Close

Jaki tablet graficzny do komputera wybrać? Ranking i porady

Tablet obecnie każdemu kojarzy się z multimedialnym urządzeniem o dotykowym ekranie, którego funkcjonalność jest mocno spokrewniona ze smartfonami. Mało z nas jednak wie, że oryginalnie miano to przypadało urządzeniu wskazującemu służącemu przede wszystkim grafikom komputerowym. To właśnie tablet graficzny, któremu poświęcony będzie właśnie ten artykuł. Tablet do rysowania kształtem i gabarytami przypomina wspomniane, obecnie popularne tablety multimedialne, jednak całkowicie różni się od nich funkcjonalnością i parametrami. Co zatem powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas tableta graficznego? Które modele tabletów są szczególnie warte uwagi? Sprawdźmy to!

Aktualizacja: Maj 2024

Co to jest tablet graficzny i do czego może się przydać?

Tablet graficzny to urządzenie podłączane do komputera. Jego powierzchnia jest przestrzenią roboczą, po której poruszany specjalnym rysikiem. Rejestrowane dotknięcia przekształcają się w kształty, które widzimy natychmiast na ekranie monitora. Odzwierciedlenie naszych ruchów jest bardzo dokładne, a do tego rozróżniany jest także poziom nacisku rysika na tablet, co może być wykorzystane do zmieniania intensywności rysowanych linii.

Jakie są rodzaje tabletów graficznych?

KLASYCZNY TABLET GRAFICZNY KLASYCZNY TABLET GRAFICZNY
+ łatwy w używaniu
+ niska cena
+ odzwierciedla proporcje monitora
+ wygodny w obsłudze
- nie ukazuje podglądu wykonywanych czynności
TABLET GRAFICZNY Z EKRANEM TABLET GRAFICZNY Z EKRANEM
+ spełnia funkcję monitora
+ pokazuje efekt dokonywanych czynności bez patrzenia na dedykowany monitor
+ duża funkcjonalność
- wyższa cena
- rozpraszający dodatkowy ekran podczas pracy z tradycyjnym monitorem
TABLET DO RYSOWANIA DLA DZIECI TABLET DO RYSOWANIA DLA DZIECI
+ działa jako samodzielne urządzenie
+ niska cena
+ rozwija wyobraźnię dziecka
- nie nadaje się do pracy z komputerem
- brak możliwości zastosowania go w grafice
- niska dokładność i słaba funkcjonalność

Jak wybrać tablet graficzny? Na co zwrócić uwagę?

ROZMIAR
ROZMIAR

W przypadku tabletów graficznych rozmiar ma znaczenie. Musimy dobrać taki model tableta, który dobrze wpasuje się na nasze biurko. Powierzchnia powinna być też dobrze dopasowana do stopnia naszego zaawansowania. Tablet rozmiaru A4 świetnie się sprawdzi osobom początkującym, które rysują wykonując dość swobodne ruchy. Tablety rozmiaru A5 są idealnym wyborem dla użytkowników średniozaawansowanych, którzy podczas rysowania wykonują bardziej precyzyjne, krótsze ruchy. Tablety graficzne A6 są natomiast przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób wykonujących bardzo dokładne i krótkie pociągnięcia rysikiem.

PROPORCJE
PROPORCJE

Te powinny odzwierciedlać parametry naszego monitora. Najpopularniejsze są więc modele o proporcjach 16:9. Zdarzają się jednak urządzenia 16:10 i innych. Wybierając tablet, dopasujmy jego powierzchnię i proporcje do parametrów naszego monitora, gdyż wtedy uzyskamy idealne odzwierciedlenie naszego środowiska dotykowego na ekranie komputera.

PRÓBKOWNIE
PRÓBKOWNIE

Ten parametr świadczy o częstotliwości odczytywania położenia rysika nad powierzchnią tabletu. Zwykle tablety charakteryzują się próbkowaniem co najmniej 200 pps (z ang. punktów na sekundę). To wystarczająca wartość do zapewnienia płynnego i dokładnego odwzorowania nawet szybszych pociągnięć rysika nad tabletem.

CZUŁOŚĆ NACISKU
CZUŁOŚĆ NACISKU

Nowoczesne tablety charakteryzują się rozpoznawaniem co najmniej kilkuset różnych poziomów nacisku. Wiele modeli oferuje czułość od ok. 4 do 8 tysięcy stopni. To wartości bardzo duże, które zapewniają duży zapas dokładności przy jakiejkolwiek pracy graficznej. Zmiany grubości rysowanych linii zawsze będą płynne i przypominające kreski namalowane prawdziwym ołówkiem na papierze.

DOKŁADNOŚC RYSIKA
DOKŁADNOŚC RYSIKA

Czyli rozpoznawanie dokładnego umieszczenia rysika nad powierzchnią tabletu. Poziom przyzwoitości dokładnego rozpoznawania uznajemy za 0,5mm. Na szczęście wiele modeli oferuje ten parametr na poziomie 0,25mm a nawet mniejszej. Im mniejsza ta wartość, tym większa dokładność i mniejszy późniejszy błąd, jakim obarczony będzie odczyt pozycji.

Jaki tablet graficzny do komputera wybrać? Ranking

Huion H640P

★★★★★
Huion H640P
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 160x99mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 6
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Dobry do każdego zastosowania.

Huion H640P to tablet graficzny o niewielkich wymiarach. Jego przestrzeń robocza ma 160x99mm a przy jej krótszym boku umieszczono 6 dodatkowych, programowalnych przycisków. W efekcie uzyskano bardzo smukły wygląd tabletu, którego szerokość jest niewiele większa od długości współczesnych smartfonów. Bez najmniejszego trudu zmieścimy go zatem do przenośnej torby czy plecaka. Nie bez powodu piszemy o bezproblemowym przenoszeniu – ten tablet może być używany razem ze smartfonem czy tabletem multimedialnym z systemem Android 6.0 lub nowszym.

Wielozadaniowy

Tablet graficzny Huion został wyposażony w 6 programowalnych przycisków. Znajdują się one wzdłuż krótszego boku urządzenia, toteż bez problemu ustawimy tablet tak, by nie przeszkadzały nam one podczas pracy. Funkcjonalność przycisków jest w pełni dostosowywalna. Możemy do nich przypisać dowolne funkcje takie jak kombinacje klawiszy czy skróty do programów graficznych. Mogą to być również funkcje w tychże programach. Tablet jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi środowiskami takimi jak Corel, Gimp, Photoshop, Manga Studio itp.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakość/cena
+ kompatybilność z urządzeniami mobilnymi
+ kompaktowa obudowa
- tylko 6 dodatkowych przycisków
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pracuję z tym tabletem regularnie już od kilku miesięcy. Jest bardzo dobry zarówno do prostych czynności takich jak podpisywanie dokumentów, jak i do rysowania i tworzenia dość skomplikowanych grafik. Z czystym sumieniem polecam go każdemu, zarówno początkującemu, jak i bardziej zaawansowanemu użytkownikowi.” - Andrzej, Mikołajki
“Za te pieniądze jest to sprzęt rewelacyjny. Sprawdza się świetnie podczas prowadzenia zajęć zdalnych, jak i tworzenia szkiców. Dokładność i szybkość pracy jest na najwyższym poziomie. Nie widać w ogóle opóźnienia w działaniu. Polecam.” - Martyna, Gorzów Wielkopolski

Huion 1060 Plus

★★★★★
Huion 1060 Plus
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 254x159mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 12 fiz. + 16 dotykowych
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Idealny do skomplikowanych zadań

W tym tablecie marki Huion znajdziemy szereg rozwiązań przyspieszających naszą pracę. Wokół obszaru roboczego umieszczono aż 12 programowalnych przycisków fizycznych po boku oraz kolejne 16 programowalnych pól dotykowych na górze. Przypiszemy do nich dziesiątki kombinacji naciśnięć klawiszy, funkcji i skrótów do najprzydatniejszych w pracy programów. Pod względem funkcjonalności ten tablet jest więc istną bestią. Praca z nim przebiegnie bardzo szybko i jednocześnie dokładnie. Ta druga cecha wynika z ogromnej rozdzielczości wejściowej 8192 linii i rozdzielczości 5080LPI.

Najlepszy tablet do wszystkich urządzeń naraz

Firma Huion umieściła w tym tablecie slot na karty pamięci MicroSD (maksymalna obsługiwana pojemność to 64GB). W zestawie dołączono nawet kartę 8GB. Działa ona jako pamięć masowa do przechowywania naszych projektów, które mogą być przenoszone pomiędzy różnymi komputerami. W ten sposób nie musimy się martwić o ciągłe kopiowanie plików i ryzyko pomieszania danych czy też pozostawienia ich na cudzym sprzęcie. Po prostu podłączamy nasz tablet graficzny do komputera i ten już będzie widział nową pamięć z zapisanymi na niej plikami.

ZALETY
WADY
+ wbudowany slot na kartę pamięci
+ dużo dodatkowych przycisków
+ dobre parametry
- dość duża waga
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość wykonania i komfort pracy z tym tabletem są na najwyższym poziomie. Działam głównie w GIMP’ie i Blenderze – w tych programach tablet Huion sprawuje się wprost doskonale. Doceniam jego duży aktywny obszar roboczy, który zwiększa dodatkowo jego uniwersalność. Pomagają w tym też dodatkowe przyciski i pola, których z pewnością nigdy nie zabraknie.” - Monika, Gdańsk
“Ogólnie ten tablet graficzny sprawdza się w pracy doskonale. Trudno mi do czegokolwiek się przyczepić, bo jest świetny zarówno pod względem dokładności, jak i wielofunkcyjności. Sprzęcik nie ślizga się po powierzchni, jest płaski i bardzo stabilny. Dobrze jest jeszcze dokupić od niego specjalną rękawiczkę dla poprawy wygodny.” - Ania, Szczecin

Xp-Pen Star 03

★★★★★
Xp-Pen Star 03
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 254x152mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 8
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Rysuj niczym ołówkiem po kartce

Jak przystało na nowoczesny tablet graficzny, piórko tego urządzenia nie posiada baterii. Możemy więc zapomnieć o jego ładowaniu, które byłoby jedynie dodatkowym problemem podczas długich prac. Poręczna konstrukcja urządzenia i komfortowy chwyt umożliwiają całkowicie wygodną pracę, która nie zmęczy naszych dłoni. Do tego jest jeszcze funkcja automatycznej korekcji linii i „anti-shake”, które dodatkowo poprawiają przyjemność z używania tabletu.

Duża przestrzeń do pracy

Tablet graficzny Star 03 oferuje bardzo dużą przestrzeń roboczą mierzącą aż 254x152mm. To wymiar idealny dla osób potrzebujących większej ilości miejsca do pracy. W połączeniu z szybkim próbkowaniem 266RPS oraz wysoką precyzją uzyskujemy narzędzie wprost idealne do szybkiego pociągania rysikiem. Bez trudu wykonamy długie i gładkie pociągnięcia niezaburzone postrzępionymi brzegami. Większe urządzenia zwykle częściej są używane w formie stacjonarnej. Producent przemyślał tę cechę i tablet może nam służyć także jako estetyczny element wystroju. Obudowa jest elegancka i dostępna w 2 kolorach.

ZALETY
WADY
+ duża przestrzeń idealna do szybkich szkiców
+ dostępność w 2 kolorach
+ wygodny rysik
- port USB niekompatybilny z niektórymi kablami – jest umieszczony zbyt głęboko
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Używam tego tabletu do prowadzenia zajęć przez internet. Jest bardzo wygodny i świetnie symuluje pisanie na kartce papieru A4. Dokładność i szybkość odczytu również są na najwyższym poziomie, dzięki czemu praca jest intuicyjna i nie wprawia w zakłopotanie. Samo zaznajomienie się z urządzeniem zajęło mi kilka minut, co także świadczy o przemyślanym jej zaprojektowaniu.” - Magda, Wrocław
“Dobry tablet do pracy z Gimpem. Jest niezawodny, intuicyjny i prosty w obsłudze. Wszystkie rysunki wychodzą dokładnie, a linie pojawiają się na ekranie praktycznie bez opóźnień. Jest przy tym całkiem ładny i na stałe zagościł na moim biurku. Mały minus za palcującą się obudowę, co jednak jest marginalnym problemem.” - Jerzy, Szczecin

Huion H1161

★★★★★
Huion H1161
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 279x174mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 12 fizycznych + 16 dotykowych
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Funkcja TILT

Cechą wyróżniającą ten tablet graficzny do komputera jest dodatkowa funkcjonalność – wykrywanie kąta nachylenia pióra. Przydaje się ona do zmiany charakteru pisania bądź rysowania. TILT współpracuje z wieloma aplikacjami graficznymi, które świetnie wykorzystują tę dodatkową możliwość do łatwego wpływania na styl kreski. Zakres wykrywania kąta zawiera się w przedziale od – 60 do +60 stopni w stosunku do powierzchni. Samo pióro jest lekkie jak piórko – waży jedynie 16g i nie wymaga ładowania.

Do komputera i smartfona

Ten tablet do rysowania Huion jest kompatybilny z niemal każdym urządzeniem, jakie używamy. Dzięki portowi USB-C podłączymy do zarówno do komputera, jak i nowoczesnego smartfona przy użyciu tego samego kabla, którego używamy do ładowania naszych urządzeń. Wspierane są systemy Windows, MAC Os, a także Android 6.0 i nowsze. Możemy więc rysować zawsze, nawet jeśli nie mamy przy sobie komputera. Wykluczamy także obawy o konieczność ładowania tabletu – ten nie posiada baterii ani w sobie, ani w rysiku. Nie ma więc mowy o rozładowanej baterii.

ZALETY
WADY
+ rozpoznawanie pochylenia rysika
+ dużo przycisków dodatkowych
+ wygodny do szybkich szkiców
- duże wymiary utrudniają transport
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Tablet bardzo stabilny i dokładny. Świetnie się sprawdza przy nauczaniu zdalnym i przy okazji przy rysowaniu. Do tej pory robiłam to zwykle na papierze, ale z tym tabletem jest to równie wygodne. Zdecydowanie warty swojej ceny, jak i polecenia. ” - Jolanta, Zakopane
“Wygodny i przyjemny w użytkowaniu tablet. Konfiguracja przebiega szybko i nie sprawia żadnych trudności. W porównaniu do mojego starego tabletu, ten ma lepszą czułość i szybkość działania. Linie pojawiają się na ekranie błyskawicznie, co daje uczucie pisania jak po papierze. ” - Marcin, Orneta

Huion H430P

★★★★☆
Huion H430P
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 121x76mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 4
STOPNIE NACISKU: 4096
Sprawdź cenę

Zawsze przy Tobie

H430P to tablet graficzny marki Huion o bardzo niewielkich wymiarach. Przestrzeń robocza ma 121x76mm. Cała konstrukcja ma natomiast 186x139mm i zaledwie 6,3mm grubości! Zmieszczono na niej nawet 4 programowalne klawisze. Ten tablet bez problemu zabierzemy więc ze sobą w każdą podróż. Możemy nosić go w torbie podręcznej przez wiele godzin bez odczucia zmęczenia – urządzenie wazy zaledwie 135 gram, czyli mniej więcej tyle, ile współczesne smartfony. Jest ponadto kompatybilny z każdym urządzeniem mobilnym z systemem Android lub nowszym.

Idealny do e-lekcji i podpisów

Niewielka przestrzeń robocza jest bardzo dokładna, więc pozwala wpisywać drobne symbole spotykane we wzorach matematycznych z dużą dokładnością. Mała przestrzeń jest także idealna do wprowadzania na niej podpisów pod dokumentami. Oszczędzamy w ten sposób papier, chronimy środowisko, przy okazji powoli zwracając sobie koszt zakupionego tabletu. Skoro już o nim mowa, to warto wspomnieć, że cena tabletu graficznego Huion H430P jest bardzo atrakcyjna. Jest jednym z tańszych urządzeń tej klasy na rynku, a przy tym oferuje naprawdę niezłe parametry.

ZALETY
WADY
+ idealny w podróż
+ w sam raz do prowadzenia e-lekcji
+ kompatybilny z urządzeniami mobilnymi
- tylko 4 przyciski programowalne
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry do wygodnego robienia notatek. Również przyjemnie się na nim wykonuje szkice, wszelkie podpisy czy zapisy wzorów matematycznych. Można powiedzieć, że sprawdzi się do wszystkiego, w czym nie ograniczą nas małe wymiary przestrzeni roboczej. Za tę cenę zdecydowanie warto. ” - Kamila, Bydgoszcz
“W takim przedziale cenowym to chyba najlepszy tablet, jaki udało mi się znaleźć. Dobre wykonanie, łatwe podłączenie, wszystko samo się ustawiło. Do tego jest mały i lekki, więc noszę go ze sobą w torebce. Świetny do umilenia sobie czasu np. podczas lotu samolotem.” - Barbara, Sopot

Huion Kamvas

★★★★☆
Huion Kamvas
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 194x166mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 8
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Kombajn multimedialny

Cechą specjalną tego tabletu graficznego Huion jest wysokiej jakości kolorowy ekran o przekątnej 13,3 cala. Umieszczono go tuż pod warstwą dotykową, dzięki czemu zminimalizowano zjawisko paralaksy. Taki ekran przydaje się nie tylko w celu zwiększenia wygody pracy. Posiada on dobrej jakości matrycę IPS z pokryciem 120% przestrzeni barw sRGB. Wyświetli więc bardziej rzeczywiste kolory niż nasz ekran w laptopie czy nawet zwykły monitor komputerowy. Jeśli nie mamy więc dobrej jakości monitora z matrycą IPS, to warto się wyposażyć w ten tablet.

Wygoda niczym na papierze

Wspomnieliśmy już o poprawie wygody. Na czym dokładnie ona polega? Podczas pracy z tabletem graficznym wyposażonym w ekran, nie spoglądamy na stojący przed nami monitor. Co prawda jest to wygodna pozycja siedząca, ale nie zawsze idealnie przewidzimy kierunek ruchu wskaźnika. Rysując na tablecie z ekranem, zawsze wiemy w którym miejscu grafiki ustawiamy nasz rysik i dokąd nim pociągniemy. Narysowany wzór zawsze będzie natomiast gładki i pełnym płynnych przejść. To zasługa wysokiej rozdzielczości wejściowej i wykrywaniu ponad 8 tysięcy stopni nacisku.

ZALETY
WADY
+ dobrej jakości ekran IPS
+ duża wygoda pracy z wyświetlaczem
+ duża dokładność urządzenia
- brak możliwości pracy mobilnej
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość obrazu na ekranie jest powalająca. Nie spodziewałem się tak dużej różnicy pomiędzy ekranem komputera (zwykły laptop) a tym tabletem. Świetnie się sprawuje do tworzenia grafik i obróbki zdjęć. Rysowanie maski według danego kształtu jest bardzo łatwe, bo widać po czym się rysuje. Przyjemnie się tez pisze, nie trzeba się przyzwyczajać do rysowania „po omacku”.” - Jakub, Grudziądz
“Tablet po podłączeniu ustawił się praktycznie od razu. Wszystko jest proste i intuicyjne, także osoby początkujące i „nietechniczne” nie będą miały żadnego problemu. Do tego sprzęt wystarczy na wiele lat, bo jest po prostu bardzo dobry. Polecam.” - Maciej, Otwock

Xp-Pen Star G640

★★★★☆
Xp-Pen Star G640
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 152x102mm
DODATKOWE PRZYCISKI: -
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Niczym kartka papieru

Ten tablet graficzny do komputera rozpoznamy po wybitnie cienkiej konstrukcji. Niemal cała jego powierzchnia ma grubość 2mm – tablet zajmie więc w naszej torbie porównywalną ilość miejsca do kilku kartek papieru. Do tego jego obszar roboczy o wymiarach 152x102mm idealnie wypełni przestrzeń pomiędzy zeszytami A5. Powierzchnia wystarczy do wykonywania szybkich zapisków, szkiców oraz wykonywania dokładniejszych prac graficznych. Producent rekomenduje go nawet do grania w popularną grę OSU!

Niedrogi zakup na lata

Urządzenie możemy zakupić za bardzo atrakcyjną cenę. Pomimo bycia jednym z tańszych tabletów graficznych, model G640 nie będzie stanowił dla nas ograniczeń nawet przez wiele lat. Jego parametry nie ustępują pod żadnym względem droższej konkurencji. Zarówno ilość rozpoznawalnych poziomów nacisku, dokładność, jak i częstotliwość odświeżania stoją na najwyższym poziomie. Do tego w zestawie z tabletem otrzymujemy aż 20 zapasowych wkładów do piórka. Nie powinniśmy narzekać więc na jego zużywanie się .

ZALETY
WADY
+ bardzo cienka konstrukcja
+ świetne parametry
+ atrakcyjna cena
- brak programowalnych przycisków
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Tablet spisuje się doskonale zarówno przy pracach graficznych, jak i w nauce zdalnej. Wykonywanie notatek, zapisywanie wzorów i schematów jest banalnie proste i wygodne. Obsługa wymaga chwili przyzwyczajenia, ale po upływnie pół godziny rysowałam już całkiem płynnie. Produkt zdecydowanie godny polecenia. ” - Marta, Poznań
“Tablet dobrze spisuje się na co dzień. Piórkiem operuje się wygodnie zarówno prawą, jak i lewą ręką – w zależności od tego, co aktualnie robię i czy drugą dłonią operuję klawiaturę, bądź myszkę. Do tego tablecik jest bardzo cienki i bez problemu można go przenosić w teczce z zeszytami. Konstrukcja jest stabilna i sprawia wrażenie wytrzymałej. ” - Jan, Kraków

Xp-Pen Deco 01 V2

★★★☆☆
Xp-Pen Deco 01 V2
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 254x159mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 8
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Pełna obsługa pochyłu

Producent tego tabletu bardzo chwali się jego możliwością rozpoznawania pochylenia piórka. Rysik może generować inne sygnały w przedziale od – 60 do + 60 stopni względem prostopadłej do płaszczyzny. Ta funkcjonalność może zostać użyta do zmiany kształtu linii, a także jej przejść. Operując swobodnie piórkiem, stworzymy naturalnie wyglądające i gładkie kreski wyglądające, jakby były narysowane na kartce. Operowanie z takim urządzeniem staje się całkiem naturalne i przyjemne.

Używaj gdzie chcesz i kiedy chcesz

Na obudowie Deco 01 V1 umieszczono znaczniki symbolizujące rogi obszaru roboczego. Są one podświetlane, a do tego możemy zmieniać ich jasność. To rewelacyjna funkcjonalność do pracy w całkowitej ciemności, w której trudno byłoby nam zauważyć moment, w którym wyjedziemy poza krawędź tabletu. Dodatkowym zachęceniem do pracy w różnych warunkach jest doskonała kompatybilność z urządzeniami mobilnymi. Tablet podłączymy do smartfona czy tabletu z systemem operacyjnym Android 6.0 lub nowszym.

ZALETY
WADY
+ rozpoznawanie kąta pochylenia rysika
+ podświetlane rogi obszaru roboczego
+ kompatybilność z urządzeniami mobilnymi
- grube ramki – szczególnie z lewego boku
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Tablet jest naprawdę niezły. To świetny wybór zarówno na początek przygody z rysowaniem, jak i do prowadzenia e-lekcji. Nocami doceniam podświetlane rogi przestrzeni roboczej, gdyż bez nich faktycznie trudno byłoby zauważyć krawędzie pracy.” - Justyna, Gdańsk
“Dobry, duży tablet dla każdego. Stosunek jakości do ceny moim zdaniem jest na najwyższym poziomie. Urządzenie jest proste i wygodne w użyciu, a do tego używa złącza USB-C – miło widzieć ewolucję także w tej kategorii sprzętu.” - Mikołaj, Dęblin

Huion H950P

★★★☆☆
Huion H950P
SPECYFIKACJA
POWIERZCHNIA ROBOCZA: 221x138mm
DODATKOWE PRZYCISKI: 8
STOPNIE NACISKU: 8192
Sprawdź cenę

Idealny przedstawiciel klasy średniej

Ten model tabletu graficznego marki Huion plasuje się po środku stawki w niemal każdej kategorii. Jego obszar roboczy ma 221x138mm – czyli średnia wielkość. Do tego przeciętna waga 0,5kg oraz 8 programowalnych przycisków sprawiają, że jest to model urządzenia w sam raz dla użytkowników początkujących i średniozaawansowanych. Sprzęt swoimi gabarytami powinien zadowolić znaczną większość użytkowników, a przy tym oferuje bardzo dobre osiągi, które zapewnią bezproblemową prace nawet przy bardziej skomplikowanych projektach.

Notatki w podróży? Doskonały pomysł!

Huion H950P jest tabletem, który bez większych problemów zabierzemy ze sobą do teczki podręcznej. Jest on kompatybilny z niemal wszystkimi urządzeniami (systemy Windows, MAC Os, Android), a przy tym posiada od rozpoznawanie kąta pochylenia rysika. Nietrudno więc polecić go do wykonywania odręcznych notatek. Bez trudu narysujemy na nim różne schematy, szkice, rysunki, a także bardziej skomplikowane grafiki przy użyciu aplikacji graficznych. W tych ostatnich szczególnie przyda się 8 programowalnych przycisków, w które to urządzenie zostało wyposażone.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakość/cena
+ wykrywanie pochylenia rysika
+ kompatybilność z urządzeniami mobilnymi
- brak podświetlanych znaczników krawędziowych obszaru roboczego
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Do tej pory używałem starszej generacji tabletu popularnej firmy i generalnie byłem z niego zadowolony. Po przesiadce na Huion’a odczułem jednak niespodziewaną poprawę komfortu u szybkości pracy. Tablet jest jakby bardziej czuły, responsywny i dokładny.” - Tomek, Żelazowa Wola
“Tablet bardzo dobrze spisuje się w programach graficznych. Głównie używam go do nanoszenia masek na zdjęcia i grafiki w Photoshop’ie. Są już może zautomatyzowane metody, jednak z takim tabletem ręczne zaznaczanie ich krawędzi to czysta przyjemność. Jakość pracy z tabletem graficznym jest nieporównywalna z myszką. ” - Marcin, Kołbaskowo

Jak podłączyć tablet graficzny do komputera? Kilka wskazówek

To bardzo proste. Tablet graficzny, podobnie jak wiele innych urządzeń peryferyjnych, podłączamy do komputera za pomocą kabla USB. To niezawodne połączenie o dużej przepustowości, dzięki któremu nie zostaną utracone żadne nasze ruchy rysikiem. Do tabletu graficznego może być dodane dodatkowe oprogramowanie, które zwykle warto pobrać ze strony internetowej producenta. Nawet bez niego powinniśmy jednak być w stanie używać naszego nowego sprzętu bez problemów, gdyż system operacyjny zwykle automatycznie pobiera nowe sterowniki z sieci.

Jaki powinien być dobry tablet graficzny do komputera?

Dobry tablet graficzny do komputera powinien spełniać kilka cech i przekraczać wartości określonych parametrów. Przede wszystkim wybierzmy urządzenie dopasowane proporcjami do naszego monitora i wielkością do przestrzeni na naszym biurku oraz stopnia naszego zaawansowania. Dobrej klasy urządzenie będzie się charakteryzowało wysoką dokładnością rozpoznawania położenia rysika oraz co najmniej 4000 poziomów jego siły nacisku. Niemniej ważne jest próbkowanie wynoszące co najmniej 200pps. Mile widziany będzie również uchwyt na rysik, dzięki któremu z pewnością nie zagubimy tego podstawowego akcesorium każdego tableta graficznego.

Tablet graficzny dla dzieci do rysowania? Czy to dobry pomysł?

Tablety graficzne dla dzieci to zupełnie inne urządzenia niż te, o których jest mowa w niniejszym artykule. W internecie często jednak występują w tych samych kategoriach. Warto więc wiedzieć, czym są i do czego służą. Przede wszystkim tablet do rysowania dla dzieci nie łączy się z komputerem. Nie jest on urządzeniem wskazującym, a jedynie tablica do rysowania. Jej zaletą jest możliwość dowolnego, wielokrotnego czyszczenia jej poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Tablety dla dzieci to świetny pomysł, który pomaga zaoszczędzić papier. Nasze dziecko, ucząc się pisać i rysować, zwykle wykorzystuje do tego znaczne ilości tego surowca. Tablet dla dzieci zapobiegnie temu negatywnemu zjawisku przy jednoczesnym zapewnieniu najlepszej wygody podczas użytkowania.

W jaki sposób można wykorzystać tablet graficzny?

Tablet graficzny może nam służyć choćby zamiast myszy komputerowej. Sprzęt ten rejestruje przecież ruchy rysikiem i zamienia je w zmianę pozycji kursora na ekranie. Nie został on jednak stworzony do typowej obsługi komputera – w ten sposób zmarnujemy jego ogromny potencjał kryjący się w świetnej dokładności rejestrowania ruchów i czułości na różne siły nacisku. Pełnię możliwości wykorzystamy, używając tabletu do programów graficznych takich jak Corel czy Adobre Photoshop. Urządzenie przyda się przy rysowaniu nowych grafik czy edycji zdjęć – np. przy dokładnym zaznaczaniu powierzchni maski.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że nasz artykuł przybliżył Wam temat tabletów graficznych. To bardzo ciekawe i rozwijające nasze możliwości urządzenia, które często są pomijane w sklepach ze sprzętem. Trudno je jednak zastąpić zwykłą myszką, bawet taką o ogromnej dokładności i wygodzie używania. Dobry tablet graficzny z pewnością pozytywnie wpłynie na płynność naszej pracy z obróbką grafiki i zdjęć, umożliwiając nam wykonywanie coraz to bardziej zaawansowanych zadań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij