Close

Ekologiczne przedmioty codziennego użytku. TOP ekologiczne rzeczy

Sama Europa produkuje rocznie 85 mln ton plastikowych odpadów. Polacy natomiast wytwarzają ok. 650 tysięcy ton opakowań. Te liczby skłaniają do refleksji na temat przejścia na ekologiczną stronę mocy. Jednak jak można coś zmienić, jeśli na półkach w supermarkecie plastik piętrzy się do samego sufitu? Wychodzimy temu pytaniu naprzeciw! Zgodnie z hasłem “Żyj globalnie, działaj lokalnie” zwrócimy uwagę na nasze małe, czasem nieświadomie, podejmowane decyzje.

Ekologiczne rzeczy codziennego użytku - TOP6

Wprowadzenie kilku nawyków w funkcjonowaniu naszego gospodarstwa domowego jest krokiem ku lepszej przyszłości. Naukowcy alarmują, by jak najszybciej zacząć działać w dziedzinie ochrony środowiska, gdyż grożą nam nieodwracalne konsekwencje. Dajmy szansę zobaczyć przyszłym pokoleniom Ziemię, jaką znamy dziś. Zrób coś i Ty! Prezentujemy rady, które pomogą Ci być bardziej proekologicznym na co dzień. Życzymy miłej lektury i mamy nadzieję, że postaracie się wprowadzić nasze wskazówki do swojej codziennej rutyny.


1. Torby - ekologiczne materiałowe torebki

Statystyczny Polak zużywa rocznie 500 reklamówek. Duńczyk 4, a Niemiec 70. Duża przepaść prawda? Zatem czas na zmianę nawyków! Coraz częściej można spotkać w sklepie osoby z materiałowymi torbami. To właśnie one przychodzą nam pierwsze na myśl, gdy snujemy rozważania nad ekologicznymi rzeczami. Oprócz płóciennych toreb na cięższe zakupy polecamy jednak rozszerzyć działalność. Na rynku dostępne są już materiałowe torby wielokrotnego użytku o różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Powinniśmy zacząć je stosować niemalże we wszystkich sklepowych działach. Pieczywo, owoce i warzywa, a także artykuły suche i sypkie. Tak, chleb, orzechy włoskie, banany, siemię lniane czy pomidory powinny mieć swój własny woreczek. My ze swojej strony proponujemy wykonanie ich na przykład ze... starej firany!

ekologiczna torba płócienna ekologiczne rozwiązania w domu
źródło: aroundpinna.info

Przy jednych, średniej wielkości zakupach, potrafimy bowiem zużyć aż 10 ,,foliówek”. A więc stosowanie ekotoreb w skali roku znacząco przyczyni się do zredukowania ilości wytwarzanego przez nas plastiku. Co ciekawe, ich średni czas użytkowania wynosi jedynie... 25 minut! A rozkładu? Niestety trochę gorzej, bo od 100 do 400 lat. Oprócz materiałowych torebek dodatkową radą od nas będzie wybór produktów zapakowanych w papierowe opakowania lub te z działu na wagę, w którym miła Pani w wybranej przez nas ilości, zapakuje je nam w przyniesione przez nas plastikowe pudelka wielokrotnego użytku.

materiałowa torba z nadrukiem
źródło: aroundpinna.info

2. Jednorazowe ekologiczne rzeczy - naczynia i sztućce

Kolejna zmora dzisiejszych czasów. Jednak nie wszystko stracone! Na rynku istnieje cały szereg proekologicznych zamienników. Naczynia z papieru, bambusa, drewna, a nawet z... otrąb! Kolejną pozytywnie nastrajającą wiadomością jest fakt, że ich cena jest niewiele wyższa od tych z plastiku. Ekologiczne, tanie i stylowe. Czy nie brzmi to genialnie?

ekologiczne drewniane sztućce
źródło: greenmunch.ca
drewniane sztućce ekologiczne rozwiązania w domu
źródło: green-domino.com

Jednak wiele osób niestety nie wie o ich istnieniu. Dlatego w drugiej kolejności warto zająć się małą promocją takiego rozwiązania w naszym otoczeniu. W domu, szkole, wśród znajomych czy na uczelni. Dzięki temu ludzie będą świadomi lepszej, ekologicznej alternatywy. A więc... drewniane sztućce w dłoń!

ekologiczne jednorazowe naczynia
źródło: asuntospublicos.org

3. Naturalne środki czystości

To jeden z naszych faworytów w kwestii ekologicznych rozwiązań w domu. Badania dowodzą, iż styczność z detergentami niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Powodują problemy żołądkowe, nasilone reakcje alergiczne czy problemy skórne. Mocne detergenty swym ostrym zapachem mogą powodować uszkodzenie układu oddechowego, a ich składniki mogą mieć działanie kancerogenne. Szkodzą zarówno nam, jak i środowisku. Warto położyć tej przykrej znajomości kres i stworzyć własne, ekologiczne środki czystości. Nie musimy się również obawiać ich skuteczności w walce z brudem, gdyż mogą nas zaskoczyć nawet lepszym działaniem! Efektywnie, zdrowo i przede wszystkim tanio. Czy może być lepiej?

ekologiczne środki czystości
źródło: warsztatdobregoslowa.pl

Składniki, które będziemy wykorzystywać do stworzenia naturalnych detergentów, są ukryte w szafkach naszej kuchennej zabudowy. Produkty, które będziemy potrzebować: soda oczyszczona, ocet, sól i sok z cytryny. Proponujemy też dołożyć do tego zestawu ulubiony olejek eteryczny, który zneutralizuje zapach octu i będzie umilał nam swoją obecnością dzień. Lista składników krótka - w myśl złotej zasady mniej znaczy więcej.

Jak powszechnie wiadomo, ekspertami w tej dziedzinie są nasze babcie. To do nich w pierwszej kolejności radzimy się udać po najlepsze wskazówki.
My ze swojej strony zaproponujemy kilka prostych, sprawdzonych przepisów:

Płyn do usuwania kamienia
 
2 łyżki soli 
1 szklanka wody 
1 szklanka octu spirytusowego 
 
Mleczko do mycia umywalki, wanny i ceramiki 
 
0,5 szklanki sody oczyszczonej 
3 łyżki octu spirytusowego 
5 kropel olejku eterycznego 
 
Środek czyszcząco-nabłyszczający 
 
10 kropli olejku eterycznego 
250 ml octu spirytusowego 
250 ml wody 
 

4. Ekologiczne rzeczy do łazienki - drewniana szczoteczka do zębów i patyczki do uszu

Biodegradowalne patyczki do uszu najczęściej wykonane są z papierowej tekturki i certyfikowanej bawełny organicznej. Eko szczoteczki do zębów zrobione są z bambusa, którego naturalną cechą jest nienamakalność, więc możemy być spokojni, gdyż nie powstaną żadne odkształcenia spowodowane kontaktem z wodą. Ich cena to około 7 zł w drogeriach internetowych. W przypadku ekologicznych rozwiązań to internet zazwyczaj wiedzie prym w kategorii niskich cen. Jednak zachęcamy do rozejrzenia się po lokalnym rynku produktów ekologicznych, które w postaci stoisk stacjonarnych lub stand'ów w drogeriach, wyrastają niczym grzyby po deszczu.

bambusowa szczoteczka do zębów ekologiczne rzeczy
źródło: ecogift.pl

5. Kosmetyki naturalne - organiczne i ekologiczne

Nadal obserwujemy wzrastający trend na naturalne kosmetyki. Jest to niemały powód do radości zarówno dla naszej skóry, jak i środowiska. Oprócz idealnego składu, w którym nie rzuca się w oczy żaden podejrzany element, warto zwrócić uwagę również na opakowanie. Dla przypomnienia - diabeł tkwi w szczegółach! Polecamy wybierać te z odzysku bądź z materiałów biodegradowalnych. Dodatkowo, tak jak w przypadku poprzedniego punktu, istnieje coraz więcej polskich przedsiębiorstw oferujących eko-kosmetyki z dobrym składem. Są to między innymi marki takie jak: Sylveco, Resibo, Iossi, Polny Warkocz, Duetus, Vianek, Make me Bio, Hagi, Yope, Cztery Szpaki czy Put&Rub.

ekologiczne naturalne kosmetyki ekologiczne rozwiązania w domu
źródło: kobieco.pl

Prostym przykładem przemycenia ekologicznej idei będzie kupno mydła w kostce zapakowanego w papierek, zamiast kolejnego mydła w płynie w plastikowym opakowaniu.

Jednym z naszych ostatnich ulubieńców jest mydło do włosów. Włos aż się jeży na głowie na myśl mycia włosów mydłem, ale już śpieszymy z wytłumaczeniem. Owo mydło zawiera w sobie same dobrocie: olejki tłoczone na zimno (np. rycynowy, który pobudza wzrost włosów) czy węgiel drzewny (działa antybakteryjnie i oczyszczająco). Mydło o takim składzie świetnie nawilża i wzmacnia włosy. Dodatkowo autorzy zadbali o aspekt estetyczny i praktyczny w jednym, gdyż mydło jest na sznurku, który ułatwia korzystanie i przy tym wygląda bardzo stylowo. A to będzie nas kosztować jedynie około 19 zł!

mydło do włosów na jutowym sznurku
źródło: prostysklad.shop

Kupując kosmetyki, zwróćmy również uwagę czy nie były testowane na zwierzętach, wtedy taka informacja powinna widnieć na produkcie. W internecie znajdziemy listę przedsiębiorstw, które niestety nadal używają zwierząt do testów. Polecamy przewertować tę listę by wiedzieć, które firmy zastąpić odpowiednikami cruelty-free. Do tego służy też aplikacja mobilna Happy Rabbit, która na podstawie kodu kreskowego produktu lub wyszukiwania po nazwie firmy potrafi wskazać czy testuje ona na zwierzętach czy też jest cruelty-free.

naturalne kosmetyki ekologiczne rozwiązania w domu
źródło: claudia.pl

6. Perlator - co to jest? Do czego służy?

Pod dziwną nazwą kryje się proste, a jednocześnie genialne ekologiczne rozwiązanie. Jest to niewidoczna dla użytkownika nakładka w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki kranu, a także w postaci odpowiedniej słuchawki prysznicowej. Zadaniem perlatora jest napowietrzanie strumienia wody, tak aby miał większą objętość. Z danych producentów wynika, że mogą one zaoszczędzić nawet do 60% wody! Jednak w przypadku stosowania go u wszystkich innych domowych baterii, przyznajemy temu gadżetowi 10/10 ekologicznych punktów!

perlator kran ekologiczna rzecz
źródło: castorama.pl

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy wam temat i rozjaśniliśmy pewne kwestie. Kształtujmy nasze nawyki i podejmujmy decyzje, nawet te najmniejsze, świadomie. Czytajmy skład, zwracajmy uwagę na opakowanie i wybierajmy te ekologiczne opcje. Pamiętajmy, że jest to dobry uczynek zarówno dla nas, jak i środowiska naturalnego. Ze względu na rozległość tematu podzieliliśmy artykuł na dwie części. Drugą część, o eko-rozwiązaniach do pochłonięcia na deser, możecie znaleźć tutaj. Tam dowiecie się min. jak skutecznie oszczędzać prąd i wodę w waszym gospodarstwie. Bardzo przydatna wiedza, szczerze polecamy!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olaK
olaK
4 lat temu

naturalne środki czystości – przepisy sprawdzone, polecam 😉 ocet dobry na wszystko

Juka2010
Juka2010
2 lat temu

Zamiast kupować plastikowe butelki można kupić filtr do kranu i pić kranówkę.

Zamknij