Close

Styl shabby chic – na czym polega i jak urządzić wnętrze?

Styl Shabby Chic to pełny uroku i klasy styl przywodzący na myśl letnie, mieszczące się na prowincji, brytyjskie rezydencje z przełomu XIX i XX w. Lekki i romantyczny, wydaje się trochę zaniedbany. Prawda jest jednak taka, że jest on dobrze dopracowanym, dbającym o detale i konsekwentnie wykończonym stylem wnętrzarskim. Jest to także idealny kierunek aranżacyjny dla miłośników stylizowanych mebli. Meble w stylu Shabby Chic czerpią z kierunków takich jak vintage, retro i klasyki. Można nawet powiedzieć, że łączy w sobie te wszystkie style. Tym, co jednak odróżnia meble Shabby Chic od pozostałych aranżacji jest dodatkowy efekt ich postarzania. Formy, kolory, zdobienia, tkaniny, a nawet materiały, z których wykonane są elementy wyposażenia - jednym słowem wszystko, co znajduje się w przestrzeni - jest stylizowane na sfatygowane, zużyte, wiekowe.

krzesło i stolik w stylu shabby chic, w jasnym pomieszczeniu o kremowej kolorystyce. Z okna w prawym roku rozpościera się widok na ogród

Gdzie narodził się styl Shabby Chic?

Shabby Chic pochodzi z Wysp Brytyjskich i nawiązuje do wysmakowanych i eleganckich letnich rezydencji, do których na przełomie XIX i XX w. dumnie przybywali liczni lordowie. Stało się tak za sprawą magazynu wnętrzarskiego „The World of Interiors Magazine”, który oficjalnie opublikował tę nazwę. Samo nadanie charakterystycznych cech zaś i rozwój samego stylu Shabby Chic przypisuje się Rachell Aswell. Jako młoda dekoratorka wnętrz, w swoich książkach opisywała ten styl aranżacyjny. W lata 90. ubiegłego wieku beznamiętnie zakochali się w nim Amerykanie. Następnie szybko się rozprzestrzeniał na innych kontynentach.

Co oznacza „shabby chic”?

strojne pomieszczenie z żyrandolami i paprociami zwisającymi z sufitu, na pierwszym planie stolik z ogromnym wazonem z kwiatami i barokowa sofa, na ścianach dekoracyjna boazeria

Tłumacząc dosłownie słowa zawierające się - "shabby" oznacza brudny, wytarty, zdezelowany. Natomiast "chic", to elegancja i szykowność. Śmiałe zestawienie tych określeń pozwoliło na dosłowne przetłumaczenie "Shabby Chic" jako „sfatygowany szyk”.

To określenie doskonale definiuje styl, który łączy w sobie pewien paradoks. Z jednej strony wykorzystuje we wnętrzach wyszukane, stylowe meble nawiązujące do salonów. To także dekoracje do salonu w stylu Belldeco wykończone koronkami, połyskującymi tkaninami, rzeźbieniami. Z drugiej zaś, wszystkie te elementy mają wyglądać na lekko sfatygowane, przetarte i zaniedbane. Jest to jednak tylko pozorne. W rzeczywistości zabieg ten jest zamierzony i kontrolowany. Dzięki tej fuzji tworzone są eleganckie, czarujące i romantyczne wnętrza z duszą. To nieuniknione, bo obok przedmiotów w wydaniu vintage czy retro znajdują się także elementy nowoczesne – tyle tylko, że odpowiednio przygotowane i postarzone. Pomieszczenie zyskuje tym samym wyjątkowy, unikalny charakter.

jadalnia w stylu shabby chic, drewniany stół nakryty lnianym obrusem, w tle ciężki drewniany kredens z porcelaną. Jasne pomieszczenie z kremowymi ścianami


Zobacz także: Jak przemalować meble? Renowacja, postarzanie, bielenie

Romantyczna paleta kolorów w stylu Shabby Chic

Omawiany styl Shabby Chic korzysta z dość wąskiej palety kolorystycznej. Jaki kolor wybrać? Dominują tu głównie biele, które przeplatają się z pastelowymi odcieniami zieleni, różu, błękitu, a także szarością i beżem. Za sprawą takiego doboru kolorów pomieszczenia mogą wydawać się nieco cukierkowe i kobiece. Niemniej jednak mają tę zaletę, że dają poczucie spokoju, harmonii i przestronności, a także pozwalają na relaks niczym na wiejskiej sielance.

salon w stylu rustykalnym, z szarą cegłą na ścianie i dekoracyjną sofą, różowy zegar stojący

Chcąc uniknąć przesadnie delikatnego, kobiecego stylu pomieszczenia shabby chic, można jednak zrezygnować z pasteli i postawić na biele i beże lub szarości. Takie połączenie będzie kompromisem dla obu partnerów. Warto także rozważyć wprowadzenie czerni do wnętrza. Oczywiście, jako akcent wykończeniowy. Na przykład stolik Shabby Chic na czarnych, stylizowanych nóżkach będzie prezentował się idealnie!

Wnętrze z duszą: meble w stylu Shabby Chic

Meble pełnią niezwykle ważną funkcję w pomieszczeniach urządzonych w stylu Shabby Chic. Przede wszystkim dlatego, że raczej nie ograniczamy ich ilości. Wręcz odwrotnie - ta stylistyka uwielbia ich dużą ilość. Wszelkie stoliki, stoliczki, podnóżki i inne niewielkie meble - postarzanie mebli Shabby Chic dostępne jest w niemal każdej ilości i wielkości. To bowiem one nadają wnętrzom charakteru i unikalnego klimatu – zresztą najczęściej same są meblami z duszą i bogatą historią. A to jest dodatkowym atutem! Idealnie sprawdzają się tu staromodne kredensy, fikuśne komódki na długich nóżkach i z frezowanymi drzwiczkami, szafy i szafki z bogatą ornamentyką (często kwiatową), eleganckie toaletki, sofy i krzesła stylizowane na ludwika, a także bujane fotele.

rustykalne wnętrze z drewnianymi belkami dachowymi i parkietem, postarzana komoda i barokowa sofa shabby chic

Meble Shabby Chic powinny być utrzymane we wspomnianej wcześniej kolorystyce: złamanej bieli i romantycznych, pudrowych odcieniach. No i muszą być postarzone! Jak uzyskać efekt postarzenia na nowych meblach? Można go uzyskać poprzez wykorzystanie specjalnej techniki wybielania. Polega ona na pokryciu mebli najpierw ciemną, a później białą farbą, a następnie, przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego, nadaniu im charakterystycznych przetarć. Co oczywiste, przed pomalowaniem należy je odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Aby uzyskać wnętrze godne Shabby Chic nie trzeba inwestować w drogie antyki. W wielu przypadkach wystarczy szukać wyjątkowych egzemplarzy na targach staroci lub zakupić zupełnie nowe meble, a następnie odpowiednio je dostylizować.

Dodatki i tekstylia z motywami kwiatowymi, to właściwe wykończenie przestrzeni!

Podobnie jak meble, tak i dodatki Shabby Chic odgrywają niemałą rolę w kreowaniu romantycznego wnętrza z klasą. Dekoracje w stylu prowansalskim, skandynawskie i Shabby Chic łączy przede wszystkim kolorystyka - biel i jej odcienie. Jest ona bazą dla wielu kierunków aranżacyjnych. Tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Większość dodatków z tych poszczególnych stylów świetnie wykorzystamy w naszym wnętrzu Shabby.

poddasze w stylu shabby chic, z białymi belkami dachowymi. Z przodu duży żyrandol oraz fotel uszak i stolik kawowy. W tle masywne łóżko z kolumnami.

Wiele z nich może kojarzyć się z akcesoriami, które chętnie wykorzystują nasze babcie. Na przykład ozdobne firanki, haftowane obrusy, czy koronkowe serwetki. Dobrze sprawdzają się także eleganckie, bogato zdobione świeczniki, ceramiczne i porcelanowe wazony z kwiatami, szkatułki zdobione techniką decoupage, antyczne zegary, czy liczne bibeloty w postaci figurek i zawieszek w kształcie aniołków lub serduszek. Warto również wzbogacić stylizację wnętrza o przepięknie zdobione ramy obrazów czy luster. Wiele dodatków, głównie takich, które dumnie udekorują nasz stolik Shabby Chic warto wykonać samemu. Bardzo przydatną techniką plastyczną, która idealnie wręcz wpisuje się w ten nurt jest decoupage. Wszelkie nakładanie warstw, przecierki i ozdobne wykończenie - to jest to, co nasze nowe wnętrze będzie uwielbiało!

Pokój wypoczynkowy w stylu shabby chic z białą boazerią na ścianie, stolikiem kawowym i białą kanapą

Popularne w stylu Shabby Chic są subtelne motywy kwiatowe. Możemy przemycić je na tapetach, tapicerce foteli, drzwiczkach szafek, kocach, a także miękkich poduchach. Nie mniej ważne są też detale, które uzupełniają styl wnętrza i podkreślają jego charakter. Dlatego warto zwrócić uwagę na misterne i estetycznie wykonane zdobienia. Postarzanie mebli Shabby Chic wiąże się z tym, że kredensy i komódki otrzymują trochę sfatygowanego look 'u na frontach. Zmienić można także uchwyty na bardziej ozdobne - na przykład srebrne lub rzeźbione drewniane. Dobrym pomysłem będą także te wykonane z ceramiki lub szkła. Natomiast wszelkie tekstylia warto dopracować koronkami i falbankami. Ważne jest też, żeby były one miękkie i wygodne.

dekoracje styl shabby chic szydełkowy obrus kwiatki porcelanowa zastawa białe krzesła
źródło: storgram.com

Ściany i podłoga w stylu Shabby Chic. Jak zrobić?

łazienka w stylu shabby chic z masywnym oknem i dekoracyjną umywalką, lustro w białej barokowej oprawie

W stylu Shabby Chic ściany i podłogi pełnią funkcję nierzucającego się w oczy tła dla mebli. Dlatego te pierwsze są najczęściej białe lub w kolorze ecru. Zawsze można jednak pokusić się o zastosowanie delikatnego akcentu kolorystycznego w postaci jednego z pastelowych kolorów. Dobrym pomysłem będzie także udekorowanie jednej ze ścian tapetą z motywem kwiatów w rozmiarze XXL. Biały, postarzony stół Shabby Chic idealnie będzie wyglądał na jej tle. Jeśli chodzi o podłogi, wybierz bielone deski lub jasny parkiet. Dzięki temu idealnie będą komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia i stworzą wraz z nimi spójną całość. Nadadzą również pewnego rodzaju ciepła i naturalnej przytulności.

dodatki do salonu rustykalnego skrzynia srebrna lampa z białym kloszem
źródło: my21vintagelife.blogspot.com

Kuchnia w stylu shabby chic

Piękna i romantyczna przestrzeń... czy da się ją przenieść do pomieszczenia stricte użytkowego, jakim jest kuchnia? Oczywiście, że tak! Wyobraź sobie przygotowywanie potraw w otulonej ciepłym słońcem prowansalskiej kuchni. Za oknami pola intensywnie pachnącej lawendy. We wnętrzu drewniany blat, eleganckie uchwyty szafek. Spiżarnia pełna pysznych przetworów, przysłonięta tkaniną w pastelowe kwiaty. Widzisz? A teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do tej kuchni 40 lat później. I co staje przed Twoimi oczami? Idealna kuchnia Shabby Chic! (:

kuchnia w stylu shabby chic z drewnianymi elementami i marmurowym blatem z półkami
źródło: deskgram.net

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, sęk tkwi w meblach i w ich konkretnej stylizacji. Precyzyjnie mówiąc: w ich unikatowym wyglądzie. Meble prowansalskie dobrze odnajdą się w naszym “sfatygowanym” wnętrzu. Styl Shabby Chic korzysta z dorobku przeszłości, próżno w nim szukać nowoczesnych form. Ma wyglądać jak u - bardzo stylowej - babci! Chcąc jednak zakupić nowe i przerobić je na meble Shabby Chic, musimy się zastanowić nad techniką wykonania tego. Oczywiście możemy zlecić taką usługę profesjonalnej firmie. Jest jednak wiele sposobów, by wykonać to samemu. Jak? Na przykład malując je na biało i przecierając kanty i rogi papierem ściernym.

biała kuchnia shabby chic z dodatkami
źródło: smarts4k.com

Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie mebli w stylu Vintage. Mając już ciekawą bazę, zadbajmy o detale. Zmiana uchwytów szafek kuchennych na te bardziej oldschoolowe, oświetlenie w postaci metalowych lamp i dodaniu kilku półek z fantazyjnymi wspornikami z pewnością zdadzą egzamin. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie dodatki. Drobne wyposażenie, takie jak, słoiki na rzeczy sypkie lub z przetworami świetnie będą komponować się z ozdobną kokardą zawiązaną z koronki. Ręcznie robione na szydełku obrusy, metalowe pojemniki na herbatę, ozdobne etażerki i patery na ciasto są bardzo mile widziane! Wszelkie te elementy przełamią wszechobecną biel. Okrągły stolik jadalniany z wazonem ze świeżymi kwiatami dopełni kuchenne locum.

Klasyczny salon w stylu Shabby Chic

salon shabby chic z różowymi akcentami i metalowymi dodatkami bielone meble
źródło: pinimg.com

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to przeszukać wszelkie piwnice, strychy i inne rodzinne magazyny w poszukiwaniu starych mebli. Komoda prowansalska, babciny stolik kawowy sprzed 30 lat, lampa vintage pamiętająca czasy przedwojenne. Musimy mieć świadomość, że niemalże wszystkiemu możemy nadać drugie życie. Wystarczy trochę kreatywności! Postarzanie mebli wcale nie jest trudne i czasochłonne. Wystarczy trochę farby, papieru ściernego i voila! Idealną bazą do salonu w stylu Shabby Chic będą także meble ludwikowskie. Co jest dla nich charakterystyczne? Przede wszystkim kanapy i fotele na giętych nóżkach. Stylowe kredensy ze szklanymi witrynami oraz rzeźbione stoły i stoliki. Rzeźbienia, to najczęściej motywy kwiatów i muszli - idealnie więc wpisują się w omawianą stylistykę.

biały salon shabby chic poduszki z falbanami mosiężne dodatki kryształowy żyrandol
źródło: belleescape.com

Zabierając się za temat z drugiej strony - starą komodę można pomalować. A stoliczkowi kawowemu wymienić nogi. Co w ten sposób uzyskujemy? Niepowtarzalne, własnoręcznie robione meble z odzysku. Pchli targ organizowany w waszym mieście, portale internetowe z możliwością wymiany się swoimi nieużywanym już wyposażeniem, sklep z antykami – to miejsca, które w drugiej kolejności powinniście odwiedzić. Shabby chic - meble z klasą, cechujące się fantazyjnością i elegancją jednocześnie. Gdy urządzamy salon, nie powinniśmy również zapomnieć o materiałach, z jakich wykonane są obicia. Aksamit - materiał idealny do pikowanej sofy na giętych nóżkach z podłokietnikami w towarzystwie gustownych poduszek. We wszelkich tekstyliach możemy dać wodzę wyobraźni i wybrać te z motywami roślinnymi czy ornamenty.

wnętrze w stylu shabby chic pled kryształowy metalowy żyrandol
źródło: doitdecor.co

Bardzo istotnym elementem każdego salonu jest oświetlenie. Pełni ono wiele ról. Od czysto użytkowej, po dekoracyjną. Na tym drugim skupimy się najpierw. Idealnie, jeżeli nasze lampy dopełniały będą całe wnętrze. Zarówno swoim kształtem, jak i... kloszem! Jeżeli posiadamy nowoczesne lampy stojące - nic straconego! Prawdopodobnie wystarczy po prostu wymienić abażur na taki wykonany z półprzezroczystej tkaniny z motywem kwiatowym lub innym roślinnym. Dodatkowym atutem będzie wykończenie koronką. Natomiast dla lamp sufitowych mamy jeszcze łatwiejsze rozwiązanie. Jest nim wymiana żarówek na takie, które imitują świece.

kolorowy salon shabby chic postarzane meble postarzany stolik biały poduszki z kwiecistymi poszewkami
źródło: outstandinginteriortips.com

Warto przypomnieć, że salon w stylu Shabby Chic powinien być urządzony przede wszystkim w bieli i beżu z bardziej żywymi dodatkami, takimi jak pudrowy róż, sage green czy lawenda. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z bajkowością salonu, by ten nie wyglądał jak pokój dziecięcy. Styl prowansalski i styl rustykalny – za ich miksturę uchodzi właśnie shabby chic.


Zobacz także: Salon w stylu prowansalskim - jak go zaaranżować?

Shabby Chic - styl dla Twojej łazienki marzeń

różowa łazienka z zieloną wanną vintage stara bateria lustro w niebieskiej ramie
źródło: v-vanna.ru

Znudził Ci się tak popularny już styl skandynawski czy styl industrialny? Cofnij się kilkadziesiąt lat i znajdź tam swoje miejsce. Znajdź swój styl w połączeniu aranżacji prowansalskich i rustykalnych. Czołowym architektem wnętrz jest wcześniej wpsomniana Rachel Ashwell. Jej projekty mogą być inspiracją, z której skorzysta Twoja łazienka. Łazienka w stylu Shabby Chic powinna posiadać dużo naznaczonych historią, starych elementów. Meble Shabby Chic to podstawa. 

łazienka w stylu shabby chic drewno bielone postarzane drzwi metalowy zegar wolnostojąca wanna na nóżkach
źródło: homebnc.com

Wolnostojąca wanna na nóżkach, a obok stojące postarzane krzesło z pikowanym lub florystycznym obszyciem. Dopełnieniem aranżacji powinny być dekoracje w stylu prowansalskim, skandynawskie i Shabby Chic - baterie wyglądające jak z innych epok, lustro w dużej ramie i półki na łazienkowe bibeloty. A przy umywalce warto postawić flakon perfum z pompką, który podbije ten wyjątkowy klimat.

zlew w łazience oldschool stare srebrne bateria lustro w antycznej ramie
źródło: toboto.net

Styl Shabby Chic - 4 kroki do doskonałości

  1. Do aranżacji przestrzeni wybieraj takie kolory jak biele, pastelowe róże, błękity, zielenie, beże i szarości.
  2. Meble Shabby Chic, to najczęściej antyki lub meble stylizowane na vintage. To także styl retro o klasycznej linii. Krzesła Shabby Chic można dodatkowo postarzyć, uzyskując efekt sfatygowania.
  3. Idealne dodatki: Stół Shabby Chic zapragnąć może stylowej serwety lub koronkowego obrusu. Doskonale sprawdzają się też ozdobne szkatułki, wazony, żłobione ramy luster, a także liczne bibeloty, czyli stylizowane dekoracje vintage.
  4. Najlepsze materiały do wykorzystania aranżując styl Shabby Chic, to porcelana, ceramika, drewno, bawełna
sypialnia w stylu prowansalskim pościel z falbanami zagłówek z białych desek kwiecisty pled
źródło: homebnc.com

Zobacz także: Styl industrialny - jak włączyć go do domu i mieszkania?


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij