Close

Układanie paneli podłogowych – instrukcja krok po kroku

Układanie paneli podłogowych - instrukcja w tej czynności może się przydać! Panele podłogowe to efektowne i eleganckie wykończenie wnętrza. Odpowiednio ułożone stają się estetycznym parkietem i zachowują trwałość na długie lata. Aby cieszyć się piękną podłogą nie trzeba wynajmować ekipy - samodzielny montaż paneli podłogowych jest prosty, gdy działa się według instrukcji. Czeka cię adaptacja poddasza lub remont salonu? Płytki podłogowe nie są dla ciebie ciekawą opcją? Stwórz swoją podłogę sam!

źródło: homesable.com

Jaki kierunek układania paneli podłogowych?

Kierunek układania paneli ma wpływ na to, jak ostatecznie będzie prezentować się wnętrze. Posługując się odpowiednią techniką można pomieszczenie poszerzyć lub zwęzić. I choć trudno mówić o układaniu w złą stronę, jest kilka zasad, których warto się trzymać. 

Układanie paneli podłogowych instrukcja - kierunek układania 

 • jeśli w pomieszczeniu znajduje się jedno okno, najlepiej układać panele prostopadle do niego. W ten sposób promienie słońca będą padać na nie równolegle i znikną połączenia pomiędzy panelami.
 • jeżeli okien jest więcej, najlepiej kłaść panele prostopadle do tego, które znajduje się najbliżej wejścia. Efekt - taki sam, jak w rozwiązaniu powyżej.
 • w przypadku gdy chcielibyśmy wymodelować wnętrze i poprawić optycznie jego wymiary, możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego ułożenia paneli. Pokój jest prostokątny i chcemy zniwelować różnicę między bokami, więc panele kładziemy prostopadle do boku dłuższego. Dzięki temu pomieszczenie wyda się szersze i bardziej proporcjonalne. 
 • panele imitujące deski, z wyraźnym rysunkiem, najlepiej układać zgodnie z nim. Dlatego ważne jest posortowanie paneli przed rozpoczęciem prac, tak aby całość prezentowała się jak
źródło: s2.allpin.info

Układanie paneli podłogowych - instrukcja krok po kroku

Skoro wiemy już, w jakim kierunku ułożyć panele, by osiągnąć zamierzony efekt, możemy przejść do rozpoczęcia prac.  Zanim jednak rzeczywiście rozpoczniemy układanie, trzeba panele odpowiednio przygotować. O tym, co należy zrobić krok po kroku, poniżej.

Układanie paneli podłogowych instrukcja - prace krok po kroku

 1. Krok pierwszy to przygotowanie paneli do ułożenia. Nie wyjmuj ich z opakowania, aby ich nie pomieszać i pozostaw na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym planujesz je położyć. W tym czasie możesz zająć się innymi pracami, takimi jak malowanie ścian.
 2. Krok drugi to przygotowanie podłoża pod panele. Powinno być czyste, suche, stabilne i równe. Jeśli pozostaną jakiekolwiek nierówności, panele nie będą trzymać się podłoża, mogą się ruszać i ślizgać. Możesz użyć samopoziomującej się masy, która wyrówna wszelkie ubytki.
 3. Następnie przychodzi pora na izolację. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego powinna być to folia paroizolacyjna, podobnie jak na strychu. Następnie ułóż również izolację akustyczną w formie filcu, korka lub pianki PE.
 4. Kolej na pierwszy rząd paneli. Kierunek już znasz. Rozpocznij w lewym tylnym rogu pomieszczenia, najpierw ucinając wpusty paneli, które chcesz kłaść jako pierwsze. A czym ciąć panele? Możesz wykorzystać piłę tarczową lub wyrzynarkę. Pamiętaj, aby panele były zwrócone obciętą stroną do ściany.
 5. Układając panele, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany. Jest to ważne, ponieważ panele kurczą się i rozciągają pod wpływem temperatury, trzeba więc dać im na to miejsce. Najlepiej, aby było to 10-15 mm. 
 6. Pamiętaj o połączeniu paneli ze sobą. Montaż paneli ułatwia system na zatrzask - wtedy trzeba jedynie docisnąć łączenie młotkiem
 7. Kolejne ważne kwestie dotyczą ościeżnic drzwiowych oraz rur grzewczych oraz odpowiedniego docięcia paneli.
 8. Na koniec należy ułożyć listwy przypodłogowe
źródło: creativeprojectideas.ml


Zobacz także: Jak położyć tapetę? Poradnik krok po kroku

Jak układać panele podłogowe?

Układanie paneli podłogowych instrukcja dla poszczególnych pomieszczeń i powierzchni:

W przedpokoju

Jak układać panele podłogowe w przedpokoju , aby uzyskać elegancki efekt? Przedpokój często jest prostokątnym pomieszczeniem, dlatego sprawdzi się tu sposób układania paneli prostopadle do dłuższego boku. Dzięki temu łatwo zamaskować dysproporcje i optycznie skrócić przedpokój.

źródło: decorhead.com

W kuchni

Panele w kuchni? To bardzo dobry pomysł. Można wykorzystać do tego celu specjalne panele odporne na wilgoć oraz pokryte powłoką antystatyczną.  Warto też zastanowić się, zarówno w kuchni, jak i w łazience, nad opcją bardziej wytrzymałą. A będą to... Płytki drewnopodobne!

W drzwiach

Jak układać panele podłogowe w drzwiach? Najłatwiej jest dopasować ościeżnicę do grubości panelu oraz izolacji. Można to to zrobić, skracając drewnianą ościeżnicę o pożądaną wysokość i wsunięcie panelu pod nią. Dzięki temu podłoga jest idealnie dopasowana do drzwi.

źródło: designasylumblog.com

Na ścianie

Jak układać panele podłogowe na ścianie? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jeśli pomieszczenie jest wysokie i chcemy je obniżyć i optycznie poszerzyć, najlepiej ułożyć panele poziomo. W odwrotnym wypadku - pionowo. W kwestii technicznej należy pamiętać, aby panele były trwale przymocowane do ściany i by nie stwarzały zagrożenia dla domowników. Konieczny jest tu dobrej jakości klej przeznaczony do materiału, z którego wykonane są panele. Ściana nie wymaga specjalnych przygotować, musi być stosunkowo gładka, sucha i równa. 

źródło: dwr.com

Względem okna

Jak układać panele podłogowe względem okna? Najlepiej - prostopadle do niego, a równolegle z padającym światłem. Wtedy można uniknąć widocznych łączeń pomiędzy panelami. Jeśli okien we wnętrzu jest więcej, przedstawioną zasadę stosuje się do okna znajdującego się najbliżej drzwi.

źródło: mcgeeandco.com


Zobacz także: Panele podłogowe do kuchni - jakie wybrać? Poradnik

Jak układać panele podłogowe klejone?

Układanie paneli podłogowych instrukcja dla paneli klejonych:

W zasadzie proces ten nie różni się wiele od paneli łączonych zatrzaskami. Pierwsze etapy przebiegają podobnie, jednak przed rozpoczęciem układania należy pokryć wypusty paneli klejem. Nie można jednak przesadzić z ilością, ponieważ nadmiar kleju pomiędzy panelami po dociśnięciu ich do siebie wypłynie na wierzch. Jeżeli jednak odrobina kleju wydostanie się spomiędzy paneli, jak najszybciej ją usuń - może uszkodzić lakier, którym panele są pokryte. Ostatnim etapem jest przymocowanie list przyściennych również za pomocą kleju. 

źródło: flooring.beserakademi.com

Układanie paneli podłogowych w jodełkę - instrukcja krok po kroku

Układanie paneli podłogowych instrukcja - jodełka

Jeśli chodzi o układanie paneli wzory to oryginalny sposób na stworzenie efektownego wystroju wnętrza. Jodełka, jak sama nazwa wskazuje, to wzór przypominający iglaste drzewo, jodłę. Oto sposób, jak uzyskać piękny jodełkowy parkiet w domu.

źródło: thehomemakergazette.online
 1. Zasada na początek: w mniejszych pomieszczeniach lepiej wybierać jodełkę wąską, w tych większych można pokusić się o jodełkę szeroką.
 2. Układanie trzeba rozpocząć od precyzyjnego planu. Trzeba wybrać miejsce, w którym nie trzeba będzie się cofać, bo układanie jodełki do tyłu może być zadaniem wręcz niewykonalnym.
 3. Początek montażu to przycięcie paneli i ułożenie z nich trójkąta przy ścianie. Kolejny krok to układanie następnych paneli naprzemiennie - lewych, prawych, na całej powierzchni podłogi.
 4. W przypadku, gdy coś poszło nie tak, może być niezbędny demontaż paneli źle ułożonych. Należy robić to ostrożnie, aby nie wyłamać zamków czy nie uszkodzić samego panelu.
 5. Porada na koniec - aby stworzyć jodełkę, warto wyposażyć się w zapas cierpliwości, ponieważ to zadanie wymaga precyzji.

Układanie paneli podłogowych na podłodze z desek - instrukcja krok po kroku

Nowa podłoga na starym parkiecie - okazuje się, że to dobry sposób na remont. Aby położyć panele na deskach, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 1. Przygotowanie podłoża - musi być równe; niekiedy konieczne jest wyrównanie podłogi żywicą epoksydową i piaskiem;
 2. Jeśli stara podłoga była ułożona na legarach, możliwe, że w niektórych miejscach będzie się uginać. Jest to winą spróchniałych legarów. W takiej sytuacji należy stare legary wymienić i albo położyć deski z powrotem, albo od razu pokryć całość płytami wiórowymi i następnie - panelami;
 3. przed rozpoczęciem układania paneli warto położyć specjalny podkład, by zniwelować odgłosy stukania podczas chodzenia.
źródło: trendyhomedecorations.com

Cena położenia paneli podłogowych

Ile kosztuje układanie paneli? To pytanie nurtuje wiele osób chcących wyremontować dom lub wykończyć nowe mieszkanie. Średnia cena położenia paneli podłogowych zależy od miasta i waha się od 24 do nawet 35 zł za metr kwadratowy. Doliczając do tego koszty materiałów oraz niezbędnych narzędzi, koszt stworzenia nowej podłogi wraz z robocizną dla pokoju o powierzchni 18 metrów kwadratowych może wynieść ponad 1000 zł (w zależności od wybranego modelu paneli, podajemy koszt orientacyjny). Samodzielnie ułożenie paneli może zmniejszyć ten koszt o nawet 300 zł. 


Zobacz także: Malowanie ścian krok po kroku!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij