Aktualizacja: Listopad 2024
Jakie nożyce ogrodowe będą najlepsze? Rodzaje nożyc ogrodowych
Na początku przyjrzyjmy się, jakie właściwie są dostępne rodzaje nożyc ogrodowych.
- Nożyce ogrodowe ręczne - ręczne nożyce przeznaczone są przede wszystkim do młodych żywopłotów, przycinania i modelowania pojedynczych krzewów czy roślin. Nożyce ręczne mogą być wyposażone w teleskopowe rączki, dzięki czemu możesz regulować ich długość.
- Elektryczne nożyce do żywopłotu - nożyce elektryczne przeznaczone są do gęstych krzewów, które wymagają precyzyjnego strzyżenia. Niestety, jeśli pada deszcz lub Twoje rośliny są zwilżone - nie możesz ich używać.Oprócz tej wady, nożyce elektryczne są lekkie, poręczne i wydajne. Musisz jednak pamiętać, że są zasilane prądem, dlatego dobrze, aby źródło zasilania było stosunkowo blisko.
- Akumulatorowe nożyce do żywopłotu - jak sama nazwa podpowiada, nożyce akumulatorowe są wyposażone w akumulator. To od niego i jego pojemności zależy, jak długo będą pracowały. Najczęściej jest to czas do ok. 1 h, co może nie wystarczyć, jeśli posiadasz naprawdę duży ogród. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się na niewielkich działkach, z małą ilością roślinności wymagającej przycinania.
- Spalinowe nożyce do żywopłotu - te modele są wyposażone w silnik spalinowy, który sprawdzi się przy dużych powierzchniach ogrodu. Spalinowe nożyce są zasilane paliwem, dlatego posiadają największą moc i oferują dużą wydajność podczas pracy. Z drugiej strony, nie ukrywamy, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów o pewnej ręce, bo są ciężkie i nie tak proste w obsłudze jak inne rodzaje nożyc.
- ... a może sekator ogrodowy - sekator, zaraz obok nożyc ogrodowych, to podstawowe narzędzie do ogrodu. Sekator przeznaczony jest do przycinania grubych gałęzi i pędów. Jeżeli szukasz właśnie sekatora, sprawdź nasz ranking najlepszych sekatorów ogrodowych.
Elektryczne nożyce do żywopłotu jak wybrać? Ranking elektrycznych nożyc ogrodowych
1. Elektryczne nożyce do ogrodu POWERMAT 61CM 1800W
Nożyce elektryczne o wysokiej mocy silnika (1800 W), która skutkuje wysoką jakością pracy. Model nie jest ciężki, waży niecałe 3 kg, a przy tym posiada dużą długość roboczą nożyc (61 cm). Wyposażony w dwustopniowy system włączania i osłonę dłoni przy pracy.
2. Elektryczne nożyce do żywopłotu POWERMAT PM-NE-1500C 1500W 45CM
Lekkie nożyce elektryczne znanej marki POWERMAT. Ten model posiada dwustopniowy system włączania, aby nie dopuścić do przypadkowego włączenia nożyc. Posiada także wbudowaną osłonkę, chroniącą dłonie.
3. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu VERTO 52G568
Lekkie i poręczne nożyce o zasilaniu akumulatorowym. W zestawie posiada dwa akumulatory, dlatego nie musisz czekać na ponowne naładowanie. Posiada osłonę dłoni oraz noża, poprawiające bezpieczeństwo pracy. W zestawie znajdziesz dodatkową dmuchawę na akumulator do liści.
4. Elektryczne nożyce do ogrodu TAGRED TA461
Wytrzymałe i lekkie elektryczne nożyce do ogrodu. Oprócz dużej mocy 1800 W, posiadają regulowany uchwyt (5 pozycji). Dodatkowa ochrona dłoni podnosi bezpieczeństwo a ostrza z stali wysokowęglowej przyspieszają pracę.
5. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe Verto 52G568
https://allegro.pl/show_item.php?item=6832110504
Nożyce zasilane na akumulator (w zestawie posiada dwa, wymienne akumulatory). Waga urządzenia to niecałe 2 kg, więc jest bardzo lekki. Dodatkowo posiada osłonę ostrza i hamulec bezpieczeństwa, który zatrzymuje natychmiast nożyce.
6. Nożyce elektryczne do żywopłotu POWERMAT PM-NEW-1200S - z wysięgnikiem
Model o trzynasto-stopniowej regulacji stopnia nachylenia ostrza, co daje dużą swobodę w modelowaniu roślin. Posiada silnik elektryczny, który zasila urządzenie o długości roboczej 1,23 m.
Ręczne nożyce ogrodowe - jakie wybrać? Ranking nożyc ogrodowych ręcznych
1. Ręczne nożyce do żywopłotu YATO
Poręczne nożyce do ogrodu ze stali w niewielkiej cenie. Długość ostrza to ok. 20 cm, a co najważniejsze, możesz je samodzielnie naostrzyć w domu.
2. Ręczne nożyce ogrodowe Cellfast IDEAL 40-400 - teleskopowe nożyce ogrodowe
Solidne nożyce ogrodowe z teleskopowym uchwytem, dodatkowo pokrytym antypoślizgowym materiałem. Samo ostrze posiada kształt falisty, dzięki czemu gałąź nie wyślizguje się podczas przycinania.
3. Ręczne nożyce ogrodowe NANOZZYW do gałęzi, żywopłotu
Małe nożyce do młodych krzewów, drzewek i żywopłotów. Są bardzo lekkie - ważą mniej niż 1 kg. Ostrze zrobione jest z metalu a rączka z tworzywa sztucznego.
Elektryczne nożyce ogrodowe czy ręczne nożyce ogrodowe? Które lepsze i do czego?
Wahasz się pomiędzy nożycami elektrycznymi a ręcznymi? Zarówno mechaniczne, jak i ręczne nożyce są używane do przycinania przede wszystkim żywopłotów. Jednak jakich dokładnie?
Żywopłoty, które są długie i wysokie lub uformowane z berberysu lub pięciornika, śmiało można skracać przy pomocy elektrycznych nożyc. Musisz jednak pamiętać, że elektryczne nożyce wymagają podłączenia do źródła prądu. Możesz ich używać, gdy na zewnątrz nie padało a rośliny nie są mokre. Poza tym - kabel zasilający możesz uszkodzić, co jest niesamowicie niebezpieczne.
Żywopłoty, które np. nie znoszą dobrze przycinania nożycami elektrycznymi, powinny być skracane sekatorem lub prostymi nożycami ręcznymi. Takie nożyce zdają egzamin przy delikatnym korygowaniu kształtu żywopłotu i formowaniu wrażliwych i delikatnych młodych pędów. Wymagają nieco więcej fizycznej pracy, ale za to są względnie bezpieczniejsze od nożyc zasilanych prądem.
Dobre nożyce ogrodowe - jakie powinny być?
Nożyce ogrodowe muszą nie tylko dbać o Twoje rośliny, ale również o Twoje bezpieczeństwo.Właśnie z tego powodu dobre nożyce to nożyce ostre. Niezależnie od tego czy wybierzesz model z gładką albo falistą powierzchnią ostrza - muszę być bardzo dobrze naostrzone. Nie będą wówczas miażdżyły pędów i narażały ich na infekcje i choroby.
Antypoślizgowy uchwyt - podstawa bezpieczeństwa
Przed zakupem zwróć także uwagę na rączkę, musi być pokryta materiałem antypoślizgowym lub perforacją. Dzięki temu nożyce będą dobrze i stabilnie leżały w dłoniach, zapobiegając przed skaleczeniem.
Powierzchnia ogrodu i rodzaj hodowanych roślin
Posiadaczom niewielkich ogrodów i małej ilości krzewów wymagających przycięcia polecamy klasyczne nożyce ogrodowe. Przy większych ogrodach, faktycznie, ułatwi Ci pracę sprzęt zasilany prądem lub na akumulator. Jednak na małych działkach używanie nożyc o zasilaniu elektrycznym lub spalinowym będzie mijało się z celem.
Z drugiej strony, nie wszystkie rośliny dobrze znoszą przycinanie nożycami elektrycznymi. Upewnij się wcześniej, czym należy przycinać, gatunki, które posiadasz w ogrodzie. Rośliny o grubszych pędach będą wymagały innej pielęgnacji od młodych i podatnych na formowanie sadzonek.
Dodatkowe zabezpieczenia i regulacja położenia ostrza
Najbardziejzaawansowanemodeleposiadająd odatkowezabezpieczeniawpostaci osłonek lub specjalnych systemów dwuetapowego uruchamiania. Natomiast dodatkowym ułatwieniem podczas pracy są regulowane ostrza, czy trzon nożyc. Dzięki nim możesz dostosować ułożenie ostrzy podczas przycinania problematycznych i trudno dostępnych miejsc.
Do czego dokładnie mogą przydać się elektryczne nożyce ogrodowe?
Elektryczne modele nożyc ogrodowych mają dość szerokie zastosowanie w ogrodzie. Najważniejszym zadaniem, jakie spełniają, jest dbanie o szybkie przycięcie żywopłotów oraz formowanie krzewów ozdobnych. Nożyce elektryczne oferują jednak mniej precyzyjne cięcie od nożyc ręcznych. Jednak z odrobiną wprawy, osiągniesz podobny efekt
Nożyce elektryczne nadają się także wspaniale do podcinania trawy w miejscach, do których nie dociera na przykład kosiarka. Chcesz, aby trawnik był Twoją dumą? Postaw na elektryczne nożyce do przycinania trawy.
Nożyce ogrodowe teleskopowe i nożyce do żywopłotu z wysięgnikiem - przydatne ułatwienie
Przycinanie niskich żywopłotów i krzewów nie sprawia większego problemu. Wyzwaniem są wysokie rośliny, do których masz utrudniony dostęp, a tym samym nie jesteś w stanie dokładnie przyciąć wszystkich pędów. Wtedy z pomocą przyjdą Ci nożyce ogrodowe z teleskopowym uchwytem bądź wysięgnikiem.
Nożyce z trzonkiem teleskopowym są najczęściej klasycznymi, ręcznymi modelami. Natomiast nożyce na wysięgniku najczęściej wymagają podłączenia do sieci lub zasilania z akumulatora. Na dodatek są z reguły cięższe od nożyc z teleskopowym uchwytem.
Kiedy i jak naostrzyć nożyce ogrodowe?
Najważniejszą wspólną cechą zarówno sekatorów, jak i nożyc ogrodowych jest ostrość. Przycinanie pędów tępych narzędziem, który tylko zmiażdży gałęzie a to prosta droga do chorób grzybiczych i infekcji, które zniszczą Twoją sadzonkę.
Kiedy należy ostrzyć narzędzia ogrodowe?
Najlepiej jest zrobić to tuż przed rozpoczęciem sezonu. Będziesz mieć pewność, że ostrze nożyc będzie perfekcyjnie ostre i z łatwością przedrze się przez gęstwinę.
Jak ostrzyć nożyce ogrodowe?
Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie nożyc i przy okazji je zdezynfekować. Zabrudzenia w większości przypadków usuniesz zwykłym mydłem, a zdezynfekujesz spirytusem.
Samo ostrzenie nożyc odbywa się za pomocą klasycznej, kamiennej osełki, pilnika lub specjalnej ostrzałki do sprzętów ogrodowych czy nawet szlifierkę kątową. Ta ostatnia wymaga jednak uwagi i doświadczenia, aby nie zrobić sobie krzywdy oraz nie uszkodzić samego ostrza.
Ostrzenie przy pomocy klasycznego pilnika lub osełki jest łatwe nawet dla doświadczonych osób, jeśli tylko pamiętasz o trzech rzeczach:
- nie ostrz wewnętrznej krawędzi nożyc
- przesuwaj pilnik/osełkę zawsze od siebie w zewnętrznym kierunku
- pilnik/osełkę przykładaj pod kątem ok. 45°
Na koniec pozostaje Ci tylko naoliwić powierzchnię tnącą a nadmiar tłuszczu zebrać szmatką.
Niestety ostrzenie nożyc elektrycznych, spalinowych i akumulatorowych nie jest tak proste. Najczęściej wymaga odpowiedniego sprzętu, zaawansowanej ostrzałki i wieloletniego doświadczenia, dlatego w takim wypadku zachęcamy oddać sprzęt w ręce specjalisty.
Kiedy elektryczne nożyce do żywopłotu się nie sprawdzą?
Nożyce elektryczne to nie zawsze dobry wybór. Tak, jak wspominaliśmy wyżej, nie ma sensu kupować zaawansowanego sprzętu ogrodniczego do małych powierzchniowo ogrodów. Nożyce ręczne w zupełności Ci wystarczą.
Nożyce elektryczne nie sprawdzą się też w przypadku wszystkich roślin, które posiadasz w ogrodzie. Najlepiej nadają się do miękkich roślin o niezgrubiałych pędach takich jak berberys czy wspomniany już pięciornik.
Ręczne i elektryczne nożyce ogrodowe do żywopłotu - podstawowe porady użytkowania
Przycinanie roślin za pomocą nożyc ręcznych jest dość prostym zadaniem. Przycinasz suche lub uszkodzone gałęzie, jednym, pewnym ruchem. Pamiętaj, że musisz dbać o odpowiednią ostrość narzędzi. Wówczas nie narobisz żadnych szkód, a jedynie pomożesz roślinom dalej rosnąć. Nie szalej jednak ze zbytnim przycinaniem za jednym razem. Zbyt przycięta roślina będzie bardziej podatna na zakażenia lub szkodniki.
Elektryczne nożyce także muszą być idealnie ostre, aby spełniły swoją rolę. Chcąc uformować żywopłot, zaczynasz od przycięcia jego boków. Bok żywopłotu przycinaj zawsze od dołu do góry -tak osiągniesz najlepsze efekty. Pamiętaj jednak, żeby nie używać elektrycznych nożyc w wilgotnym środowisku lub zaraz po podlaniu roślin. Przy narzędziach podłączonych do sieci to po prostu niebezpieczne.
Jakie nożyce ogrodowe wybrać? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie nożyce ogrodowe wybrać. Zachęcamy gorąco, do regularnego podcinania roślin, dzięki czemu pozwolisz im pięknie rozrosnąć się i rozkwitnąć. Z odpowiednią parą nożyc, zdeklasujesz ogród sąsiadów już w przedbiegach. A Ty - jaki rodzaj nożyc ogrodowych preferujesz? Podziel się z nami w komentarzach!
mam nożyce do żywopłotu VERTO już 2 sezon i po ostrych cięciach nadal są ostre i dobrze się sprawdzają