Close

Jaką otwornicę wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Wiercenie otworów w materiałach, takich jak beton, szkło czy metal wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Jednym z najczęściej wybieranych przyrządów służących do wywiercania precyzyjnych okręgów w wyżej wymienionych materiałach jest otwornica. W zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych, możemy wybierać pomiędzy modelami montowanymi do wiertarek SDS, a także urządzeniami elektrycznymi, bimetalowymi oraz diamentowymi. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem otwornicy? Jaka otwornica będzie najlepsza do metalu, a jaka do drewna? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku otwornic.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Co to jest otwornica i do czego przyda się w domowym warsztacie?

Otwornice to narzędzia służące do wywiercania otworów o precyzyjnych wymiarach i kształtach w materiałach, takich jak drewno, beton, metal czy szkło. Materiały, które mogą być wiercone przez konkretny model otwornicy dostosowywane są do poziomu twardości oraz stopnia wytrzymałości materiału, z którego została ona wykonana.

Ze względu na dużą dostępność w sklepach oraz stosunkowo niską cenę, otwornice to narzędzia powszechnie wykorzystywane w różnorodnych pracach remontowo-budowlanych. Wybór odpowiedniej otwornicy może znacznie przyspieszyć czas trwania remontu oraz ułatwić wykonywanie precyzyjnych odwiertów, które mogą okazać się niezbędne w przypadku remontowania lub odnawiania pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka.

Jakie są rodzaje otwornic?

OTWORNICA MONTOWANA DO WIERTARKI SDS OTWORNICA MONTOWANA DO WIERTARKI SDS
+ szerokie zastosowanie
+ szybki czas montażu
+ wygodne w użyciu
+ uniwersalny wybór
- może okazać się niewystarczająca do wiercenia w bardzo twardych, opornych materiałach
OTWORNICA ELEKTRYCZNA OTWORNICA ELEKTRYCZNA
+ precyzyjne działanie
+ szerokie zastosowanie
+ krótki czas pracy
+ wysoka jakość wykonania
- wysoka cena
OTWORNICA BIMETALOWA OTWORNICA BIMETALOWA
+ uniwersalny wybór
+ może być stosowana do puszek elektrycznych
+ wytrzymała
+ twarda
- krótki czas nagrzewania może prowadzić do uszkodzenia sprzętu
OTWORNICA DIAMENTOWA OTWORNICA DIAMENTOWA
+ efektywne działanie
+ nadaje się do wiercenia w płytkach gresowych i ceramicznych
+ precyzyjne otwory
+ krótki czas pracy
- wyższa cena

Jak wybrać otwornicę? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Pierwszym czynnikiem, który należy rozważyć przed zakupem otwornicy jest jej rodzaj oraz zalecane przeznaczenie. Aby dobrać odpowiednią otwornicę, warto przede wszystkim zastanowić się, do jakich materiałów będzie wykorzystywana. Niektóre dostępne na rynku narzędzia dedykowane są wierceniu w jednym określonym materiale, natomiast inne mogą być wykorzystywane do wykonywania otworów w różnych materiałach, takich jak drewno, metal czy gres.

Średnica
Średnica

Średnica otwornicy to parametr, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić jakiej wielkości będą wywiercone przez nas otwory. W przypadku większości prac remontowo-budowlanych precyzyjne określenie wielkości odwiertów jest niezwykle istotne, dlatego warto zwrócić uwagę na średnicę konkretnej otwornicy. Jeśli potrzebujemy wykonać otwory o różnych średnicach to dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup zestawu, w którym znajduje się kilka lub kilkanaście otwornic o różnych wielkościach.

Materiał wykonania
Materiał wykonania

Materiał z jakiego wykonana jest konkretna otwornica wpływa na to, jakie materiały można obrabiać z jej użyciem. Powszechnie uznaje się, że im twardszy jest materiał wykonania otwornicy, tym trudniejsze i twardsze materiały mogą być przez nią wiercone. Warto dodać przy tym, że poziom twardości oraz wytrzymałość otwornicy wpływa na jej cenę, dlatego koszt zakupu otwornicy do drewna będzie z reguły znacznie niższy niż w przypadku zakupu narzędzia do wiercenia w betonie czy w metalu.

Rodzaj sprzętu do montażu
Rodzaj sprzętu do montażu

Przed zakupem otwornicy, warto zorientować się również do jakich urządzeń może być ona podłączona. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku niedopasowania końcówki czy przedłużki otwornicy do sprzętu jaki posiadamy, nie będzie ona mogła pełnić swojej funkcji. W wielu przypadkach najbardziej uniwersalnym wyborem może okazać się zakup narzędzia wyposażonego w uchwyt SDS, który można dopasować wielu wiertarek i innych tego typu sprzętów elektronicznych.

Jakość wykonania
Jakość wykonania

W przypadku osób, które planują zakupić otwornicę do sporadycznego użytkowania, jakość jej wykonania nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Natomiast osoby, które przeprowadzają większe prace remontowe lub regularnie korzystają z narzędzi do montażu i wiercenia powinny zwrócić uwagę na to, aby zakupiona otwornica była wykonana z solidnych i trwałych materiałów. Taki sprzęt posłuży na dłuższy okres czasu i nie będzie się przegrzewał, a dzięki temu można mieć pewność, że wykonywane otwory będą równomierne i precyzyjne.

Ranking otwornic

Otwornica do drewna

★★★★★
Otwornica do drewna
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Drewno, płyty gipsowo-kartonowe
MATERIAŁ WYKONANIA: Hartowana stal narzędziowa
ŚREDNICA: Od 19 do 127 mm
Sprawdź cenę

Szerokie zastosowanie

W zestawie znajduje się aż 16 elementów, w tym 12 otwornic o średnicach od 19 do 127 mm, 2 adaptery umożliwiające podłączenie narzędzia do wybranych sprzętów, a także tarcza napędowa i klucz ułatwiający dokręcanie otwornic. Dzięki tak dużej ilości elementów, zestaw może okazać się niezwykle przydatny w trakcie przeprowadzania różnorodnych prac wykończeniowych, remontowo-budowlanych, a także hydraulicznych.

Precyzyjna praca

Otwornice zostały wykonane z hartowanej stali narzędziowej, która świetnie sprawdza się do wykonywania otworów w materiałach, takich jak drewno, płyty wiórowe oraz płyty gipsowe. Dzięki temu, że w zestawie znajduje się 12 otwornic, a każda z nich posiada inną średnicę, to zakup zestawu może okazać się bardzo opłacalny, a same narzędzia mogą okazać się użyteczne i zdatne do wykonywania otworów przez dłuższy okres czasu, w różnych rodzajach prac remontowo-budowlanych.

ZALETY
WADY
+ 16 elementów w zestawie
+ świetny do prac wykończeniowych i hydraulicznych
+ niska cena
+ szerokie zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny zestaw do użytku domowego, bardzo ułatwia pracę.” - Michał, Szczecin
“Dobry stosunek ceny do jakości. Zestaw jest kompletny i bardzo się przydaje, polecam.” - Artur, Ełk

Otwornica do betonu

★★★★★
Otwornica do betonu
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Beton, cegła
MATERIAŁ WYKONANIA: Brak informacji
ŚREDNICA: 65 mm
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Otwornica koronkowa o uniwersalnej średnicy wynoszącej 65 mm to świetny wybór dla osób poszukujących uniwersalnego sprzętu do tworzenia otworów pod gniazdka, puszki oraz inne elementy instalacji elektrycznych. Warto wspomnieć również o tym, że otwornica nadaje się do użytkowania na różnych materiałach, takich jak beton, cegła, a także płyty gipsowe i cementowe.

Wysoka jakość wykonania

Powyższy model otwornicy jest wyposażony w wytrzymały, zębaty wieniec, który został wykonany ze spiekanych węglików HM. Kształt wieńca jest bardzo istotny, ponieważ umożliwia otwornicy wykonywanie otworu bez nadmiernego obciążania sprzętu, który jest do niego podłączony. Odpowiedni kształt zębów wpływa również na równomierność i precyzję wiercenia, dzięki czemu otwór nie jest postrzępiony i nieestetyczny.

ZALETY
WADY
+ uchwyt SDS
+ nadaje się do betonu, cegły oraz płyt gipsowo-kartonowych
+ niska cena
+ szerokie zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Otwornica spełnia swoje zadanie, za tak niską cenę to naprawdę dobre narzędzie.” - Adam, Gliwice
“Działa sprawnie i skutecznie, polecam.” - Dariusz, Banie

Otwornica Awtools

★★★★★
Otwornica Awtools
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Beton, cegła, kamień
MATERIAŁ WYKONANIA: Wkładki z węglików spiekanych
ŚREDNICA: 65 mm
Sprawdź cenę

Solidne wykonanie

Zarówno zęby, jak i wiertło prowadzące otwornicy wykonane są ze spiekanych węglików HM, które cechują się wysoką odpornością na ścieranie oraz umożliwiają wykonanie dokładnego, równomiernego otworu. Warto dodać również, że poziom wytrzymałości materiałów wykonanych z węglików HM jest znacznie wyższy niż w przypadku sprzętów wykonanych z szybkoschnącej stali.

Uchwyt SDS

Otwornica Awtools jest wyposażona w przedłużkę umożliwiającą podłączenie jej do wiertarek posiadających uchwyt SDS PLUS. Dzięki temu dopasowanie otwornicy do urządzenia służącego do wiercenia lub szlifowania nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ uchwyty SDS uznawane są za jedne z najbardziej uniwersalnych i praktycznych łączy wykorzystywanych w tego typu sprzętach.

ZALETY
WADY
+ średnica 65 mm
+ przeznaczona do wiercenia betonu, cegły i kamienia
+ uchwyt SDS
+ szerokie zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Otwornica spełniła moje oczekiwania, solidny produkt.” - Paweł, Stargard Szczeciński
“Wszystko jest zgodne z opisem, niska cena i uniwersalne wymiary, polecam.” - Szymon, Kostrzyn

Otwornica Vorfal

★★★★★
Otwornica Vorfal
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Drewno, płyty gipsowe
MATERIAŁ WYKONANIA: Hartowana stal narzędziowa
ŚREDNICA: Od 19 do 127 mm
Sprawdź cenę

Ekonomiczny wybór

Duży zestaw marki Vorfal składa się aż z 12 otwornic o średnicach wynoszących od 19 do 127 mm. Poza tym w zestawie znajduje się również uchwyt, umożliwiający przymocowanie otwornicy do wiertarki, a także klucz i wiertło prowadzące. Za tak niską cenę jest to naprawdę bardzo opłacalny wybór.

Funkcjonalny zestaw

Tak jak w przypadku większości narzędzi znajdujących się w tej półce cenowej, otwornice Vorfal są wykonane z hartowanej stali narzędziowej, która charakteryzuje się stosunkowo dużą grubością i świetnie sprawdza się do wykonywania otworów o głębokości nieprzekraczającej 20 mm.

ZALETY
WADY
+ duży zestaw
+ niska cena
+ uniwersalne zastosowanie
+ świetne rozwiązanie do lekkich prac remontowych
- nie nadaje się do użytku na twardszych materiałach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Duży zestaw za bardzo niską cenę, polecam.” - Mateusz, Gliwice
“Wszystko zgodne z opisem, polecam.” - Karol, Szklarska Poręba

Otwornica Verto

★★★★★
Otwornica Verto
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Aluminium, drewno
MATERIAŁ WYKONANIA: Stal szybkotnąca
ŚREDNICA: Od 19 do 76 mm
Sprawdź cenę

Duży zestaw

W zestawie marki Verto znajduje się aż 14 otwornic o średnicach od 19 do 76 mm. Odmienne rodzaje średnic sprawiają, że możliwe zastosowanie otwornic jest znacznie większe, a sam zestaw może stanowić doskonałe uzupełnienie akcesoriów remontowo-budowlanych w każdym przydomowym garażu czy warsztacie.

Wysoka jakość wykonania

Marka Verto cieszy się bardzo dobrymi opiniami opiniami wielu zadowolonych klientów. Nic dziwnego, każda z otwornic wchodzących w skład zestawu Verto wykonana jest z solidnej, odpornej na zniszczenia stali szybkotnącej, a uzębienie otwornicy pozwala na wykonywanie otworów w wielu materiałach, do których można zaliczyć między innymi drewno, metal, tworzywa sztuczne i aluminium.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ 14 otwornic w zestawie
+ wykonane ze stali szybkotnącej
+ precyzyjne działanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetne otwornice do drewna, sprawdziły się świetnie.” - Przemek, Kraków
“Cena adekwatna do jakości, otwornice w pełni zgodne z opisem, polecam.” - Agnieszka, Mińsk Mazowiecki

Otwornica Falon-Tech

★★★★★
Otwornica Falon-Tech
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Beton, cegła
MATERIAŁ WYKONANIA: Brak informacji
ŚREDNICA: 65 mm, 80 mm
Sprawdź cenę

Do materiałów budowlanych

Otwornice Falon-Tech mogą stanowić niezbędny element wyposażenia dla osób, które sporadycznie lub zawodowo zajmują się przeprowadzaniem prac remontowo-budowlanych czy elektrycznych. Koronka otwornic nadaje się do wiercenia w większości materiałów budowlanych, do których zaliczają się materiały, takie jak glazura, beton, cegła, a także płyty gipsowo-cementowe.

Solidne wykonanie

Zestaw otwornic Falon-Tech został wyposażony w wytrzymały wieniec zębaty, który wykonano z wykorzystaniem węglików spiekanych HM, powstających na skutek spiekania proszków poszczególnych metali w wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem. Taki materiał cechuje się ponadprzeciętną grubością oraz gwarantuje wysoką precyzję w trakcie wykonywania otworów.

ZALETY
WADY
+ dwie otwornice z zestawie
+ niska cena
+ szerokie zastosowanie
+ precyzyjne działanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Naprawdę solidny produkt. Otwornica dała radę zrobić dziury w żelbetonie. Polecam” - Sebastian, Myślibórz
“Niska cena jak za dwie otwornice, wszystko zgodne z opisem.” - Jakub, Zakopane

Otwornica zestaw

★★★★☆
Otwornica zestaw
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Mur, cegła, ceramika
MATERIAŁ WYKONANIA: Stal narzędziowa HCS
ŚREDNICA: Od 22 do 73 mm
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Zestaw ośmiu otwornic wolframowych przeznaczony jest do wiercenia precyzyjnych otworów w materiałach, takich jak ceramika, cegła, mury czy beton komórkowy. Średnice otwornic wchodzących w skład zestawu wynoszą 22 mm, 28 mm, 35 mm, 44 mm, 67 mm oraz 73 mm. Dzięki temu mogą okazać się przydatne podczas wykonywania różnorodnych prac remontowo-budowlanych oraz hydraulicznych.

Solidne wykonanie

Otwornice zostały wykonane ze stali narzędziowej HCS, która została dodatkowo wzmocniona nasypem wolframowym, zalecanym do wiercenia w różnorodnych ścianach budowlanych. Warto wspomnieć również o tym, że otwornice zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z każdym typem wiertarki, której maksymalna prędkość pracy wynosi 1500 obrotów na minutę.

ZALETY
WADY
+ 8 otwornic w zestawie
+ pokryte spiekiem wolframu
+ solidne wykonanie
+ niska cena
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość otwornic jest adekwatna do ceny. Zestaw sprawdzi się na własne potrzeby.” - Jan, Gubin
“Zestaw jest kompletny i w pełni zgodny z opisem, polecam.” - Łukasz, Częstochowa

Otwornica profesjonalna

★★★★☆
Otwornica profesjonalna
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Stal, miedź, drewno
MATERIAŁ WYKONANIA: Stal szybkotnąca
ŚREDNICA: Od 19 do 76 mm
Sprawdź cenę

Profesjonalny zestaw

Duży zestaw otwornic bimetalowych składa się z 17 elementów, w tym 12 otwornic o średnicy wynoszącej od 19 do 76 mm. Poza tym w zestawie znajduje się również trzpień mocujący otwornice, a także adapter, przedłużka i poręczna walizka, która ułatwia przechowywanie i transportowanie zestawu.

Wysoka jakość wykonania

Otwornice zostały wykonane z szybkotnącej stali, która wyróżnia się ponadprzeciętną grubością, dzięki której narzędzie nadaje się do osiągnięcia wysokiej prędkości obrotowej pił oraz wierteł w trakcie pracy. Warto wspomnieć również o tym, że narzędzia wykonane ze stali HSS cechują się większą odpornością na działanie wysokich temperatur niż narzędzia wykonane ze stali wysokowęglowej.

ZALETY
WADY
+ duży zestaw
+ solidne wykonanie
+ uniwersalne zastosowanie
+ zalecany dla amatorów i profesjonalistów
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry produkt. Sprawdza się w przydomowym warsztacie.” - Marcin, Poznań
“Wierciłem w sklejce i MDF i otwornica daje radę. Plus za naprawdę duży zestaw.” - Piotr, Chojna

Otwornica Silver

★★★★☆
Otwornica Silver
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Drewno, płyty gipsowo-kartonowe
MATERIAŁ WYKONANIA: Hartowana stal narzędziowa
ŚREDNICA: Od 19 do 127 mm
Sprawdź cenę

Wydajny zestaw

W zestawie marki Silver znajduje się 12 otwornic o średnicy wynoszącej od 19 do 127 mm. Tak duża ilość narzędzi może wystarczyć na bardzo długi okres czasu, zwłaszcza w przypadku osób, które sporadycznie wykonują prace remontowo-budowlane na własny użytek.

Funkcjonalny wybór

Otwornice, które znajdują się w zestawie Silver zostały wykonane z hartowanej stali narzędziowej, stanowiącej wytrzymały i uniwersalny materiał w przypadku tego typu narzędzi. Otwornice mogą okazać się bardzo przydatne w trakcie wykonywania drobnych prac remontowych na powierzchniach drewnianych, a także na płytach kartonowo-gipsowych.

ZALETY
WADY
+ 12 otwornic w zestawie
+ bardzo niska cena
+ uchwyt mocujący w zestawie
+ szerokie zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super sprzęt ładnie i równo wycina otwory, polecam.” - Rafał, Sopot
“Dobre i tanie otwornice do regipsów i płyt, plus za niską cenę.” - Mirosław, Łódź

Otwornica diamentowa

★★★★☆
Otwornica diamentowa
SPECYFIKACJA
ZASTOSOWANIE: Ceramika, tworzywa sztuczne
MATERIAŁ WYKONANIA: Brak informacji
ŚREDNICA: Od 6 do 68 mm
Sprawdź cenę

Precyzyjne działanie

Zestaw diamentowych otwornic marki Vorfal składa się z 14 elementów. Każda otwornica wchodząca w skład zestawu cechuje się ponadprzeciętną precyzją wykonywania otworów na różnorodnych płaszczyznach. Wśród materiałów, na których mogą być użytkowane otwornice diamentowe można wymienić między innymi szkło, glazurę, granit oraz ceramikę.

Praca na mokro

Ze względu na to, że podczas produkcji otwornic zastosowano metodę galwaniczną, to w trakcie pracy należy schładzać otwornicę wodą. W tym celu można użyć uniwersalnego atomizera lub gąbki nasączonej wodą. Warto dodać, że w przypadku otwornic działających na mokro istnieje znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia nierówności lub odprysków w trakcie procesu wiercenia.

ZALETY
WADY
+ szerokie zastosowanie
+ duża precyzja działania
+ szybkomocujący uchwyt wiertarski w zestawie
+ nadaje się do wykonywania otworów w szkle
- praca na sucho skraca żywotność otwornicy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Otwornica dała radę zrobić kilka otworów w gresie i jeszcze parę zrobi, polecam.” - Kazimierz, Zamość
“Wydajna i dokładna, wszystko zgodne z opisem.” - Tomasz, Toruń

Otwornica do wiertarki czy otwornica elektryczna jako osobne urządzenie?

Dostępne na rynku otwornice możemy podzielić na te, które muszą być przymocowane do wiertarki lub innego urządzenia zasilanego elektrycznie, a także na te, które stanowią osobne urządzenie i nie wymagają podłączenia do dodatkowego sprzętu. 

W przypadku osób, którym zależy na zakupie niedrogiego, uniwersalnego sprzętu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup otwornicy dopasowanej do własnej wiertarki. Natomiast osoby, które zajmują się pracami remontowo-budowlanymi zawodowo i potrzebują solidnego, wytrzymałego sprzętu do wykonywania otworów na różnych materiałach powinny rozważyć zakup otwornicy elektrycznej. Warto podkreślić jednak, że taki sprzęt jest znacznie droższy od standardowych otwornic dostępnych w większości sklepów budowlanych i może wiązać się z wydatkiem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych.

Jaka otwornica do jakiego materiału?

Wybór konkretnego modelu otwornicy powinien być uzależniony od rodzaju materiału, na jakim będzie ona użytkowana. Przy zakupie narzędzia, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu, na którym powinny znajdować się informacje dotyczące zalecanego przez producenta przeznaczenia konkretnego produktu. W zależności od własnych potrzeb możemy wybierać pomiędzy otwornicami przeznaczonymi do drewna, betonu, szkła, metalu oraz wielu innych materiałów.

Otwornica do drewna

Dzięki temu, że drewno jest stosunkowo miękkim i bardziej elastycznym materiałem, to otwornica przeznaczona do wiercenia w nim nie musi być wykonana ze szczególnie twardych i wytrzymałych materiałów. Z tego względu większość dostępnych w sklepach otwornic do drewna wykonana jest z metali o średnim lub małym stopniu twardości.

Otwornica do betonu

Do wiercenia w betonie najczęściej wykorzystywane są standardowe otwornice bimetalowe, które wykonane są z twardych i z reguły szybko nagrzewających się materiałów. Z tego względu bardzo istotne jest, aby do wiercenia w betonie wykorzystywać otwornice odporne na działanie wysokich temperatur, w przeciwnym razie narzędzie może dość szybko się zużyć, a jego działanie będzie mniej precyzyjne i efektywne.

Otwornica do metalu

Do wiercenia w metalu najczęściej wykorzystywane są otwornice bimetalowe. Oczywiście rodzaj materiału z jakiego wykonane jest narzędzie powinien być uzależniony od rodzaju metalu, na którym ma być użytkowany. Otwornice przeznaczone do metalu to modele, których średnica może wahać się od 14 do 210 mm.

Otwornica do gresu i innych płytek

Otwornice przeznaczone do wiercenia w materiałach, takich jak gres lub w innych rodzajach płytek powinny być wykonane z twardych i wytrzymałych materiałów. Takie narzędzia powinny cechować się również dużą precyzją. W przeciwnym przypadku mogłoby to grozić pęknięciem płytek lub nierównomiernie wykonanymi otworami.

Otwornica do blachy

W zależności od rodzaju blachy, otwornice przeznaczone do użytku na tego typu materiałach mogą być wykonane z korundu lub innych, bardziej wytrzymałych materiałów. W przypadku grubszych, stawiających opór części blachy, wykorzystywane są między innymi otwornice diamentowe, które traktowane są jako narzędzia do zadań specjalnych.

Otwornica do styropianu

Otwornice do styropianu wykonane są z materiałów o mniejszym stopniu twardości. Najpopularniejsze frezy służące do wiercenia w styropianie to te, których średnica wynosi od 65 do 67 mm. Większość modeli przeznaczona jest do wykonywania otworów o głębokości nieprzekraczającej 20 mm.

Otwornica do szkła

Do wiercenia w szkle wykorzystywane są otwornice diamentowe. Ze względu na specyfikę materiału, otwory w szkle muszą być wykonywane z najwyższą precyzją i delikatnością. W tym przypadku wiercenie przypomina bardziej stopniowe ścieranie materiału, dzięki czemu szkło nie ulega pęknięciu na większej powierzchni.

Jak używać otwornicy? Kilka porad

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem otwornicy mamy do czynienia, warto pamiętać o tym, aby korzystać z niej wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. Narzędzie przeznaczone do wiercenia w drewnie nie sprawdzi się do wykonywania otworu w metalu, szkle czy betonie.

Oczywiście można wykorzystać otwornicę o większym stopniu grubości do wiercenia w mniej wymagającym materiale, natomiast może okazać się to nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ twarde otwornice są z reguły znacznie droższe od tych, które wykonane są z mniej wytrzymałych i bardziej elastycznych materiałów.

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest zaopatrzenie się w akcesoria, które mogą okazać się niezbędne do przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Oprócz otwornicy i sprzętu do montażu, niezbędny może okazać się również zakup stabilnego uchwytu do otwornicy, który znacznie ułatwi kontrolowanie położenia wiertła w czasie pracy.

Przykładowe zastosowania otwornicy

Otwornica to uniwersalne narzędzie, które może okazać się przydatne w wielu pracach remontowo-budowlanych. Zakup otwornicy przeznaczonej do obróbki konkretnego materiału może znacznie przyspieszyć prace remontowe w łazience, kuchni czy warsztacie. Poza tym narzędzia do wykonywania odwiertów mogą być niezbędne w przypadku konieczności zamontowania elementów wyposażenia wnętrz, takich jak:

  • urządzenia sanitarne,
  • haczyki, 
  • kołki, 
  • oświetlenie wewnętrze i zewnętrzne,
  • instalacje elektryczne.

Jaką otwornicę wybrać? Podsumowanie

Podstawową zasadą, którą należy kierować się przy wyborze otwornicy jest dostosowanie jej do rodzaju materiału, na jakim ma być użytkowana. W zależności od indywidualnych potrzeb, można wybierać pomiędzy otwornicami przeznaczonymi do wiercenia w drewnie, metalu, szkle, a nawet w styropianie czy betonie. Na skuteczność oraz efektywność konkretnego modelu otwornicy wpływa jakość oraz wytrzymałość materiału, z którego została ona wykonana. Aby uniknąć dokonania złej decyzji zakupowej, warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w powyższym poradniku zakupowym, a także z opisami poszczególnych modeli, które zostały zawarte w naszym rankingu najchętniej wybieranych, dostępnych obecnie na rynku otwornic.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij