Close

Jaki ściągacz izolacji wybrać? Ranking ściągaczy izolacji i poradnik przy wyborze

Ściągacz do izolaczji to podstawowe narzędzie pracy każdego majsterkowicza oraz profesjonalisty, który zajmuje się elektryką czy elektroniką. To proste urządzenie znacząco przyspiesza i ułatwia pracę, gwarantując zawsze równo zdjętą izolację przy wykorzystaniu minimalnej ilości siły operatora. Dobry ściągacz jest przyrządem, który posłuży nam przez długie lata, toteż warto poświęcić nieco czasu i wyszukać możliwie najlepszy jego model. Do tego przyda Ci się właśnie ten artykuł, w którym wskazujemy istotne cechu ściskaczy, a także przedstawiamy najciekawsze ich modele dostępne w sprzedaży. 

Aktualizacja: Wrzesień 2024

Co to jest ściągacz izolacji?

Ściągacz do izolacji to popularne, stosunkowo proste w budowie, mechaniczne narzędzie wyposażone w parę szczęk. Ich zadaniem jest zaciskanie się na izolacji przewodu, a następnie przecinanie i odciąganiu jej. Dobry ściągacz pozwoli regulować szerokość ścisku lub zrobi to automatycznie za nas. Nam pozostanie stabilne złapanie urządzenia i ściśnięcie jego uchwytów. 

Jak wybrać ściągacz do izolacji? Poradnik zakupowy

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Wśród dostępnych na rynku ściągaczy do izolacji znajdziemy modele o konstrukcji czołowej lub bocznej. Te pierwsze są całkiem uniwersalne. Mają zwykle śrubę umożliwiającą regulację szerokości szczęk, która pozwala na precyzyjne ustawienie szerokości cięcia. Miejmy na uwadze, że taki rodzaj ściskacza wymaga nieco wprawy. Modele „boczne” mają natomiast nieco inną konstrukcję, która przypomina z goła nożyczki. To rozwiązanie jest bardzo proste i wygodne, ale również wymaga wprawy. Co innego z modelami automatycznymi. Te dostosowują ustawienie szczęk bez naszej ingerencji. To oczywiście najlepsze rozwiązanie, które niestety kosztuje zauważalnie więcej.

Ostrza do cięcia
Ostrza do cięcia

W zależności od rodzaju konstrukcji, większość ściągaczy jest dodatkowo wyposażona we wzmocnione ostrza, które przydadzą się do całkowitego ucinania przewodów. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwilę sięgać po nożyczki i całą prace wykonamy szybko i sprawnie przy użyciu jednego narzędzia.

Wyposażenie
Wyposażenie

Dodatkowe akcesoria są zawsze mile widziane. W przypadku ściągaczy do izolacji mogą do tego okazać się wyjątkowo przydatne. Mowa tu np. o skrzyneczce z przegródkami dopasowanymi wymiarami do dokładnie naszego modelu ściągacza. Umieścimy w niej narzędzie, jak i zestawy różnych końcówek, których często używamy podczas użytkowania ściągacza.

Jakie są rodzaje ściągaczy do izolacji?

Ręczny ściągacz do izolacji Ręczny ściągacz do izolacji
+ atrakcyjna cena
+ niska awaryjność
+ dobry stosunek jakość/cena
- konieczność ręcznego operowania szczękami
Automatyczny ściągacz izolacji Automatyczny ściągacz izolacji
+ automatyczna regulacja szerokości szczęk
+ dobry stosunek jakość/cena
+ zwykle świetne wykonanie i trwałość
- nieco wyższa cena

Ranking ściągaczy do izolacji

Falon Tech FT03080

★★★★★
Falon Tech FT03080
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,2 - 6 mm
AKCESORIA: skrzynka, opaski, końcówki
Sprawdź cenę

Pełen komplet

Ten model ściągacza do izolacji jest sprzedawany w zestawie z przydatnymi akcesoriami. Mowa tu o idealnie dopasowanej skrzynce z przegródkami, opaskami zaciskowymi oraz końcówkami elektrycznymi. 60 opasek zostało posegregowanych na dwa dwie przegródki oraz aż 200 końcówek trafiło do 11 wydzielonym komór. W ten sposób utrzymamy nasz podręczny zestaw do obróbki przewodów w porządku i komplecie. Wśród końcówek znajdziemy modele męskie oraz żeńskie w dwóch kolorach izolacji – ułatwi to dodatkowo pracę.

Do ściągania, cięcia i zaciskania

Prosta, ale zaawansowana konstrukcja tego ściągacza umożliwia wykonywanie dodatkowych czynności przy zachowaniu gabarytów standardowego ściągacza do izolacji. Dzięki umieszczeniu pomiędzy rękojeściami dwóch wzmocnionych ostrzy, możemy skutecznie i bezpiecznie przecinać przewody na pożądanej przez nas długości. Tuż obok znalazły się natomiast wypustki służące do ściskania końcówek elektrycznych na przewodach, co zapewni skuteczne ich mocowanie.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ liczne akcesoria w zestawie
+ przecinak
- Nie najlepszy materiał rękojeści
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry i niedrogi ściągacz. Na pewno mogę go polecić każdemu hobbyście, który już wystarczająco zmęczył się obieraniem kabelków. W zestawie sporo przydatnych drobiazgów.” - Bartek, Warszawa
“Ten model ma sporo dobrych recenzji w internecie i głównie tym kierowałem się przy zakupie. Faktycznie było warto – za małą kasę mamy wszystko, co potrzeba przy obcinaniu izolacji.” - Tomasz, Gniezno

Iso Trade 00011748

★★★★★
Iso Trade 00011748
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,2 - 6 mm
AKCESORIA: brak
Sprawdź cenę

Wielofunkcyjny

Narzędzie marki ISO Trade zostało świetnie zaprojektowane i maksymalnie wykorzystuje powierzchnię swojej konstrukcji pod względem funkcjonalności. W pobliżu osi montażowej ściągacza znalazły się dwa wzmocnione ostrza umieszczone tak, by zapewnić bezpieczne korzystanie z narzędzia przy każdym chwycie, a jednocześnie umożliwić łatwe przecinanie przewodów okrągłych czy płaskich. Podobnie jak w poprzednio omawianym modelu, tu także znajdziemy zaciskacze do końcówek.

Wygoda automatu

Wyrafinowana konstrukcja szczęk zapewnia automatyczny docisk przewodu, a także wytworzenie odpowiedniej ilości siły. Ściągacz został ponadto wyposażony w wygodny ogranicznik, który umożliwi nam wyregulowanie pożądanej długości obierania izolacji. Szybko i dokładnie ustalimy powtarzalny efekt zarówno w przypadku przewodów z jedną, jak i dwoma warstwami izolacji.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ wygodna rękojeść
+ regulacja długości cięcia
- brak akcesoriów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Szczypce zdecydowanie są godne polecenia. Są grube, bardzo stabilne i porządnie wykonane. W tej cenie naprawdę nie ma co szukać innego modelu, bo ten sprawdza się po prostu wyśmienicie. ” - Józef, Nowogard
“Dobrej jakości ściągacz za niewielkie pieniądze. Dobrze wykonany, wygodnie leży w dłoni, tnie izolację jak masło. Dodatkowe wypustki i nożyk także zaliczam na plus. ” - Mikołaj, Szczytno

Hogert HT1P182

★★★★★
Hogert HT1P182
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,05 - 10 mm
AKCESORIA: brak
Sprawdź cenę

Idealnie wykonany

Automatyczny ściągacz izolacji marki Hogert to najwyższej jakości sprzęt, który wytrzyma wiele lat eksploatacji. Sprzęt wykonano z wysokogatunkowe stali stopowej narzędziowej. Ostrza tnące wykonano ze stali SK5 o twardości 52-57HRC, a rękojeść pokryto dwukomponentową obudową, która zapewnia bardzo mocny chwyt i maksymalną wygodę użytkowania ściągacza.

Poradzą sobie z każdym zadaniem

Szczypce ściągają izolację ekstremalnie łatwo niezależnie od tego, czy robimy to na kablu wielożyłowym czy jednożyłowym. Bez problemu możemy ściągać wiele izolacji wewnętrznych jednocześnie, a także dopasować długość cięcia dzięki wbudowanemu ogranicznikowi. Zapewnimy sobie w ten sposób idealną powtarzalność wyników i bardzo wysoką szybkość pracy.

ZALETY
WADY
+ świetna jakość wykonania
+ wygodna rękojeść
+ bardzo szeroki zakres pracy
- brak akcesoriów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo polecam. Ściągacz automatyczny zdecydowanie ułatwił moją pracę z wszelkimi przewodami i przyspieszył obieranie izolacji. Montaż głośników w aucie czy podłączanie gniazdek to teraz prościzna. ” - Karol, Tczew
“Bardzo fajny ściągacz, warty swoich pieniędzy. Wydajemy może trochę więcej, ale jakościowo naprawdę czuć różnicę. Po wielogodzinnej pracy z tym narzędziem nie czuję żadnego zmęczenia.” - Patryk, Elbląg

Stanley FMHT0-96230

★★★★☆
Stanley FMHT0-96230
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,2 - 6 mm
AKCESORIA: brak
Sprawdź cenę

Jeden do wszystkiego

Ściągacz marki Stanley to multifunkcyjne narzędzie do zdejmowania izolacji, cięcia przewodów oraz zaciskania końcówek. Jak przystało na produkt z górnej półki, znajdziemy tu wysokiej jakości stal narzędziową użytą do grubych szczęk, które poradzą sobie z izolacją na przewodach o przekroju 0,2-6mm2. Możemy więc pracować ekstremalnie precyzyjnie, jak i przy grubszych przewodach.

Pełna regulacja

Sprzęt wyposażono w dodatkową regulację siły ściągania, która jest przydatna przy pracy z najmniejszymi kablami. To ważny dodatek, jeśli często pracujemy z delikatnymi przewodami spotykanymi w urządzeniach elektronicznych. Tuż obok umieszczono suwak ograniczający długość ściągania. Tutaj regulacja jest w zakresie od 6 do 18mm – to bardzo wygodny zakres.

ZALETY
WADY
+ świetna jakość wykonania
+ wygodna rękojeść
+ regulacja długości pracy
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Firmowy sprzęt musi być dobry. Kupuję Stanleya od 15 lat i zawsze jestem zadowolony, nawet z tak pozornie prostej rzeczy, jaką jest ten ściągacz. Sprawdza się wyśmienicie i wiem, że mnie nie zawiedzie przez długi czas. ” - Jerzy, Szczecin
“Bardzo dobra jakość. Wszystko jest tu bardzo dobrze poskładane i nie ma mowy o jakichkolwiek luzach konstrukcyjnych. Ściągacz jest po prostu z górnej półki. ” - Stefan, Radom

Falon-Tech FT03064

★★★★☆
Falon-Tech FT03064
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,2 - 6 mm
AKCESORIA: brak
Sprawdź cenę

Ekonomiczny wybór

Ten model ściągacza marki Falon Tech zakupimy już za mniej niż 30zł! Tak niska cena nie przekłada się jednak na niską jakość wykonania czy spasowania materiałów. Brat naszego rankingowego lidera jest równie dobry, o ile nie zamierzamy go używać z bardzo grubymi przewodami. Maksymalna powierzchnia przekroju wynosi tutaj 6mm2.

Pewny chwyt

Rękojeść tego ściągacza do izolacji została wykonana z dwóch materiałów, które są przyjemne w dotyku i zapewniają bardzo wygodny i stabilny chwyt. Długość narzędzia to 20cm, a waga wynosi tu 0,3kg. To optymalne wartości dla wygodnego manewrowania sprzętem i zapewnienia precyzyjnych i dokładnych cięć.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ niezła wytrzymałość
+ idealny dla hobbystów
- brak akcesoriów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Za takie pieniądze trudno się do czegokolwiek przyczepić. Materiał nie jest może tak miły w dotyku, jak w przypadku sprzętu za 100zł, ale działa tak samo dobrze i spełnia swoje zadanie wyśmienicie. ” - Michał, Gdynia
“Niby taniocha, ale bardzo dobrze się sprawdza. Narzędzie zwróciło się praktycznie pierwszego dnia po zakupie, kiedy przy pracy zaoszczędziło mi spokojnie godzinę. ” - Jan, Suwałki

SILVER S10565

★★★☆☆
SILVER S10565
SPECYFIKACJA
TYP: Automatyczny
ZAKRES ROBOCZY: 0,2 - 6 mm
AKCESORIA: brak
Sprawdź cenę

Wytrzymały i niedrogi

Ten ściągacz do izolacji to kolejny produkt w naszym rankingu, który cechuje się wręcz doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Oferuje on mocny mechanizm szczęk wykonanych ze stali utwardzanej, a także hartowany przecinak do przewodów. Sprzęt wykonano z wysoką precyzją, dzięki czemu zapewniono świetną sztywność konstrukcji i brak jakichkolwiek występujących luzów.

Pełna funkcjonalność

Pomimo niskiej ceny produktu, producent nie zrezygnował z dodatkowych opcji konstrukcyjnych takich jak przecinak do przewodów czy szczęki do zaciskania końcówek elektrycznych. Jest także śruba do regulacji siły zacisku oraz ogranicznik długości cięcia – to funkcjonalności spotykane zwykle w dużo droższych, firmowych narzędziach.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ niezła wytrzymałość
+ idealny dla hobbystów
- brak akcesoriów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Ściągacz radzi sobie zarówno z cienkimi kabelkami, jak i grubymi przewodami. Do tego możemy je wcześniej równo przyciąć na odpowiednią długość i potem przymocować końcówkę – sprzęt kapitalny!” - Bożena, Poznań
“Fajny ściągacz za niewielkie pieniądze. Warto go mieć zawsze w skrzynce z narzędziami, jeśli zdarza się Ci robić drobne remonty. Ten się sprawdza dobrze i mogę go polecić.” - Paweł, Olsztyn

Jak działa ściągacz izolacji?

Zasada działania ściągaczki do izolacji okazuje się być bardzo prosta. Precyzyjnie wykonane urządzenie, wraz ze ściskaniem rękojeści zaciska swoje szczęki na umieszczonym w nich kablu. Siła wbijania szczęk jest regulowana. Wraz ze wzrostem ścisku rękojeści, szczęki oddalają się od siebie, rozrywając izolację przewodu. Jest to prosta, ale dokładna metoda obierania gumowej osłony. Po ucięciu izolacji luzujemy rękojeść, tym samym rozluźniając szczęki ściągacza. Możemy wtedy bezpiecznie wyjąć kabel.

Jak używać ściągacza do izolacji?

Obsługa każdego ściągacza do izolacji jest bardzo prosta i wymaga jedynie wyczucia narzędzia, czyli nabrania wprawy. Zaraz po pochwyceniu narzędzia, umieszczamy przewód w jego szczękach, mając na uwadze, że cięcie izolacji nastąpi dokładnie w połowie odległości między nimi. Powierzchnia przewodu musi równo przylegać do narzędzia. Kolejno ściskamy rękojeść, a automatyczny ściągacz rozetnie izolację i odsunie ją na odległość kilku milimetrów. Wyjmujemy przewód z narzędzia i odsuwamy izolację do końca za pomocą rąk. Jeśli mamy do czynienia z kablem o dwóch warstwach izolacji, to od razu możemy umieścić wewnętrzne przewody ponownie w ściągaczu i zdjąć także końcówki ich izolacji. Bez obaw będziemy w stanie zrobić to z wszystkich przewodów na raz, ale wcześniej musimy uważać na odpowiednie ustawienie siły docisku ostrzy. Regulujemy ją śrubą znajdującą się pomiędzy szczękami. Ustawienie dobieramy metodą prób i błędów. Odpowiednio dostosowana siła zapewni idealnie obraną izolację i niepocięte druciki wewnątrz niej. Po obraniu izolacji luzujemy rękojeść i wyjmujemy kabel ze szczęk ściągacza. 

Dlaczego ściągacz do izolacji to przydatne narzędzie?

Ściągacz do izolacji okazuje się być bardzo przydatnym narzędziem, gdy przychodzi nam pracować z dużą ilością przewodów i kabli elektrycznych. Obieranie izolacji niby możemy wykonać przy użyciu noża czy nożyczek, ale wymaga to o wiele więcej wprawy oraz zajmuje nieporównywalnie więcej czasu. Jest to do tego niebezpieczne – ryzyko skaleczenia się jest całkiem spore. Zakup ściągacza izolacji gwarantuje nam bezpieczeństwo, a także oszczędność czasu. Gdybyśmy mieli do czynienia z dziesiątkami przewodów do obrania, to zaoszczędzimy czas liczony w godzinach! Nic więc dziwnego, że ściągacz znajdziemy w przyborniku nie tylko każdego profesjonalisty, ale także majsterkowicza-hobbysty. 

Jaki ściągacz do izolacji – podsumowanie

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł przybliżył Wam tematykę związaną ze ściągaczami do izolacji. Wiadomo już, na co zwrócić uwagę i jakie modele ściągaczy są aktualnie na topie w sprzedaży. Polecamy Wam przyjrzeć się im ze szczególną uwagą! Mamy również nadzieję, że finalnie wybrany przez Was ściągacz okaże się świetnym zakupem i będzie Wam służył przez wiele lat!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olikk
Olikk
2 lat temu

Użytkuję ściągacz Stanley i sprawdza się doskonale. Czy aż tak wysoka cena? Nie powiedziałbym, bo jakość rekompensuje tym bardziej, że można zamówić z hurtowni TIM gdzie z konta firmowego zawsze jest taniej

Zamknij