Close

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Porady i ranking dekoderów DVB-T2 telewizji naziemnej

Na przełomie marca i czerwca 2022 roku zmieni się sposób kodowania naziemnej telewizji cyfrowej. Większość nowoczesnych telewizorów jest w stanie przejść na nowy system kodowania bez konieczności wymiany dekodera, natomiast starsze modele telewizorów wymagają wymiany tunera DVB-T na DVB-T2. Jakie rodzaje dekoderów DVB-T2 są obecnie dostępne na rynku? Jakie parametry urządzenia warto wziąć pod uwagę przed zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych dekoderów DVB-T2.

Aktualizacja: Listopad 2024

Czym jest dekoder DVB-T2? Nowy standard telewizji naziemnej

Dekoder DVB-T2 to urządzenie wyposażone w system umożliwiający poszerzenie ilości odbieranych kanałów telewizyjnych oraz wpływające na zwiększenie jakości odbieranych dźwięków i obrazów. Ze względu na fakt, że z dniem 27 czerwca 2022 roku wszystkie tunery DVB-T nie będą już aktualne, to część osób korzystających z telewizji naziemnej będzie zmuszona do wymiany tunera lub telewizora na nowszy model.

Zdecydowaną zaletą wymiany dekodera na model DVB-T2 jest ograniczenie wydatków, które w przypadku zakupu nowego telewizora byłyby znacznie większe. Ceny dostępnych na rynku dekoderów DVB-T2 wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a w porównaniu do comiesięcznych opłat za telewizję komercyjną koszt zakupu nowego tunera jest znacznie niższy i bardziej  opłacalny.

Jakie są rodzaje dekoderów DVB-T2?

DEKODER DVB-T2 HEVC H.265 DEKODER DVB-T2 HEVC H.265
+ Uniwersalny wybór
+ Wysoka jakość obrazu i dźwięku
+ Większa ilość dostępnych kanałów telewizyjnych
+ Możliwość cofania kanałów do tygodnia wstecz
- Brak
DEKODER DVB-T2 Z WIFI DEKODER DVB-T2 Z WIFI
+ Wysoka jakość dźwięku i obrazu
+ Możliwość połączenia z internetem
+ Oglądanie filmów i seriali, które nie są dostępne w ramówce
+ Możliwość korzystania z aplikacji
- Brak
DEKODER DVB-T2 Z FUNKCJAMI SMART DEKODER DVB-T2 Z FUNKCJAMI SMART
+ Wielofunkcyjne rozwiązanie
+ Najwyższa jakość dźwięku i obrazu
+ Możliwość podłączenia do sieci
+ Dostępne korzystanie z aplikacji i platform wideo
+ Możliwość połączenia z telefonem
- Wyższa cena

Jak wybrać dekoder DVB-T2? Najważniejsze parametry

Obsługiwane standardy kompresji wideo w tym HEVC (H.265)
Obsługiwane standardy kompresji wideo w tym HEVC (H.265)

Obsługa standardu HEVC (H.265) jest najistotniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przed zakupem tunera DVB-T2. Warto pamiętać, że modele, które nie obsługują tego formatu nie będą działały po zmianie sposobu kodowania cyfrowej telewizji naziemnej, a w efekcie nie będą odbierały dostępnych kanałów telewizyjnych.

Wbudowane złącza
Wbudowane złącza

Większość dostępnych na rynku telewizorów i dekoderów posiada złącze HDMI, odpowiadające za optymalną transmisję multimediów bez utraty jakości odbieranych dźwięków i obrazów. Warto pamiętać jednak, że złącze HDMI nie będzie pasowało do każdego modelu telewizora. W przypadku osób posiadających starszy telewizor, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup dekodera posiadającego złącze SCART lub inne, dostosowane do danego modelu urządzenia.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

Część dostępnych na rynku dekoderów DVB-T2 posiada dodatkowe funkcje, takie jak możliwość nagrywania programów, obecność odtwarzacza multimedialnego i elektronicznego przewodnika po kanałach, a także możliwość połączenia tunera z internetem. W przypadku osób, którym zależy na jak największej ilości dodatkowych funkcji i udogodnień, dobry wyborem może okazać się wybór dekodera z funkcjami smart. Takie modele gwarantują najwyższą jakość dźwięku i obrazu oraz umożliwiają korzystanie z aplikacji i platform wideo.

Wymiary
Wymiary

Przed zakupem dekodera, warto również zwrócić uwagę na jego wymiary. Tuner powinien bez problemu zmieścić się na szafce pod telewizorem i mieć odpowiednią ilość wolnej przestrzeni wokół, aby żadne przedmioty nie stykały się z jego otworami wentylacyjnymi. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele dekoderów, zarówno te o większych wymiarach, jak i modele kompaktowe, więc wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien stanowić większego problemu.

Ranking dekoderów DVB-T2

Dekoder DVB-T2 Wiwa

★★★★★
Dekoder DVB-T2 Wiwa
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Tuner DVB-T2 Wiwa waży jedynie 190 g, a dzięki kompaktowym wymiarom prezentuje się bardzo estetycznie i zajmuje mało miejsca. Urządzenie sterowane jest z użyciem wygodnego pilota, który został wyposażony w funkcję Memo Control, umożliwiającą jednoczesną obsługę tunera i podłączonego do niego telewizora. Przyciski znajdujące się na pilocie są duże i zostały rozmieszczone w bardzo intuicyjny sposób, co może stanowić znaczne ułatwienie dla osób starszych.

Wysoka jakość wykonania

Zarówno dekoder DVB-T2 Wiwa, jak i dołączony do zestawu pilot zostały wykonane z wysoką starannością. Korpus tunera został wyposażony w odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych, które chronią urządzenie przed przegrzaniem. Panel sterujący znajdujący się z przodu dekodera jest delikatnie błyszczący, dzięki czemu prezentuje się bardzo estetycznie. Do zestawu została dołączona czytelna instrukcja obsługi, która wyjaśnia między innymi w jaki sposób można zaprogramować pilota.

ZALETY
WADY
+ Odtwarzacz multimedialny
+ Wyjście HDMI
+ Możliwość nagrywania programów
+ Kompaktowe wymiary
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry sprzęt. Wszystko działa tak jak powinno, polecam.” - Anna, Piaseczno
“Tuner bardzo dobrze działa i zajmuje mało miejsca pod tv, polecam.” - Karol, Warszawa

Dekoder DVB-T2 LTC

★★★★★
Dekoder DVB-T2 LTC
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Dodatkowe funkcje

Dekoder DVB-T2 LTC został wyposażony w wiele dodatkowych funkcji umożliwiających między innymi odtwarzanie multimediów z nośnika USB, korzystanie z zainstalowanego przewodnika EPG, a także nagrywanie ulubionych filmów i seriali. Do zestawu została dołączona antena WiFi, która umożliwia połączenie z internetem oraz korzystanie z dostępnych platform wideo i aplikacji, takich jak YouTube.

Najwyższa jakość

Model DVB-T2 LTC posiada bardzo czułą głowicę, która zapewnia odbiór wszystkich dostępnych programów telewizji naziemnej. Aby ustawić przymocowaną do tunera antenę w odpowiedni sposób, wystarczy kierować się wbudowanymi wskaźnikami ustawienia sygnału. Konstrukcja dekodera jest lekka i smukła, dzięki czemu urządzenie prezentuje się bardzo estetycznie i nie zajmuje wiele miejsca na szafce znajdującej się pod telewizorem.

ZALETY
WADY
+ Funkcja WiFi
+ Elektroniczny przewodnik po programach
+ Polskie menu
+ Możliwość stworzenia listy ulubionych kanałów
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny sprzęt, mam więcej kanałów niż na poprzednim dekoderze bez ruszania anteny.” - Mateusz, Mińsk Mazowiecki
“Dekoder wyszukał w sumie 35 programów i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, polecam.” - Paulina, Kołobrzeg

Tuner DVB-T2 BLOW

★★★★★
Tuner DVB-T2 BLOW
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Wielofunkcyjny wybór

Tuner marki BLOW jest kompatybilny zarówno ze starszym systemem DVB-T, jak i wchodzącym obecnie DVB-T2. Dzięki temu bez problemu sprawdzi się u osób mieszkających w województwach, w których nie został jeszcze wprowadzony nowy sposób kodowania naziemnej telewizji cyfrowej, jak i w miejscach, w których wyżej wymienione zmiany zostały już wprowadzone.

Wysoka jakość

Dekoder DVB-T2 BLOW gwarantuje wysoką jakość odbieranych dźwięków i obrazów. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję Timeshift, która umożliwia przewijanie, zatrzymywanie oraz cofanie nagranych programów telewizyjnych. Tuner posiada również funkcję EPG, czyli elektroniczny przewodnik po programach, dzięki któremu można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wyświetlanych filmów i seriali oraz godzin, w jakich będą wyświetlane poszczególne programy w najbliższych dniach.

ZALETY
WADY
+ Przewodnik EPG
+ Funkcja Teletekst
+ Funkcja Timeshift
+ Lista ulubionych kanałów
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny wybór. Prosta obsługa, bardzo dobra jakość odbioru.” - Zuzanna, Szczecin
“Polecam. Tuner jest łatwy w obsłudze, duży plus za nowe baterie w zestawie.” - Manuela, Sopot

Dekoder DVB-T2 Cabletech

★★★★★
Dekoder DVB-T2 Cabletech
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Brak informacji
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Dekoder DVB-T2 marki Cabletech odbiera wszystkie dostępne kanały cyfrowej telewizji naziemnej w jakości Full HD, dzięki czemu oglądanie ulubionych programów, filmów i seriali może stać się jeszcze bardziej przyjemne niż do tej pory. Tuner wyposażony jest w wejścia HDMI oraz EURO, dzięki czemu można z łatwością podłączyć go do dowolnego telewizora. Do zestawu dołączony jest pilot wraz z bateriami oraz uniwersalny kabel HDMI.

Wysoka jakość wykonania

Tuner DVB-T2 Cabletech umożliwia wyświetlanie na ekranie telewizora wybranych serwisów streamingowych oraz stron internetowych. Aby móc korzystać z internetu bezpośrednio z ekranu telewizora, wystarczy włożyć do wejścia USB zakupioną wcześniej kartę WiFi. Proces podłączania tunera do sieci jest bardzo prosty i został szczegółowo omówiony w dołączonej do zestawu instrukcji obsługi.

ZALETY
WADY
+ Nagrywanie PVR
+ Przewodnik EPG
+ Funkcja Timeshift
+ Kabel HDMI w zestawie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny dekoder. Znalazł wszystkie potrzebne kanały, polecam.” - Ewa, Katowice
“Polecam. Tuner bardzo dobrej jakości, wyszukuje wszystkie stacje i jest szybki.” - Maria, Myślibórz

Tuner DVB-T2 DekoTV

★★★★★
Tuner DVB-T2 DekoTV
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Wybór języka

Zdecydowaną zaletą tunera DVB-T2 DekoTV jest obsługa wszystkich nadawanych przez telewizję ścieżek dźwiękowych. Dzięki temu dekoder umożliwia oglądanie ulubionych seriali i filmów w dowolnej wersji językowej. W zależności od potrzeb można zdecydować się na oglądanie wybranego programu po polsku, po niemiecku lub w oryginalnej ścieżce dźwiękowej z włączonymi polskimi napisami.

Funkcjonalny wyświetlacz

Dekoder DVB-T2 DekoTV został wyposażony w funkcjonalny, estetyczny wyświetlacz z dostępną regulacją jasności. Wyświetlacz działa w dwóch trybach: pracy oraz czuwania. Gdy oglądamy telewizję na ekranie wyświetlacza numer wybranego kanału, natomiast, gdy telewizor jest wyłączony to na wyświetlaczu pojawia się aktualna godzina. Gdy uruchomiony jest tryb czuwania, to wyświetlacz jest znacznie ciemniejszy, dzięki czemu nie świeci zbyt mocno w nocy.

ZALETY
WADY
+ Obraz Full HD
+ Funkcja Timeshift
+ Funkcja PVR
+ Menu w języku polskim
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość odbioru kanałów bardzo dobra, czuła głowica. Polecam serdecznie.” - Wojtek, Kostrzyn
“Super ostrość odbioru, nie zrywa obrazu nawet przy silnym wietrze gdzie antena zewnętrzna się buja.” - Maciej, Wrocław

Dekoder DVB-T2 Ferguson

★★★★★
Dekoder DVB-T2 Ferguson
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Ochrona rodzicielska

Model Ariva T30 został wyposażony w funkcję ochrony rodzicielskiej. W razie potrzeby opiekunowie mogą zadecydować o stałym lub tymczasowym zablokowaniu kanałów, w których wyświetlane są treści dla dorosłych. Funkcja ta pozwala uchronić dzieci przed dostępem do brutalnych treści oraz nieodpowiednich i niedostosowanych do wieku dziecka bodźców.

Dodatkowe funkcje

Tuner DVB-T2 Ferguson został wyposażony w funkcje umożliwiające nagrywanie wybranych programów telewizyjnych oraz odtwarzanie plików audio i wideo z nośników USB. Na uwagę zasługuje również funkcja Timeshift, która pozwala zatrzymywać, cofać i przewijać oglądane programy telewizyjne. Takie rozwiązanie stanowi znaczne ułatwienie w codziennym życiu, ponieważ pozwala zrobić sobie chwilę przerwy od oglądania bez obaw, że przegapimy część ulubionego filmu czy serialu.

ZALETY
WADY
+ Odtwarzanie multimediów
+ Przewodnik EPG
+ Funkcja przewijania
+ Możliwość zdalnego sterowania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny tuner. Nic się nie wiesza nic się nie zacina, pracuje bardzo płynnie.” - Agata, Opole
“Dekoder wyłapał większość programów. Czytelna instrukcja instrukcja obsługi, świetna jakość obrazu. Polecam.” - Mateusz, Ełk

Dekoder DVB-T2 Esperanza

★★★★☆
Dekoder DVB-T2 Esperanza
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wielofunkcyjny wybór

Dekoder DVB-T2 Esperanza to uniwersalny model dostosowany do najnowszych standardów nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Urządzenie zostało wyposażone w liczne dodatkowe funkcje umożliwiające między innymi nagrywanie wybranych programów telewizyjnych oraz odtwarzanie plików audio i wideo z zewnętrznych nośników pamięci. Wszystkie dostępne funkcje są łatwe do uruchomienia i znajdują się w głównym Menu.

Dodatkowe złącza

Tuner DVB-T2 Esperanza posiada gniazdo USB, które umożliwia podłączenie zewnętrznych nośników pamięci oraz odtwarzanie na ekranie wybranych plików wideo i audio. Urządzenie zostało również wyposażone w złącza SCART i HDMI, dzięki czemu jest kompatybilne zarówno ze starszymi, jak i najnowszymi modelami telewizorów. W zestawie oprócz tunera znajduje się również funkcjonalny pilot oraz instrukcja obsługi w języku polskim.

ZALETY
WADY
+ Wbudowana funkcja nagrywania
+ Przewodnik EPG
+ Funkcja Timeshift
+ Wbudowane gniazdo USB
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry tuner w przystępnej cenie, polecam.” - Martyna, Poznań
“Dekoder działa bez problemu, szybko znalazł wszystkie potrzebne programy.” - Marta, Pisz

Dekoder DVB-T2 Blauberg

★★★★☆
Dekoder DVB-T2 Blauberg
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Kompaktowy dekoder telewizyjny DVB-T2 marki Blauberg o wymiarach 3.4 x 9.5 x 12.5 cm. Urządzenie zostało wyposażone w gniazdo USB, umożliwiające odtwarzanie wybranych plików wideo i audio z zewnętrznych nośników pamięci. Model posiada również funkcję blokady rodzicielskiej, która umożliwia opiekunom zablokowanie wybranych kanałów telewizyjnych. W zestawie oprócz tunera znajduje się również pilot oraz szczegółowa instrukcja obsługi w języku polskim.

Funkcja EPG

Tuner DVB-T2 Blauberg posiada funkcję elektronicznego przewodnika po kanałach (EPG), dzięki której można całkowicie zrezygnować z zakupu programów telewizyjnych w formie papierowej. Po uruchomieniu funkcji EPG można sprawdzić godziny, w jakich będą wyświetlane wybrane seriale i programy oraz zapoznać się ze skrótowymi opisami odtwarzanych filmów. Urządzenie obsługuje napisy w języku polskim.

ZALETY
WADY
+ Funkcja EPG
+ Blokada rodzicielska
+ Odtwarzanie MP3
+ Złącza SCART i HDMI
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Tuner działa bez zarzutów, plus za szybką konfigurację i polskie menu.” - Norbert, Dębno
“Dobry wybór, wszystko zgodne z opisem. Polecam.” - Klaudia, Białystok

Dekoder DVB-T2 ALLNOEL

★★★★☆
Dekoder DVB-T2 ALLNOEL
SPECYFIKACJA
RODZAJ TUNERA: DVB-T2
NAGRYWANIE PROGRAMÓW: Tak
OBSŁUGA NAPISÓW: Tak
Sprawdź cenę

Dodatkowe wyposażenie

Wielofunkcyjny tuner DVB-T2 ALLNOEL to doskonały wybór dla osób poszukujących kompaktowego dekodera, wyposażonego w wiele dodatkowych funkcji i udogodnień. W zestawie oprócz instalowanego w tylnej części telewizora modemu znajdują się również dodatkowe akcesoria, takie jak krótki kabel HDMI, kabel zasilający USB, antena WiFi, odbiornik IR, pilot zdalnego sterowania oraz instrukcja obsługi w języku polskim.

Najwyższa jakość

Dekoder DVB-T2 ALLNOEL spełnia wszelkie wymagania, jakie zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji dotyczącym odbiorników cyfrowych DVB-T2 HEVC. Urządzenie zostało wyposażone w wiele dodatkowych funkcji umożliwiających między innymi odtwarzanie oraz przewijanie dowolnych plików audio i wideo pochodzących z zewnętrznych nośników pamięci. Model posiada również funkcję IPTV, która umożliwia oglądanie wybranych seriali i filmów za pośrednictwem stron internetowych i serwisów streamingowych.

ZALETY
WADY
+ Odtwarzanie multimediów z USB
+ Przewodnik EPG
+ Funkcja Timeshift
+ Nagrywanie PVR
- Wyższa cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Funkcjonalny, mały tuner. Wszystko zgodne z opisem.” - Tomasz, Mińsk Mazowiecki
“Dekoder jest lekki i zajmuje bardzo mało miejsca. Polecam.” - Piotr, Toruń

Jaki jest harmonogram wprowadzenia standardu DVB-T2 w Polsce?

Zmiana dotycząca systemu kodowania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce rozpoczęła się w dniu 22 marca 2022 roku i potrwa do 27 czerwca 2022 roku. Proces ten wprowadzany jest stopniowo, zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 1 etap - wprowadzany w okolicach województwa Dolnośląskiego, Lubuskiego oraz w części województwa Wielkopolskiego do dnia 28.03.2022.
  • 2 etap -  wprowadzany w okolicach województwa Pomorskiego, Zachodnio-Pomorskiego oraz części województwa Wielkopolskiego do dnia 25.04.2022.
  • 3 etap - wprowadzany w okolicach województwa Podlaskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, a także w pozostałej części województwa Wielkopolskiego oraz w mieście Zamość do dnia 23.05.2022.
  • 4 etap - wprowadzany w okolicach województwa Opolskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego i Małopolskiego.

Czy wszystkie dekodery starszego typu muszą zostać wymienione na te ze standardem DVB-T2?

Część telewizorów, które zostały wyprodukowane po 2017 roku obsługuje standard DVB-T2 i jest kompatybilna z systemem HEVC (H.265). Osoby posiadające takie telewizory nie muszą kupować dodatkowego, zewnętrznego dekodera DVB-T2.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku starszych modeli telewizorów, które nie są kompatybilne z systemem HEVC. Takie modele nie będą w stanie odbierać dostępnych kanałów telewizyjnych po zmianie systemu kodowania. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup dekodera DVB-T2 lub nowszego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 HEVC (H.265).

Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego? Ile można zyskać?

Gospodarstwa domowe, które nie posiadają sprzętu dostosowanego do nowego sposobu kodowania naziemnej telewizji cyfrowej i ze względu na sytuację materialną nie mają możliwości zakupu nowego dekodera, mogą liczyć na dofinansowanie w formie świadczenia wynoszącego do 100 zł. Aby uzyskać dofinansowanie, wystarczy złożyć wniosek w formie elektronicznej lub papierowej, a następnie po otrzymaniu odpowiedzi zrealizować świadczenie w wybranym sklepie RTV.

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć dekodery telewizji naziemnej DVB-T2?

Dekodery telewizji naziemnej DVB-T2 wyposażone są w różnorodne dodatkowe funkcje, które umożliwiają między innymi nagrywanie i przewijanie programów telewizyjnych, korzystanie z aplikacji oraz serwisów streamingowych, a także przeglądanie zdjęć i filmów z zewnętrznych przenośników pamięci.

Nagrywanie programów telewizyjnych

Możliwość nagrywania wybranych programów telewizyjnych to jedna z popularniejszych funkcji występujących w dekoderach DVB-T2, pozwalająca zaplanować nagranie ulubionego filmu, programu lub serialu z wyprzedzeniem i obejrzeć go w dowolnym momencie. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które ze względu na codzienne obowiązki nie mają możliwość obejrzeć nowego odcinka serialu i chcą nadrobić zaległości w trakcie weekendu lub w późnych godzinach wieczornych.

Timeshift - możliwość zatrzymywania, przewijania i cofania programów

Funkcja Timeshift umożliwia zatrzymywanie, przewijanie oraz cofanie wybranych programów telewizyjnych. Dzięki temu mamy możliwość obejrzenia ulubionego filmu na kilka razy lub zastopowania serialu, gdy przyjdą do nas goście. Obecność tej funkcji pozwala na zarządzanie nagranymi programami i stwarza możliwości podobne do tych, które dostępne są w popularnych serwisach streamingowych oraz w platformach wideo.

EPG - elektroniczny przewodnik

Elektroniczny przewodnik po programach (EPG) to przydatna funkcja, dzięki której nie musimy korzystać z teleprogramów w formie papierowej. Wszystkie informacje dotyczące wyświetlanych programów, aktualnej ramówki, a także godzin w jakich wyświetlane są poszczególne filmy i seriale widoczne są bezpośrednio na ekranie telewizora po wybraniu odpowiedniego przycisku na pilocie, który jest kompatybilny z tunerem DVB-T2

Wielojęzyczne wsparcie dla napisów

Tunery wyposażone w wielojęzyczne wsparcie dla napisów umożliwiają oglądanie wybranych filmów i seriali w oryginalnej ścieżce dźwiękowej z możliwością uruchomienia napisów w języku polskim, angielskim, niemieckim czy francuskim. Funkcja ta może stanowić doskonałe udogodnienie dla gości z zagranicy oraz dla osób uczących się wybranego języka obcego.

WiFi lub możliwość połączenia z internetem

Możliwość podłączenia dekodera do internetu znacznie zwiększa funkcjonalność zakupionego tunera. Po połączeniu urządzenia z siecią WiFi możemy korzystać z wybranych stron internetowych, platform wideo oraz serwisów streamingowych bezpośrednio z ekranu telewizora. Niektóre modele tunerów posiadają również wbudowane aplikacje, z których można korzystać bezpłatnie po podłączeniu urządzenia do sieci.

Wbudowane aplikacje dodatkowe

Niektóre modele dekoderów DVB-T2 umożliwiają dostęp do aplikacji multimedialnych oraz serwisów streamingowych, takich jak YouTube, Netflix, Spotify czy HBO GO. Aby korzystać z wbudowanych aplikacji wystarczy podłączyć nowy tuner do domowej sieci WiFi i korzystać z wybranych aplikacji bezpośrednio z telewizora.

Jakie złącza mogą posiadać dekodery DVB-T2?

Dobry tuner DVB-T2 powinien posiadać odpowiednie złącza, umożliwiające przesyłanie i odtwarzanie różnorodnych plików multimedialnych. Przed zakupem, warto zwrócić uwagę, czy złącza wbudowane w dekoder są kompatybilne z tymi, które są wbudowane w posiadany przez nas telewizor.

HDMI

Złącze HDMI umożliwia przesyłanie sygnału w wysokiej jakości cyfrowej. Wejście HDMI występuje w nowszych modelach dekoderów i telewizorów i pozwala na przesyłanie obrazów i dźwięków do różnorodnych odbiorników, takich jak monitory komputerowe czy rzutniki multimedialne.

Component Video

Złącze Component Video pozwala na przesyłanie sygnału analogowego w wysokiej rozdzielczości. Wejścia Component Video to jedyne złącza analogowe umożliwiające przesyłanie obrazu Full HD.

SCART (EURO)

Złącze SCART (EURO) to standardowe wejście analogowe wykorzystywane do przesyłu plików wideo i audio. Wejścia SCART występują głównie w starszych telewizorach kineskopowych i obecnie coraz częściej zastępowane są przez złącza HDMI.

USB

Obecność gniazda USB umożliwia podłączenie zewnętrznych nośników pamięci, za pomocą których można odtworzyć wybrane pliki audio i wideo. Gniazdo USB pozwala nam na oglądanie nagranych wcześniej filmów i seriali, a także na odtwarzanie ulubionych piosenek bezpośrednio z telewizora.

Jack 3.5 mm

Złącze stereofoniczne Jack 3.5 mm służy do transmisji analogowego sygnału audio. Kable Jack zakończone są z obydwu stron 3,5 mm wtykiem, który umożliwia przesyłanie dźwięku pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami przystosowanymi do odtwarzania takich samych plików.

Gniazdo LAN Ethernet

Gniazdo LAN Ethernet umożliwia podłączenie dekodera do domowej sieci WiFi. Aby podłączyć tuner, wystarczy włożyć kabel Ethernet bezpośrednio do routera. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z różnorodnych stron internetowych oraz serwisów streamingowych z ekranu telewizora.

Bluetooth

Dekodery wyposażone w funkcję Bluetooth umożliwiają przesyłanie wybranych plików audio w najwyższej jakości. Funkcja Bluetooth pozwala na przesyłanie dźwięków w sposób bezprzewodowy, dzięki czemu do przesyłania plików nie jest potrzebne gniazdko czy dodatkowy kabel.

Dekoder DVB-T2 czy nowy telewizor? Jak najlepiej przejść na nowy standard?

Nowy sposób kodowania naziemnej telewizji cyfrowej wymaga od części osób zakupu nowego dekodera lub telewizora. W większości przypadków najbardziej opłacalnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup nowszego tunera dostosowanego do wprowadzanego obecnie systemu kodowania DVB-T2. Ceny dekoderów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, przy czym te droższe modele wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, natomiast zakup nawet najbardziej podstawowego, nowego telewizora może wiązać się ze znacznie większym wydatkiem.

Jacy operatorzy w Polsce oferują dekodery ze standardem DVB-T2 HEVC?

Wśród najpopularniejszych operatorów posiadających w swojej ofercie dekodery ze standardem DVB-T2 HEVC można wyróżnić:

  • Canal +
  • Play
  • Orange
  • UPC
  • Cyfrowy Polsat
  • Netia

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Podsumowanie

Zmiana sposobu kodowania naziemnej telewizji cyfrowej zmusza część osób do wymiany dekoderów na modele oznaczone symbolem DVB-T2. Przed zakupem nowego tunera, warto zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry urządzenia, takie jak obsługiwane standardy kompresji czy wbudowane złącza, a także na obecność dodatkowych funkcji i udogodnień, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności zakupionego dekodera. W powyższym rankingu zostały zebrane najpopularniejsze i najlepiej oceniane obecnie modele dekoderów DVB-T2. W zestawieniu znalazły się produkty w różnych cenach i o różnych parametrach, więc każdy powinien znaleźć wśród nich model dostosowany do własnych potrzeb i preferencji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij