co zmniejsza ryzyko przypalenia i konieczność używania dużej ilości oleju. Smażenie na niej jest zdrowe i wygodne.
Antypoślizgowy uchwyt Soft Touch
Patelnia ceramiczna Gerlach Granitex jest wyposażona w nienagrzewający się uchwyt pokryty materiałem Soft Touch. Uchwyt jest przyjemny w dotyku, a także pozostaje chłodny w trakcie gotowania, a tym samym nie ma ryzyka, że się poparzysz.
Gerlach Initial — uniwersalne patelnie ceramiczne
Dwie patelnie w zestawie
Gerlach Initial to nie jedna, a aż dwie patelnie. W zestawie znajdziesz patelnię o średnicy 24 cm i 28 cm. Mniejsza patelnia przyda się podczas przygotowywania jajecznicy, placków czy do szybkiego podsmażenia składników. Z kolei większa znajdzie zastosowanie podczas przygotowywania dań dla większej liczby osób.
Nieprzywierająca powłoka
Obie patelnie cechują się ceramiczną powłoką typu non-stick. Składniki i dania nie przywierają do powierzchni patelni, co zmniejsza ryzyko przypalenia się. Co więcej, nie musisz używać dużej ilości oleju. Na Gerlach Initial możesz smażyć całkowicie bez tłuszczu lub z jego niewielkim dodatkiem.
KING Hoff KH-3895 — patelnia ceramiczna na indukcję
Na każdy rodzaj kuchenek
Wewnątrz patelni znajduje się dysk wykonany z anodowego aluminium. Świetnie przewodzi ciepło, a jednocześnie działa też na kuchenkach indukcyjnych. Patelnia jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej kuchni.
4 kolory do wyboru
KINGHoff KH-3895 jest dostępna w czterech wariantach kolorystycznych. Masz do wyboru patelnię czerwoną, pomarańczową, granatową i zieloną. Każdy z kolorów jest intensywny i ma błyszczące wykończenie. Niezależnie od koloru patelnia będzie świetnym uzupełnieniem wystroju kuchni.
KonigHOFFER Kingstone — patelnia ceramiczna do naleśników
Do placków i naleśników
Model z serii Kingstone ma charakterystyczny kształt. Niskie ranty patelni sprawiają, że świetnie nadaje się do smażenia naleśników, placków, racuchów czy cienki omletów. Niezależnie od tego, co przygotowujesz, z łatwością zsuniesz ciasto z patelni prosto na talerz.
Bez przywierania
Patelnia KonigHOFFER została tak zaprojektowała, aby chronić dania przed przypalaniem się. Wytrzymała ceramiczna powierzchnia świetnie sprawdza się podczas smażenia na niewielkiej ilości tłuszczu. Przygotowane w ten sposób placki i naleśniki są lekkostrawne, niskokaloryczne i smaczne.
Jaka patelnia ceramiczna czy granitowa — która jest lepsza?
Patelnia granitowa czy ceramiczna? Patelnie granitowe są popularne ze względu na swoją wytrzymałość i design przypominający naturalny kamień. Jednak mało kto wie, że patelnie z powłoką ceramiczną również mogą przypominać kamień. Właśnie takie modele znajdziesz w naszym rankingu. Jeśli masz skromny budżet, ale lubisz naczynia kuchenne ze stylizowane na kamień, sięgnij po patelnie ceramiczne. Gwarantujemy, że ich wytrzymałość bardzo nie odbiega od prawdziwych granitowych patelni, ale za to Twój portfel Ci za to podziękuje.
Jaka patelnia ceramiczna czy teflonowa? Która sprawdzi się najlepiej?
Zarówno patelnie teflonowe, jak i ceramiczne są częstym wybierane do gotowania na co dzień. Teflon zyskał swoją popularność dzięki powierzchni odpornej na przywieranie. Powierzchnia wykonana z teflonu świetnie sprawdza się, gdy chcesz smażyć na małej ilości tłuszczu. Niestety jednak nie jest pozbawiona wad. Teflonowe patelnie są podatne na uszkodzenia mechaniczne (np. pod wpływem metalowych przyborów kuchennych czy sztućców) oraz na szok termiczny (np. zalanie gorącej patelni zimną wodą). W takich sytuacjach powierzchnia szybko traci swoje właściwości i ulega uszkodzeniu.
Czy patelnia ceramiczna jest lepsza od teflonowej? Pod wieloma względami tak. Patelnie o ceramicznej powierzchni są odporne na o wiele wyższe temperatury w porównaniu do teflonowych. Wytrzymują nawet 400 stopni Celsjusza, podczas gdy teflon wytrzymuje tylko ok. 280 stopni Celsjusza. Co więcej, nie musisz martwić się o zarysowanie i mechaniczne uszkodzenie powierzchni ceramicznej, dlatego zdecydowanie to ona wygrywa z patelniami teflonowymi. Niestety, smażenie całkowicie bez tłuszczu niszczy ich powłokę.
Patelnia ceramiczna — do czego przyda się najlepiej?
Zastosowanie patelni ceramicznych jest wszechstronne. Może smażyć na niej warzywa, ryby, mięsa. Możesz dusić pod przykryciem, przyrządzając różnego rodzaju potrawki, gulasze i sosy. Na rynku dostępne są też patelnie ceramiczne do naleśników, które są przeznaczone do wszelkiego rodzaju placków, naleśników, omletów czy racuchów. Pamiętaj, że zwykła patelnia ceramiczna może przywierać. W takim wypadku rozwiązania są dwa — kupno naczynia z nieprzywierającą powłoką ceramiczną bądź używanie dużej ilości oleju do smażenia.
Patelnia ceramiczna jak używać?
Po zakupie patelni ceramicznej zacznij od dokładnego jej umycia w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Nie używaj metalowego czyścika. Delikatnie usuń wszystkie zabrudzenia i kurz. Po wysuszeniu patelni podgrzej ją przez 20-30 sekund na kuchence, a następnie nanieś na jej powierzchnię niewielką ilość tłuszczu (np. oleju). Rozprowadź tłuszcz równomiernie po powierzchni patelni. Tak przygotowana patelnia jest odpowiednio zabezpieczona, dzięki czemu możesz przystąpić do pierwszego smażenia.
Jak używać patelni ceramicznej?
- Odpowiednie akcesoria. Korzystaj tylko z przyborów drewnianych, silikonowych i nylonowych. Unikaj akcesoriów z metalowymi elementami. Mimo wytrzymałości powierzchnię ceramiczną nadal możesz uszkodzić.
- Pamiętaj o tłuszczu. Przed każdym smażeniem nanieś olej lub masło. W przypadku patelni typu non-stick ilość ta może być mniejsza, jednak tradycyjne patelnie ceramiczne i modele „starej daty” wymagają dużych ilości tłuszczu, w szczególności do produktów, które są go naturalnie pozbawione.
- Nie używaj oliwy oraz olejów w spray. Oliwa z pierwszego tłoczenia nie nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze. Pozostawia także cienką, niewidoczną dla gołego oka warstw, która negatywnie wpływa na właściwości ceramiki. Oleje w sprayu podobnie — ich składniki zmniejszają żywotność patelni.
- Odpowiednia temperatura. Chociaż patelnie ceramiczne słyną ze swojej odporności na temperatury, na co dzień ustawiaj palnik na niską lub średnią moc. Długi kontakt z bardzo wysoką temperaturą spowoduje przypalenie się potrawy, a to zmniejsza żywotność ceramicznej powierzchni.
- Z dala od innych naczyń. Przechowując patelnie ceramiczne pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć dno. Wyłóż do środka miękką ścierkę lub szmatkę z mikrofibry. Ochronisz je w ten sposób przed uszkodzenie. Właśnie z tego powodu należy unikać mycia w zmywarce — patelnie w kontakcie z innymi naczyniami i sztućcami mogą ulec zarysowaniu.
Dlaczego patelnia ceramiczna przywiera? Jak sobie z tym poradzić?
Przywieranie to niestety jedna z największych bolączek użytkowników patelni ceramicznych. Na szczęście dotyka to w większości tradycyjnych powłok ceramicznych, które są pozbawione właściwości non-stick. Jednak zdarza się, że i w ich przypadku żywność może przywierać do powierzchni. Jak sobie z tym poradzić?
Po pierwsze, upewnij się, że patelnia jest dobrze umyta. Jeśli na jej powierzchni pozostały resztki tłuszczu czy przypalonego jedzenia, patelnia będzie przywierała. Po drugie, zastanów się, czy używasz dodatkowego tłuszczu do smażenia. Nawet patelnie ceramiczne non-stick wymagają odrobiny tłuszczu, dzięki czemu składniki nie przywierają. Po trzecie, zastanów się nad nową patelnią ceramiczną. Niestety z czasem ten rodzaj powłok traci swoje właściwości, a więc zaczyna coraz bardziej przywierać. Może to czas na kupienie nowej patelni?
Patelnia ceramiczna — czy jest zdrowa?
W dużym skrócie — tak! Patelnie ceramiczne są wykonane z naturalnych materiałów, czyli kompozycji minerałów i gliny. Nie zawierają metali ciężkich, PFOA, PTFE, BPA oraz niklu. Nie wydzielają pod wpływem wysokiej temperatury szkodliwych substancji, które mogłyby wpływać na smak potrawy, zdrowie domowników czy na środowisko.
Jak czyścić patelnię ceramiczną?
Patelnia z powłoką ceramiczną wymaga starannego, ale delikatnego czyszczenia. Niektórzy producenci deklarują, że ich modele mogą być myte automatycznie w zmywarce. Podejdź do tego z dozą rezerwy — mycie patelni ceramicznej w zmywarce niszczy jej właściwości. Powierzchnia z czasem będzie przywierać.
Jak zatem myć patelnię ceramiczną, jeśli nie w zmywarce? Ręcznie w ciepłej wodzie i z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, możesz sięgnąć po sodę oczyszczoną. Pod żadnym pozorem nie używaj szorstkich gąbek, metalowych druciaków i innych akcesoriów o dużej ścieralności (w tym agresywnych środków czyszczących). Przed umyciem patelni ceramicznej możesz ją namoczyć w ciepłej wodzie. Powinno to pomóc zmiękczyć zabrudzenia, dzięki czemu nie musisz mocno szorować patelni.
Jaką patelnię ceramiczną wybrać? Podsumowanie
Wybierając patelnię ceramiczną koniecznie zwróć uwagę na jej powłokę. Najlepsza patelnia ceramiczna posiada powłokę non-stick, czyli chroniącą przed przywieraniem potraw. Ułatwi Ci to smażenie i czyszczenie patelni. Pamiętaj, że nawet dobra patelnia ceramiczna z czasem może tracić swoje właściwości. Dlatego tak ważne jest czyszczenie za pomocą delikatnych detergentów i odpowiednie przechowywanie patelni. Mimo niewielkich minusów, patelnie ceramiczne to przystępny cenowo i żywotny wybór do swojej kuchni.