Close

Jaki grzejnik olejowy wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu!

Grzejnik olejowy to bardzo dobre rozwiązanie w sezonie przejściowym – gdy powoli robi się chłodno, ale centralne ogrzewanie jeszcze nie funkcjonuje. Urządzenie tego typu sprawdzi się także w domkach letniskowych i wszędzie tam, gdzie nie ma standardowego C.O. Poza tym doskonale nadaje się do dogrzewania pomieszczeń, np. w starszych budynkach. Jednak czy każdy grzejnik olejowy spełni swoje zadanie? Oto kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem!

Jak działa grzejnik olejowy?

Jak sama nazwa wskazuje, w tego typu grzejnikach znajduje się olej, a konkretnie – olej termiczny. Po włączeniu urządzenia zostaje on podgrzany przez wbudowane grzałki. Może osiągnąć bardzo wysoką temperaturę, która, naturalnie, zależy od mocy danego modelu. Mocą zwykle można sterować za pomocą regulatora (pokrętła) wyposażonego w trzy- lub pięciostopniową skalę. Co ważne, oleju w grzejnikach nie trzeba wymieniać, nie wyparowuje ani się nie spala.

Warto też wiedzieć, że grzejnik olejowy nie wywołuje cyrkulacji powietrza, a zatem nie wznosi tumanów kurzu – to szczególnie ważne dla alergików, uczulonych na roztocza albo sierść zwierząt domowych. Wprawdzie niektóre grzejniki mają nadmuch, ale da się go wyłączyć. To generalnie bardzo ciche urządzenia, choć należy pamiętać, że rozgrzewają się dopiero po dłuższej chwili (nawet 25-35 minutach). Z drugiej strony, wolno stygną. 

Co ważne, grzejnik olejowy potrzebuje do pracy prądu 230 V. Można go zatem podłączać tylko do instalacji, w których płynie prąd pod takim napięciem (odnosi się to także do agregatów).

Najpopularniejsze są modele z ożebrowaniem, wyposażone w kółka, dzięki którym urządzenie można w miarę łatwo przestawić (jest to o tyle istotne, że grzejniki olejowe ważą nawet 10-15 kg lub więcej). Mniejszą popularnością cieszą się tzw. modele panelowe – czyli, jak wskazuje nazwa, grzejniki zbudowane z dwóch połączonych ze sobą paneli. Ważą zauważalnie mniej od żebrowanych.

Jeśli szukasz grzejnika olejowego do swojego domu i mieszkania, najlepszy grzejnik olejowy znajdziesz w Leroy Merlin.

Najważniejsze elementy grzejników olejowych 

Aby znaleźć wygodne w obsłudze i wydajne urządzenie, warto zwrócić uwagę na poniższe funkcje oraz dodatki.

  • Wyłącznik bezpieczeństwa – W razie przegrzania bądź przepięcia, wyłącznik bezpieczeństwa automatycznie odcina zasilanie
  • Termostat – pozwala tak skonfigurować grzejnik, aby włączał się tylko wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu, i automatycznie wyłączał, gdy osiągnie ona minimalny próg.
  • Kółka – znacznie ułatwiają przestawianie grzejnika olejowego. Za pomocą jednego egzemplarza można więc w miarę łatwo ogrzewać kilka pomieszczeń.
  • Schowek na kabel lub haczyk umożliwiający jego zwinięcie – o kabel łatwo się potknąć, więc warto, by był schowany, gdy grzejnik nie pracuje.
  • Wyświetlacz LCD – dodatek, stosowany w nowszych modelach. Pokazuje parametry pracy i pozwala precyzyjnie wyregulować temperaturę.
  • Wi-Fi – jeżeli dany grzejnik wyposażono w moduł Wi-Fi, prawdopodobnie można go obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji. Niektóre programy tego typu mają zaawansowane funkcje, np. pozwalają ustawiać harmonogram grzania (i to jednocześnie dla kilku kaloryferów).
  • Odporność na wilgoć (lub jej brak) – tylko niektóre grzejniki olejowe można stosować w łazience, ponieważ bezpośredni kontakt z wodą jest zabójczy dla urządzeń elektrycznych. Szukając grzejnika do łazienki, trzeba mieć to na uwadze. 
  • Uchwyt do powieszenia – niektóre grzejniki olejowe można przymocować do ściany, co sprawia, że są w stanie zastąpić standardowe kaloryfery. Niewiele jest jednak urządzeń tego typu, poza tym zwykle są to modele panelowe.

Czy dobry grzejnik musi mieć wszystkie wymienione funkcje i dodatki? Niekoniecznie, ponieważ ani Wi-Fi, ani cyfrowy wyświetlacz, nie wpływają bezpośrednio na skuteczność ogrzewania. Owszem, ułatwiają obsługę, ale na pewno nie są niezbędne. Kluczowe znaczenie ma zatem moc grzejnika olejowego.

Jaką moc powinien mieć grzejnik olejowy?

Szukając odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę głównie na jego moc. Jak duża powinna być? Aby to obliczyć, trzeba znać wymiary pomieszczenia, w którym będzie pracował grzejnik. Żeby je ogrzać do 20°C, potrzeba 100 W na każdy m2  (przy dodatkowym założeniu, że budynek został przeciętnie ocieplony). Jeśli pomieszczenie ma zatem 10 m2, moc grzejnika olejowego powinna wynosić 1000 W. 

Dostępne są modele o mocy od 500 do nawet 2900 W. Znalezienie grzejnika dopasowanego do określonych potrzeb nie jest więc trudne. Jeśli ktoś zastanawia się, jaką dokładnie moc powinno mieć takie urządzenie – lepiej, aby kupił mocniejsze niż słabsze. W razie potrzeby moc można przecież obniżyć za pomocą wbudowanego regulatora. Taki grzejnik sprawdzi się także w trudniejszych warunkach, tj. gdy na zewnątrz zapanuje srogi mróz. 

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij