Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest stelaż podtynkowy?
Stelaż podtynkowy jest metalową ramą, do której mocujemy ceramikę taką jak muszla klozetowa z deską czy toaleta. Stelaż podtynkowy pozwala umieścić elementy podłączeniowe za ścianą, dzięki czemu nasza łazienka staje się estetyczna i przestronniejsza.
Który stelaż podtynkowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?
W sprzedaży znajdują się stelaże podtynkowe przeznaczone do zabudowy WC, bidetu czy umywalki. Dzielimy je na zabudowę lekką oraz ciężką. Znaczna większość stelaży przeznaczona jest tylko do jednego typu zabudowy, więc jedna z pierwszych decyzji dotyczących stelaża musi dotyczyć właśnie rodzaju zabudowy. Zabudowa lekka mocowana jest do podłogi, a opcjonalnie także do ściany. Zabudowa ciężka wymaga montażu stelaża bezpośrednio w ścianie.
Tutaj decyzja nie powinna być trudna. Musimy dobrać stelaż podtynkowy do rodzaju armatury, jaką do niego przymocujemy. Popularne są stelaże do montażu mis toaletowych i pisuarów. Niektóre posiadają także dodatkowe uchwyty do montowania baterii umywalkowych podtynkowych.
Stelaż podtynkowy powinien umożliwić nam umocowanie armatury lub ceramiki na zadowalającym nas poziomie.
Dłuższy czas gwarancji świadczy o większej pewności producenta o bezawaryjności swojego produktu.
Większość stelaży umożliwia doprowadzenie wody z co najmniej 2 stron. Mogą się jednak zdarzyć wyjątki, dlatego koniecznie musimy sprawdzić ten parametr.
Jaki stelaż podtynkowy wybrać? Ranking stelaży WC
Stelaż WC GROHE RAPID 39501000 - zestaw podtynkowy 6w1
Ten zestaw podtynkowy Grohe to elegancki i nowoczesny produkt. W skład kompletu wchodzą stelaż podtynkowy Grohe Rapid, miska wisząca Ottawa, wsporniki dystansowe, przyciski chromowane, mata wygłuszająca oraz wolnoopadająca deska. Na ten zestaw wc podtynkowego udzielane są 2 lata gwarancji. Stelaż możemy zabudować w ścianie- także z płyty gipsowej. Spłuczka podtynkowa jest w procesie produkcyjnym wydmuchiwana w całości, dzięki czemu nie ma możliwości jej rozszczelnienia. Koszt całego zestawu to ok. 1200zł.
Stelaż GEBERIT - zestaw podtynkowy 7w1
Zestaw podtynkowy Geberit to dobra jakość w atrakcyjnej cenie. Za ok. 1200zł otrzymujemy stelaż podtynkowy Geberit, rury odpływowe, przycisk spłukujący, wiszącą muszlę WC, wolnoopadającą deskę, matę wygłuszającą oraz wspornik i śruby montażowe. Jest to zatem praktycznie cały, gotowy do montażu komplet. Spłuczka posiada możliwość ustawienia ilości wody spłukującej. Przyłącze wody znajduje się na środku z tyłu, o góry. Rama stelaża została proszkowo pomalowana na niebieski kolor.
Stelaż podtynkowy WC AKAN
Ten zestaw wc do zabudowy składa się z następujących elementów: stelaż ze zbiornikiem, miska wc, deska antybakteryjna, zestaw śrub montażowych oraz komplet elementów przyłączeniowych. Zbiornik na wodę został wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia i szok termiczny. Misa stworzona została natomiast z ceramiki sanitarnej. Antybakteryjna deska mocowana jest na metalowych zawiasach, które umożliwiają szybkie jej wypięcie w razie potrzeby. Zestaw podtynkowy bezkołnierzowy kosztuje jedynie ok. 800zł.
Stelaż podtynkowy GEBERIT DUOFIX BASIC - stelaż do misek wiszących
Stelaż podtynkowy Geberit Dufoix do wiszących misek WC ze spłuczką podtynkową to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną skompletować swój zestaw podtynkowy samemu. Ten stelaz jest przeznaczony do zabudowy lekkiej, do montażu w ściankach instalacyjnych o częściowej wysokości lub wysokości całkowitej pomieszczenia. Maksymalna długość wiszącej miski to 62cm. Rama stelaża została odpowiednio zabezpieczona – w całości pomalowana proszkowo, a jej nogi są ocynkowane. Nogi te można regulować w zakresie od 0 do 20cm. Taki sam zakres jest zatem dla wysokości warstw podłogi. Przyłącze wody znajduje się z tyłu na górze lub na środku. Istnieje możliwość dodania przyłącza elektrycznego. Ten stelaż podtynkowy wc kosztuje ok. 500zł.
Stelaż podtynkowy do WC KOŁO SLIM 2
Stelaż podtynkowy do wc marki Koło cechuje się wyjątkowo niewielką głębokością wynoszącą od 10,5 do 15,5cm. Wysokość konstrukcji wynosi 113cm, a szerokość – 50 cm. Do stelaża możemy dobrać miskę wiszącą dla osób niepełnosprawnych. W komplecie znajdziemy zawór kątowy, rury podłączeniowe, śruby, szpilki i instrukcję montażu. Ten stelaż podtynkowy to dobry wybór, jeśli chcemy skompletować zestaw podtynkowy według naszych upodobań. Cena stelaża to ok. 400zł.
Stelaż podtynkowy Roca Duplo 3w1 czarny mat
Stelaż podtynkowy do wc firmy Roca został przeznaczony do lekkiej zabudowy. Spłuczka posiada 3 tryby spłukiwania: 2/4l, 3/4,5l oraz 3/6l. W zestawie poza stelażem znajdziemy wsporniki mocujące, rurę przyłączeniową z przejściówką dwufunkcyjny przycisk spłukujący oraz matę akustyczną. Należy pochwalić design przycisku, który jest bardzo nowoczesny i elegancki. Jego kolor to modny czarny mat. Głębokość zabudowy stelaża wynosi od 14 do 19,5cm. Koszt stelaża z przyciskiem to ok. 500zł.
Stelaż podtynkowy REA - kompletny zestaw podtynkowy czarny
Ten nowoczesny stelaż podtynkowy z misą bez kołnierza oraz innymi akcesoriami wyróżnia się swoją barwą. Zwykle ceramika łazienkowa charakteryzuje się śnieżnobiałym kolorem. Ten zestaw w całości pomalowany został jednak w kolorze czarny mat. Tę barwę coraz częściej spotkamy w nowoczesnych łazienkach. Wymiary misy to 37 x 37 x 48cm. Dołączona deska wykonana jest z duroplastu i została wyposażona w metalowe zawiasy z możliwością wypinania. Cena opisywanego zestawu to nieco mniej niż 1500zł.
WC wiszące, czy stojące? Które rozwiązanie jest lepsze?
WC wiszące staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem i wypiera z rynku modele stojące. Nie trudno się dziwić – wc wiszące ma wiele zalet, których nie posiada rozwiązanie konkurencyjne. Toaleta wisząca przymocowana jest do ściany, a jej spłuczka oraz zbiornik ukryte są pod kaflami. Jest to znaczna oszczędność miejsca. Miska umieszczona kilkadziesiąt cm nad podłogą umożliwia natomiast łatwe sprzątanie łazienki. To także rozwiązanie bardziej estetyczne.
Stelaż podtynkowy z miską czy uniwersalny?
Stelaże podtynkowe często sprzedawane są w zestawach z misami. Decydując się na taki zakup, mamy pewność, że misa na pewno będzie pasować do stelaża. Możemy jednak skompletować sobie taki zestaw podtynkowy samemu, dobierając wszystkie elementy osobno. Musimy jednak upewnić się, jaki rozstaw szpilek ma wybrany przez nas stelaż, a także jaki jest rozstaw otworów w misce.
Jak zamontować stelaż podtynkowy WC?
Montaż stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej rozpoczynamy od przykręcenia konstrukcji śrubami do ściany łazienki. Podłączamy spłuczkę do instalacji wodnej, a miskę mocujemy na szpilkach. Stelaż obmurowujemy po bokach. Jeśli przeszkadzałby nam odpływ ze spłuczki, to zamiast obmurowania w tym miejscu, na spodzie możemy użyć wsporników mocowanych do ramy i podłogi.
W przypadku zabudowy lekkiej, stelaż mocujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych. Następnie ustawiamy nogi na pożądanej przez nas wysokości i przykręcamy je do podłoża.
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC?
Stelaż podtynkowy wc do zabudowy ciężkiej możemy otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi. Kolejno na nich możemy ułożyć płytki ceramiczne bądź inne wykończenie.
Stelaż podtynkowy wc do zabudowy lekkiej zabudowujemy najczęściej płytą gipsowo kartonową o grubości 18mm. Musi być ona wodoodporna. Płyty posiadające tę właściwość rozpoznamy po zielonym kolorze.
Kiedy zamontować stelaż podtynkowy?
Montaż stelaża podtynkowego powinien być jedną z pierwszych czynności podczas urządzania łazienki, jednak po wykonaniu wylewki. Musimy mieć dogodny dostęp do rur w ścianie, a w przypadku zabudowy ciężkiej – potrzebna będzie możliwość zamurowania stelaża. Nie możemy zatem rozpocząć montowania stelaża, gdy rozpoczęliśmy już prace wykończeniowe. Ukończenie montażu elementów zewnętrznych takich jak miska czy przycisk do spłuczki musi natomiast poczekać aż do czasu położenia płytek.
Stelaż podtynkowy przed czy po wylewce?
Stelaż podtynkowy do wc zazwyczaj montujemy na wylewce. Musimy zatem umieścić go po wykonaniu wylewek. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ustawieniu wysokości. Przy ustawianiu długości nóg stelaża, dodajmy ok. 1,5cm. Musimy pamiętać o kaflach, które podniosą wysokość podłogi. Ta niewielka długość może zaważyć na wygodzie korzystania z toalety.
Stelaż podtynkowy do wc i bidetu? Czym się różnią?
Różnica pomiędzy stelażami do muszli ustępowych a stelażami do bidetu ogranicza się zwykle do możliwości zmiany wysokości poprzecznego belki, do której zamocujemy bidet lub muszlę. Stelaże do bidetów umożliwiają zmianę wysokości ceramiki, a stelaże do misek nie posiadają tej wysokości. Możemy jednak regulować wysokość całej konstrukcji dzięki regulowanym nóżkom.
Stelaż podtynkowy podokienny
Nowoczesne łazienki w domach często posiadają okna. Dzięki stelażom podtynkowym podokiennym możemy umieścić naszą toaletę pod oknem. Stelaże te różnią się od typowych modeli mniejszą wysokością wynoszącą ok. 80cm. Konwencjonalne produkty mają natomiast wysokość ponad 100cm. Dzięki bardziej kompaktowej konstrukcji, stelaż bez problemu zmieścimy pod oknem łazienkowym.
Stelaż podtynkowy wc dla niepełnosprawnych - co jest istotne?
Stelaże podtynkowe wc dla niepełnosprawnych wyposażone są w dodatkowe ramiona umożliwiające instalację uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Musimy jednak pamiętać o wygospodarowaniu znacznie większej przestrzeni na tego typu toaletę. Stelaż podtynkowy wc dla niepełnosprawnych ma ok. 90cm szerokości, podczas gdy standardowe modele mają do 50cm szerokości. Stelaż dla osób niepełnosprawnych jest także drogi, jego cena może wynosić ok. 2000zł.
Jakie są najpopularniejsze firmy produkujące stelaże podtynkowe?
Stelaże podtynkowe są produkowane przez wiele firm. Do najpopularniejszych należą Geberit, Grohe, Roca, Koło, Tece czy Schwab. Znajdziemy także w sprzedaży produkty firm luksusowych np. Villeroy&Boch. Każda z tych firm produkuje sprzęt dobrej jakości, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru stelaża.
Stelaż podtynkowy Geberit czy Grohe? A może inny?
Firmy Geberit i Grohe są bardzo znane na rynku stelaży podtynkowych. Ich produkty są wysokiej jakości, a ceny konkurencyjne. Firma nie jest jednak jedynym wyznacznikiem jakości produktu. U niemal każdego z producentów znajdziemy modele o różnej funkcjonalności i cechach. Warto skoncentrować naszą uwagę na wymiarach oraz funkcjonalności stelaża lub całego zestawu. Firma jest sprawą drugorzędną.
Jakie są alternatywy dla stelaża podtynkowego?
Główną alternatywą dla stelaża podtynkowego jest toaleta zamontowana na podłodze. Rozwiązanie to nie zmusza nas do dużej ingerencji w głąb ściany. Zbiornik ze spłuczką znajdują się jednak na zewnątrz, a nóżka z odpływem zamocowana do podłogi znacznie utrudnia nam sprzątanie łazienki.
Który stelaż podtynkowy wybrać? Podsumowanie
Stelaże podtynkowe to świetne rozwiązania do nowoczesnych łazienek. Przed podjęciem decyzji musimy jednak dokładnie zapoznać się z wymiarami oraz możliwością doprowadzenia wody w planowanym na toaletę miejscu. Odpowiednio dopasowany stelaż podtynkowy będzie doskonale się sprawdzał przez wiele lat, a my zapomnimy o jego istnieniu.
Dzięki za dobre polecenie. Kupiłem stelaż REA i świetnie się sprawdził, a żona zadowolona z wyglądu.
u moich klientów zawsze montuję stelaż geberita i uważam że jest naj