Close

Najlepsza sofa rozkładana – ranking z wadami i zaletami

Kanapa i Sofa rozkładana IKEA – wybór najlepszej sofy i kanapy

Wybór odpowiedniej sofy powinien zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim określić musimy główne jej zastosowanie. Dobrym miejscem do zakupu sofy rozkładanej jest IKEA. Sklep ten oferuje dziesiątki różnych modeli o różnych kształtach i kolorach. Tak szeroki wybór daje wysokie prawdopodobieństwo odnalezienia idealnego dla nas produktu. IKEA sofy rozkładane wykonane są z wysoką precyzją. Ponadto producent przy tworzeniu swoich kanap i sof kładzie wysoki nacisk na ekologię. To jedne z wielu argumentów świadczących o tym, że zakupy mebli takich jak sofa rozkładana, kanapa czy łóżko warto rozpocząć od Ikei.
Jakie ciekawe rozwiązania na sofę lub kanapę znajdziemy w IKEA?
Wymienione sofy rozkładane IKEA dostępne są w wielu różnych wariantach i seriach. Stworzone są z naciskiem na uniwersalność bądź konkretnie z myślą o jednym zastosowaniu. Wiele z nich świetnie sprawdzi się jako elegancki element salonu, który będzie dla nas także wygodnym siedzeniem podczas kilkugodzinnych seansów filmowych. Inne modele natomiast doskonale nadadzą się jako wygodne miejsce do spania i z powodzeniem zastąpią łóżko. Raczej jednak nie będą stanowić aż tak dobrej designerskiej dekoracji, jak sofy rozkładane wspomniane wcześniej. Znajdą się jednak i takie modele, które stworzone zostały z naciskiem na wielofunkcyjność. Sprawdzą się dobrze jako siedzenie, miejsce do spania, a także schowek.

Najlepsza sofa rozkładana IKEA – ranking TOP 5

1. IKEA HEMNES – łóżko rozkładane, 2 materace

IKEA HEMNES - łóżko rozkładane, 2 materace białe

To zdecydowanie najpraktyczniejsza propozycja w naszym rankingu. Pomimo nazwy sugerującej, że mamy do czynienia z łóżkiem, ten produkt doskonale sprawdzi się także w roli kanapy. To łóżko, a zarazem sofa rozkładana IKEA Hemnes posiada rozsuwaną podstawę, która zmienia rozmiary leżanki z jednoosobowej (80cm szer.) na dwuosobową (160cm szer.). Długość to 200cm. To jednak nie wszystko. W podstawie ukryte zostały 3 szuflady, w których z powodzeniem ukryjemy pełnowymiarowe poduszki oraz inne przedmioty. Każda z szuflad ma głębokość 70cm oraz szerokość 55cm. Powodem, dla którego to łóżko służyć może jako sofa rozkładana IKEA jest wysoka, szczeblowana rama z 3 jego stron. Nie tylko sprawia ona wrażenie przytulności, ale także po umieszczeniu przy niej poduszek zmienia się w wygodne oparcie. Dzięki temu łóżko Hemnes przybiera typowy kształt cechujący sofy rozkładane IKEA. Do tego produktu konieczny jest dodatkowy zakup 2 materaców np. z serii Malvik. Wtedy cena takiego zestawu wzrasta z 999zł do niecałych 1700zł, co czyni Hemnes IKEA rozkładana sofa/łóżko produktem o rozsądnej cenie. Podstawa stworzona została z litej sosny, a szczeblowana rama została polakierowana, co czyni ją łatwą do utrzymania w czystości. Jedyny dostępny kolor tej kanapy rozkładanej IKEA to ciepła biel. Wadą tego modelu jest brak możliwości dostępu do powierzchni podłogi pod podstawą, co utrudnia sprzątanie.

Zalety
Funkcja łózką 1 i 2 osobowego, a także kanapy
Elegancki design serii Hemnes
3 szuflady w podstawie
Wady
Dostępne tylko w 1 kolorze
Utrudnione sprzątanie pod meblem

2. IKEA NYHAMN – rozkładana sofa 3-osobowa

IKEA NYHAMN - rozkładana sofa 3-osobowa

Propozycja Nyhamn stworzona jest z mniejszym naciskiem na praktyczność. Ta rozkładana sofa IKEA trzyosobowa stawia na minimalizm. Prosty design tego produktu świetnie wpasuje się w nowoczesne wnętrza naszych domów. Dzięki wysokim nóżkom i niezabudowanej podstawie czyszczenie podłogi czy dywanu pod tą kanapą rozkładaną Ikea jest bardzo proste. Nie ma potrzeby przesuwania mebla do wykonania tej czynności. Przestrzeń pod sofą wykorzystać można jako miejsce dla pojemników i schowków. Nyhamn IKEA rozkładana sofa dostępna jest w różnych konfiguracjach. Do wyboru mamy materac lateksowy lub piankowy oraz różne kolory wykończenia: antracytowy, szary, ciepły beż oraz nasycony żółty. Ten ostatni szczególnie ożywiłby naszą przestrzeń domową.

Nyhamn IKEA rozkładana sofa

Ta IKEA kanapa rozkładana ma długość 200cm, a siedzisko znajduje się na całej powierzchni. Dzięki temu z powodzeniem usiąść mogą 3 osoby. Kosztem tego rozwiązania jest natomiast brak podłokietników. Siedzenie na krawędziach zatem nie będzie przez to najwygodniejsze. Po rozłożeniu sofy otrzymujemy łóżko o rozmiarach 140x200cm. Jakość materiałów oraz materaca jest dobra, jednak ta sofa IKEA rozkładana Nyhamn nie zastąpi wygodnego łóżka z grubym materacem. Jeśli chcielibyśmy na niej spać częściej niż okazjonalnie, to lepiej rozważyć zakup innego modelu. Wśród opinii klientów znaleźć można takie, które wskazują na awaryjność podnóżków. Nyhamn IKEA kanapa rozkładana to zatem dobra propozycja dla osób potrzebujących wygodnego siedzenia dla 3 osób, które czasami będzie także pełniło funkcję 2-osobowego łóżka.

Zalety
Elegancki, minimalistyczny design
Dostępna w 4 kolorach
3 miejsca siedzące przy niewielkich wymiarach mebla
Wady
Jest mniej wygodna niż łóżko z grubym materacem
Awaryjne podnóżki

3. IKEA VIMLE – narożna sofa rozkładana 4 osobowa

IKEA VIMLE - narożna sofa rozkładana 4 osobowa

Narożna sofa rozkładana IKEA Vimle 4-osobowa to zdecydowanie największy model wśród prezentowanych. Seria kanap Vimle stworzona jest z sekcji, które można łączyć i rozdzielać w zależności od naszych potrzeb. Ta 4-osobowa sofa składa się z części sofy z funkcją spania, narożnej oraz 1-osobowej. Narożnik rozkładany IKEA Vimle przeszedł testy ścierania bezproblemowo, a dowodem na wysoką jakość jest bezpłatna 10-letnia gwarancja udzielana na ten produkt. Kolejną zaletą tej sofy rozkładanej IKEA jest dostępność w aż 7 kolorach. Dopasowanie go do kolorystyki naszego wnętrza powinno być zatem ułatwione. Uniwersalne są także kształty sofy.

 narożna sofa rozkładana 4 osobowa vimle ikea narożnik

Proste linie delikatnie zaokrąglone na brzegach sprawiają wrażenie elegancji i prostoty. Ten narożnik rozkładany IKEA cechuje się długością i szerokością o wymiarach po 249cm. Na jednym brzegu znajdziemy solidny podłokietnik. Z drugiej strony zakończenie ma natomiast kształt leżanki bez oparcia. W skład sof Vimle wchodzą również wygodne poduszki, które tworzą dość wysokie oparcie. Po rozłożeniu kanapy pełnią funkcję materaca o równej powierzchni. Narożników rozkładany Ikea Vimle posiada 6-centymetrowe, solidne nóżki, na których opiera się podstawa. Dzięki nim ułatwione jest odkurzanie i sprzątanie pod meblem. Klienci sofę rozkładaną Ikea Vimle doceniają przede wszystkim za wygodę i funkcjonalność. Na kanapie Vimle z pewnością można dobrze odpocząć czy to relaksując się oglądając film, czy też śpiąc.

Zalety
Możliwość łączenia sekcji
Bardzo wygodna
Duży wybór kolorów
10 lat gwarancji
Wady
Podwyższona cena (narożnik rozkładany Ikea EKTORP kosztuje ok. 1000zł mniej)
Brak żywych kolorów wśród dostępnych barw

4. LYCKSELE IKEA – rozkładana sofa/kanapa/łóżko dla 2-osób

LYCKSELE IKEA - rozkładana sofa/kanapa/łóżko dla 2-osób

Lycksele Lovas IKEA sofa dwuosobowa rozkładana to doskonała propozycja dla osób gustujących w obłych kształtach. Nie są one wyłącznie dla estetyki. Powstały poprzez dość nietypowy system składania materaca, który w pozycji złożonej tworzy pokrywa zewnętrznie oparcie kanapy IKEA rozkładanej. Po rozłożeniu otrzymujemy powierzchnię o wymiarach 188cm x 140cm. Dzięki temu nie tylko wygodnie spędzimy wieczorne seanse filmowe, ale i obudzimy się wypoczęci po długiej nocy. Wysokie nóżki i niezabudwoana podstawa pozwalają pod tą sofą dwuosobową rozkładaną IKEA przechowywać pojemniki z pościelą. O odpowiednią estetykę zadba natomiast okrycie, które sięga niemal do podłogi. Pozwala to zachować wysoką praktyczność i zmniejszyć ilość mebli przy jednoczesnym zachowaniu minimalizmu i eleganckiego wystroju wnętrza. Ta IKEA sofa dwuosobowa rozkładana nabyta może być z nakryciem dostępnym w aż 5 różnych kolorach oraz fakturach. Wśród barw znajdziemy neutralną biel i szarość, żywy amarantowy, turkus a także rzucającą się z oczy czarno-białą mozaikę. Każdy zatem powinien wybrać coś dla siebie. Lycksele sofa dwuosobowa rozkładana kosztuje od ok. 800 do 950zł w zależności od wybranego rodzaju nakrycia. Zważywszy na funkcjonalność oraz estetykę, jest to bardzo dobra cena. Jedynym brakiem może być nieobecność podłokietników. Wspominane pojemniki do przechowywania pościeli należy nabyć oddzielnie. Jest to jedna z ciekawszych propozycji wśród dwuosobowych sof rozkładanych Ikea.

Zalety
Ładnie ukryta przestrzeń na pojemniki
Sprytny mechanizm rozkładania
Dobra cena
Wady
Konieczność dokupienia pojemników osobno
Brak podłokietników.

5. IKEA VIMLE – sofa 3 osobowa, Gunnared średnioszary

IKEA VIMLE - sofa 3 osobowa, Gunnared średnioszary

To kolejna propozycja z serii Vimle. Ta IKEA sofa rozkładana z łatwością posłuży nam jako siedzenie dla 3 osób. Wygodne poduszki siedziska jak i podparcia w połączeniu z szerokimi podłokietnikami po obu stronach zapewnią wygodę przez wiele godzin. Rozkładana jest dwuosobowa część sofy. W pozycji złożonej ta IKEA kanapa rozkładana zachowuje równe linie i nie zdradza swojej funkcjonalności. Jedynym elementem, który odróżnia ją od bliźniaczego modelu nierozkładanego, jest wąska szpara pomiędzy dwoma siedzeniami. Do wyboru mamy 7 kolorów pokrycia. Głównie są to barwy ciemne i stonowane. Wyróżniają się pastelowy Dalstorp oraz jasny beż. Zależnie od tego wyboru zmienia się cena. Najtańszy wariant to koszt 3349zł, najdroższy to już 4299zł. W tej dość wysokiej cenie otrzymujemy 10 – letnią gwarancję.

vimle 3 osobowa

Ta kanapa rozkładana IKEA wyposażona została w niewielkie nóżki, dzięki czemu ułatwione jest sprzątanie pod nią. Jednym z wartych uwagi akcesoriów jest podnóżek z serii Vimle, który doskonale wpisuje się w stylistykę kanapy. Wśród pokryć podnóżka znajdziemy te same kolory, które dostępne były w przypadku kanapy. IKEA rozkładana sofa Vimle razem z podnóżkiem to idealny wybór dla osób spędzających dużo czasu w salonie oglądając telewizję, a także wykorzystujących swoją sofę jako łóżko. Seria Vimle nie bez przypadku aż dwa razy znalazła się w naszym rankingu najlepszych sof IKEA rozkładanych. Meble z tej linii łączą nienaganną stylistykę z rewelacyjną wygodą siedzenia oraz zadowalającym komfortem spania.

Zalety
Możliwość rozbudowy o kolejne sekcje
Szeroka gama barw
Możliwość dokupienia podnóżka dopasowanego wyglądem do sofy
Wady
Dość wysoka cena w stosunku do wersji nierozkładanej (ponad 1500zł w przypadku pokrycia Farsta)
Brak schowka w jednoosobowej sekcji nierozkładanej (niewykorzystana przestrzeń)

Narożnik rozkładany IKEA? Czy narożnik sprawdzi się równie funkcjonalnie?

Sofa – narożnik rozkładany IKEA może być dobrym wyborem do naszego salonu. Dzięki niemu w łatwy sposób zagospodarujemy wolne miejsce w rogu pokoju, lub wizualnie pustą przestrzeń zamienimy w miejsce nieco bardziej przytulne. Taki narożnik rozkładany IKEA jest świetnym wyborem dla osób, które często organizują wieloosobowe spotkania. Dzięki kształtowi IKEA kanapy rozkładanej przypominającemu literę „L” wygodnie usiąść (lub przebywać w pozycji półleżącej) może wiele osób. Trzeba jednak zwrócić uwagę na poszczególne elementy wybieranego mebla. Jeśli narożnik rozkładany IKEA posiada leżankę bez oparcia oraz podłokietnika, to na jej części siedzenie nie będzie zbyt przyjemne. Istnieją jednak modele narożników, które posiadają podłokietniki po obu swoich stronach. Mebel taki można stworzyć, wybierając odpowiednie komponenty należące do serii Vimle. Inne osoby natomiast docenią nieosłoniętą leżankę. Jeśli sofę chcemy wykorzystywać do częstego ucinania sobie drzemki, to takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi nam łóżko przez krótki czas. Do dłuższego leżenia lepszym wyborem będzie użycie części rozkładanej lub zakup tradycyjnego łóżka i osobnej sofy IKEA.

jaką kanape do salonu kupić

Pomysły na aranżację sofy rozkładanej z IKEA w domu i mieszkaniu

Wśród różnych serii mebli IKEA znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, a przykładowe wnętrza i aranżacje znajdujące się w sklepach IKEA są dobrym źródłem inspiracji podczas projektowania naszych własnych domów. Przeróżne sofy rozkładane IKEA są świetnym przykładem przemyślanych konstrukcji. Dzięki ich rozwiązaniom uzyskamy wiele wolnej przestrzeni w pokoju. Przykładowo IKEA sofa dwuosobowa rozkładana Lycksele pozwala zaoszczędzić miejsce, które okupowane byłoby przez małą szafkę. Dzięki dużej ilości wolnego miejsca pod siedziskiem, w sofie Lycksele przechowywać możemy pudła z naszymi drobiazgami, które w innym wypadku wymusiłyby na nas zakup dodatkowej szafki. Najbardziej oszczędzającym miejsce zakupem jest natomiast łóżko – sofa IKEA rozkładana Hemnes. Łączy ono wygodę siedzenia i spania bez kompromisów. Do tego również pozwala w pełni wykorzystać okupowaną przez nie przestrzeń, oferując 3 szuflady na poduszki, pościel czy nasze drobiazgi. W jednym meblu otrzymujemy zatem funkcjonalność trzech. Wymienione w rankingu IKEA sofy rozkładane stosunkowo lekkie. Dzięki temu bezproblemowo można je przesuwać i w razie potrzeby zmienić aranżację naszego pomieszczenia. Dostępność wielu kolorów pokrycia oraz wysoka trwałość także pozwalają na wieloletnie użytkowanie naszej sofy rozkładanej IKEA. Jeśli zechcemy zmienić kolorystykę naszego lokum, zakupić wystarczy nowe pokrycie w innym kolorze. To spora oszczędność na przyszłość.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
OlaK
OlaK
9 miesięcy temu

Mam sofę z ikei z serii vimle i jest super! Nawet przy dzieciach i czyszczeniu tapicerka trzyma się świetnie! Mogę polecić

OlaK
OlaK
9 miesięcy temu

Mam sofę z ikei z serii vimle i jest super! Nawet przy dzieciach i czyszczeniu tapicerka trzyma się świetnie! Mogę polecić

Zamknij