Jak przemalować meble? To pytanie pojawia się coraz częściej. Bo przecież remont nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Jeśli masz chęć na zmianę wystroju mieszkania i nie chcesz przeznaczać na ten cel wiele pieniędzy - wybierz bardziej ekonomiczny sposób. A jest nim odnawianie mebli. Fakt, wymaga to nieco pracy, ale gwarantujemy, że efekty są tego warte. I satysfakcja, że modna kuchnia czy salon to zasługa całkowicie własna. Dziś dowiesz się więc, jak przemalować meble i wprowadzić powiew świeżości do domu za niewielkie pieniądze.
Zobacz także: Układanie paneli podłogowych - instrukcja krok po kroku
Jak przemalować meble? Poradnik krok po kroku
Skoro czytasz dalej, zapewne jesteś poważnie zainteresowany kwestią, jaką jest renowacja mebli niskim kosztem. I być może zastanawiasz się, czy jest to trudne zadanie. Nie jest skomplikowane, oczywiście jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Dlatego mamy dla ciebie instrukcję krok po kroku, z której dowiesz się, jak przemalować meble.
- Przed rozpoczęciem prac rozłóż meble na części. Chodzi tu o uchwyty do mebli, odkręć fronty mebli kuchennych i zawiasy, stopki do mebli,
- Umyj meble, które chcesz odnowić, ale uważaj, aby nie przemoczyć drewna. Użyj do tego celu płynu do mycia naczyń.
- Sprawdź, jaką powierzchnię mają wybrane meble. Nie w każdej sytuacji będziesz zmuszony do usunięcia wierzchniej warstwy. Jeżeli nie ma uszkodzeń na farbie czy lakierze, wystarczy tylko tę warstwę zmatowić. Pomocny będzie tu papier ścierny. Jeśli zauważalne są odpryski czy nierówności, niezbędne jest starcie wierzchniej warstwy aż do drewna, by otrzymać równą powierzchnię.
- Po zakończonym ścieraniu trzeba mebel oczyścić z pyłu, następnie przetrzeć wilgotną szmatką, a na koniec - denaturatem.
Kolejne kroki zależą od tego, jaka farba do mebli zostanie wykorzystana. Prezentujemy najczęściej wybieraną drogę, choć o farbach dokładniej przeczytasz w kolejnej części artykułu.
W przypadku farby akrylowej:
- pomysł o warstwie podkładowej, szczególnie jeśli mebel będzie mocno użytkowany; sprawdzi się szczególnie gdy chodzi o malowanie frontów kuchennych, stołów, szafek; w roli podkładu sprawdzi się farba gruntująca, która zapewni lepszą przyczepność kolorowej farby do powierzchni,
- rozpoczynamy malowanie mebli: najpierw przy pomocy małego pędzelka pokryj wszelkie zakamarki właściwą farbą, uważaj z ilością i dokładnie wcieraj farbę w mebel,
- do malowania właściwego wybierz pędzel, jeśli chcesz osiągnąć efekt vintage czy jak styl shabby chic, lub wałek, gdy zależy ci na równym rozłożeniu koloru na powierzchni;
- najlepiej nałożyć trzy cienkie warstwy farby - pierwsza nie musi być dokładna i pokrywać poprzedniego koloru w całości, bo to zrobi druga, a ostatnia wyrówna wszystko; w przypadku innych farb, na przykład alkaidowych, lepiej postawić na dwie warstwy ze względu na gęstość preparatu,
- pomiędzy kolejnymi warstwami do gry może wrócić papier ścierny - warto delikatnie przecierać nim mebel, aby pozbyć się nierówności czy pęcherzyków powietrza.
Czym pomalować meble? Farby do mebli drewnianych
Poza pytaniem jak przemalować meble, pojawia się kolejne, równie ważne - jaka farba do malowania drewna będzie najlepsza? Odpowiemy - to zależy, choć najczęściej wybierana jest farba akrylowa do mebli.
Akrylowa farba do mebli drewnianych
Jak wyżej wspomnieliśmy, taka farba wymaga zastosowania podkładu, szczególnie gdy renowacji ulegają meble, które często będą w użyciu. Zaletą tego typu farb jest ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne - promieniowanie UV, zatem nie żółkną, są także odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy wysokie i niskie temperatury.
Jeśli planujesz malowanie mebli drewnianych (a to także meble z palet), z powodzeniem możesz wykorzystać farby akrylowe. Sprawdzą się również do renowacji tych wykonanych z płyty pilśniowej, sklejki drewnianej, metalu i szkła. Możesz wykorzystać akrylową emalię do malowania mebli domowych, ale również ogrodowych.
Farba alkidowa
Tego typu farby są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i tworzą na meblach jednolitą, równomierną powłokę. Wyróżniają się także doskonałą przyczepnością do powierzchni. Ich wadą jest jednak duszący zapach oraz długi czas schnięcia - wynosi od 12 do 15 godzin.
Jeśli zastanawiasz się, jak przemalować meble kuchenne, aby zachowały piękny wygląd na długo, odpowiednim wyborem jest tutaj właśnie farba alkidowa. Głównie ze względu na swoją odporność na uszkodzenia, w tym na wilgoć. Możesz nią pokryć, poza drewnem, takie powierzchnie jak płyta wiórowa, metal czy szkło.
Farba kredowa
Matowe wykończenie i szeroka paleta estetycznych, pastelowych barw odpowiada za popularność farby kredowej. Ten rodzaj farby polubi szczególnie kuchnia w stylu rustykalnym. Jedną z większych zalet kredowej farby jest łatwość w użyciu, ponieważ nie wymaga specjalnego przygotowywania powierzchni. Pozbawiona jest także duszącego zapachu i jest bezpieczna dla środowiska oraz ekologiczna. Sprawdzi się przy malowaniu mebli drewnianych, okleinowych i laminowanych.
Farba kredowa i renowacja mebli drewnianych? Jak najbardziej. Miej tylko na uwadze, że malowanie szafek kuchennych i łazienkowych tą farbą nie będzie dobrym pomysłem. Sprawdzi się za to do renowacji mebli w pokoju dziecięcym. Możesz też osiągnąć efekt postarzonego drewna, nakładając dwie warstwy farby o różnych kolorach.
Lakierobejca do mebli
Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić stare meble z zachowaniem ich naturalnego rysunku, wybierz lakier lub lakierobejcę. To produkty, które pozostawiają na powierzchni drewna warstwę ochronną, konserwującą, nie wnikają w głąb materiału. Za pomocą lakierobejcy możliwe jest delikatne zabarwienie drewna, ale z zachowaniem widocznego rysunku słojów. Można nimi malować, poza meblami drewnianymi, także te z drewnianej sklejki.
Renowacja mebli - nadaj nowe życie swoim meblom! - pomysły (renowacja stołu i krzesła)
Odnawianie starych mebli to doskonały sposób na wprowadzenie świeżości do własnego domu bez generalnego remontu. Nie musisz wydawać pieniędzy na nowe, możesz wybrać się na targ staroci i zdobycze odrestaurować. Nie trzeba jednak nic kupować, bo samo oklejanie mebli lub malowanie krzeseł czy stołu, które już masz w domu, może wiele zmienić we wnętrzu. Oto kilka pomysłów na to, jak przemalować meble.
- odnawianie krzeseł
Renowacja krzesła może objąć samo jego pomalowanie, ale również wymianę siedziska. Możesz także postawić na kontrast - to znaczy pomalowanie fragmentów nóg krzesła na odmienny kolor. Pomocna w wykonaniu tego zadania będzie taśma maskująca, która określi miejsce, gdzie ma pojawić się druga barwa.
- odnawianie stołu
Stół można odnowić na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to zdjęcie starej warstwy i położenie nowej, która zaimpregnuje mebel i podkreśli rysunek słojów. W tym celu najlepiej wykorzystać lakier lub lakierobejcę. Drugi sposób zakłada przemalowanie stołu na jeden lub kilka kolorów, ale tutaj już naturalny wzór drewna zostaje pokryty farbą.
Bielenie mebli drewnianych - jak uzyskać efekt starego drewna?
Jak uzyskać efekt starego drewna? Marzą ci się meble prowansalskie lub chcesz wprowadzić do swojego domu styl toskański? Najczęściej stosuje się w tym celu bielenie mebli drewnianych lub patynowanie. Postarzanie drewna za pomocą tego pierwszego sposobu jest o tyle ciekawe, że można w łatwy sposób wykonać je samemu, a poza tym - biel zawsze jest w modzie i pasuje do wszystkiego. Przejdźmy więc do najważniejszej kwestii. A zatem jak pomalować meble na biało?
Postarzanie mebli - jakie meble najlepiej wybielić?
Do zabiegu bielenia doskonale nadają się meble starsze, które być może mają nawet jakąś swoją historię. Szafa po babci, kredens czy toaletka, ale tak naprawdę nie ma tu ograniczeń. Warto natomiast zwracać uwagę na materiał, z jakiego meble są wykonane. Najlepiej wybierać te z naturalnego drewna.
Bielenie mebli jaka farba? Jak przemalować meble na biało?
Samo malowanie mebli na biało nie jest zadaniem trudnym, ale aby osiągnąć efekt starego drewna, trzeba trochę popracować. Po kolei.
Bielenie mebli krok po kroku:
- wybierając specjalny preparat do wybierania, wystarczy tylko odpowiednio przygotować mebel, czyli przetrzeć papierem ściernym oraz pokryć lakierobejcą, a po wyschnięciu zrobić w drewnie zagłębienia. Do tego celu warto wykorzystać drucianą szczotkę. Ma to na celu otwarcie porów. Teraz należy pokryć mebel preparatem, a na koniec nałożyć lakier.
- metoda przecierania wymaga nieco więcej pracy. Na początku należy przygotować mebel jak do malowania farbą, ale stara warstwa powinna być starta do końca. Następnie trzeba pomalować mebel białą farbą lub kolorową lakierobejcą, ale wystarczy jedna warstwa. Po wyschnięciu farby należy niektóre miejsca przetrzeć woskiem świecy, aby przy kolejnej warstwie pozostały niezamalowane, a o to właśnie chodzi. Teraz pora na kolejną warstwę farby, a gdy wyschnie, kolej na przetarcie miejsc potartych wcześniej woskiem za pomocą nożyka z ząbkami. Na koniec najlepiej jeszcze przetrzeć całość papierem ściernym i pokryć mebel lakierem.
Jak przemalować meble z okleiny na biało?
Zastanawiasz się, jak przemalować meble, które nie są drewniane? Wbrew pozorom, bielenie mebli z okleiny także może dać ciekawe efekty, choć nie tak spektakularne, jak w przypadku prawdziwego drewna. Jak to zrobić? Potrzebna będzie farba do mebli biała lub szara, papier ścierny i ewentualnie lakier.
Zobacz także: Tani remont łazienki - 6 prostych sposobów!
Malowanie mebli z okleiny krok po kroku:
- dla okleiny najlepsza będzie biała farba do mebli,
- oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię trzeba przetrzeć papierem ściernym, tak samo jak w przypadku każdego innego mebla,
- następnie należy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, a gdy wyschnie - pomalować białą lub szara farbą. Istotne jest, aby była to tylko jedna warstwa, spod której będą przebijać inne kolory. I właśnie taki ma być efekt.
Samodzielna renowacja starych mebli to prosty i tani sposób na odmianę wystroju wnętrza. Aby osiągnąć ciekawy efekt, wystarczy odrobina wolnego czasu, dobrych chęci i farba do renowacji mebli. Zachęcamy do wypróbowania samemu - satysfakcja gwarantowana.