Jaki filtr do dzbanka i butelki wybrać? Jakie są rodzaje i czym się różnią?
Dzbanki i butelki filtrujące stają się coraz bardziej popularne wśród świadomych konsumentów. Z tego powodu, producenci filtrów do wody przychodzą z coraz nowszymi rozwiązaniami, aby spełnić wymagania stawiane przez kupujących. Zanim przejdziemy do konkretnych modeli filtrów - przyjrzyjmy się rodzajom filtrów do butelek i dzbanków filtrujących dostępnych w sklepach.
ZOBACZ TEŻ: Który dzbanek filtrujący wybrać? Porady i ranking
Jakie są rodzaje filtrów do wody?
Filtry typu CLASSIC
Filtr Classic (przez innych producentów nazywany Standard lub Classic Standard) jest dedykowany wszystkim posiadaczom dzbanków wymagających filtra w kształcie cylindra, czyli dzbanków typu Classic.
Filtry typu MAXTRA - inaczej UNIMAX
Maxtra (przez innych producentów nazywany Unimax lub Maxfor) to nazwa na filtr, który dedykowany jestem modelom wymagającym krótkiego lecz szerokiego filtra do wody. Najnowsze modele wyposażone w filtry Maxtra posiadają nazwę Maxtra+, która jednak jest kompatybilna ze starszymi wersjami.
Filtry do dzbanka z magnezem
Każdy z filtrów typu Maxtra i Classic może zostać wzbogacony o dodatkowe jony magnezu. Dzięki temu, pijąc przefiltrowaną wodę z kranu, dbasz o stały poziom minerałów w swoim organizmie. Filtry do dzbanków z magnezem szczególnie polecamy osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ale też osobom wystawionym na codzienny stres w pracy i borykającymi się z niedoborami magnezu.
Filtry podnoszące pH wody
Sportowcy i zwolennicy zdrowego stylu życia, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez łyku wody alkalicznej, docenią filtry do wody podnoszące pH. Filtre te, rzecz jasna, także oczyszczają wodę z wszelkich zanieczyszczeń, jednak dodatkowo nadają jej ujemny poziom oksydacyjno-redukcyjny, który przez wielu jest uważany za przyczynę stanów zapalnych.
Filtry do butelek filtrujących
Butelki filtrujące i dzbanki różnią się kształtem i wielkością filtra - zasada działania pozostaje ta sama. Wydajność filtrów do butelek to ok. 150 l przefiltrowanej wody co miesiąc. Co więcej, filtry do butelek skupiają się na filtrowaniu przede wszystkim chloru, zanieczyszczeń mechanicznych oraz metali ciężkich. Czego nie filtrują? Składników mineralnych. Czy to źle? Wręcz przeciwnie - oznacza to, że wypijając taką wodę dostarczasz sobie także minerałów, których w filtrze do dzbanka mogłoby zabraknąć.
Jak działa filtr do butelki i dzbanka?
Zarówno filtr do butelki, jak i filtr do dzbanka działają na tej samej zasadzie. Filtry do wody posiadają przede wszystkim węgiel aktywny, który absorbuje wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne oraz chlor, jego pochodne i inne chemiczne związki, które negatywnie wpływają na smak, zapach i korzyści zdrowotne wody.
Filtry do butelek do wody są o wiele mniejsze od filtrów do dzbanków, chociaż ich wydajność jest bardzo podobna. Butelka filtrująca, w przeciwieństwie do dzbanków, oczyszcza wodę przed każdym Twoim łykiem. Co więcej, filtry do butelek nie posiadają wymienników jonowych. W praktyce oznacza to, że Twoja woda będzie zawierała magnez, który odpowiada za Twój układ nerwowy, poziom skupienia i koncentracji.
Jaki filtr do dzbanka i butelki wybrać? Ranking filtrów do dzbanków i butelek
Filtr do dzbanka Dafi
1. Filtr do dzbanka Dafi - wkład typu maxtra do DAFI, BRITA, AQUAPHOR - 10 sztuk

Filtr marki Haysen & Clarvis typu maxtra do dzbanków marki Dafi, Brita, Aquaphor, Laica, Wessper czy Tessa. Składa się z siatki filtrującej, żywicy jonowymiennej, węgla aktywnego zabezpieczonego srebrem i kratki filtrującej. Obecność żywicy jonowymiennej zmniejsza obecność jonów magnezu i wapnia, a więc obniża twardość wody. Wydajność filtra to 1 miesiąc używania bądź 200 l przefiltrowanej wody.
2. Filtr do dzbanka typu Maxtra i Unimax - zamiennik do filtrów DAFI, AQUAPHOR I BRITA - 10 sztuk

Wkład do dzbanków filtrujących firm takich jak Dafi, Brita czy Aquaphor. W zestawie znajdziesz 10 sztuk, a każdy z nich jest zbudowany z siatki filtrującej, żywicy jonowymiennej, węgla aktywnego z dodatkiem srebra i kratki filtracyjnej. Wydajność modelu AquaFloow to 1 miesiąc używania lub 200 l przefiltrowanej wody.
3. Filtry WESSPER typu MAXTRA I UNIMAX - 12 sztuk

Zestaw 12 filtrów do dzbanków filtrujących dedykowany modelom stosującym filtry Maxtra i Unimax. Każdy z filtrów składa się z siatki filtrującej, węgla impregnowanego srebrem, żywicy jonowymiennej i kratki filtrującej. Dodatek węgla aktywnego zapewnia filtrowanie detergentów, chloru czy nawet pestycydów. Wydajność filtra wynosi 1 miesiąc stosowania lub 200l przefiltrowanej wody.
4. Oryginalny filtr do dzbanków DAFI Classic - 6 sztuk

Wkłady do dzbanków filtrujących renomowanej marki Dafi. Wszystkie filtry są kompatybilne z dzbankami Dafi Classic, jednak nadają się także do stosowania w dzbankach innych producentów tj. Zelmer, Brita, Kenwood czy Aquaphor.
Jeden filtr wystarcza do przefiltrowania 150l wody bądź używania przez 30 dni z rzędu. Poza siatką i kratką filtrującą posiada węgiel aktywny i żywicę jonowymienną.
5. Oryginalny wkład Unimax do dzbanka Dafi - 10 sztuk

Zestaw 10 wkładów Unimax przeznaczonych do dzbanków filtrujących Dafi oraz modeli innych producentów z wkładami typu Unimax tj. Aquaphor czy Brita. Filtr Unimax, podobnie jak inne modele, posiada zarówno węgiel aktywny, jak i żywicę jonowymienną, dzięki którym efektywnie oczyszcza i zmiękcza wodę. Wydajność filtra to 150l przefiltrowanej wody bądź miesiąc używania.
Jak założyć filtr do dzbanka Dafi?
Przed pierwszym oraz kolejnym założeniem filtra do dzbanka Dafi umyj dokładnie dzbanek ciepłą wodą i płynem do naczyń. Następnie rozpakuj nowy filtr i umieść go w górnym zbiorniku w specjalnym zagłębieniu na filtr - powinien pasować idealnie i wejść bez oporu.
Pamiętaj, po wymianie filtra na nowy musisz dwa razy przefiltrować wodę. Za każdym razem wylej ją bądź użyj do kwiatów, ale nie spożywaj. Za trzecim razem woda nadaje się już do spożycia.
Filtry do dzbanka Brita
1. Filtry do dzbanków Brita Maxtra Plus - 6 sztuk

Zestaw 6 oryginalnych wkładów do dzbanków Brita. Maxtra+ to wkład kompatybilny także z innymi producentami dzbanków tj. Aquaphor, Dafi, Bosch czy Zelmer. Zastępuje praktycznie wszystkie filtry o podobnym kształcie (Unimax, Bi-Flux, Aquamax, Aquafloow Maxi).
Filtr Maxtra+ zbudowany jest z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej, które oczyszczają wodę. Na jak długo starcza filtr Maxtra? Wydajność wkładu to 100l wody bądź 1 miesiąc używania.
2. Wkład do dzbanków Brita Pure Performance - 6 filtrów

Zestaw 6 filtrów do dzbanków firmy Brita z filtrami Maxtra i Maxtra Plus, a dodatkowo jest kompatybilny z dzbankami firmy Dafi i Aquaphor. Filtr jest zbudowany z węgla aktywnego z łupin orzecha kokosowego i wymiennika jonowego, które wychwytują zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, jak i substancje chemiczne zmieniające smak wody. Wydajność jednego filtra to 150 - 200l wody bądź jeden miesiąc używania.
3. Filtr AquaPlus Active do dzbanków Brita i Dafi - 10 sztuk

Wkład filtrujący przeznaczony do dzbanków Brita, Dafi, Aquaphor, Bosch czy Laica. W zestawie otrzymasz 10 wkładów, a wydajność każdego z nich to 200 l przefiltrowanej wody bądź 2 miesiące użytkowania. Filtr AquaPlus Active, podobnie jak inne modele, posiada wkład z aktywnego węgla i wymiennik jonowy, które oczyszczają i zmiekczają wodę.
4. Wkład do dzbanków Brita Maxtra Plus - 4 sztuki

Filtr Maxtra+ Pure Performance to wkład dedykowany dzbankom Brita, ale kompatybilny także z Dzbankami Aquaphor i Dafi. Ten wkład do dzbanka zbudowany został z aktywnego węgla z łupiny kokosa oraz wymiennika jonowego, który zmiękcza wodę.
Filtry do butelki Dafi
1. Filtr do butelki Dafi z kolorową nakrętką - 2 wkłady

Komplet dwóch wkładów do butelek filtrujących Dafi z zakrętką w miętowym kolorze. Każdy z filtrów posiada wkład węglowy, który dokładnie usuwa zanieczyszczenia z wody lecz nie pozbawia jej cennych minerałów tj. magnezu i wapń.
2. Wkład Wessper do butelki filtrującej - 2 filtry

Uniwersalny filtr do filtrujących butelek firmy Dafi bądź innych producentów. W zestawie znajdziesz dwa wkłady posiadające organiczny węgiel aktywny z kokosa. Ze względu na brak wymiennika jonowego w swojej budowie, przefiltrowana woda posiada wapń i magnez. Wydajność filtra to 150l bądź jeden miesiąc używania.
Filtr Dafi do butelki - jak go wymienić?
Wymiana filtra w butelce filtrującej jest niesamowicie prosta! Jak to zrobić? Zacznij od odkręcenia ustnika i pozbycia się starego filtra z butelki. Następnie umyj wszystkie części butelki w ciepłej wodzie i płynie do mycia naczyń. Pamiętaj, aby unikać wrzątku i wyparzania butelki!
Następnie rozpakuj nowy filtr i wypłucz go pod bieżącą, zimną wodą przez pół minuty. Umytą butelkę napełnij zimną wodą z kranu do ⅔ wysokości butelki. Umieść wewnątrz butelki filtr, a ustnik dokładnie zakręć. Następnie wstrząśnij energicznie butelką parę razy, po czym mętną zawartość wylej do zlewu bądź wykorzystaj do podlewania kwiatów.
Ponownie napełnij butelkę zimną wodą tak, jak poprzednio. Tym razem nie wstrząsaj butelką, a skieruj ją ustnikiem w stronę zlewu i mocno naciśnij, aby pozbyć się całej zawartości wody. przez ustnik. Powtórz ten krok raz jeszcze.
To już prawie koniec! Napełnij butelkę po raz czwarty, włóż z powrotem filtr i zakręć ustnik. Możesz cieszyć się chłodną i czystą wodą - tym razem woda nadaje się całkowicie do picia.
Filtry do butelki Brita
1. Wkład filtrujący MicroDisc do butelki Brita Fill&Go

Filtr dedykowany butelkom filtrującym marki Brita, a dokładniej modelowi Fill&Go Vital i Active. W zestawie znajdziesz aż 3 wkłady o wydajności 150 l, których możesz używać przez 4 tygodnie. Filtr posiada ekologiczny węgiel aktywny, który odpowiada za absorbowanie zanieczyszczeń i chloru.
Filtr do butelki Brita jak używać butelki?
Butelkę Brita używa się w prosty i szybki sposób, dzięki czemu możesz ją napełnić na uczelni, w pracy czy na siłowni, ciesząc się smaczną i zdrową wodą.
Jak używać butelki Brita? Wystarczy, że odkręcisz całą nakrętkę i napełnisz butelkę zimną wodą z kranu. Jeśli to Twoje pierwsze użycie, bądź chcesz wymienić filtr na nowy, odkręć jedynie część zakrętki z ustnikiem, umieść nowy filtr MicroDisc. Z powrotem przymocuj część nakrętki z ustnikiem. I to wszystko! Prawda, że proste?
Jak wydajne są filtry do dzbanków i butelek?
Wydajność filtrów do dzbanków i butelek zależy od producenta czy danego modelu. Filtry do dzbanków oraz butelek posiadają określoną wydajność, która waha się od 100 do 200 l przy jednym użyciu filtra. Oznacza to, że jeden filtr wody umożliwia Ci przefiltrowanie nawet do 200 l wody, co jest ekwiwalentem 300 plastikowych butelek 0,5 l!
Jak często należy wymieniać filtry w dzbankach i butelkach?
Kolejnym istotnym parametrem, który decyduje o żywotności wkładów do butelek i dzbanków, jest maksymalny czas użytkowania. Filtry do wody w butelkach musisz wymieniać co 30 dni bądź 4 tygodnie w zależności od wskazówek producenta. Podobnie wyglądają wytyczne co do filtrów do dzbanków.
Pamiętaj o regularnej wymianie filtra w dzbanku i butelce, gdyż wydłużanie czasu użytkowania może doprowadzić do rozwijania mikroorganizmów na filtrze. A taka woda zdrowa na pewno już nie będzie. :)
Zobacz także: Butelka filtrująca - Ranking
Filtr do dzbanka do twardej wody - jaki powinien być?
Filtry do dzbanków i butelek mogą posiadać zdolność dodatkowego zmiękczania wody. Na czym ona polega? Filtr do twardej wody posiada w swojej budowie wymiennik jonowy (w postaci np. żywicy jonowymiennej), którego zadaniem jest wychwycenie i zatrzymanie nadmiaru jonów z wody. W efekcie otrzymujesz przefiltrowaną wodę pozbawioną jonów wapnia i magnezu, które mogłyby wytrącać się podczas gotowania w postaci trudnego do wyczyszczenia kamienia.
Specjalistyczne filtry do twardej wody
W ofercie producentów dzbanków i butelek filtrujących znajdziesz specjalne filtry, które posiadają zwiększoną zdolność zmiękczania wody. Filtry Maxtra+ Hard Water Expert czy AGD+ świetnie sprawdzają się do filtrowania wody, którą później możesz wlać do żelazka, kawiarki, czajnika czy nawilżacza powietrza bez obaw o pojawienie się kamienia.
Dlaczego warto stosować przefiltrowaną wodę do urządzeń w domu?
Twarda woda nie jest marketingowym chwytem. Jest realnym zagrożeniem, przez które dochodzi do zapychania się żelazka i ekspresów do kawy. To z jej powodu zdarza Ci się trafić na niesmaczny kamień w kubku z herbatą, a to nic przyjemnego. Co więcej, kamień w urządzeniach skraca ich żywotność i może Cię słono kosztować, gdy dojdzie do konieczności naprawy!
Filtry do dzbanka z magnezem - dlaczego magnez w filtrach?

Życie w biegu, stres czy codzienna aktywność fizyczna sprawiają, że Twoje zapotrzebowanie na magnez wzrasta. Niedobory magnezu mogą objawiać się bolesnymi skurczami, osłabioną odpornością czy problemami z koncentracją. Skutecznym sposobem na zapobieganie niedoborom magnezu jest zaopatrzenie swojej butelki filtrującej lub dzbanka w filtr z magnezem.
Filtry z magnezem oczyszczają wodę jak wszystkie inne modele, jednak mają tą przewagę, że przy okazji uzupełniają przefiltrowaną wodę w jony magnez.
Filtr do dzbanka czy do butelki? Co lepsze?
Zastanawiasz się czy lepiej zainwestować w filtr do dzbanka czy może w przenośny, filtrujący model w postaci butelki? Szczerze, my nie potrafimy wybrać!
Zarówno butelki, jak i dzbanki mają swoje plusy. Filtr do dzbanka to całkowity must-have w domu, pozwala przefiltrować nawet 1,5 l wody za jednym razem, dzięki czemu cała rodzina może z niego korzystać i pić wodę. Filtry do dzbanków o wiele lepiej radzą sobie także z kamieniem, dlatego są niezbędne w kuchni do różnorakich sprzętów AGD.
Butelka filtrująca, z drugiej strony, jest niezbędna w pracy, w szkole, na uczelni, na siłowni - wszędzie tam, gdzie jesteś Ty! Ponadto filtry do butelek świetnie sprawdzają się w przypadku osób z niedoborami magnezu, gdyż ten niewielki filtr pozostawia w wodzie całe pokłady magnezu, z którego Twój organizm robi niezły pożytek.
Jaki filtr do dzbanka i butelki wybrać? Podsumowanie
Zapasowe filtry do dzbanków i butelek muszą znaleźć się w każdej kuchni, a szczególnie latem! Jaki rodzaj filtrów do dzbanków wolicie - te z magnezem, czy może podnoszące pH wody? Dajcie znać w komentarzach, kto nie wyobraża sobie dnia bez butelki filtrującej Dafi lub Brita poza domem.
jak filtr do dzbanka to tylko brita
dzbanek filtrujący to bardzo dobre eko rozwiązanie
jednak najlepszym chyba jest zamontowanie filtrów wody w rurach
kto jest za?
odkąd pije wodę z dzbanka z filtrem magnezowym naprawde skonczyly mi sie nocne skurcze
wiec chyba to dziala