Close

Krzesła i mały stolik? Zobacz, jakie meble warto mieć na balkonie

Dobrze zaaranżowany balkon może być miejscem, w którym spędzanie ciepłych wieczorów oraz słonecznych popołudni stanie się przyjemnością. Czego nie może na nim zabraknąć, aby spełnić tę wizję? Sprawdzamy.

Jak wybrać meble na balkon?

Bez względu na to, jak duży jest balkon, można go wygodnie i praktycznie zaaranżować. Podstawowe wyposażenie, o którym należy pomyśleć, to:

  • nieduży stolik oraz dwa krzesła;
  • regał na zioła, rośliny doniczkowe;
  • drewniana skrzynia do przechowywania;
  • leżak lub huśtawka.

Przed podjęciem decyzji warto jednak poznać kilka wskazówek, które nie tylko ułatwią wybór, ale również sprawią, że meble balkonowe z Leroy Merlin posłużą przez lata. A więc – co jest najważniejsze? Materiał, z którego wykonano meble.

Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie rzeczy znajdujące się na balkonie są narażone na działanie deszczu, wilgoci, a także śniegu i mrozu. Z tego względu najlepiej sprawdzają się meble technorattanowe, które wykazują dużą odporność na wszystkie wspomniane czynniki. Co więcej, nie pękają ani nie tracą z czasem koloru pod wpływem promieni UV. Co prawda są droższe od modeli plastikowych, aczkolwiek w tym wypadku zdecydowanie warto dopłacić.

Dużą popularnością cieszą się też meble drewniane, które dobrze wyglądają, są stabilne i trwałe. Ich jedyną wadą jest to, że wymagają regularnego impregnowania. W ten sposób zabezpiecza się je przed działaniem wody, wilgoci. Do zalet drewnianych mebli należy zaliczyć fakt, że można je przemalować i tym samym nadać aranżacji zupełnie nowego charakteru.

Na balkon nie nadają się za to stoliki i krzesła wykonane z żeliwa, metalu albo wikliny. Mogą szybko się zniszczyć, a ich renowacja nie jest wcale prosta.

Jakość i trwałość to najważniejsze cechy mebli przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Powinny być również funkcjonalne. Dlatego praktycznym rozwiązaniem są składane krzesła i stoły, które w łatwy, szybki sposób można schować lub przesunąć, a tym samym – wygospodarować na balkonie więcej miejsca.

Stolik oraz krzesła na balkon

Podstawowym wyposażeniem każdego balkonu powinien być nieduży, okrągły lub kwadratowy stolik wraz z krzesłami. Zależnie od tego, jak jest wykorzystywane to miejsce, można kupić stolik kawowy lub taki o klasycznej wysokości (przy czym ten drugi jest znacznie bardziej uniwersalny). Wysoki stolik pozwala komfortowo pracować i jeść na zewnątrz. Stolik kawowy, wraz z niskimi, stylizowanymi na fotele krzesłami, doskonale nadaje się za to do odpoczynku. 

Krzesła koniecznie należy wyposażyć w miękkie, wygodne poduszki. Ważne, aby były odporne na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej tkanina jest zabezpieczona środkiem o właściwościach hydrofobowych, dzięki czemu krople wody w nią nie wsiąkają, lecz po niej spływają. Co za tym idzie, poduszek nie trzeba chować w czasie deszczu pod dach. 

Skrzynia do przechowywania

Kolejnym meblem, który doskonale sprawdza się na balkonie, jest skrzynia do przechowywania. Można w niej schować narzędzia do pielęgnacji roślin, poduszki na krzesła oraz inne przydatne akcesoria. Rekomendowanym rozwiązaniem jest solidna, drewniana skrzynia, która może posłużyć również jako siedzisko – wystarczy na pokrywie położyć długą, wygodną poduszkę. Gdy przestrzeń jest ograniczona, należy skupić się na funkcjonalności.

Regał balkonowy na zioła i rośliny doniczkowe

Nawet gdy ilość miejsca na balkonie jest ograniczona, warto umieścić na nim regał z ziołami oraz kwiatami. Można go postawić w rogu, aby z jednej strony nie przeszkadzał, a z drugiej – zapewniał roślinom dobry dostęp do światła. W ten sposób można uprawiać pachnące zioła, soczyste pomidorki koktajlowe albo słodkie poziomki.

Regał może być zbudowany w klasyczny sposób, choć znacznie lepiej sprawdza się mebel w formie składanej drabinki. Wtedy na każdym szczeblu ustawia się donice, dzięki czemu są równomiernie oświetlone. Jeśli właściciele mieszkania mogą wwiercić się w elewację, ciekawym pomysłem jest również wiszący kwietnik.

Leżaki i hamaki balkonowe

Leżak bądź hamak balkonowy sprawi, że wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Osoby, które dysponują większym metrażem, mogą zakupić tradycyjny, składany leżak. Znacznie częściej na balkonach ustawia się jednak drewniane leżaki plażowe, które zajmują mniej miejsca, a są równie wygodne. Można je dostawić do niskiego stolika kawowego zamiast krzeseł. Dodatkową zaletą leżaków plażowych jest fakt, że kojarzą się z wakacjami.

Na balkonie dobrze sprawdzi się również huśtawka, a właściwie wiszący fotel, nazywany również krzesłem brazylijskim. Wbrew pozorom jego montaż jest bardzo prosty, aczkolwiek pod warunkiem, że balkon jest zabudowany murami lub… nad nim znajduje się kolejny balkon.

Meble balkonowe, które warto kupić

Niedużym nakładem czasu oraz pieniędzy można stworzyć na balkonie przyjemną strefę rekreacji. Co więcej, jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowany, zastąpi taras lub mały ogród. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o krzesłach i niedużym stoliku. Nawet jeśli balkon jest niewielki, można znaleźć odpowiednie meble – wystarczy wybrać modele składane. Drewniana skrzynia, która jest kolejnym ważnym elementem wyposażenia balkonu, służy nie tylko do przechowywania, lecz także jako siedzisko. Regały i kwietniki pozwolą na uprawianie roślin, a leżaki lub huśtawka dodatkowo uatrakcyjnią strefę relaksu. Urządzając balkon, warto też pomyśleć o wygodnych poduszkach na krzesła czy klimatycznych lampkach, którymi oplata się barierki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij