Aktualizacja: Listopad 2024
Oczywiste jest, iż każdy z nas posiada takowe urządzenia i tylko odlicza jesienny czas, kiedy to guru centralnego ogrzewania zlituje się nad nami i przekręci kurek, dając zielone światło ciepełku. Nie każdy kaloryfer jednak działa bez zarzutów, a także nie są one wieczne i również ulegają korozji, więc z biegiem lat warto je wymienić. Kiedy nasze ogrzewacze domowe zaczną przeciekać, będzie na to już za późno, tak więc lepiej zadbać o wymianę grzejników póki czas. Nie polecamy odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż mróz w środku zimy może dać nam bardzo popalić!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika?
W sklepach znajdziemy wiele różnych rodzajów grzejników: elektryczne, łazienkowe, na podczerwień, olejowe czy podtynkowe. Każdy z nich jest zaprojektowany do użytku w konkretnych warunkach. Typ grzejnika wybieramy więc ze zwróceniem uwagi na nasze potrzeby oraz charakterystykę miejsca, w którym umieścimy nasze urządzenie.
Znaczna większość grzejników jest metalowa. Znajdziemy jednak konstrukcje stalowe, aluminiowe czy żeliwne. Każdy materiał ma swoje właściwości, które wpływają na specyfikę pracy grzejnika. Przykładowo pojemność cieplna wpływa na szybkość nagrzewania się i oddawania energii cieplnej do otoczenia. Istotny wpływ ma także rodzaj konstrukcji – żebrowa lub panelowa.
Grzejnik to zwykle dość spore urządzenie. Przez swoje duże wymiary ba on istotny wpływ na prezencję naszego pomieszczenia. Wielkość fizyczna jest tym bardziej istotna, gdy mocujemy nasz kaloryfer na stałe na ścianie. Musimy dobrać konstrukcję, która nie zawadzi z żadnymi elementami wyposażenia pokoju, pamiętając, że większa powierzchnia styku kaloryfera z powietrzem zauważalnie poprawia wydajność.
Walory estetyczne także są bardzo istotne. Nowoczesne kaloryfery doskonale pasują do wszelkich pomieszczeń, także tych urządzonym w minimalistycznym stylu nowoczesnym. Zaliczamy do nich głównie grzejniki panelowe, które występują w różnych kolorach. Urządzenia żebrowe wprawdzie w teorii należą do wydajniejszych, jednak przy tym stanowią bardzo zauważalny element estetyki pomieszczenia, który zwykle nie należy do najbardziej atrakcyjnych.
Każdy grzejnik posiada możliwość ręcznej zmiany parametrów. Zwykle odbywa się to przy użyciu odpowiedniego pokrętła lub przycisków. Lepsze modele grzejników dają także opcję zmiany automatycznej. Wbudowany termostat reguluje pracę grzejnika i dobiera parametry w taki sposób, aby utrzymać temperaturę pomieszczenia w pobliżu określonej przez użytkownika wartości.
Jakie są rodzaje grzejników?
Jeśli jednak już postawiliśmy na swoim i przymierzamy się do zakupu – od czego zacząć? W jaki rodzaj grzejnika zainwestować? Jak dopasować typ do pomieszczenia? Czy wreszcie czym one różnią się między sobą? Na te, jak i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Jeśli chcesz uzyskać informację na temat konkretnych modeli polecanych przez użytkowników i naszych specjalistów – przestudiuj koniecznie ranking najlepszych grzejników, a na pewno uda Ci się znaleźć coś dla siebie!
Ranking najlepszych grzejników
Grzejniki panelowe, stalowe C22 DIAMOND
Drugą propozycją na naszej liście jest grzejnik panelowy stalowy c22 600 x 1000 DIAMOND. Nie należy mylić z produktem, jakim jest grzejnik panelowy stalowy c22 600 x 1600 DIAMOND tego samego producenta, gdyż mimo podobieństwa w nazwie, są to dwa różne modele. Omawiany przez nas model ma długość 1000 mm i jego koszt to zaledwie 220 złotych, a grzejnik panelowy C22 600x1200 – adekwatnie do nazwy, 1200 mm i jego cena dochodzi do prawie 300 złotych. Tu kwestia temperatury maksymalnej ma się nieco lepiej w porównaniu do poprzednika i wynosi 110 stopni Celsjusza. Gorzej natomiast wychodzi pomiar ciśnieniowy, gdyż robocze ciśnienie osiąga 10 barów. Jest to świetny wynik na tle rynkowym, ale niższy od poprzednika z listy. Omawiany przez nas Purmo grzejnik panelowy C22 60 cm x 100 cm jest urządzeniem wysokiej jakości, używanym w instalacjach jedno i dwururowych. Sprzęt ten może pochwalić się produkcją z wysokogatunkowej blachy stalowej o grubości 1,25mm, która walcowana na zimno zapewnia długą wytrzymałość produktu. Samą jakość wykonania potwierdza producent, udzielając aż 10-letniej gwarancji na swój sprzęt.
Grzejnik dekoracyjny BELLO-S
Czas na coś innego, a mianowicie grzejnik dekoracyjny BELLO-S. Ze względu na swój nietypowy kształt, jest uznawany za grzejnik ozdobny poziomy lub pionowy. Jego cena jest jedną z najwyższych w naszym zestawieniu i wynosi 480 złotych. To, co zwraca uwagę najbardziej, to fakt, iż jest to grzejnik łazienkowy czarny mat, jednak producent nadmienia, iż za dopłatą można wybrać kolor z dosyć szerokiej palety i dopasować do swojego wnętrza. Tak więc, jeśli marzy Ci się grzejnik dekoracyjny biały, antracytowy, a nawet czerwony – wszystko to jest w zasięgu ręki! Wracając jednak do rzeczy najistotniejszych, a mianowicie specyfikacji technicznych - moc cieplna samego urządzenia wynosi 1012 W, co pozwala na osiągnięcie temperatury 75 stopni Celsjusza. Jest to jednak urządzenie raczej przeznaczone do pomieszczeń ciepłych i wilgotnych, dlatego rozpatrywalibyśmy go w perspektywie urządzeń typu grzejnik łazienkowy wąski. A sami doskonale wiemy, iż w tym pomieszczeniu zbyt mocny kaloryfer oznacza piekło i duchotę i nie wpływa zbyt pozytywnie na nasze samopoczucie podczas kąpieli czy innych działań. Ważnym parametrem jest również ciśnienie, które to dekoracyjny grzejnik BELLO-S utrzymuje na poziomie 6 barów, co jest wynikiem niskim w zestawieniu z innymi propozycjami z rankingu, aczkolwiek bez problemu wystarczy dla sprzętu z tym przeznaczeniem.
Grzejnik łazienkowy Era LAVA biały
Drugim budżetowym urządzeniem jest LAVA grzejnik łazienkowy biały. Jego koszt, podobnie jak grzejnika Schafer wynosi od 195 złotych. Zasilenie sprzętu w standardowym układzie może być dolne/krzyżowe, a za dodatkową dopłatą jest możliwość zamontowania go z boku. Jeśli chodzi o moc cieplną, to łazienkowy grzejnik LAVA rozdziela ją w zależności od rodzaju instalacji. W przypadku gazowych i elektrycznych moc ta osiąga 720 W, a przy węglowych i sieci ciepłowniczych może osiągać nawet 900 W. Niewątpliwym plusem jest wykonanie produktu w całości w Polsce, tak więc kupując ten produkt, masz pewność jakości wykonania, ale i gwarancji udzielanej na 10 lat, realizowanej na terenie naszego kraju. Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest ciśnienie robocze, które to wynosi 10 barów. Jeśli chodzi o grzejnik łazienkowy LAVA i opinie, jakie możemy znaleźć w sieci, to przede wszystkim łatwość montażu, a także wysoka jakość względem bardzo niskiej ceny rynkowej. Jedyne negatywne komentarze dotyczą lekkich wycieków przy zbyt wysokim ciśnieniu, jednak trzymając się zaleceń producenta nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tym sprzętem.
Stalowy grzejnik PURMO VENTIL Compact CV22
Średnia półka cenowa też ma coś do zaoferowania, a mianowicie przedstawiamy stalowy grzejnik Purmo Ventil Compact CV22. Wygląda jak klasyczny kaloryfer płytowy, jednak weryfikując parametry widać porą przewagę nad innymi sprzętami tego typu. Pierwszą kwestią jest cena. Koszt tego sprzętu zaczyna się przy około 330 złotych. Ciekawe jest to, iż zasilanie w grzejniku jest podłączane od dołu, a nie z boku, jak przy większości grzejników ściennych tego typu. Nie możemy również zapomnieć, iż nasz grzejnik stalowy Purmo CV22 Ventil Compact ma możliwość obrotu, czyli możemy zamontować go lewo – lub prawostronnie. Jednak to, co istotniejsze, to zakres temperatur i mocy urządzenia. Grzejnik możemy nagrzać maksymalnie do 75 stopni Celsjusza przy mocy 1709 W co sugeruje dosyć wysokie zużycie energetyczne sprzętu. Wnętrze samego kaloryfera zawiera w sobie 2 płyty grzewcze i 2 harmonijki zwane radiatorami. Gwarancją jakości od producenta nacieszymy się 10 lat, więc jest to również potwierdzeniem rzetelności produktu i jego wykonania.
Instal Projekt Nameless – NAM-50/90 - dekoracyjny design
Przyszedł czas na najdroższy sprzęt z naszego zestawienia, a mowa tu o Instal Projekt Nameless 900x500 NAM-50/90 biały, czyli w skrócie grzejnik dekoracyjny NAM-50/90. Za sprzęt tej klasy musimy niestety zapłacić trochę więcej, a ceny urządzenia zaczynają się od około 600 złotych. Skąd tak wysoka cena? Grzejnik łazienkowy Nameless NAM-50/90 to nie tylko sprzęt użytkowy, ale i element dekoracyjny dla naszego domu. Jest on wykonany ze stali lakierowanej proszkowo, dzięki czemu kolor jest odporny na zadrapania, wysoką temperaturę i wilgoć typową dla pomieszczenia sanitarnego w domu. Sam łazienkowy grzejnik Instal Projekt Nameless NAM-50/90 jest pionowym kaloryferem, którego przerywany kształt pozwala nam na użycie go jako, na przykład, dodatkowej suszarki na ręczniki czy bieliznę. Jest to dosyć energooszczędne urządzenie, gdyż sam grzejnik łazienkowy Nameless 50 / 90 działa na mocy 366 W, co jest dosyć niskie w porównaniu do poprzednich sprzętów z listy. Wyjątkowe jest też w porównaniu do innych podłączenie dolne, które ze względu na pionową budowę i podłużny kształt produktu jest wyjściem bardzo wygodnym. Temperatura, jaką osiąga nasz grzejnik łazienkowy NAM-50/90, to maksymalnie 75 stopni Celsjusza, co jest standardowym wynikiem wśród kaloryferów z przeznaczeniem pomieszczeń sanitarnych. Dodatkowo urządzenie umożliwia podłączenie gałki elektrycznej o mocy 300 W, a także dopasowanie do lewostronnego, jak i prawostronnego montażu z kolektorem. Tak więc, jeśli jeszcze nie wiesz, na jaki produkt zdecydować się w swojej łazience – kaloryfer drabinkowy Instal Projekt NAM-50/90 spełni wszelkie wymagania nowoczesnego domu!
Grzejnik elektryczny energooszczędny WARMTEC
I ostatni w naszym zestawieniu, aczkolwiek wcale nie gorszy, grzejnik konwektorowy Warmtec ewh-2000w + nawiew. Ten odrobinę tańszy od BELLO-S sprzęt różni się nieco od reszty pozycji rankingowych. Główną różnicą jest to, iż Warmtec ewg-20b 2000w z wifi nie jest produktem instalowanym w domu na stałe. Jak to ze sprzętami konwektorowymi bywa, jest to urządzenie przenośne, wyposażone w kółka do swobodnego przesuwania go w ramach pomieszczenia biurowego lub w pokoju. Jego maksymalna temperatura nagrzania wynosi 45 stopni Celsjusza, co jest przeciętnym wynikiem tego typu „dogrzewaczy”, których ogólnie maksymalna temperatura może wynieść 60 stopni Celsjusza. Jest ona regulowana za pomocą dotykowego panelu umieszczonego na samym urządzeniu. Poza tym unowocześnieniem, same fronty wykonane są z hartowanego szkła, przez co urządzenie przypomina modernistyczne grzejniki płytowe w wersji przenośnej. Najczęstszym urządzeniem sterowanym zdalnie, z jakim się spotykamy, jest grzejnik ścienny z pilotem - grzejnik konwektorowy Warmtec ewr-2000w wifi również ma taką opcję, co gwarantuje nam niesamowitą wygodę użytkowania i kontroli temperatury w danym pomieszczeniu. Zdalne sterowanie to nie jedyny plus tego urządzenia. Mamy możliwość decydowania czy chcemy, aby nasz kaloryfer działał w trybie zwykłego zużycia energii, czy w trybie ECO. I to nadal nie wszystko! Większość z nas mieszka w miastach lub blisko nich, gdzie poziom zanieczyszczenia atmosferycznego jest zazwyczaj na wysokim poziomie. Sprzęt ten ma wbudowany jonizator, który oczyszcza powietrze wokół nas, poprawiając nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli chodzi grzejnik elektryczny Warmtec ewr-2000w z wifi a opinie użytkowników, ciężko doszukać się negatywnych komentarzy w sieci.
Grzejnik - jak dobrać najlepszy?
Tak jak wspomnieliśmy, nadchodzi ciężki czas dla zmarźlaków, którzy wiedzą, iż terminy pracowników placówek centralnego ogrzewania są nieubłagalne i na nic prośby i groźby – jeśli jeszcze nie jest czas na włączenie ogrzewania, to nie czas i tyle. Jednak zły poziom nagrzania pomieszczenia nie zawsze jest winą administracji, czy brakiem dodatkowych ociepleń budynku. Czasami to właśnie stare, wysłużone grzejniki domowe mogą płatać psikusy przez nieszczelność czy korozję wewnętrzną.
Jak w takim razie dobrać źródło ciepła adekwatne do naszego domu i jego konkretnych pomieszczeń? Przede wszystkim zwróć uwagę na najważniejsze parametry, jakimi są moc urządzenia i temperatura jaką są w stanie osiągnąć, a także przeznaczenie. Czyli czy mają one być ogrzewaczem całego pomieszczenia, czy mają też spełniać funkcję dekoracyjną, jak grzejnik na podczerwień - obraz lub być jedynie dodatkowym źródłem ciepła.
O mocy powiemy trochę więcej później, gdyż jest to parametr najbardziej istotny, natomiast jeśli chodzi o to, gdzie i w jakim celu planujecie kupić grzejnik – warto powiedzieć kilka słów. Przede wszystkim, jeśli grzejnik ma być głównym źródłem ogrzewania pokoju dziennego lub sypialni, dobrze jest zwrócić uwagę na jego design. Grzejniki nowszej generacji są tworzone tak, aby zbierać jak najmniej kurzu, co na pewno ma znaczenie dla alergików. Jeśli ma być to grzejnik salonowy – warto, aby wtapiał się jak najbardziej w otoczenie, lub jeśli nasz budżet to przewiduje – dekorował je. To samo tyczy się grzejników przenośnych, które kupujemy celem dogrzania pokoi. Jeśli natomiast wymieniamy kaloryfery w łazience – pamiętajmy, iż mają one mniejszą temperaturę maksymalną, ze względu na wyższą temperaturę łazienki, a także muszą mieć w pełni zabudowane grzałki. Są to pokryte specjalną, wodoodporną farbą grzejniki, które zazwyczaj są płaskie, z funkcjonalnymi drabinkami. Jednak o tym, jak i o innych rodzajach grzejników już w następnym akapicie.
Jak dobrać moc grzejnika?
Tak jak obiecaliśmy, wracamy do najważniejszego parametru, jakim jest moc grzejnika. Wpływa to nie tylko na zużycie energetyczne, ale i na temperaturę maksymalną urządzenia. Pierwszą, najważniejszą kwestią jest to, aby mieć świadomość, że w każdym pomieszczeniu zapotrzebowanie cieplne jest zupełnie inne i dobór grzejnika powinien również to uwzględniać. Średnia temperatura łazienki na przykład jest wyższa, niż innych pomieszczeń i wynosi 24 stopnie Celsjusza. Z tego też powodu grzejniki łazienkowe osiągają niższe temperatury niż modele pokojowe, gdyż nie ma potrzeby silnego dogrzewania i są to pomieszczenia najczęściej dosyć małe.
Podejmując temat bardziej technicznie i konkretnie, specjaliści przyjmują, iż na 1 metr kwadratowy pomieszczenia typu salon czy kuchnia, adekwatne jest zużycie 60-100 W, jeśli jest to budynek parterowy z użytym ociepleniem, lub 140 W w przypadku braku dodatkowej izolacji cieplnej.
Jak i gdzie zamontować grzejnik?
Kwestia montażu, tak często bagatelizowana, może również wpłynąć w dużym stopniu na moc rzeczywistą grzejnika. Producenci na swoich stronach produktowych zawsze podają moc najefektywniejszą, czyli w standardowym zasilaniu krzyżowym. Robią to nawet, jeśli ich sprzęt jest podłączany oddolnie. Dlatego to my jako klienci musimy oszacować, czy dana moc wystarczy przy naszych założeniach i instalacji. Jak to oszacować? Jeśli zamierzasz zamontować grzejnik z podłączeniem na dole, wybierz taki, którego moc jest o 10% większa, niż faktycznie potrzebujesz, gdyż ten ubytek wyrówna się po instalacji. Jeśli masz możliwość wyboru – polecamy montaż krzyżowy, gdyż w tym trybie kaloryfer będzie pracował najbardziej wydajnie.
Pamiętajmy, iż w głównej mierze to rodzaj grzejnika i rozkład pomieszczenia dyktują nam, jak i gdzie zamontować grzejnik. Przykładem jest system ogrzewania podłogowego, który jest instalowany pod podłogą – czy to ceramiczną, czy panelami. Najczęściej używany jest w pomieszczeniach wymagających dogrzania, takich jak łazienki czy sypialnia. Podobnie sprawa ma się z ogrzewaniem podtynkowym naściennym, z tym że przeznaczeniem najczęściej są salony.
Jak umiejscowić tego typu urządzenie, jeśli mamy wybór większy niż przy ogrzewaniu podłogowym? Najbardziej polecanym miejscem są oczywiście te, które udostępniają największą ucieczkę cieplną, czyli ściany zewnętrzne, pod oknami. Jeśli mamy nieszczelne okna, to ciepło wydostające się z grzejników miesza się z chłodem wdzierającym się przez okna i dzięki temu rozprowadzane jest zmieszane, ciepłe powietrze we wnętrzu naszego domu. Umieszczenie okna na ściance wewnętrznej może zmniejszyć jego moc nawet o 10%, ale może też spowodować zwiększenie różnicy temperatury między częścią pokoju przy oknie a wewnętrzną. Może nam to zafundować wrażenie „chłodnego powiewu”, kiedy siedzimy na kanapie pod oknem. Druga kwestia to zainstalowanie sprzętu tak, aby nie został on zasłonięty przez żadne meble czy przesłony. Jeśli chcemy zabudować parapet dosuwając do niego kanapę czy szafki – może okazać się, że całe wytworzone ciepło gromadzi się za meblem i nie ma szans rozejść się swobodnie po pomieszczeniu.
Grzejnik stalowy czy aluminiowy? Jaki okaże się lepszy?
Do najbardziej popularnych materiałów budulcowych grzejników należą stal, żeliwo i aluminium. Co prawda w nowym budownictwie nie spotkamy już ciężkich, żeliwnych kaloryferów, których wytrzymałość była rewelacyjna, ale mamy szeroki wybór modeli między stalą a aluminium. Grzejniki stalowe są najpopularniejszymi na rynku, jednak osoby mieszkające w miejscu ze złej jakości wodą powinny pomyśleć nad typem aluminiowym. Grzejnik stalowy bowiem ma bardzo niską odporność na korozję spowodowaną złą jakością wody i dostępem do tlenu. Dlatego też będą one odpowiednie do instalacji zamkniętych. Grzejniki aluminiowe natomiast cechują się lekkością, łatwością regulacji temperatury, ale i bardzo szybko się nagrzewają, przez co będą świetne do mniejszych mieszkań. Dodatkowym plusem jest duża łatwość montażu, co dla osób niedoświadczonych, a chcących samodzielnie zająć się wymianą, może być dużym plusem. Ostatnią kwestią niewątpliwie jest również cena, która to w przypadku klasycznych grzejników aluminiowych jest dużo niższa, niż przy kaloryferach stalowych. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, zastanów się, który rodzaj bardziej dopasuje się do wielkości Twojego domu, jak i jego instalacji wewnętrznej.
Grzejnik żeberkowy, czy panelowy? Czyli podstawowe różnice w strukturze grzejników
Częstym pytaniem, jakie się pojawia wśród osób wymieniających grzejniki, jest to, czy wybrać żeberka, czy panel? Oba typy mają swoje plusy i minusy. Głównym zarzutem do modeli z żebrami jest to, iż są one nieestetyczne i łapią kurz. Jest to połowicznie prawdą, gdyż nowsze modele są bardziej estetyczne, często mają dodatki dekoracyjne jak nałożone farby ozdobne. Jeśli jednak o kurzu mówimy, to trzeba przyznać rację, iż grzejniki panelowe są łatwiejsze w utrzymaniu porządku, a także zapobiegają zatrzymywaniu kurzu. W tym natomiast lęgną się roztocza, które są ściśle powiązane z alergiami, tak więc, jeśli jesteśmy alergikami lub cenimy sobie czystość mniejszym nakładem sił – grzejnik panelowy będzie świetnym rozwiązaniem dla naszego domu i samopoczucia. Grzejniki te mogą również mieć formę dekoracyjną jak obrazek na ścianę czy panel grzewczo-świetlny do salonu.
Grzejniki żeberkowe najczęściej kojarzą nam się z ciężkimi, żeliwnymi, archaicznymi kaloryferami w starym budownictwie. Zajmują one bardzo dużo miejsca, chociaż mają niewątpliwie plusy w postaci długiego oddawania ciepła. Coraz bardziej zwracamy uwagę jednak na aspekty wizualne i aranżację małych przestrzeni tak, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni życiowej. Dlatego też pozbywamy się obskurnie wyglądających gigantów lub chociaż próbujemy odświeżyć ich design. Prawda jest jednak taka, iż jeśli nie przeszkadza nam sam wygląd i kwestia kurzu, to żeberkowe grzejniki fantastycznie spełniają swoją funkcję i są bardzo wytrzymałe. Chcąc zmienić grzejnik na panelowy, należy wybierać wśród urządzeń nowszego generacji, aby jego moc i wytrzymałość dorównała modelom żeberkowym.
grzejniki na podczerwień – ktoś posiada?
miałabym kilka pytań…