Close

Jak położyć tapetę, krok po kroku. Tapetowanie ścian – prosty poradnik

Jak położyć tapetę? Na szczęście współczesne tapety ścienne są znacznie prostsze i wygodniejsze w nakładaniu niż te sprzed kilkudziesięciu lat, które były cienkie, nietrwałe i lubiły się marszczyć podczas nakładania. Za pomocą tapety możemy w prosty i stosunkowo tani sposób dokonać metamorfozy wnętrz. Dzięki niej zatuszujemy wszelkie nierówności na ścianie oraz optycznie „wymodelujemy” nasze pomieszczenia. Mało tego – dobra tapeta winylowa posiada właściwości akustyczne oraz izolacyjne. Z poniższego poradnika dowiesz się jak skutecznie przeprowadzić tapetowanie krok po kroku, poznasz triki, jak położyć tapetę w poziomie i trudno dostępnych miejscach. Zapraszamy do lektury!


tapeta jungle w sypialni na tle beżowego łóżka
źródło: ubierzswojeściany.pl

1. Tapetowanie ścian - tego będziesz potrzebował

Jak położyć tapetę na ścianie? Nie jest to trudne zadanie pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które opisujemy w dalszej części artykułu. Na początku należy pozbyć się mebli z pomieszczenia lub postawić je na środku pokoju tak, by ze wszystkich miejsc był dostęp do ścian. Na podłogę warto położyć folię, aby nie ubrudzić jej klejem. Odradzamy kładzenie gazety, ponieważ może się ona przykleić wraz z klejem do podłoża. Do samego tapetowania ścian nie potrzebujesz wielu akcesoriów i narzędzi – niezbędny będzie tylko odpowiedni klej oraz dodatkowy klej tubce, by podkleić tapetę na brzegach. O wiele więcej pracy czeka Cię przy przygotowywaniu podłoża. Tutaj przede wszystkim przydadzą się takie akcesoria jak:

  • mydło malarskie
  • zaprawa gipsowa lub gładź
  • rozpuszczalnik benzynowy
  • nożyczki i nóż (najlepiej profesjonalny nóż do tapet)
  • wiaderko
  • mieszadło
  • gumowy wałek do aplikacji kleju
  • pędzel (najlepiej duży ławkowiec)
  • poziomica oraz miarka
  • szczotka do dociskania tapety
  • folia malarska

Przyda się także drabina lub schodki, które z pewnością są bardziej stabilne i bezpieczne niż zwykły stołek oraz stół, na którym w wygodny i bardziej precyzyjny sposób przytniesz poszczególne elementy tapety oraz równomiernie rozsmarujesz klej.

tapety w salonie w czarno-ciałe pionowe pasy
źródło: albertolamaphotography.com

2. Kładzenie tapety - przygotowanie

To, czy kładzenie tapety będzie należeć do miłych wspomnień remontowych zależy głównie od tego, jak dobrze przygotujesz podłoże. Podobnie jak przy malowaniu, ten krok ma ogromne znaczenie. Wszelkie krzywizny, uszkodzenia, brud czy też stare warstwy farby muszą zostać usunięte. Zrobisz to m.in.: myjąc ścianę wodą z detergentem, zeskrobując resztki farby olejnej czy wyrównując powierzchnię gładzią gipsową.

Jak położyć tapetę tam, gdzie jest już tego typu dekoracja? Będzie Ci nieco łatwiej. Oczywiście starą tapetę musisz zedrzeć. Zanim to jednak uczynisz, koniecznie namocz starą tapetę na całej powierzchni, bądź nakłuj specjalnym wałkiem (tapeta winylowa). Dzięki temu pozbycie się dawnych dekoracji będzie proste. Najlepiej użyć w tym celu odklejarkę parową lub specjalistyczny preparat do odklejania tapet. Tynkowane ściany oraz te wykonane z płyt kartonowo –gipsowych należy najpierw pokryć warstwą szpachlówki gipsowej lub preparatem gruntującym. Ściany, które były wcześniej malowane, należy odtłuścić. Zrobimy to za pomocą specjalnego preparatu do mycia ścian. Powierzchnię ściany, która jest pokryta farbą olejną, należy przetrzeć papierem ściernym. W przypadku tapet winylowych, fizelinowych, lateksowych, czy z włókna szklanego nierówności, czy pęknięcia na ścianie nie są wielką przeszkodą, ponieważ tego typu tapety doskonale tuszują wszelkie mankamenty i nie marszczą się w miejscu wystąpienia nierówności.

3. Jak położyć tapetę? Instrukcja

Jako położyć tapetę na ścianę? Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest wyznaczenie za pomocą pionu murarskiego lub poziomicy miejsc na ścianie, w których będą kończyć się poszczególne brzegi pasów tapety. W następnej kolejności należy wyznaczyć kierunek tapetowania. Przyklejanie tapety rozpoczynam od drzwi oraz okien. Następnie smarujemy paski klejem i nakładamy na ściany w odległości ok. 3 cm od sufitu. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie przyklejonej tapety do ściany, używając do tego gumowego wałka. Wyjątkiem są tapety tłoczone, których lepiej nie dociskać wałkiem, bowiem możemy uszkodzić fakturę. W tym wypadku wystarczy po prostu użyć czystej szmatki. Pamiętajmy o tym, by paski nie zachodziły na siebie, nie może też być między nimi zbyt dużych odstępów. W trudno dostępnych miejscach tapetę należy przycisnąć za pomocą szpachli dociskowej. Wąski pasek pod sufitem możemy uzupełnić sztukaterią, listwą przysufitową, lub za pomocą dekoracyjnego paska zwanego bordiurą. Pamiętajmy także, by wybierając tapety o powtarzalnym wzorze, dokupić dodatkowe rolki.

Tapeta a pomieszczenie

Za pomocą tapety możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Jeśli zależy Tobie na wizualnym obniżeniu wnętrza – połóż tapetę ze wzorem poziomo. Dzięki temu pokój czy korytarz wyda się niższy i przytulniejszy. Poza tym tapeta w geometryczne wzory położona niestandardowo w poziomie doda wnętrzu  designerskiego sznytu. Praktycznie każdy wzór można nanieść na ścianę w pozycji horyzontalnej. Tapeta w pasy lub w trójkąty, czy abstrakcyjne linie możemy śmiało kłaść w ten właśnie sposób. Jak położyć tapetę w poziomie? Poziome tapetowanie jest nieco trudniejsze od klasycznego. By ułatwić sobie to zadanie, najlepiej wybrać w tym celu tapety na fizelinie, ponieważ w ich przypadku klej nakłada się na ścianę, a nie na tapetę. Przed nałożeniem tapety w poziomie należy sprawdzić, czy ściany, podłoga oraz sufit są wypoziomowane. Jeśli nierówności są zbyt widoczne, lepiej odpuścić sobie poziomowe tapetowanie.  

kładzenie tapety przez kobietę
źródło: wallpapersafari.com

4. Jak przykleić tapetę do ściany? Starannie!

Po przyklejeniu czeka Cię korekta brytu – pozbądź się wszelkich nierówności, rozpracowując je przed wyschnięciem kleju. Jeśli poszło naprawdę źle, nie zrażaj się i po prostu przyklej dany bryt jeszcze raz, zachowując większą staranność. Na tapetowanie w trudnych miejscach, takie jak powierzchnie za grzejnikami i parapetami czy powierzchnię wokół kontaktów, trzeba zwrócić szczególną uwagę. Starannie dotnij tapetę zgodnie z jej wzorem i postaraj się, by wszelkie niedoskonałości nie były widoczne. Jeśli chcesz zamaskować odstające miejsca na końcach tapety, przykryj je listwą podłogową, jednocześnie dociskając lub podklej na końcach klejem, koniecznie usuwając jego nadmiar.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku tapety winylowej. Tutaj wszelkie nierówności ścian nie są aż tak dużą przeszkodą. Dlaczego? Ponieważ tapeta winylowa doskonale tuszuje oraz wyrównuje powierzchnię, choć oczywiście i tutaj musimy zadbać o jak najmniej porowate ściany. Jak położyć tapetę winylową? Montaż tapet z winylu jest znacznie prostszy niż w przypadku papierowych. Szerokość rolki 130 cm pozwala w szybkim czasie wytapetować dużą powierzchnię. Rozpoczynamy od przygotowania powierzchni ścian. Ściana musi być sucha, czysta, bez odpadającego tynku, czy starej powłoki malarskiej. Pomieszczenie musi być suche i posiadać temperaturę powyżej 12 stopni Celsjusza. Więcej problemów przysparza tapetowanie wokół gniazdek i wyłączników. Pamiętajmy, by robić to zawsze po uprzednim odcięciu prądu. Zwróćmy uwagę również na to, by zdjąć pokrywkę gniazdka i zrobić nacięcie w tapecie w formie krzyża. Po wykonaniu tej czynności nadmiar tapety zagnij i zamocuj pokrywkę tak, by je ukryć. Internauci często zadają pytanie – czy można położyć tapetę na tapetę? My zdecydowanie odradzamy tego typu zabieg, ponieważ jest on wysoko ryzykowny. Nie wiemy, jak zachowa się stara tapeta pod wpływem kleju i czy nadto nie obciąży tej nowo położonej. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nowa tapeta będzie leżeć, jak należy – lepiej pozbyć się poprzedniej ze ściany.

tapety w kwiaty, jasnoróżowe róże na tle beżowego krzesła
źródło: muralswallpaper.com

5. Kładzenie tapety - etap końcowy

Tapeta o ponadczasowych wzorach, świetnie dopełni aranżację danego pomieszczenia. Pamiętaj też, by posprzątać po tapetowaniu i nie przegrzewać pokoju. Może to bowiem spowodować odklejanie i kurczenie się tapety, co zupełnie zepsuje efekt! Przy kładzeniu tapety do pokoju liczy się staranność, precyzja i dobra organizacja. Zanim posmarujesz bryt klejem miej pod ręką kolejne, niezbędne akcesoria i najlepiej poproś o pomoc drugą osobę. Przekonaj się, że tapety na ścianę potrafią zdziałać w aranżacji cuda! Należy tylko prawidłowo dobrać kolor oraz wzór do wielkości pomieszczenia. W bardzo niskich wnętrzach warto położyć tapetę w pionowe paski, bowiem optycznie wydłużają. Do małych pomieszczeń wybierajmy tapety jasne oraz jednolite – ciemne kolory i wyraziste wzory przytłoczą wnętrze i sprawią, że będzie wydawać się ono jeszcze mniejsze. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, charakterystycznych zwłaszcza dla mieszkań w starych kamienicach, dobrze położyć tapetę w paski horyzontalnie lub stosując przy suficie bort. 

Industrial golden pendant light and black furniture in a dark living room interior with floral wallpaper and a gray couch
źródło: studiografico.pl


Zobacz także: Układanie paneli podłogowych - instrukcja krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij