Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest aerator do trawy i jakie są rodzaje?
Aerator to urządzenie, którego zadaniem jest napowietrzenie gleby, w której rośnie nasz trawnik. Występuje kilka rodzajów aeratorów:
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aeratora do trawnika?
Ten parametr tyczy się niemal każdego rodzaju aeratora. Wyjątkiem są jedynie aeratory w płynie, w których przypadku mówimy o powierzchni działania. W przypadku aeratorów spalinowych, elektrycznych, ręcznych, a nawet w butów aeracyjnych istotna jest szerokość, na jakiej umieszczone są kolce. Im ten parametr jest większy, tym większą powierzchnię gleby napowietrzymy podczas jednego przesunięcia aeratora. Większość modeli aeratorów i wertykulatorów posiada szerokość pracy wynoszącą od ok. 30 do 40cm.
Ta wartość dotyczy urządzeń elektrycznych oraz spalinowych. Większość modeli elektrycznych dysponuje mocą od ok. 1000W do ok. 3000W. Aeratory i wertykulatory spalinowe posiadają natomiast silniki o mocy od 3 do nawet ponad 10KM. Można to przeliczyć na zakres od 2200W do ponad 7000W. Modele spalinowe są więc z reguły mocniejsze. Naturalnie, im wyższa moc, tym stabilniejsza, pewniejsza i bardziej dynamiczna będzie praca aeratora i wertykulatora. Mocne urządzenie poradzi sobie z działaniem na twardej i zbitej glebie, na której tanie i słabe maszyny zaczęłyby się zapychać i zwalniać.
Na ten parametr wpływa długość kolców, w które są wyposażone aeratory i wertykulatory. Aerację możemy podzielić na głęboką i płytką. Ta pierwsza odbywa się na głębokości ok. 10-12cm, a druga ok. 3-4cm. Aerację płytką stosujemy na młodych trawnikach, na których potrzebne będzie zagęszczenie podłoża wokół dziur. Aeracja głęboka natomiast dociera już do odsączającej warstwy gleby. Ta jest rozluźniana, dzięki czemu zwiększa się jej przepuszczalność. Zapobiega to tworzeniu się kałuż, które mogą powstawać na zbitej ziemi bo mocniejszym deszczu.
Wraz z maszynami elektrycznymi i spalinowymi często otrzymujemy dwa różne wałki. Jeden służy do aeracji, a drugi do wertykulacji. Rozróżnimy je po innym wyglądzie. Na wałku do aeracji znajdują się kolce, których zadaniem jest tworzenie pojedynczych dziur w powtarzającej się odległości. Wałek do wertykulacji ma natomiast ostrza przypominające małe noże. Te tworzą podłużne nacięcia na trawniku. Usuwane są wtedy mchy oraz warstwa filcu.
Wszelkie zbierane mchy, porosty i trawy są umieszczane w koszu, który często jest dołączany do aeratorów i wertykulatorów elektrycznych i spalinowych. Podczas oczyszczania i napowietrzania trawnika musimy regularnie opróżniać kosz, przerzucając jego zawartość np. do kompostownika. Nietrudno zauważyć więc zależność, że im większa będzie objętość tego kosza, tym rzadziej będziemy go opróżniać. Zwykle wielkość ta jest proporcjonalna do szerokości roboczej maszyny. Mniejsze aeratory i wertykulatory mają kosze o pojemności ok. 30-40 litrów, a większe urządzenia dysponują pojemnikami o wielkości nawet ponad 50 litrów.
Jaki aerator wybrać? Ranking najlepszych aeratorów i wertykulatorów
Wertykulator HECHT 1420 3w1 1500W - aerator elektryczny
Ten elektryczny aerator z wertykulatorem to wydajne i kompaktowe urządzenie. Jego szerokość robocza wynosi 32cm, a moc silnika elektrycznego to 1500W. Zalecana powierzchnia dla tego urządzenia wynosi do 800m2. Używając tego produktu, szybko napowietrzymy glebę pod trawnikiem. Aby przeprowadzić wertykulację, musimy wymienić wałek na spodzie urządzenia. W zestawie znajduje się kosz o pojemności 35 litrów, 2 wałki (do aeracji oraz wertykulacji), elementy i śruby montażowe oraz instrukcja. Obecność kosza świadczy o funkcji zbierania różnych zanieczyszczeń z trawnika. Głębokość robocza jest regulowana płynnie w zakresie od +4 do -12mm. Cena to ok. 300zł.
NAC SCE180 - aerator i wertykulator elektryczny 1800W 40CM 3w1
Ten elektryczny aerator z wertykulatorem firmy NAC to wydajne urządzenie dostarczane z pełnym zestawem akcesoriów. Mocny silnik ma moc 1800W, a szerokość robocza urządzenia to aż 40cm. Centralna regulacja głębokości w zakresie od 9 do -9mm w trybie pracy aeratora zapewnia równomierne działanie. Wertykulator może działać natomiast w zakresie od 5 do -13mm. Siatkowy kosz o pojemności 55 litrów nie będzie się szybko zapełniał, a duże koła ułatwią pokonywanie nierówności. Ogrodowy aerator z wertykulatorem sprzedawany jest z dwoma wałkami (do aeracji i wertykulacji), które łatwo możemy wymienić. To dobry aerator do 600zł.
Aerator i wertykulator elektryczny POWERMAT PM-AEW-2500 3w1 2500W
Ogrodowy aerator elektryczny z wertykulatorem marki Powermat sprawdzi się nawet na gęstej i ubitej glebie. To za sprawą bardzo wydajnego silnika o mocy aż 2500W. Urządzenie posiada 3 funkcje: aeracja, wertykulacja, a także zbieranie do kosza. Pięciostopniowa regulacja wysokości w trybie pracy aeratora następuje w zakresie od -4 do +10mm. Tryb pracy wertykulatora daje nam natomiast możliwość ustawienia od -10 do +4mm. Dołączony w zestawie kosz na trawę ma pojemność 35l. Montowany jest na trwałym i stabilnym uchwycie. Plastikowa osłona dodatkowo zabezpiecza przed wydostawaniem się zawartości z kosza. Aerator do trawy posiada bardzo solidne wałki. Cena urządzenia to ok. 550zł.
Aerator POWERMAT PM-AWS-65 3W1 6,5KM - wertykulator spalinowy
Aeratory spalinowe cieszą się dużą popularnością w dużych ogrodach. Nie musimy ich podłączać do prądu za pomocą przewodu zasilającego, a więc ich zasięg nie jest ograniczony. Ten model to aerator spalinowy wyposażony w silnik 4-suwowy o mocy 6,5KM, co odpowiada 4,8kW. Jest to zatem znacznie więcej w porównaniu do poprzednio omawianych modeli elektrycznych. Metalowa obudowa jest trwała i solidna, a głębokość pracy może być dostosowywana w zakresie od -8 do +14mm w trybie pracy aeratora oraz od -12 do + 10 w trybie pracy wertykulatora. Jest to zatem bardzo duży przedział. Szerokość robocza wynosi 32cm, a dołączony w zestawie kosz ma pojemność 40l. To dobre i trwałe urządzenie, które niestety dość dużo kosztuje – ok. 1500zł.
BASS POLSKA BP-8490 - wertykulator elektryczny 3w1 2500W
Ten aerator elektryczny do trawnika firmy Bass Polska to niewielkie i wydajne urządzenie w niskiej cenie – nieco ponad 400zł. Szerokość robocza wynosi 32cm, a pojemność kosza to 30l. Kosz został wykonany z tkaniny i sprawdzi się przy zbieraniu mchu, liści czy trawy. Dwa solidne wałki są łatwe w wymianie, a regulacja głębokości pracy jest regulowana w 4 stopniach w zakresie od -12 do -4 lub od -8 do +4mm w zależności od trybu pracy. Elektryczny aerator ogrodowy wazy 9,3kg, dzięki czemu łatwo można go przetransportować. Kompaktowa obudowa i niewielki kosz pomogą także podczas przechowywania. Pobór mocy wynosi 1500 lub 2500W – w zależności od trybu pracy.
Niemiecki wertykulator i aerator spalinowy ALKO 3w1
Aerator spalinowy z wertykulatorem firmy AL.-KO to bardzo wysoka jakość i funkcjonalność przy zachowaniu kompaktowych wymiarów. Szerokość robocza wynosi 37 lub 38cm w zależności od rodzaju użytego noża, a regulacja głębokości odbywa się w zakresie od -8 do +4mm niezależnie od trybu pracy. Centralna jej regulacja zapewnia równomierne działanie. Waga aeratora do trawy to 20kg. W zestawie znajduje się duży, 55-litrowy kosz. Duży kanał wyrzutu sprawia, że urządzenie nie zapycha się, nawet jeśli pracujemy na gęstej trawie. Ułatwiony rozruch jest zapewniony dzięki specjalnej sprężynie na rozruszniku. Aerator ogrodowy spalinowy kosztuje ok. 1500zł.
Aerator ręczny BLUEGARDEN - z kolcami
Aerator ręczny to proste w obsłudze urządzenie, którego utrzymanie nie wymaga żadnych kosztów. Ten produkt posiada 27 stalowych kolców, które sprawnie wbijają się w glebę i dostarczają do korzeni trawy tlen i wodę. Wykonanie ze stali nierdzewnej oraz tworzywa ABS zapewnia trwałość i odporność na gorsze warunki atmosferyczne. Szerokość całkowita to 42cm. Długość rączki to natomiast 125cm. Aerator ręczny kosztuje ok. 100zł.
Wertykulator i aerator ręczny WOLF-Garten UR-M 3 + Trzonek
Ręczny wertykulator do trawnika firmy WOLF-GARTEN to dobry wybór do mniejszych trawników, które porośnięte są mchami. Szerokość robocza narzędzia wynosi 30cm. Ostre noże zapewniają stabilne i precyzyjne wbijanie się w glebę, a także niezawodność przez wiele lat. W zestawie znajduje się trzonek o długości 140cm. Cena tego produktu to ok. 150zł.
Aerator w płynie do trawników 600 ml
Ten aerator do trawy w płynie pozwala zwiększyć ilość kwasów humusowych w glebie, dzięki czemu ta gromadzi więcej substancji odżywczych. Aerator w płynie napowietrza i regeneruje trawnik. Regularne stosowanie preparatu poprawi wygląd naszej trawy. To dobry wybór jako dodatkowe wsparcie dla mechanicznej aeracji. Aerator w płynie jest także prosty w użyciu. Opakowanie preparatu posiada dozownik z szybkozłączką, do której podłączamy wąż ogrodowy z bieżącą wodą. Po odkręceniu wody preparat sam jest pobierany z pojemnika. 600ml aeratora w płynie wystarczy na 300m2 trawnika. Cena to ok. 50zł.
Aerator jak działa i po co się go używa?
Aerator to urządzenie, którego zadaniem jest napowietrzenie gleby i korzeni trawnika. W tym celu wbijane są w trawnik kolce o długości kilku centymetrów. Praca z takim urządzeniem wymaga użycia pewnej siły. Dlatego stworzono także modele aeratorów wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy, który napędza wałek z kolcami, a nam zostaje jedynie popychanie urządzenia tak samo, jak kosiarki. Aeratora do trawnika używamy, gdy trawa nie ma żywej barwy lub jest rzadka. Aeracja poprawia jej wygląd.
Aerator - co daje trawnikowi?
Aerator zastosowany na trawniku ułatwia substancjom odżywczym w wodzie docieranie do korzeni trawy. Te łatwiej je wtedy przyswajają. Napowietrzenie działa zatem niczym odzywka. Trawnik staje się gęstszy i bardziej nasycony żywą, zieloną barwą. Regularna aeracja poprawi, a także pomoże utrzymać doskonały wygląd naszego ogrodu.
Jakie wyróżniamy rodzaje aeracji?
Aeracja to proces nakłuwania gleby. Ze względu na różną głębokość działania tej czynności, rozróżniamy następujące rodzaje aeracji:
- Aeracja płytka – inaczej znana powierzchniową. Kolce sięgają na kilka (3-4) centymetrów w głąb ziemi. Jest to głębokość wystarczająca dla młodego trawnika, który ma krótkie i cienkie korzenie. Aeracja płytka pomaga zagęścić podłoże wokół dziur.
- Aeracja głęboka – ten rodzaj aeracji pozwala na dotarcie to warstwy odsączającej. Rozluźnia glebę wśród korzeni i poprawia jej przepuszczalność. Aeracja głęboka jest potrzebna, gdy nasz tarnik jest zbyt zagęszczony, a po deszczu tworzą się na nim kałuże.
Jaka jest różnica pomiędzy aeratorem a wertykulatorem?
Znaczna ilość aeratorów dostępnych w sprzedaży posiada także funkcję wertykulacji. Aby z niej skorzystać, musimy wymienić wałek z kolcami na wałek z nożami. W tym jest właśnie istotna różnica. Aeracja polega na nakłuwaniu gleby, aby móc dostarczyć do jej wnętrza większą ilość powietrza i wody. Wertykulacja nacina natomiast murawę i oczyszcza ją z liści, mchów i innych zanieczyszczeń.
Kiedy aeracja i wertykulacja trawnika jest zalecana?
Aeracja powinna być wykonana w momencie, kiedy wygląd naszego trawnika wskazuje na nie najlepsza jego kondycję zdrowotną. Może się to objawiać np. żółtawą barwą. Aeracja przyda się także, gdy na naszym trawniku po deszczu pozostają kałuże. Pomaga to poprawić przepuszczalność gleby. Regularnie wykonywanie aeracji zapewni utrzymanie dobrej kondycji naszej trawy.
Wertykulację wykonujemy, gdy zauważymy pogorszenie się estetyki naszego trawnika. Znaczna ilość mchów i porostów, liści i innych zanieczyszczeń zostanie skutecznie usunięta przez wertykulator.
Aerator jak często używać go do trawnika? Jakie są zalecenia?
Aerację najlepiej jest wykonywać co najmniej raz w roku. Warto zaznaczyć, że nie powinniśmy decydować się na głębokie aerowanie w przypadku młodego trawnika. Jego korzenie są jeszcze krótkie i mogłyby źle znieść nasze inwazyjne działanie. W przypadku trawnika starszego niż 2 lata, możemy dokonywać zabieg aeracji głębokiej okresowo, najlepiej po pierwszym koszeniu w roku.
Elektryczny czy spalinowy, a może ręczny? Kiedy jakie rozwiązanie będzie najpraktyczniejsze?
Aerator możemy zakupić w różnych wariantach. Najczęściej spotykane są elektryczne, spalinowe, a także ręczne. Te ostatnie są tanie i niezawodne. Wymagają jednak znacznego wysiłku podczas pracy, gdyż nie tylko napędzamy, ale i dociskamy urządzenie do gleby. Może być to męczące, szczególnie w przypadku ubitej i gęstej ziemi. Aeratory elektryczne same obracają kolcami, a nam pozostaje jedynie pchanie urządzenia. Konieczne jest jednak podłączenie go do prądu, aby dostarczyć niezbędne do pracy zasilanie. Przewód zasilający ogranicza zatem naszą powierzchnię roboczą, a plącząc się - może być frustrującym elementem w trakcie działania. Aeratory spalinowe są wyposażone w silnik spalinowy. Nie wymagają one zatem podłączania do prądu ani ręcznego dociskania. Są jednak drogie i ciężkie.
Aerator jak używać? Porady dla nowych użytkowników
Aerator to proste w obsłudze urządzenie. W przypadku modelu ręcznego zazwyczaj wystarczy dokręcić do obudowy wałka odpowiednią rączkę, a urządzenie już będzie gotowe do pracy. Aeratory elektryczne należy przed rozpoczęciem pracy podłączyć do prądu. Uruchomienie zwykle odbywa się za pomocą jednego przycisku. Do kontynuowania pracy konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej dźwigni w pozycji naciągniętej. Puszczenie dźwigni wyłączy silnik. Do uruchomienia silnika spalinowego zwykle musimy pociągnąć za linkę rozruchową, a następnie utrzymywać działanie pociągając za dźwignię – podobnie jak w przypadku urządzeń elektrycznych. Przed pierwszym uruchomieniem aeratora spalinowego pamiętajmy jednak o wlaniu benzyny i odpowiedniej ilości oleju silnikowego.
Aeracja i wertykulacja w jednym - jak połączyć jedno z drugim?
Wiele aeratorów w sprzedaży oferuje także funkcję wertykulacji. W zestawie do urządzenia otrzymujemy wtedy dodatkowy wałek wyposażony w noże. Jeśli zechcemy wykonać wertykulację, wystarczy wymienić wałek na spodzie urządzenia. Odbywa się to zwykle bez użycia narzędzi.
Aerator w płynie - w jaki sposób działa?
Aerator w płynie sprzedawany jest w specjalnych pojemnikach, które posiadają dozownik oraz szybkozłączkę. Podłączamy ją w łatwy sposób do węża ogrodowego i odkręcamy wodę. Pod wpływem ciśnienia dozownik automatycznie będzie dodawał do wody odpowiednią ilość preparatu. Aerator w płynie sprawia, że w glebie zwiększa się ilość kwasów humusowych, a w efekcie w ziemi może zostać zmagazynowane więcej wody.
Aerator jak zrobić? Poradnik DIY
Wykonanie aeratora samemu wcale nie jest trudne. Najłatwiej będzie wykonać buty do aeracji. W tym celu potrzebna będzie para butów, kawałek deski oraz kilkanaście – kilkadziesiąt wkrętów i nakrętek. Deskę dzielimy na dwa kawałki, które docinamy wymiarami do podeszw naszych butów. Deski nawiercamy kilkanaście razy co kilka cm, a następnie wkręcamy w nie wkręty. Od drugiej strony nakręcamy na wkręty nakrętki. Uzyskane w ten sposób elementy przywiązujemy do założonych butów np. za pomocą sznurków. Uzyskane w ten sposób aeratory doskonale sprawdzą się w aeracji płytkiej.
Aerator czy warto - jakie są wady i zalety?
Aerator to urządzenie pozwalające poprawić kondycję każdego trawnika. Jego obsługa jest prosta, jednak w przypadku modeli ręcznych wymagająca pewnego wysiłku. Aeratory elektryczne i spalinowe często są wyposażone także w funkcję wertykulacji, która poprawia wygląd naszej murawy. Aeratory elektryczne mają jednak pewne ograniczenie: mogą działać tylko tam, gdzie znajduje się dostęp do energii elektrycznej. Problemu tego pozbawione są modele spalinowe. Te jednak są drogie i ciężkie.
Jaki aerator i wertykulator wybrać? Podsumowanie
Zakup aeratora i wertykulatora do trawy okazuje się nie być łatwy. Urządzenia te dostępne są w wielu wariantach, a także różnią się parametrami i cenami. Mamy jednak nadzieję, że tematy poruszone w naszym artykule pomogą Wam podjąć decyzję, które urządzenie sprawdzi się dla Was najlepiej. Dobrze dobrany do naszego ogrodu aerator i wertykulator posłużą nam być może nawet kilkadziesiąt lat!
skąd wynika dość wysoka cena aeratorów? dla mnie to dość sporo za takie urządzenie…
aerator ręczny posiadam od lat i nie widzę różnicy między moim trawnikiem a sąsiada z ulicy co używa aeratora elektrycznego