Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest zszywacz tapicerski i do czego służy?
Zszywacz do tapicerki (inaczej: pistolet tapicerski lub taker) to urządzenie do mocowania metalowych zszywek w drewnie, materiałach izolacyjnych, tekturze oraz różnego rodzaju tkaninach tapicerskich. Za pomocą wspomnianych wszywek połączysz ze sobą dwa materiały (np. materiał tapicerki ze szkieletem mebla).
Do czego służy taker tapicerski?
- tapicerowanie mebli
- mocowanie elementów zadaszenia (np. izolacji oraz papy)
- okładanie wykładziną, boazerią czy listwami
- tworzenie ozdób i dekoracji
- tworzenie ramek do obrazów
Jakie są rodzaje zszywaczy tapicerskich?
Wybór pistoletu tapicerskiego zacznijmy od poznania najpopularniejszych rodzajów tych urządzeń. Na początku musisz wiedzieć, że zszywacze do tapicerek są podzielone ze względu na sposób zasilania oraz sposób działania. Jakie rodzaje takerów tapicerskich zatem wyróżniamy?
Jak wybrać zszywacz tapicerski? Poradnik zakupowy
Rodzaje zszywaczy już znasz. Kolejny krok to poznanie najważniejszych parametrów i funkcji, które zdecydują o użyteczności danego modelu. Czym się kierować przy wyborze pistoletu tapicerskiego?
Zacznijmy od rodzaju i przeznaczenia pistoletów tapicerskich. Jesteś hobbystą lub amatorem? Sięgnij po model ręczny lub elektryczny. Z kolei profesjonalne złote rączki, a nawet firmy docenią funkcje elektrycznych zszywaczy z górnej półki oraz urządzeń pneumatycznych.
Rodzaj zszywacza jest bezpośrednio związany z typem zasilania. W tym wypadku wyróżniamy cztery rodzaje: zasilanie ręczne, akumulatorowe, sieciowe i pneumatyczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Różnią się także ceną. Najtańsze są zszywacze tapicerskie ręczne, a najdroższe pneumatyczne. Modele ręczne nie wymagają ładowania czy podłączenia do zasilania tak jak w przypadku takerów elektrycznych. Mogą się jednak częściej zacinać, a praca z nimi wymaga siły.
Zszywacze do odpowiedniej pracy wymagają zszywek. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zszywki będą kompatybilne z każdym modelem takera. Zwróć uwagę na parametry zszywek tj. dopuszczalną szerokość, wysokość, a nawet kształt.
W przypadku zszywacza niezwykle ważny jest też uchwyt, gdyż to z nim będziesz mieć najwięcej do czynienia. Zwróć uwagę, czy uchwyt jest pokryty warstwą tworzywa sztucznego. Dzięki temu będzie wygodny i nie wyślizgnie się z dłoni. Nie zapomnij też o solidnym szkielecie wykonanym ze stali, który zapewni trwałość na wiele godzin pracy.
Na koniec przyjrzyj się ogólnej jakości wykonania zszywaczy. Jest to szczególnie ważne w przypadku profesjonalnych urządzeń, ale wcale nie mniej ważne w przypadku tych do użytku w domu. Zarówno szkielet, jak i obudowa muszą być wykonane z trwałych, atestowanych i odpornych na uszkodzenia materiałów.
Ranking zszywaczy tapicerskich
Yato YT-70020 — uniwersalny zszywacz do tapicerek
Regulowana siła docisku
Ogromnym atutem tego modelu jest regulowana siła docisku za pomocą pokrętła. Moc wbijania wszywek może być zatem dopasowania do twardości deski, grubości materiału oraz dodatkowego wypełnienia.
Różne rodzaje wszywek
Model YT-70020 jest kompatybilny z trzema rodzajami wszywek. Możesz go używać do klamerek, tradycyjnych zszywek i gwoździ. Dzięki temu zszywacz jest wszechstronny. Sprawdzi się zarówno do wykonywania ozdób, jak i naprawy mebli.
Ottensten — zszywacz tapicerski ręczny
Pojemny magazynek
Taker Ottensten jest wyposażony w magazynek, który pomieści do 115 wszywek. Dzięki temu urządzenie nie wymaga tak częstego uzupełniania magazynku. Możesz spokojnie skupić się na precyzyjnej pracy.
Blokada uchwytu
Zszywacz jest też wyposażony w blokadę bezpieczeństwa. Blokada chroni przed przypadkowym i niepożądanym włączeniem urządzenia. Dzięki temu zszywacz jest bezpieczny, w szczególości jeśli masz w domu ciekawskie dzieci.
Drel GTT-1001 — taker tapicerski z blokadą
Regulacja siły uderzenia
Model GTT-1001 pozwala na regulację siły uderzenia, a tym samym głębokości wbijania zszywek. Zrobisz to za pomocą wbudowanego pokrętła. Dzięki temu taker świetnie radzi sobie z niemal każdym materiałem: drewnem i tkaniną.
Uchwyt z blokadą
Zszywacz tapicerski z blokadą przed dziećmi? Drel GTT-1001 posiada uchwyt, który możesz zablokować po zakończonej pracy. Dzięki temu jest on niesamowicie bezpieczny, szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci.
Stalco S-21410 — stalowy zszywacz tapicerski
Do popularnych zszywek
Stalco S-21410 jest kompatybilny z najpopularniejszymi typami zszywek. Pasują do niego zarówno te o szerokości od 4 do 14 mm, jak i typy 53/530/A. Nie musisz się martwić więc o ich dostępność czy cenę.
Ergonomiczny uchwyt
Zszywacz Stalco nie kosztuje dużo, a mimo to jest wyposażony w wygodny, poziomy uchwyt. Dzięki temu taker jest wygodny i komfortowy w użyciu. Nie nadwyręża rąk tak jak modele ze skośną rączką.
Mar-Pol M51010 — zszywacz ręczny 4-14 mm
Wytrzymała obudowa
Obudowa w całości jest wykonana ze stali nierdzewnej. Nie wygina się pod naciskiem i jest odporna na rdzę. Dzięki temu model posłuży długo i nie straci swoich właściwości. Dodatkowo nie kosztuje dużo.
Regulowana siła uderzenia
Taker Mar-Pol jest bardzo praktyczny, a wszystko ze względu na regulację siły uderzenia. Możesz zatem dopasować głębokość wbijanych zszywek do rodzaju i twardości materiałów, z którymi pracujesz.
Top Tools — metalowy taker ręczny
Modyfikowana moc wbijania
Podobnie jak w przypadku innych model, ten również posiada regulowaną siłę pracy. Za pomocą praktycznego pokrętła dopasujesz moc do twardości i grubości materiałów. Jest zatem bardzo uniwersalny.
Metalowy korpus
Zszywacz Top Tools jest wykonany niemal całkowicie ze stali. Wytrzymały materiał zapewnia odporność na odkształcenia i wilgoć. Taker posłuży ci wiele sezonów i wiele godzin pracy z tekstyliami.
Parkside PET 25 C3 — zszywacz tapicerski elektryczny
Wyprofilowana końcówka
Ogromnym atutem modelu od firmy Parkside jest wyprofilowana końcówka. Pozwoli ci ona dostać się nawet w newralgiczne miejsca przy brzegach i wąskich elementach. Manewrowanie takerem jest o wiele prostsze.
Potrójne zabezpieczenie
Parkside PET25 C3 jest bezpieczny w użyciu nawet przez osoby bez doświadczenia. Wszystko za pomocą dzięki trzem zabezpieczeniom. Urządzenie pracuje tylko z włączonym zasilaniem sieciowym, gdy końcówka ma styk z podłożem i przy jednoczesnym wciśnięciu przełącznikiem ręcznym.
Kraft&Dele KD10519 — taker tapicerski elektryczny
Do zszywek i gwoździ
Model Kraft&Dele jest uniwersalny i wszechstronny. Sprawdzi się zarówno przy wbijaniu zszywek, jak i gwoździ. Dzięki temu za niecałe 100 zł otrzymasz urządzenie typu dwa w jednym.
Sieciowe zasilanie
Ogromną zaletą modelu KD10519 jest jego zasilanie. Urządzenie działa po podłączeniu do zasilania sieciowego, dzięki czemu pracuje z jednostajną mocą 50 W. Nie musisz martwić się także o regularne ładowanie, bo sprzęt jest zawsze gotowy do pracy.
Schmith SSZW-01 — wszechstronny taker
Do różnych zszywek
Taker Schmith jest przeznaczony do mocowania tradycyjnych zszywek, typu gwoździe i klamerki. Dzięki temu nie musisz dokupywać osobnych urządzeń. Jeden taker sprawdzi się do aż trzech rodzajów mocowań.
Wygodna rękojeść
W przeciwieństwie do innych modeli ręcznych zszywacz Schmith przycisk pokryty sztucznym tworzywem. Syntetyczny materiał w połączeniu z wyprofilowaną rączką sprawiają, że zszywacz nie męczy rąk podczas pracy.
Falcon — zszywacz tapicerski z antypoślizgową rączką
Antypoślizgowy uchwyt
Taker od firmy Falcon jest tani, ale także wygodny podczas pracy. Wszystko za sprawą uchwytu z antypoślizgowym materiałem. Dzięki temu urządzenie świetnie leży w ręce i nie męczy dłoni w trakcie pracy.
Rączka z blokadą
Zszywacz tapicerski Falcon jest bezpieczny, nawet jeśli masz w domu małe dzieci. Wbudowane zabezpieczenie w postaci blokady uchwytu chroni przed niepożądanym lub przypadkowym użyciem zszywacza.
Jak działa zszywacz tapicerski?
Działanie zszywacza tapicerskiego zależy od rodzaju jego zasilania. Inaczej działają pistolety takery ręczne, a inaczej elektryczne czy pneumatyczne. Przyjrzyjmy się zatem zasadzie działania każdego z rodzajów zszywaczy.
Jak działa zszywacz tapicerski ręczny?
W przypadku zszywaczy ręcznych siłą napędzającą wystrzał zszywek jest siła rąk. Gdy naciśniesz dźwignię, sprężyna wypycha zszywkę z dużą mocą, dzięki czemu zostaje osadzona w materiale.
Jak działa zszywacz tapicerski elektryczny?
Modele elektryczne wykorzystują prąd z sieci lub z akumulatora. Dodatkowe zasilanie napędza wbudowany wewnątrz silnik. Po naciśnięciu spustu silnik wystrzeliwuje zszywki z urządzenia i mocuje je wewnątrz materiału.
Jak działa zszywacz tapicerski pneumatyczny?
Pistolet tapicerski pneumatyczny działa na podstawie zewnętrznego źródło sprężonego powietrza z kompresora lub sprężarki. Powietrze pod wysokim ciśnieniem sprawia, że zszywki są wystrzeliwane z ogromną siłą.
Jak używać zszywacza tapicerskiego? Kilka porad
Prawidłowe używanie takera wpływa na bezpieczeństwo oraz ostateczny efekt, jaki uzyskasz po zakończonej pracy. W obu przypadkach technika używania jest bardzo ważna. O czym musisz pamiętać, używając pistoletu tapicerskiego?
- Podczas uzupełniania magazynka zawsze odłączaj źródła zasilania. Dzięki temu unikniesz wypadku podczas przypadkowego naciśnięcia spustu.
- Uzupełnij magazynek za pomocą odpowiednich zszywek. Zawsze upewnij się, że magazynek jest włożony do końca. Po prawidłowym zamknięciu możesz usłyszeć charakterystyczne kliknięcie.
- Głowicę pistoletu zawsze przykładaj równolegle do powierzchni zszywanego materiału.
- Nigdy nie kieruj głowicy pistoletu w stronę osoby postronnej ani w swoim kierunku.
- Nie pozostawiaj zszywacza bez nadzoru, szczególnie jeśli masz w domu dzieci.
- Po zakończonej pracy umieść taker w miejscu niedostępnym dla osób niepożądanych np. dzieci.
Czy warto kupić zszywacz tapicerski?
Taker do tapicerki przyda się każdemu, kto ma w sobie dryg do renowacji mebli, wymiany tapicerki, tworzenia rękodzieła lub po prostu potrzebuje takiego narzędzia w swojej pracy. Czy warto kupić zszywacz tapicerski? Biorąc pod uwagę cenę kilkudziesięciu złotych, niewielkie gabaryty i szerokie zastosowanie odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak!
Zalety i wady zszywaczy tapicerskich
Według nas zszywacze tapicerskie to świetny gadżet dla złotych rączek i fanów ręcznych dekoracji na święta. Podsumujmy jednak wszystkie wady i zalety posiadania pistoletu do tapicerki w swoim domu i warsztacie.
Jak dobrać zszywki do zszywacza tapicerskiego?
Zszywacze tapicerskie działają dobrze tylko wtedy, gdy posiadają odpowiednie zszywki. Tylko właśnie — jakie będą odpowiednie? Wszystko zależy od modelu takera tapicerskiego. Sprawdź dokładnie informacje, jakie podaje producent na temat pasujących wszywek. Wówczas będziesz wiedział, jakie mocowania są kompatybilne z twoim modelem.
Rodzaje zszywek do takera
Dostępne rodzaje różnią się przede wszystkim kształtem zszywki i długością jej nóżki. Najpopularniejsza długość zszywek wynosi 10 mm i 12 mm. Wówczas pasują one do większości modeli o zakresie od 4 do 14 mm. Znajdziesz także wszywki dłuższe, czyli takie, które radzą sobie z mocowanie twardszych i grubszych tkanin. Ich długość waha się od 14 mm do 16 mm. Najdłuższe zszywki (od 25 mm w górę) służą już do mocowania szkieletów całych mebli.
W przypadku kształtów zszywek wyróżniamy:
- zszywki prostokątne
- zszywki zaokrąglone w kształcie litery U (klamerki)
- zszywki w kształcie litery T (gwoździe)
Jaki zszywacz tapicerski wybrać? Podsumowanie
Wybór pistoletów do tapicerki jest spory, tak samo jak ich zastosowanie. To niezbędny gadżet w każdym zakładzie tapicerskim oraz domowym warsztacie złotych rączek i fanów rękodzieła. Jeśli masz nawet najprostszy taker w domu, wymiana starego obicia na nowy, a nawet stworzenie estetycznego pikowania staje się bardzo proste.