Close

Jak położyć tapetę, krok po kroku. Tapetowanie ścian – prosty poradnik

Kładzenie tapety na ścianę znów powraca na salony. Nie kojarzą się już z tuszowaniem mankamentów i trendami lat dziewięćdziesiątych, wręcz przeciwnie, subtelnie i gustownie podkreślają aranżację w danym pomieszczeniu. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a tapetowanie ścian może być naprawdę proste! Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak położyć tapetę!


tapeta jungle w sypialni na tle beżowego łóżka
źródło: ubierzswojeściany.pl

1. Tapetowanie ścian – tego będziesz potrzebował

W przypadku prac wykończeniowych, wykonywanych samodzielnie, warto na początku przygotować wszelkie potrzebne akcesoria i narzędzia. Do samego tapetowania ścian nie potrzebujesz wielu akcesoriów – niezbędny będzie tylko odpowiedni klej oraz dodatkowy klej w tubce, by podkleić tapetę na brzegach. O wiele więcej pracy czeka Cię przy przygotowywaniu podłoża. Tutaj przede wszystkim przyda się na pewno mydło malarskie, zaprawa gipsowa, gładź czy rozpuszczalnik benzynowy.
Jeśli chodzi o narzędzia, przydatny asortyment to bez wątpienia nożyczki i nóż, wiaderko, mieszadło czy szeroki wałek do aplikacji kleju. Do wykonania pomiarów przyda się także poziomnica, miarka oraz ołówek, a przyklejane pasy tapety na ścianę dociśniesz szczotką tapicerską.

tapety w salonie w czarno-ciałe pionowe pasy
źródło: albertolamaphotography.com

2. Kładzenie tapety – przygotowanie

To, czy kładzenie tapety będzie należeć do miłych wspomnień remontowych zależy głównie od tego, jak dobrze przygotujesz podłoże. Podobnie jak przy malowaniu, ten krok ma ogromne znaczenie. Wszelkie krzywizny, uszkodzenia, brud czy też stare warstwy farby muszą zostać usunięte. Zrobisz to m.in.: myjąc ścianę wodą z detergentem, zeskrobując resztki farby olejnej czy wyrównując powierzchnię gładzią gipsową.

Jak położyć tapetę tam, gdzie jest już tego typu dekoracja? Będzie Ci nieco łatwiej. Oczywiście starą tapetę musisz zedrzeć. Zanim to jednak uczynisz, koniecznie namocz starą tapetę na całej powierzchni, bądź nakłuj specjalnym wałkiem (tapeta winylowa). Dzięki temu pozbycie się dawnych dekoracji będzie proste.

3. Jak położyć tapetę? Instrukcja

Samo kładzenie tapety nie jest trudne. Zrobisz to zaledwie w paru krokach, zaczynając od przycięcia rulonu z wybraną tapetą na mniejsze bryty, po przyklejenie jej na ścianę, korektę wszelkich niedoskonałości i końcowe wyrównanie dla osiągnięcia profesjonalnego efektu. Pamiętaj też, aby przed przyklejeniem pierwszego brytu tapety wyznaczyć na tapetowanej powierzchni linię bazową – od niej zaczniesz tapetowanie ścian i dzięki niej uzyskasz równie pokrycie ściany. Przy tapetach we wzory miej na uwadze kontynuację wzoru przy kolejnych brytach tak, by nie popełnić niechcący gafy i zepsuć efektu.

kładzenie tapety przez kobietę
źródło: wallpapersafari.com

Kolejnym krokiem, niezależnie od tego, czy chodzi o tapetowanie sypialni, czy tapety do salonu, będzie przyklejenie brytu. Tutaj przyda się pomoc drugiej osoby, która po pokryciu tapety klejem sprawnie przyłoży ją do ściany. Wyjątkiem jest tapeta do pokoju czy sypialni na flizelinie – nie wymaga ona pokrywania klejem, lecz naniesienia go bezpośrednio na ścianę, np. za pomocą wałka.

4. Jak przykleić tapetę do ściany? Starannie!

Po przyklejeniu czeka Cię korekta brytu – pozbądź się wszelkich nierówności, rozpracowując je przed wyschnięciem kleju. Jeśli poszło naprawdę źle, nie zrażaj się i po prostu przyklej dany bryt jeszcze raz, zachowując większą staranność. Na tapetowanie w trudnych miejscach, takie jak powierzchnie za grzejnikami i parapetami czy powierzchnię wokół kontaktów, trzeba zwrócić szczególną uwagę. Starannie dotnij tapetę zgodnie z jej wzorem i postaraj się, by wszelkie niedoskonałości nie były widoczne. Jeśli chcesz zamaskować odstające miejsca na końcach tapety, przykryj je listwą podłogową, jednocześnie dociskając lub podklej na końcach klejem, koniecznie usuwając jego nadmiar.

tapety w kwiaty, jasnoróżowe róże na tle beżowego krzesła
źródło: muralswallpaper.com

5. Kładzenie tapety – etap końcowy

Tapeta o ponadczasowych wzorach, świetnie dopełni aranżację danego pomieszczenia. Pamiętaj też, by posprzątać po tapetowaniu i nie przegrzewać pokoju. Może to bowiem spowodować odklejanie i kurczenie się tapety, co zupełnie zepsuje efekt! Przy kładzeniu tapety do pokoju liczy się staranność, precyzja i dobra organizacja. Zanim posmarujesz bryt klejem miej pod ręką kolejne, niezbędne akcesoria i najlepiej poproś o pomoc drugą osobę. Przekonaj się, że tapety na ścianę potrafią zdziałać w aranżacji cuda!

Industrial golden pendant light and black furniture in a dark living room interior with floral wallpaper and a gray couch
źródło: studiografico.pl


Zobacz także: Układanie paneli podłogowych – instrukcja krok po kroku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close