Aktualizacja: Styczeń 2025
Co to jest peeling kawitacyjny? Na czym polega?
Peeling kawitacyjny to bezbolesny i bezinwazyjny zabieg oczyszczania skóry. Urządzenia do peelingu kawitacyjnego wytwarzają ultradźwięki. To właśnie one powodują, że na mocno nawilżonej skórze pojawiają się pęcherzyki z gazem. Gdy pęcherzyk pęknie, odrywa z powierzchni skóry martwy naskórek i zanieczyszczenia pochodzące np. z porów. Skóra pozostaje nienaruszona, a jednocześnie niesamowicie gładka i oczyszczona.
Zabieg kawitacyjny najczęściej wykonuje się w gabinetach kosmetycznych, ale dzięki powstaniu przenośnych i małych urządzeń do kawitacji, wykonasz go także w swojej łazience w domu.
Jak działa peeling kawitacyjny i czym różni się od pozostałychrodzajów peelingów?
Peeling kawitacyjny to zupełnie inny wymiar oczyszczania twarzy w domu. Nie potrzebujesz do niego w zasadzie innych preparatów oprócz nawilżacza (np. w postaci wody źródlanej lub toniku).
W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych, ultradźwięki nie naruszają zewnętrznej warstwy skóry. A to oznacza, że nie pozostawiają mikrouszkodzeń, zaczerwienienia i podrażnień. Jednocześnie peeling kawitacyjny jest o wiele skuteczniejszy od peelingów enzymatycznych. Te, co prawda, są delikatniejsze dla skóry, ale jednocześnie nie są aż tak skuteczne.
Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego? Na co zwrócić uwagę?
Kawitacja twarzy daje spektakularne efekty nawet w domu. Jednak wszystko zależnie nie tylko od samej techniki, ale i od… odpowiedniego urządzenia. A tych jest naprawdę dużo na rynku. Na co musisz zwrócić uwagę, aby wybrać funkcjonalne i skuteczne urządzenie do kawitacji?
Przyrządy do domowej kawitacji mają zazwyczaj bardzo podobną moc. Ten parametr waha się od 2 W do 7 W. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy producenci też ten parametr podają. Zdecydowanie lepiej jednak jest kupić peeling o wyższej mocy, bo po prostu będzie działał o wiele efektywniej.
Peelingi kawitacyjne są wyposażone w różne funkcje i tryby pracy. Do najpopularniejszych funkcji, oprócz samego peelingu, należy także jonoforeza, pobudzenie mięśni za pomocą prądów np. EMS czy sonoforeza wykonywana w domu. Chociaż wszystkie te nazwy brzmią skomplikowanie, producenci często używają prostszych nazw tj. nawilżanie czy lifting. Peelingi kawitacyjne są także dostępne z trybem pracy ciągłym lub pulsującym.
Dodatkowy wyświetlacz to bardzo wygodny dodatek do peelingu kawitacyjnego. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy urządzenie oferuje wiele trybów pracy. Wyświetlacz ułatwia wybór odpowiedniego programu, nastawienie odpowiedniej mocy, a także często wyświetla dodatkowe informacje np. o stanie baterii.
Wiele modeli posiada wbudowany timer. To przydatna funkcja, która odmierza czas wykonywania zabiegu, a także umożliwia automatyczne wyłączenie, gdy ten czas upłynie.
Ranking urządzeń do peelingu kawitacyjnego
Herz Medical — bezprzewodowy peeling kawitacyjny
Wyświetlacz LCD
Urządzenie od Herz Medical wyróżnia się wbudowanym wyświetlaczem LCD. To właśnie na nim wyświetla się poziom naładowania baterii oraz nazwa trybu oczyszczania. Dzięki temu łatwo wybierzesz odpowiedni tryb, a także masz informacje na temat stanu baterii.
5 trybów pracy
Ogromnym atutem Herzm Medical jest nie tylko funkcja peelingu kawitacyjnego, ale także inne tryby pracy. Urządzenie oferuje sonoforezę, jonoforezę, a także elektrostymulację za pomocą prądów EMS.
Krexus EX9151 — kawitacyjny peeling z sonoforezą
Wodoodporna obudowa
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego Krexus jest wykonane z tworzywa ABS i stali nierdzewnej. Obudowa z tworzywa sztucznego cechuje się wysoką wodoodpornością IPX5. Dzięki temu przy kontakcie z wodą jest odporny na uszkodzenia.
Nie tylko do peelingu
Peeling kawitacyjny Krexus to wspaniałe narzędzie do domowych zabiegów na twarz. Umożliwia pracę z ultradźwiękami, a także jonoforezą (dodatnią i ujemną) oraz stosowanie prądów EMS. Jedno urządzenie oferuje zatem wszystko, co przyda się w domowym SPA.
Krexus Medical — peeling kawitacyjny z funkcją liftingu
3 tryby pracy
Krexus Medical oferuje 3 tryby pracy. Do wyboru masz oczyszczanie za pomocą ultradźwięków (peeling kawitacyjny), nawilżanie oraz lifting skóry. Dzięki temu jedno urządzenie pozwoli Ci wykonać aż 3 różne zabiegi w domowym zaciszu.
Poręczny rozmiar
Krexus Medical to także niewielka i poręczna obudowa. Urządzenie świetnie leży w dłoni, dzięki czemu praca z nim to przyjemność. Dodatkowo zajmuje mało miejsca w kosmetyczce. Możesz zabrać go ze sobą wszędzie.
Lovine LOVRB10 — peeling kawitacyjny 5w1
5 trybów pracy
Lovine LOVRB10 to świetny wybór ze względu na szeroki zakres oferowanych funkcji. Jakie zabiegi wykonasz z jego pomocą? Oprócz peelingu kawitacyjnego urządzenie oferuje też sonoforezę, jonoforezę ujemną i dodatnią, a także zabiegi z prądami EMS.
Wyświetlacz LCD
Ogromnym atutem tego modelu jest także wbudowany wyświetlacz LCD. Dzięki niemu o wiele łatwiej wybierzesz odpowiedni program. Co więcej, wyświetla się na nim także informacja o stanie naładowania baterii, dlatego rozładowany akumulator Cię z pewnością nie zaskoczy.
Xiaomi inFace MS7100 — peeling kawitacyjny z prądami EMS
4 tryby pracy
Xiaomi inFace oferuje 4 tryby pracy. Znajdziesz m.in. peeling kawitacyjny, głębokie oczyszczanie za pomocą jonów dodatnich czy odżywianie za pomocą jonów ujemnych. Dodatkowa funkcja EMS pulse umożliwia też masaż za pomocą prądów.
Żywotna bateria
Wewnątrz Xiaomi inFace znajdziesz akumulator o pojemności 500 mAh. Dzięki temu jedno ładowanie pozwala na regularne zabieg nawet przez parę miesięcy. Co więcej, dzięki temu zabierzesz ją także w podróż.
Peeling kawitacyjny z wymiennymi nasadkami
3 rodzaje zabiegów
To urządzenie do peelingu umożliwia wykonanie 3 rodzajów zabiegów na twarz. Są to: peeling kawitacyjny, nawilżanie oraz lifting skóry. Dzięki temu Twoja skóra będzie nie tylko oczyszczona, ale odżywiona i wyraźnie uniesiona.
Nasadki w zestawie
Producent pomyślał także o osobach ze skórą tłustą i trądzikową. Dodatkowe nakładki ułatwiają usuwanie sebum oraz pozostałości po makijażu. Pory są o wiele lepiej oczyszczone, a skóra mniej tłusta.
Krexus Medical — peeling kawitacyjny 3w1
Regulowana moc
Ogromną zaletą tego modelu jest możliwość regulowania częstotliwości ultradźwięków. Do wyboru masz 4 poziomy, dzięki czemu dopasujesz moc do cery, jej potrzeb oraz rodzaju wykonywanego zabiegu.
Wskaźnik poziomu baterii
Na ekranie LCD znajdziesz nie tylko informację na temat wybranego zabiegu czy jego mocy. Wyświetlacz informuje Cię także o tym, jaki jest poziom naładowania baterii. Rozładowany akumulator już Cię nie zaskoczy.
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego
Szybkie ładowanie
Urządzenie ma wbudowany akumulator, dzięki czemu działa całkowicie bezprzewodowo. Ładowanie nie jest długie. Zajmuje około 3 godzin, a Ty możesz cieszyć się domowymi zabiegami na twarz nawet przez kilka tygodni.
Peeling, nawilżanie i oczyszczanie
Jeśli szukasz wszechstronnego urządzenia, to sprawdzi się fantastycznie. Ten model oferuje 3 tryby pracy: oczyszczający, odżywiający i liftingujący. Dzięki temu Twoja skóra będzie nie tylko bardzo czysta i bez zaskórników, ale i odżywiona.
Domowe urządzenie do kawitacji
Prosta obsługa
Jeśli nie masz doświadczenia z peelingiem kawitującym, na pewno docenisz prostą i intuicyjną obsługę. Urządzenie uruchamia się za pomocą jednego przycisku, a następnie musisz przesuwać je po zwilżonej twarzy. To aż tak proste.
Bezprzewodowe działanie
Wewnątrz urządzenia jest wbudowany akumulator, który możesz regulowanie ładować. Dzięki temu ten model świetnie sprawdzi się na wyjazdach i w podróży. Bez żadnego wymieniania baterii czy ryzyka, że przewód znajdzie się w towarzystwie wody.
Kawitacyjny peeling do twarzy
Stacja do ładowania
W zestawie otrzymasz nie tylko urządzenie do peelingu kawitacyjnego, ale także specjalną stację ładującą. Stacja ma kształt podstawki, dzięki czemu ułatwia przechowywanie peelingu. Dodatkowo urządzenie ładują się po odstawieniu na miejsce.
Wiele zabiegów i 2 tryby pracy
Urządzenie nie tylko dba o oczyszczenie skóry, ale także jej odżywienie, pobudzenie czy uniesienie. Co więcej, pracuje w 2 trybach: ciągłym i pulsacyjnym. Dzięki temu zabiegi w domu będą niemal tak dobrze dopasowane do Twojej skóry, jak te z salonu.
Jakie funkcje posiadają urządzenia do peelingu kawitacyjnego?
Chociaż może się to wydawać niecodzienne — urządzenia do peelingu kawitacyjnego rzadko kiedy oferują tylko i wyłącznie kawitację. Najczęściej pozwalają na wykonywanie dodatkowych zabiegów, które wspaniale wspierają i uzupełniają peeling ultradźwiękowy. O jakich dodatkowych funkcjach mowa?
Sonoforeza
Sonoforeza w domu? Jak najbardziej! Ten zabieg również wykorzystuje ultradźwięki. Jednak w przypadku sonoforezy ultradźwięki pomagają wtłoczyć w skórę składniki znajdujące się w tonikach, żelach, serach czy maseczkach. Dzięki sonoforezie odżywisz swoją skórę szybciej i dogłębniej, a nie tylko powierzchniowo.
Jonoforeza dodatnia (ION+) i ujemna (ION-)
Kawitacja domowa często idzie w parze także z jonoforezą. Ten zabieg wykorzystuje siły niewielkiego pola elektrycznego, przy czym jony ujemne dają inny efekt niż jony dodatnie. Jonoforeza dodatnia ułatwia wprowadzanie aktywnych składników z powierzchni skóry do jej głębszych warstw. Z kolei jonoforeza ujemna działa podobnie jak peeling kawitacyjny, ale intensywniej.
Stymulacja mikroprądami EMS
Prądy EMS to inaczej elektrostymulacja mięśni. Stosowanie jej na twarzy jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i nie pozostawia śladu. Co dają prądy EMS? Dzięki nim podniesiesz owal twarzy, zwiększysz napięcie tkanek i mięśni, a także zmniejszysz objawy starzenia się. Z tego powodu producenci nazywają je najczęściej “efektem liftingu”.
Jakie są zalety peelingu kawitacyjnego?
Kawitacja twarzy w warunkach domowych niesie za sobą wiele zalet, które docenisz już po pierwszym zastosowaniu. Do najczęściej wymienianych plusów peelingu ultradźwiękami użytkowniczki wymieniają:
- niską cenę urządzenia (od 50 do 150 zł)
- szybkie efekty (oczyszczenie i odżywienie skóry już po pierwszym zabiegu)
- brak podrażnień i nadmiernej suchości po zabiegu
- bezprzewodowe działanie zawsze i wszędzie
- wszechstronne zastosowanie (do każdego typu cery)
- niewielkie rozmiary urządzenia
- odpowiedni dla kobiet w każdym wieku
- lepsze wchłanianie się kremów
- dłużej utrzymujący się makijaż
Jakie są efekty stosowania peelingu kawitacyjnego?
Kawitacyjny peeling daje niesamowite efekty już od pierwszego użycia. Co więcej, wpływa na skórę także długofalowo. Regularne robienie peelingu wpływa na zewnętrzne, jak i głębsze warstwy skóry, dzięki czemu jego działanie nie jest tylko powierzchniowe, jak ma to miejsce w przypadku samego kremu, serum, żeli i toników do twarzy. Efekty po regularnym przeprowadzaniu kawitacji to:
- oczyszczenie — peeling świetnie usuwa martwy naskórek, zanieczyszczenia z porów, wągry oraz nadmiar sebum
- dotlenienie — poprawia dotlenienie skóry, dzięki czemu jest bardziej promienna
- rozjaśnienie — zmniejsza przebarwienia (także związane z trądzikiem) i nadaje skórze równomierny koloryt
- regeneracja — pobudza komórki skóry do odnowy i regeneracji
- zmniejszenie objawów starzenia — wygładza i wypełnia zmarszczki, dzięki czemu skóra wygląda na młodszą
- przygotowanie cery do makijażu i innych zabiegów — po kawitacji na skórze dłużej utrzymuje się makijaż, a nałożone na nią preparaty o wiele lepiej się wchłaniają
Kto może stosować peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest polecany praktycznie dla każdego typu cery. Mogą z niej korzystać osoby z:
- cerą suchą i wrażliwą
- cerą normalną
- cerą mieszaną i tłustą
- cerą trądzikową
Jak więc widzisz — w tym wypadku nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Każda cera zyska z regularnym peelingiem kawitacyjnym niezależnie od tego, czy jest wrażliwa, nadmiernie sucha, czy może wręcz przeciwnie — ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum. Peeling kawitacyjny mogą stosować osoby z wągrami, suchymi skórkami, bliznami i różnymi typami trądziku (np. różowatym, pospolitym czy zaskórnikowym).
Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu kawitacyjnego?
Niestety, peeling kawitacyjny nie może być stosowany przez wszystkich. I chociaż w przypadku rodzaju cery ograniczeń w zasadzie nie ma, to istnieją pewne przeciwwskazania. O jakich przypadkach mowa?
- nowotwory
- niewydolność krążenia i zakrzepica żył
- choroby tarczycy
- osteoporoza
- stany zapalne i rany skóry
- metalowe elementy w ciele np. rozrusznik serca, aparat na zęby czy implanty
- ciąża i laktacja
Przeciwwskazań jest sporo i obejmują nie tylko choroby, ale i wszczepione implanty z metalowymi elementami. Zanim więc sięgniesz po narzędzie do kawitacji, skonsultuj się z lekarzem lub dokładnie przestudiuj wszystkie przeciwwskazania.
Kawitacja w domu — jak ją wykonać i o czym pamiętać?
Odpowiednie narzędzie do kawitacji to pierwszy krok do dobrze wykonanego peelingu. Niemniej jednak technika i sposób wykonywania tego zabiegu również ma znaczenie. Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu krok po krok?
- Przygotuj skórę do peelingu — zmyj z niej makijaż i oczyść ją dokładnie.
- Przygotuj płyn do zwilżania twarzy w trakcie peelingu oraz zestaw wacików.
- Zwilż obficie płynem twarz oraz waciki.
- Uruchom kawitację, szpatułkę przykładając do twarzy pod kątem ok. 45°. Upewnij się, że przykładasz szpatułkę odpowiednią stroną do twarzy, czyli “zgięciem” do zewnątrz.
- Przesuwaj końcówkę urządzenia po twarzy, dbają o odpowiednie nawilżenie przez cały czas.
Czego używać do kawitacji?
(W trakcie kawitacji najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Bez wody kawitacja ani peeling nie zajdzie. Do zabiegu możesz użyć różnych preparatów:
- wody różanej
- wody termalnej
- łagodnego tonika bez alkoholu
- sól fizjologiczną
- wodę źródlaną
- przegotowaną i ostudzoną wodę
Jaki peeling kawitacyjny do domu wybrać? Podsumowanie
Kawitacja w domu jest łatwiejsza, niż może się wydawać. Zabieg w ogóle nie boli, nie wymaga drogich kosmetyków ani fachowej wiedzy kosmetologicznej. W przeciwieństwie do samych kremów czy mechanicznych peelingów efekt kawitacji zauważysz natychmiast. Co więcej, wiele urządzeń służy nie tylko do oczyszczania skóry, ale i jej odżywiania czy liftingu np. sonoforeza w domu.