Aktualizacja: Listopad 2024
- Jakie wyróżniamy rodzaje basenów ogrodowych?
- Na co zwrócić uwagę podczas wyboru basenów?
- Ranking basenów ogrodowych
- Basen ogrodowy do zabudowy czy basen ogrodowy wolnostojący? Który lepszy?
- Co podłożyć pod basen ogrodowy - czyli jak odpowiednio przygotować podłoże
- Basen ogrodowy z pompą i filtrem - czyli dodatkowe wyposażenie basenów
- Basen ogrodowy bez chloru i chemii - jak utrzymać czystość bez chemii?
Jakie wyróżniamy rodzaje basenów ogrodowych?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru basenów?
Wszystkie baseny ogrodowe stelażowe znajdujące się w naszym rankingu wyposażone są w specjalną górną pokrywę. Jest to bardzo ważny element zestawu, który pomaga utrzymać nasz basen w czystości. Pokrywa wykonana jest zwykle ze specjalnego tworzywa przepuszczającego powietrze, dzięki czemu woda wewnątrz basenu ogrodowego może oddychać. Zaletami używania pokrywy są utrzymanie wody w czystości, a także zapobieganie przedostawaniu się płynu na matę. Basen ogrodowy z pokrywa nie pozwoli także na przypadkowe dostanie się dzieci do jego wnętrza.
Często spotykanym wyposażeniem otrzymywanym wraz z basenem stelażowym jest pompa z filtrem. To wydajne urządzenie pozwalające na szybkie napełnienie zbiornika wodą. Użycie do tej czynności węża ogrodowego w przypadku dużych basenów oznaczałoby konieczność odczekania wielu godzin. Wysokowydajna pompa wykona tę samą czynność szybciej i lepiej. Dzięki specjalnemu filtrowi, woda wprowadzana do zbiornika jest czystsza niż taka, która wydobywa się np. z węża ogrodowego. Basen ogrodowy z pompą i filtrem często posiada możliwość przepompowania wody bez jej wymiany w celu filtracji. To dobry sposób na zaoszczędzenie zużycia wody. Wszystkie baseny ogrodowe w naszym rankingu wyposażone są w pompę z filtrem.
Chlor bardzo dobrze sprawdza się podczas dezynfekcji wody w basenie. Ma on jednak właściwości drażniące, a jego zapach pozostaje przez dłuższy czas we włosach, skórze i ubraniach. Dobrą alternatywą dla chloru jest aktywny tlen. Środek ten, podobnie jak chlor, służy do dezynfekcji wody basenowej. Aktywny tlen występuje zwykle pod postacią tabletek, które należy umieścić w pływającej bojce.
Jaki basen ogrodowy wybrać? Ranking basenów ogrodowych
1. Avenli basen stelażowy
Bez nieczystości
Basen Avenli został wyposażony we wszystkie niezbędne podzespoły, dzięki którym woda w basenie pozostanie czysta. Odpowiada za to pompa filtrująca o wydajności 1136 litrów na godzinę, filtr oraz elementy łączące w postaci wężyka i zacisków. W zestawie otrzymasz także siatkę na nieczystości. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia osadzają się w filtrze a woda pozostaje krystalicznie czysta.
Mata i pokrywa w zestawie
Zastanawiasz się, po co właściwie Ci mata do basenu? To wbrew pozorom istotny dodatek. Mata pod basen chroni przed utratą ciepła i ochładzaniem się wody w kontakcie z glebą. Z kolei pokrywa na basen chroni przed wpadaniem do wody pyłków, owadów, liści i gałęzi.
2. Bestway 56416
Stabilny i wytrzymały
Ogromnym atutem tego modelu jest wysoka jakość wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje wytrzymały stelaż. Wszystkie komponenty idealnie do siebie pasują, co ułatwia składanie, a rurki są grube i mocne, co zwiększa wytrzymałość basenu. Z kolei poszycie basenu jest wykonane z trójwarstwowego PCV, dlatego jest odporny na uszkodzenia podczas zabawy w wodzie.
Idealnie czysta woda
Bestway 56416 otrzymasz w zestawie razem z narzędziami i środkami, dzięki którym woda pozostanie czysta i bezpieczna dla dorosłych i dla dzieci. Mowa o pływającym dozowniku chemii oraz zestawie chemii basenowej w postaci rozpuszczalnych tabletek. Pływak zapewnia równomierne rozpuszczenie tabletek i chroni dzieci przed bezpośrednim kontaktem z chlorem w tabletkach. Z kolei chemia niszczy bakterie, grzyby i glony oraz nadaje wodzie piękny, niebieski kolor.
3. Intex 28205NP
Łatwy montaż
Basen od firmy Intex jest naprawdę prosty w montażu. Nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi, a cały proces trwa jedynie kilkanaście minut. Aby zmontować basen, wystarczy rozłożyć powłokę, a następnie połączyć ze sobą rurki i wsunąć je w specjalne tunele. Każdy poradzi sobie z nim bez problemu.
Dla małych i dużych
Ten model sprawdzi się świetnie w przypadku zarówno kilkuletnich dzieci, jak i nieco starszych nastolatków. Wszystko dlatego, że Intex 28020NP cechuje się średnicą 244 cm oraz wysokością całkowitą 51 cm. Basen jest zatem bezpieczny, chociaż dla osób dorosłych może okazać się nieco mały.
4. Bestway 56418
Dla całej rodziny
Bestway 56418 z serii Pro Steel Max to model stworzony dla całej rodziny — dla dorosłych i dzieci. Jego wysokość wynosi aż 100 cm, a średnica ponad 360 cm. Dzięki temu zarówno dorośli, jak i dzieci w pełni skorzystają z możliwości odpoczynku i zabawy, jakie oferuje basen Bestway.
Wygodna drabinka w zestawie
Ze względu na swoje rozmiary, a w szczególności wysokość, wchodzenie i wychodzenie z basenu może przysparzać problemy. Na szczęście producent pomyślał i o tym. W zestawie znajdziesz wygodną, wysoką drabinkę, dzięki której nawet najmłodsi mogą bezpiecznie wejść do basenu.
5. Bestway 54006
Pierwszy basen dla dzieci
Bestway 54006 to idealny basen już dla kilkulatków. Jego wysokość wynosi jedynie 51 cm, dlatego nie stwarza zagrożenia nawet dla dzieci, które jeszcze nie potrafią pływać. Co więcej, ten model ma wymiary 262 × 175 cm, dlatego sprawdzi się świetnie, jeśli szukasz modelu dla dwójki, a nawet trójki dzieci.
Lekki, więc przenośny
Bestway 54006 należy do modeli dmuchanych, czyli pozbawionych metalowego stelaża. Całkowita waga basenu bez wody wynosi niecałe 5 kg. Możesz zatem zabrać go ze sobą na działkę, na kemping lub po prostu wysiłku zmienisz lokalizację basenu w swoim ogródku bez wysiłku.
6. Bestway Steel Pro Max
Odporny na uszkodzenia
Basen Bestway Steel Pro Max cechuje się dużą wytrzymałością — jest odporny również na uszkodzenia i przebicie. Wszystko za sprawą świetnej jakości materiałów, które zostały użyte do stworzenia basenu. Wierzchnia powłoka jest wykonana z trójwarstwowego materiału PCV, a stelaż ze stali.
Szybki montaż
Montaż tego modelu nie powinien sprawić problemu nawet niedoświadczonej osobie. Wystarczy, że rozłożysz powłokę, a następnie połączysz ze sobą wszystkie rurki, tworzące stelaż. Gdy wprowadzisz stelaż w tunele powłoki, basen jest w zasadzie gotowy. Na koniec musisz tylko napełnić go wodą.
7. Bestway 54009
Do małych i dużych ogrodów
Bestway 54009 to basen o wymiarach 305 na 183 cm. Podłużny kształt i optymalne wymiary sprawiają, że z łatwością znajdziesz na niego miejsce, nawet jeśli jesteś posiadaczem mniejszego lub mniej ustawnego ogrodu. Pamiętaj, że ten basen jest dmuchany, dlatego możesz w każdej chwili go przenieść.
Bez montażu
Bestway 54009 to model dmuchany, czyli pozbawiony stelażu, który musisz złożyć. Dzięki temu montaż jest o wiele szybszy, bo jedyne, co musisz zrobić, to napompować basen. Niestety w zestawie nie ma pompki, która przyspieszyłaby cały proces.
8. Intex 28273
Ogromny basen dla całej rodziny
Szukasz pełnoprawnego basenu, w którym można odpoczywać, pływać i bawić się z całą rodziną? Postaw na ten model od firmy Intex. Najdłuższy bok basenu ma aż 4,5 m, a krótszy — 2,2 m. Dzięki temu basen jest niezwykle praktyczny, również dla dorosłych, chociaż z tego samego powodu wymaga więcej miejsca w ogrodzie.
Wszystko w zestawie
Wraz z basenem otrzymasz akcesoria, które pomogą Ci przedłużyć żywotność, ułatwią korzystanie oraz zadbają o nieskazitelnie czystą wodę przez cały sezon. Znajdziesz m.in. wydajną pompę filtrującą, zestaw filtrów, termometr, dozownik chemii wraz z chlorem w tabletkach, a także plandekę i matę pod basen.
9. Avenli 2816
Duży i funkcjonalny
Avenli 2816 to kolejna propozycja dla posiadaczy naprawdę dużych ogrodów. Ten model ma wymiary 4 × 2 m, a jego wysokość wynosi blisko 1 m. To zatem świetny wybór, jeśli szukasz basenu dla dorosłych, którzy chcą popływać w swoim ogrodzie, oraz dla dzieci, które chcą się dopiero nauczyć pływać w przydomowych warunkach.
Zestaw do chemii basenowej
Wraz z basenem otrzymasz bogaty zestaw akcesoriów. Na szczególną uwagę zasługuje specjalny pływak oraz wielofunkcyjne tabletki z chlorem. Pływak odpowiada za równomierne rozprowadzenie wszystkich składników tabletek oraz chroni dzieci przed bezpośrednim kontaktem z chemią basenową w wysokim stężeniu.
10. Bestway 56679
Z pompą w zestawie
Bestway 56679 jest dostępny w zestawie z pompą do przefiltrowywania wody. Dzięki temu nie musisz martwić się o wymianę wodę w trakcie sezonu. Co więcej, wydajność pompy wynosi 1249 litrów na godzinę, dzięki czemu dobrze radzi sobie z utrzymaniem wody w świetnej czystości.
Gotowy basen w 15 minut
Bestway 56679, podobnie jak inne modele z tej serii, jest bardzo prosty i łatwy zarówno w montażu, jak i podczas demontażu. Stalowe rurki łączy się ze sobą, a następnie mocuje się na nich powłokę. Warto zwrócić uwagę również na wbudowany zawór spustowy, który ułatwia napełnienie i odprowadzenie wody z basenu.
Basen ogrodowy stelażowy duży Intex
Ten stelażowy basen w ogrodzie to jeden z największych modeli na rynku! Wymiary jego boków to aż 549x274cm oraz 132cm wysokości. Zapewnia to gargantuiczną pojemność 17203l! Z łatwością zatem pomieści dużą rodzinę. Duży Basen stelażowy prostokątny montuje się w ok. 45min. W zestawie dołączona jest pompa piaskowa filtrująca, drabinka z odpinanymi stopniami, mata pod spód oraz pokrywa na basen. Ponadto są też myjka basenowa, zestaw do czyszczenia, a nawet materac do pływania! Wspomniana pompa charakteryzuje się przepływem na poziomie 4500l/h oraz maksymalną temperaturą wody wynoszącą 35 stopni. Tak bogate wyposażenie oraz nieprzeciętne parametry wiążą się jednak z bardzo wysoką ceną. Ten duży basen ogrodowy kosztuje aż ponad 4000zł.
Basen ogrodowy stelażowy 305x76cm z pompą i pokrywą 19w1
Ten basen stelażowy jest podobny do omawianego poprzednio ośmiokątnego modelu. To jednak nieco mniejsza odmiana o szerokości 305cm oraz pojemności 4678l. Wysokość pozostaje bez zmian i wynosi 76cm. Te rozmiary w pełni wystarczą do wygodnego przebywania wewnątrz basenu kilku osób. Wyposażenie jest również podobne do tego, które znajdziemy w modelu omawianym poprzednio. Jest zatem pompa o przepustowości 1136l/godz, pokrywa górna, mata pod spód, węże, tabletki i zestaw naprawczy. Ten basen ogrodowy na stelażu kosztuje mniej niż 500zł.
Basen ogrodowy do zabudowy czy basen ogrodowy wolnostojący? Który lepszy?
Basen ogrodowy do zabudowy to bardzo efektowny element każdego ogrodu. Ze względu jednak na nasz klimat, nie jest zbyt opłacalny, gdyż przez długi okres stałby nieużywany. Świetnym kompromisem pomiędzy stabilnością, a ceną jest basen stelażowy. Jego konstrukcję złożymy i rozłożymy w czasie krótszym niż godzina, a ze względu na wytrzymałość i trwałość możemy go pozostawić w ogrodzie na cały sezon. Nie musimy martwić się o dopompowywanie, gdyż stelaż w całości jest sztywny i nie ulega zmianom wraz z biegiem czasu.
Basen ogrodowy okrągły czy prostokątny? A może zupełnie inny?
Kształt basenu to wbrew pozorom bardzo istotny parametr. Przede wszystkim powinniśmy dobrać go do powierzchni oraz kształtu ogrodu, w którym będzie stał. Jeśli chcemy umieścić basen ogrodowy w narożniku trawnika, to lepiej jest wybrać baseny stelażowe prostokątne – wtedy maksymalnie wykorzystamy powierzchnię. Jeżeli natomiast w wyborze miejsca basenu mamy dużą swobodę, to prawdopodobnie lepiej jest zdecydować się na basen ogrodowy okrągły. Takie konstrukcje charakteryzują się zazwyczaj cieńszą grubością stelaża, dzięki czemu wymiary wewnętrzne są niewiele mniejsze od wymiarów zewnętrznych. Baseny ogrodowe prostokątne do utrzymania stabilności potrzebują grubszego stelaża, więc ich wymiary w środku różnią się bardziej od tych podawanych w specyfikacji.
Basen ogrodowy Index czy Bestway? Czyli czy marka ma znaczenie?
Basen ogrodowy musi charakteryzować się dobrą jakością wykonania i wytrzymałością. Dostarczane akcesoria takie jak mata czy pokrywa górna również są istotne. W przypadku ich braku basen szybciej się zużyje, a także częściej będzie wymagał czyszczenia i wymiany wody. Baseny ogrodowe zarówno marki Index, jak i Bestway stworzone są z wysokiej jakości materiałów. Produkty tych marek dostarczane także są z odpowiednim wyposażeniem, dzięki czemu z powodzeniem będą służyły przez długie lata. Przy wyborze basenu nie powinniśmy skupiać się na konkretnej marce, a na parametrach takich jak wymiary, kształt oraz wyposażenie.
Basen ogrodowy stelażowy czy basen ogrodowy bez stelaża? Jak wybrać?
Baseny ogrodowe stelażowe cechują się wysoką wytrzymałością konstrukcji oraz stabilnością. Basen ogrodowy bez stelaża posiada konstrukcję w całości dmuchaną lub rozporową z dmuchanym kołnierzem. Te rozwiązania są mniej stabilne, a ich wymiary są mniejsze. Basen ogrodowy bez stelaża rozkłada się szybciej, a także jest zwykle tańszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak zależy nam na wygodnym i długotrwałym użytkowaniu nawet przez wiele osób naraz, to powinniśmy zdecydować się basen ogrodowy stelażowy. Ponadto baseny rozporowe oraz dmuchane są bardziej narażone na uszkodzenie.
Co podłożyć pod basen ogrodowy - czyli jak odpowiednio przygotować podłoże
Dla naszej wygody oraz wydłużenia niezawodności basenu powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Grunt pod basenem powinien być możliwie równy, dzięki czemu przemieszczanie się w basenie będzie o wiele wygodniejsze. Podczas kąpieli nie widzimy dobrze kształtu podłoża, więc dużo łatwiej jest nabawić się kontuzji uderzając stopą o nierówności. Natomiast co pod basen ogrodowy? Aby zapobiec przecieraniu się spodniej części basenu, powinniśmy umieścić pod nim specjalną matę. Te najczęściej dołączane są do zestawów wraz z basenami ogrodowymi. Tylko w taki sposób zapewnimy naszemu basenowi trwałość oraz bezawaryjność przez wiele lat.
Basen ogrodowy do wkopania - co należy uwzględnić przy planowaniu?
Baseny ogrodowe wkopywane najlepiej jest zaplanować jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy, odpowiednio planując infrastrukturę wodną. Umiejscowienie basenu w ogrodzie ma ogromne znaczenie dla naszych funduszy – głownie za sprawą wysokich kosztów ogrzewania wody. Basen ogrodowy wkopywany najlepiej jest umieścić w miejscu słonecznym, z daleka od roślinności. Dzięki temu ograniczymy ilość dostających się do niego spadających liści oraz w naturalny sposób nagrzejemy znajdującą się w nim wodę. Ważnym aspektem jest także sposób używania basenu. Do zwykłej kąpieli wystarczy nam głębokość do 1,5m. Jeżeli chcielibyśmy móc skakać do wody, to musimy wyposażyć się w basen ogrodowy w ziemi o głębokości ok. 2,5m. Oznacza to także konieczność kopania głębszego dołu.
Basen ogrodowy do zabudowy i z zadaszeniem - pomysł na prawdziwie luksusowy i praktyczny basen w ogrodzie.
Basen ogrodowy z zadaszeniem to nie tylko elegancka ozdoba ogrodu, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Zadaszenie pomaga w utrzymaniu wyższej temperatury wody i pozwala wydłużyć sezon kąpielowy. W takim basenie z powodzeniem można się kapać od maja do października. W porównaniu do basenów niezadaszonych, w których przypadku sezon kąpielowy trwa od czerwca do sierpnia/września, zyskujemy od 2 do 3 miesięcy. To świetne rozwiązanie posiada jednak znaczącą wadę – cenę. Najtańsze zadaszenia kosztują od kilkunastu tysięcy złotych, a większe modele z wyższej półki wiążą się z wydatkiem 40-50 tysięcy złotych. Niektórzy decydują się także na zadaszenie basenów poprzez dobudowę dedykowanej sekcji do swojego domu. Taka zabudowa basenu z pewnością pozwala cieszyć się nim przez cały rok, jednakże pociąga za sobą duże koszta. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na taki wydatek, to zdecydowanie doskonałe rozwiązanie.
Basen ogrodowy z pokrywą? W jaki sposób pokrywa może okazać się przydatna?
Wszystkie baseny ogrodowe stelażowe znajdujące się w naszym rankingu wyposażone są w specjalną górną pokrywę. Jest to bardzo ważny element zestawu, który pomaga utrzymać nasz basen w czystości. Pokrywa wykonana jest zwykle ze specjalnego tworzywa przepuszczającego powietrze, dzięki czemu woda wewnątrz basenu ogrodowego może oddychać. Zaletami używania pokrywy są utrzymanie wody w czystości, a także zapobieganie przedostawaniu się płynu na matę. Basen ogrodowy z pokrywa nie pozwoli także na przypadkowe dostanie się dzieci do jego wnętrza.
Basen ogrodowy z pompą i filtrem - czyli dodatkowe wyposażenie basenów
Często spotykanym wyposażeniem otrzymywanym wraz z basenem stelażowym jest pompa z filtrem. To wydajne urządzenie pozwalające na szybkie napełnienie zbiornika wodą. Użycie do tej czynności węża ogrodowego w przypadku dużych basenów oznaczałoby konieczność odczekania wielu godzin. Wysokowydajna pompa wykona tę samą czynność szybciej i lepiej. Dzięki specjalnemu filtrowi, woda wprowadzana do zbiornika jest czystsza niż taka, która wydobywa się np. z węża ogrodowego. Basen ogrodowy z pompą i filtrem często posiada możliwość przepompowania wody bez jej wymiany w celu filtracji. To dobry sposób na zaoszczędzenie zużycia wody. Wszystkie baseny ogrodowe w naszym rankingu wyposażone są w pompę z filtrem.
Basen ogrodowy bez pompy i bez filtra - czy to dobry i bezpieczny pomysł?
Baseny ogrodowe rozporowe oraz dmuchane często dostarczane są bez pomp i filtrów. Takie zbiorniki nie są zbyt duże, więc można je napełnić wodą np. z węża ogrodowego. Taka woda nie jest filtrowana i powinniśmy czyścić ją innymi sposobami. Basen ogrodowy bez filtra wyczyścimy na różne sposoby. Drobne zanieczyszczenia wyłowimy za pomocą drobnego sita. Najmniejsze związki np. bakterie usuniemy dezynfekcją za pomocą chloru. W tym celu używamy odpowiedniego preparatu spotykanego najczęściej w postaci tabletek. Chlor skutecznie usuwa ze środowiska różne bakterie. Należy mieć też na uwadze, że basen ogrodowy bez pompy i filtra będzie częściej wymagał wymiany wody. Nie ma w jego przypadku możliwości uruchomienia obiegu zamkniętego i filtrowania wody.
Basen ogrodowy bez chloru i chemii - jak utrzymać czystość bez chemii?
Chlor bardzo dobrze sprawdza się podczas dezynfekcji wody w basenie. Ma on jednak właściwości drażniące, a jego zapach pozostaje przez dłuższy czas we włosach, skórze i ubraniach. Dobrą alternatywą dla chloru jest aktywny tlen. Środek ten, podobnie jak chlor, służy do dezynfekcji wody basenowej. Aktywny tlen występuje zwykle pod postacią tabletek, które należy umieścić w pływającej bojce. Istnieją także inne, mechaniczne sposoby utrzymywania wody w czystości. Częstym problemem są np. glony. Je usuniemy za pomocą szczotki na teleskopowej tyczce, a następnie wyeliminujemy poprzez filtrację wody. Istnieją także specjalne odkurzacze basenowe, które pozwalają wyczyścić basen niemal z każdego zanieczyszczenia, które tylko udaje się wciągnąć za pomocą odkurzacza. Do tego będzie nam potrzebna specjalna pompa z filtrem. Te elementy stanowią część wyposażenia każdego basenu ogrodowego w naszym rankingu.
Jak czyścić basen ogrodowy - podstawowe zasady i porady jak dbać o wodę w basenie ogrodowym.
Czyszczenie basenu ogrodowego nie jest trudne. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy wiele produktów służących do tego celu. Są to środki chemiczne, jak i narzędzia mechaniczne. Do usuwania osadów oraz bakterii najlepsze będzie czyszczenie chemiczne. Bakterie są doskonale eliminowane przez chlor lub aktywny tlen. Różne osady powstające na ściankach niecki basenowej świadczą o nieodpowiednim poziomie pH wody. Do regulacji tego parametru służą także środki chemiczne – w tym przypadku obniżające poziom pH. Różne drobne nieczystości wyłowimy za pomocą sita lub siatki, a także odkurzacza basenowego. To bardzo praktyczne urządzenie, w które warto się wyposażyć. Jeżeli nasz basen ogrodowy posiada pompę z filtrem, to świetnym pomysłem jest regularne uruchomienie obiegu zamkniętego wody. Pozwoli to ją w łatwy sposób przefiltrować. Pamiętajmy także o używaniu pokrywy basenowej, która znacznie ograniczy dostęp zanieczyszczeń z zewnątrz.
Basen ogrodowy dla dzieci - czy jest bezpieczny i jak przygotować go dla dzieci?
Kąpiele w wodzie to jedne z ulubionych rozrywek dzieci. Duże baseny ogrodowe są jednak dość niebezpiecznym środowiskiem do tych zabaw. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup małego basenu dmuchanego dostosowanego rozmiarami do wzrostu naszej pociechy. Poziom wody nie powinien być wyższy niż wysokość dróg oddechowych dziecka w pozycji siedzącej. Pamiętajmy także o odpowiednim wyposażeniu takim jak rękawki do pływania, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie, a w końcu nauczyć pływać. Mały basen ogrodowy dla dzieci to bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie spuszczać bawiącego się w basenie dziecka z oka!
Jak ogrzać basen ogrodowy - czyli jak sprawić by basen ogrodowy przydał się przez cały rok?
Baseny ogrodowe całoroczne mogą być ogrzewane na kilka sposobów. Urządzeniami służącymi do tego celu są np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze wody oraz wymienniki ciepła. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie popularne. Pozwala ono na uzyskanie największych zysków ciepła nawet przy niskich temperaturach. Instalacja systemu jest dość prosta, a jego rozmiary nie są duże. Wymiennik to także energooszczędne urządzenie. Jego główna wadą jest dość wysoka cena. Kolektory słoneczne to również bardzo ciekawe rozwiązanie, którego utrzymanie jest darmowe. Główną jego wadą jest jednak mniejsza ilość wytwarzanej energii w okresie zimowym ze względu na mniejsze natężenie światła słonecznego. W porze letniej sprawdza się natomiast wyśmienicie.
Basen ogrodowy - kupić czy zrobić?
Wykonanie basenu ogrodowego to duży wysiłek. Wiąże się ono z koniecznością budowy niecki i przygotowania do niej odpowiedniej instalacji. Basen ogrodowy można wykonać np. z bloczków betonowych, stali, żelbetu czy drewna. Dobrą alternatywą może być gotowa niecka basenowa wykonana z tworzyw sztucznych. Jest bardzo prosta w montażu, a w ofercie różnych sklepów znajdziemy modele niecek o bardzo ciekawych i nietypowych kształtach. Zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę.
Jak zrobić basen ogrodowy - podstawowe porady
Budowa stałego basenu ogrodowego dzieli się na kilka etapów. Przed przystąpieniem do prac musimy dokładnie rozplanować położenie niecki oraz instalacji różnych systemów związanych z basenem. W przypadku budowy dużego basenu powyżej 30m2 musimy załatwić także formalności takie jak pozwolenie na budowę. Kolejnym etapem jest wykonanie dołu pod nieckę oraz przygotowanie dróg dla instalacji. Następnie budujemy lub umieszczamy gotową nieckę oraz podłączamy wszystkie systemy odpowiedzialne za dostarczanie, podgrzewanie i oczyszczanie wody. Finalnie pozostaje nam wykończyć konstrukcję oraz odpowiednio zabezpieczyć.
Kiedy najlepiej kupić basen ogrodowy? Czyli kiedy najlepiej zabrać się za montaż?
O kupnie basenu ogrodowego najczęściej przypominamy sobie tuż przed rozpoczęciem się sezonu. W ten sposób od razu po zakupie rozłożymy i przetestujemy basen, pozostawiając go w ogrodzie na kilka miesięcy. O miejsce na jego przechowanie w okresie zimowym będziemy musieli zadbać dopiero pod koniec sezonu. Tym sposobem wydamy jednak najwięcej pieniędzy, gdyż w okresie wiosennym i letnim ceny basenów są najwyższe. Jeżeli od razu dysponujemy miejscem na przechowanie basenu, to lepiej zdecydować się na zakup jesienią lub zimą. To okres, w którym ceny basenów są najniższe.
Basen ogrodowy czy warto? Podsumowanie
Basen ogrodowy to doskonały pomysł na dodanie nowych atrakcji na naszym terenie. Nie tylko uprzyjemni on upalne, letnie dni, pozwalając schłodzić się w zimnej wodzie, ale i sprawi dużo radości najmłodszym, będąc świetnym miejscem do zabaw. Baseny ogrodowe dostępne są w różnych cenach i rodzajach. Zwykle decydując się na zakup trwalszego i większego basenu stelażowego, otrzymujemy w zestawie dużą ilość akcesoriów uprzyjemniających korzystanie z produktu, takich jak parasol ogrodowy. Każdy z pewnością znajdzie idealny model dla siebie!
Basen ogrodowy w naszej szerokości geograficznej to tylko stelażowy….