Close

Który telewizor 4k wybrać? Wskazówki przy wyborze i ranking najlepszych telewizorów 4k

W chwili rynkowego debiutu, telewizor 4K mógł kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Omawiana technologia jest dostępna już od jakiegoś czasu, zatem naturalne jest, że tego typu odbiorniki zdążyły już znacząco stracić na pierwotnej wartości. Obecnie, model o rozdzielczości UHD można nabyć już w kwocie poniżej 1500 zł. Który telewizor 4K wybrać? Kiedy TV 4K jest lepszym wyborem niż Full HD? Jaki telewizor 4K będzie najlepszym wyborem? Na każde z tych pytań odpowiadamy poniżej.

Aktualizacja: Listopad 2024

Jakie są rodzaje telewizorów 4K?

TV 4K LED TV 4K LED
+ zwykle niedrogi
+ ogromny wybór modeli
+ dobry stosunek jakości do ceny
- nieidealne parametry kontrastu
TV 4K OLED TV 4K OLED
+ rewelacyjny kontrast
+ bardzo głęboka czerń
+ najlepszy efekt HDR
- ograniczona ilość dostępnych modeli
- wyższa cena względem LED
TV 4K QLED TV 4K QLED
+ rewelacyjna reprodukcja barw
+ świetna prezencja scen
- ograniczona ilość dostępnych modeli

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru telewizora 4K?

JASNOŚĆ
JASNOŚĆ

Maksymalna jasność ekranu jest istotnym parametrem każdego telewizora. Parametr ten przekłada się na wyrazistość przedstawianych treści w ciągu dnia, zwłaszcza gdy oglądamy telewizję w słonecznym pokoju. Wydajne podświetlenie w połączeniu z systemem regulacji jego mocy w strefach wzmacnia ponadto efekt HDR, w którym znaczna większość telewizorów 4K jest kompatybilna. Podstawowe ekrany dysponują zwykle podświetleniem o maksymalnej jasności 200-250cd/m2. Wyższe modele wykorzystujące np. ekrany OLED przekraczają tę wartość nawet kilkukrotnie.

SYSTEM OPERACYJNY
SYSTEM OPERACYJNY

Od systemu operacyjnego zależy przyjazność interfejsu użytkownika, jego możliwości a także opcje rozwoju czy choćby płynność działania aplikacji i menu telewizora. Najczęściej spotykany jest Android TV. Jest on także uważany za najbardziej rozwojowy. Posiada on sklep z aplikacjami, a w niektórych telewizorach współpracuje także z systemem Chromecast czy Google Assistant (sterowanie głosowe). Inne systemy to m.in. Tizen – alternatywa znajdowana w produktach Samsunga czy WebOS w modelach LG. To proste w użytkowaniu i przyjazne użytkownikowi systemy, które mają również całkiem niezłe możliwości. Ich atutem jest płynniejsza praca w tańszych modelach telewizorów w porównaniu z Androidem.

ROZMIAR
ROZMIAR

Rozdzielczość 4k zapewnia ogromną ilość detali, a zatem także doskonałą szczegółowość obrazu. Do zauważenia wszystkich tych elementów jest nam jednak potrzeby odpowiednio duży ekran. Ten parametr ustalamy, biorąc pod uwagę odległość, która będzie dzielić nasz wzrok od telewizora. Jeśli ta wynosi około 2-3 metry, to dobrze jest wybrać ekran o przekątnej co najmniej 43 cale. Wraz ze zwiększaniem się odległości siedzącej od ekranu, zwiększamy także rozmiar ekranu. Do salonu, w którym odległość pomiędzy kanapą, a telewizorem wynosi ponad 3 metry, polecamy wybór ekranu o przekątnej 55 cali i więcej.

DOSTĘPNE ZŁĄCZA
DOSTĘPNE ZŁĄCZA

Cóż nam po świetnym ekranie, jeśli nie będziemy w stanie podłączyć do niego wszystkich naszych źródeł obrazu. Są to np. konsola do gier, odtwarzacz DVD/Blu-Ray, komputer PC itp. Nierzadko zdarza się, że mamy po kilka urządzeń danego typu np. konsol do gier. Każda z nich będzie wymagać własnego złącza HDMI. Standardem w telewizorach 4K jest wyposażanie ich w 3 porty HDMI. Taka ilość powinna wystarczyć do większości zastosowań. Przydadzą się jeszcze złącza USB. Podłączymy do nich dyski zewnętrzne lub pen-drive’y. z których odtworzymy ulubione filmy. Niektóre telewizory umożliwiają też nagrywanie na te nośniki.

Który telewizor 4K wybrać? Ranking najlepszych TV 4K

Poniżej zamieszczamy zestawienie modeli 4K UHD, które cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników.

Telewizor 4K Samsung UE55RU7172 55 cali SMART UHD

TELEWIZOR SAMSUNG UE55RU7172 SMART TV 4K

Ranking otwiera telewizor jedna z ciekawszych propozycji - Samsung 55 cali 4K. Warto zaznaczyć, że opisywany model występuje też w wydaniu 65-calowym ( Samsung UE65RU7172). 

Telewizory Samsung 4K słyną z bardzo dobrej jakości obrazu i tak jest też w tym przypadku. Wsparcie dla skutecznie działającego trybu HDR, optymalnie nasycone kolory, wydajny procesor obrazu, optymalizacja ostrości i kontrastu (UHD Dimming) - wszystko to przekłada się na świetny odbiór. Funkcje smart są kontrolowane przez sprawdzony system Tizen. Szkoda tylko, że w tym modelu zabrakło wsparcia dla pilota Smart Control. Użytkownik musi korzystać z dołączonego do zestawu kontrolera, a ten nie jest zbyt intuicyjny. Wypada wspomnieć o kilku różnicach między wariantem mniejszym a większym. W modelu 65-calowym, widać pewne oszczędności - zabrakło m.in. funkcji HbbTV (telewizja hybrydowa). Należy jednak podkreślić, że większy wariant mieści się w klasie energetycznej A+, a mniejszy - w A. 

Zalety
dobra jakość obrazu
rozsądna cena (względem oferowanych możliwości)
Wady
słabe głośniki
pojawiają się informacje o problemach z odtwarzaniem dźwięku przestrzennego w niektórych aplikacjach

Telewizor 4K LG OLED65C9 65 cali SMART WIFI HDR

Telewizor LG OLED 65C9 AI ThinQ Dolby Vision

Telewizor 65 cali 4K od LG to dość kosztowna propozycja, jednak warta swojej ceny. Matryca o przekątnej 65 cali charakteryzuje się idealnym nasyceniem kolorów, głęboką czernią i świetnym kontrastem (po stronie minusów należy tu zapisać jedynie słabe kąty widzenia). W połączeniu z odświeżaniem o częstotliwości 120 Hz i z bardzo wydajnym procesorem obrazu A9 (który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji), daje to niewiarygodny efekt. Matryca została wykonana w technologii OLED. Tego typu ekrany nie generują czarnego koloru, a wygaszają odpowiednie piksele. Stąd doskonała czerń i nieskończony kontrast. Dla formalności dodajemy, że ekran obsługuje technologię HDR. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o lepsze głośniki - ich łączna moc to 40 W. W tej cenie, można oczekiwać więcej. 

Warto nadmienić, że opisywany model występuje także jako telewizor LG 55 cali 4K (LG 55" OLED 55C9 4K SMART WIFI HDR).

Zalety
matryca OLED
świetnie działające funkcje smart
Wady
wysoka cena
słaba jakość dźwięku

Telewizor 4K Samsung QE55Q60RA 55 cali QLED

Samsung 55 cali 4K z matrycą QLED to jedna z ciekawszych propozycji w rankingu. Telewizor zapewnia idealną czerń, niedokończony kontrast i fantastyczne nasycenie kolorów. Jak zapewnia producent, natężenie barw jest 100-procentowe - matryca pokrywa miliard odcieni. Procesor Quantum 4K odpowiada za właściwą optymalizację obrazu i za inteligentne skalowanie treści. 

Zalety
fantastyczna jakość obrazu
korzystny stosunek cena-jakość
Wady
bardzo słabe głośniki
interfejs wymaga przyzwyczajenia

Telewizor 4K Samsung QE65Q70RA QLED Smart TV HDR

Telewizor Samsung QE65Q70RA QLED 4K UHD SmartTV

Kolejny model QLED od Samsunga, tym razem z ekranem o przekątnej 65 cali. Opisywany model to reprezentant ten samej linii, co omawiany wyżej odbiornik. Różnice nie ograniczają się jednak wyłącznie do przekątnej ekranu. W tym przypadku, producent zastosował bezpośrednie strefowanie podświetlenia, które zapewnia efekt jeszcze większej głębi. Matryca wspiera tryb HDR 1000 i Ambient. W trybie inteligentnym, telewizor dostosowuje obraz i dźwięk do warunków panujących w otoczeniu. 

Zalety
cena adekwatna do możliwości
fantastyczna jakość obrazu
Wady
brak złącza mini jack
kiepskiej jakości pilot

Telewizor 4K Samsung QE65Q60R SmartTV QLED Wi-Fi

telewizor QLED Samsung QE65Q60R

Alternatywą dla omawianego wyżej modelu jest Samsung 65 cali 4K QE65Q60R. Ten model jest wyraźnie tańszy, jednak poczynione przez producenta oszczędności śmiało można określić jako rozsądne. Telewizor nadal wspiera tryb Ambient, ale HDR jest już nieco mniej skuteczny. Nie zabrakło trybu inteligentnego, optymalizującego dźwięk i obraz do aktualnie panujących w pomieszczeniu warunków. Niestety, w tym modelu Samsung nie zastosował strefowania podświetlenia (co widać zwłaszcza w ciemnych sceneriach), jednak biorąc pod uwagę różnicę w cenie, jest to całkowicie zrozumiałe. Spory minus należy się natomiast za głośniki o mocy zaledwie 20 W.

Zalety
rozsądne oszczędności względem droższego wariantu
nadal fantastyczny obraz
Wady
bardzo słabe głośniki
kiepska jakość wykonania pilota

Jaki telewizor 4K wybrać? Podstawowe informacje na początek

Na wstępie warto zastanowić się, czym właściwie jest technologia 4K. Pod tą nazwą kryje się rozdzielczość matrycy. 4K, czyli inaczej UHD (Ultra High Definition) liczy sobie aż 3840x2160 pikseli. Identyczną rozdzielczość ma taśma filmowa 35 mm. Może się wydawać, że to całkiem sporo i tak właśnie jest w istocie, zwłaszcza w konfrontacji z rozdzielczością Full HD, która wciąż jest bardzo popularną technologią, stosowaną w odbiornikach telewizyjnych. 

Telewizor 4K vs Full HD - jaka jest różnica pomiędzy telewizorem 4K UHD a Full HD?

Telewizory 4K charakteryzują się aż dwukrotnie wyższą rozdzielczością niż konkurencyjne modele, dysponujące rozdzielczością Full HD! To istna przepaść! Jak zostało już wspomniane, rozdzielczość ekranu UHD to 38040x2160 pikseli. W przypadku matrycy Full HD, parametr ten jest równy 1920x1080 pikselom. Naturalnie, przekłada się to na ogromne różnice w parametrze PPI, czyli w zagęszczenie pikseli na każdy cal ekranu. Skoro 4K to rozdzielczość dwa razy większa, dwukrotnie większe będzie też zagęszczenie. Kolejna różnica uwidacznia się w proporcjach wyświetlanego obrazu - matryca Ultra HD może generować aspekt 16:9, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeżeli telewizor ma służyć przede wszystkim do oglądania filmów (uzyskujemy efekt panoramiczny). Już same liczby wyglądają bardzo obiecująco, ale jak to wszystko przedstawia się w praktyce. Czy "starcie" TV 4K vs Full HD ma z góry przesądzony wynik?

tv 4k ranking

Kiedy ma to znaczenie i na co wpływa?

W świecie technologii, nowe najczęściej znaczy lepsze i tak jest też w tym przypadku. Nie znaczy to jednak, że telewizory Full HD nadają się już wyłącznie na elektrozłom, co to, to nie. Rozdzielczość Full High Definition wciąż może zapewnić bardzo dobry odbiór, jednak w tym przypadku, bardzo istotna jest odległość, jaka dzieli użytkownika i odbiornik. Siedząc zbyt blisko telewizora Full HD, nie tylko męczymy wzrok. 1920x1080 pikseli nie jest wartością, która z niewielkiej odległości pozwala ukryć każdy "kwadracik". W tym przypadku, minimalna odległość wynosi mniej więcej 1,5 metra (mniej więcej, bo poza rozdzielczością, bardzo ważna jest też przekątna ekranu). Taki dystans pozwoli na uzyskanie odpowiednio dobrej ostrości. Aby nie stracić szczegółów, nie należy siadać dalej niż 3 metry od telewizora.

Modele 4K wypadają znacznie lepiej pod tym względem. Przyjmuje się, że optymalna odległość między widzem a ekranem, to 1 metr. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed tym, żeby usiąść nieco bliżej. Wzrok nie ulegnie zmęczeniu, a obraz pozostanie ostry "jak brzytwa". Wszystko dzięki ogromnemu zagęszczenie pikseli na cal ekranu, co przekłada się na fantastyczną szczegółowość scen. Oglądający dostrzega każdy, nawet najdrobniejszy detal, a krawędzie wyświetlanych obiektów pozostają idealnie gładkie. W praktyce można odnieść wrażenie, że nie patrzy się w ekran telewizora, a spogląda przez szybę. Zatem, dla kogo 4K? Tego typu telewizor jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu kinowego efektu. 

Telewizor 4K z Internetem oraz funkcjami smart

Celując w segment UHD, bez problemu znajdziemy telewizor 4K z Internetem. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie - czy warto dopłacać do funkcji smart? Warto zaznaczyć, że w system operacyjny może być wyposażony już telewizor 4K do 2000 zł. Mało tego, opcję smart TV oferuje niejeden telewizor 4K do 1500 zł. Czy jednak nie jest to przerost formy nad treścią?

Tradycyjne odbiorniki telewizyjne mają dość ograniczoną funkcjonalność. Poza możliwością odbioru sygnału telewizyjnego, mogą odbierać stacje radiowe, odtwarzać pliki wideo zapisane na nośniku pamięci i pełnić funkcję "przeglądarki" zdjęć, o ile mają na wyposażeniu port USB. Smart TV daje znacznie większe możliwości. 

W dobie szybkiego Internetu szerokopasmowego, platformy VOD i serwisy streamingowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Kilka kliknięć dzieli użytkownika od najlepszych seriali i hitowych produkcji, prosto z Hollywood. Telewizor z przeglądarką internetową? Nic prostszego! Niektórzy mówią, że smart TV to kwazi-komputer i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. TV nigdy nie zastąpi laptopa czy peceta, ale może przejąć niektore ich funkcje. 

Dla niewymagających użytkowników, telewizor 4K bez smart funkcji wciąż będzie dobrym wyborem. Mimo to, warto celować w inteligentny model, bez względu na to, czy interesuje nas telewizor 4K do 2500 zł, czy tańszy model.

Jak duży telewizor 4K wybrać? Do jakiego momentu rozdzielczość 4K będzie wystarczająca?

W jednym z wcześniejszych akapitów wspomnieliśmy, że poza rozdzielczością, bardzo istotna jest też przekątna ekranu. Telewizor 4K UHD nie może być za duży ani za mały. Zgadza się, chodzi o jakość obrazu.

Aby móc cieszyć się wszystkimi zaletami wysokiej rozdzielczości, przekątna ekranu nie powinna być mniejsza niż 40 cali. W przypadku mniejszej matrycy, po prostu nie da się dostrzec zalet 4K, a Full HD będzie wartością więcej niż wystarczającą. Nie bez powodu, największym powodzeniem w tym segmencie cieszy się telewizor 43 cale 4K. A co z większymi modelami? Jeżeli tylko pozwala nam na to budżet i dostępna przestrzeń, większy telewizor może być bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli odległość od ekranu ma wynieść maksymalnie 3,5 metra, dobrym rozwiązaniem będzie telewizor 50 cali 4K, jeżeli 4 metry - sprawdzi się telewizor 55 cali 4K. Nie oznacza to jednak, że zakup bardzo dużego TV 4K jest dobrym pomysłem.

ranking telewizorow 43 cali

Telewizor 4K czy 8K? Czyli kiedy zaprzestać na 4K, a kiedy skusić się po więcej?

Jako górną granicę, warto przyjąć przekątna ekranu na poziomie 65 cali. Powyżej tej wartości, szczegółowość obrazu ulegnie znacznemu pogorszeniu - piksele staną się wyraźnie widoczne, zwłaszcza z niewielkiej odległości. W tym miejscu pojawia się pytanie - wybrać 4K czy 8K? Jeżeli zależy nam na naprawdę dużym ekranie, telewizor 8K będzie lepszym wyborem. Takie modele pokazują "pazur" właśnie od 65 cali. Zatem, w kategorii "domowi giganci", starcie TV 4K vs 8K wygrywa ten drugi model.

Telewizor 4K z Androidem. Jakie jeszcze systemy operacyjne znajdziemy wśród telewizorów 4K?

Wróćmy na chwilę do tematyki inteligentnych funkcji. Osoby niezaznajomione z tematem, zwykle wychodzą z założenia, że smart TV to po prostu smart TV. tymczasem praktyka pokazuje, że tego typu odbiornik niejedno ma imię. Wszystko przez to, że różni producenci stosują różne systemy operacyjne.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest telewizor 4K z Androidem. Nazwa ta jest doskonale znana użytkownikom smrtfonów (innych niż z logo nadgryzionego jabłka) i nie jest to zbieg okoliczności - to ten sam system operacyjny, który działa na pokładzie telefonów, tyle że z inną nakładką i z funkcjonalnością dostosowaną do odbiorników telewizyjnych. Android na smart TV ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Popularny "zielony robot" daje dostęp do wielu przydatnych aplikacji i idealnie "dogaduje się" z Asystentem Google (co nie powinno nikogo dziwić). Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak na słabą płynność działania systemu, należy jednak zaznaczyć, że nie jest to wina samego OS-u, a parametrów telewizora. Android jest darmową platformą, więc często znajduje zastosowanie w najtańszych smart TV, które nie działają tak płynnie, jak droższe modele. Ot, cała tajemnica.

Popularnym rozwiązaniem jest też Tizen. Jest to autorska platforma Samsunga i znajdziemy ją właśnie na odbiornikach koreańskiego producenta. Zaletą jest prosty i intuicyjny interfejs. Tizen może też utworzyć ekosystem z innymi smart-gadżetami Samsunga, nawet z telefonami i tabletami, działającymi pod kontrolą systemu od Google.

W telewizorach LG dominuje nakłądka systemowa (na WebOS) o nazwie AI ThinQ. Także tutaj możemy liczyć na spójny ekosystem z innymi urządzeniami z linii ThinQ, a obsługa głosowa telewizora działa niemal perfekcyjnie. 

Panasonic stosuje natomiast rozwiązanie o nazwie My Home Screen. Jest to platforma, która została uproszczona do granic możliwości. Ekran główny składa się z zaledwie 3 ikon. W tym systemie dobrze działa też obsługa głosowa, jednak nie jest to rozwiązanie inteligentne - komend trzeba nauczyć się na pamięć, telewizor nie reaguje na naturalną mowę. 

jaki salon do salonu 43 cale ranking

Jaki kupić telewizor 4K? Podsumowanie

Mimo coraz większego wyboru w segmencie 8K, telewizory 4K nadal pozostają bardzo atrakcyjną propozycją. Poza więcej niż satysfakcjonującą jakością obrazu, modele UHD kuszą także ceną. Wysokiej klasy telewizor 4K HDR można kupić już za 2500 zł, co stanowi bardzo atrakcyjną propozycje, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wysoką cenę startową takich modeli. Warto pamiętać, że technologia 4K nie zestarzeje się jeszcze przez wiele lat, warto więc celować w odbiorniki, które z nawiązką spełniają wszystkie nasze oczekiwania - wiele wskazuje na to, że zostaną ze swoimi użytkownikami przez dłuższy czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adaM
adaM
4 lat temu

zgodzę się co do faktu, że Telewizor 4K Samsung QE65Q70RA ma świetną jakość obrazu. w stosunku do ceny wychodzi naprawdę ok

Zamknij