Close

Ozdoby na Halloween – DIY pomysły na ozdobienie domu

Ozdoby na Halloween, podobnie jak ozdoby gwiazdkowe kreuje się w myśl idei "do wyboru do koloru, do samodzielnego wykonania". Hokus pokus - wyczarujemy coś z niczego. Podczas wykonywania halloween'owych ozdób wykorzystujemy różne techniki, różne style, jednak zamysł jest jeden: ma być strasznie, ma być oryginalnie, ma być wesoło. Chcąc sprostać wyzwaniu i osiągnąć zamierzony efekt, przygotujmy się do zabawy należycie. Stary, pokryty gęstą pajęczyną zegar odlicza już czas i bije: Jak wykonać na Halloween ozdoby? Jak zrobić fajne ozdoby na Halloween? Rozpocznijmy przygotowania. Wyczarujmy dekoracje halloween 'owe  - zabawy nadchodzi czas!

Halloween - krótka historia

Beltaine, Lughnasadh, Imbolc, Samhain - oto najważniejsze święta Celtów. Historia tego ludu sięga II wieku p.n.e., a Halloween wywodzi się z zapoczątkowanej przez nich tradycji pożegnania roku i zakończenia żniw. Gdy nadchodził czas Samhain, sprowadzano zwierzęta z pastwisk. Część z nich zabijano i przeznaczano na zapasy zimowe, ludzie opłakiwali minione lato i przygotowywali się na coraz dłuższe noce i zimne dni. Samhain świętowano nocą z 31 października na 1 listopada. Celtowie wierzyli, że w tym czasie zasłona pomiędzy światami żywych i umarłych jest najcieńsza, a zmarli przedostają się na Ziemię. Ludzie rozpalali światła i ogniska, aby uczcić pamięć przodków i ułatwić im złożenie wizyty swoim bliskim. Światło miało odstraszać złe duchy i demony. Druidzi ubierali się na czarno i wkładali groźnie maski wykonane z rzepy i brukwi. Celtowie tańczyli, wróżyli i składali ofiary nie zdając sobie sprawy, że pewnego dnia święto Samhain zostanie pochłonięte przez czas.

Po 835 roku, w wyniku chrystianizacji, święto powoli odchodziło w zapomnienie. Hierarchowie ustanowili 1 listopada Dniem Zadusznym, wprowadzili Wigilię Wszystkich Świętych zwaną "All Hallows’ Eve". Na przełomie XVII i XVIII wieku skrócono nazwę przekształcając "All Hallows’ Eve" w Halloween. W XIX w. Halloween zostało przeniesione do Ameryki przez irlandzkich emigrantów i stopniowo ulegało komercjalizacji oraz popkulturze. Dziś Halloween "świętujemy" bawiąc się, zapalając znicze i wykonując upiorne dekoracje halloweenowe. Są jednak tacy, którzy pozostali wierni tradycji. Dzięki nim, wspomnienie o celtyckich zwyczajach wciąż trwa.

ksiezyc las halloween

Echo Samhain rozlega się cicho aż do dziś

"Samhainu nadszedł czas, więc witajcie w naszej świątyni, gdzie uczcimy odchodzące lato i przywitamy naszych bliskich, którzy już odeszli. " Tą modlitwą otwierają rytuał Samhain współcześni czciciele tego święta. Chwilę wcześniej przygotowują do obrządku miejsce, ołtarz i... siebie. Po rozpoczęciu ceremonii oczyszczają wodę oraz sól, i wznoszą modły ustawiając się w kręgu, który oczyści kapłan i kapłanka. Wierni przywołują żywioły, zapraszają bogów, składają bóstwom drobne podarunki, rozpalają świeczki, wspominają zmarłych, ucztują i odwołują żywioły.

Legenda o Jack-o’-lantern, który niesie płomienie przez świat

Jack był chciwym kowalem, który ponad wszystko w świecie ukochał bogactwo. Poświęciłby każdą chwilę, zapłacił każdą cenę, aby tylko pomnożyć swój majątek. Obsesja na punkcie pieniędzy sprowadziła na niego mrok. Pewnego razu, na jego drodze stanął diabeł i zaoferował Jack'owi bogactwo w zamian za duszę. Chciwiec przystał na propozycję. Na krótko przed Halloween zły duch pojawił się, aby zabrać duszę Jacka. Kowal podstępem nakłonił diabła, aby wspiął się na drzewo jabłoni, a gdy demon wdrapał się na górę, Jack szybko rozstawił krzyże wokół pnia. Niektórzy mawiają, że wyciął krzyż w korze drzewa. Tym sposobem, diabeł został uwięziony, a kowal triumfował. Wymusił na diable przysięgę: pozwoli złemu odejść pod warunkiem, że ten nie zabierze jego duszy.  I tak też się stało. 

Po wielu latach, jak u każdego śmiertelnika - życie Jacka zgasło. Zmarł 31 października. Był grzeszny, jego dusza nie mogła więc zaznać spokoju w niebie. Odebrał przysięgę od diabła, nie było dla niego miejsca w piekle. Odtrącony Jack znalazł się w pułapce, zawieszony pomiędzy światem żywych i umarłych. Pytał diabła, jak może odnaleźć swoją ścieżkę, skoro nie ma światła. W odpowiedzi demon szyderczo rzucił kowalowi pod nogi garść płonącego węgla. Jack wydrążył otwór w rzepie i włożył węgiel do środka. Przeobrażając warzywo w latarnię, która oświetla mu drogę podczas wędrówki. Od tamtej chwili błąka się po Ziemi, jako Jack-o’-lantern. A jego tułaczka skończy się dopiero w dniu Sądu Ostatecznego. Czy pewnej nocy skrzyżują się Wasze drogi? Czy pojawi się u progu Twojego domu?

Ozdoby na Halloween - DIY dynia

Zdobiona dynia dla Jacka - stąd wzięły się lampiony z dyni

Chcąc trochę rozweselić biednego Jacka, spróbujmy udekorować dynię na wesoło. Wariantów jest sporo. Można spryskać ją białą farbą w sprayu, wymalować, ozdobić czarnymi, podłużnymi pasami. Można przylepić do powierzchni warzywa okrągłe naklejki i całość spryskać czarną farbą. Po zdjęciu naklejek, naszym oczom ukaże się śliczna kruczoczarna dynia z fantazyjnymi pomarańczowymi plamami. Można wydrążyć miąższ i włożyć do wnętrza naręcze kwiatów. Wymalować lub przylepić wzór, dzięki któremu uzyskamy zabawny wyraz "twarzy", a następnie nałożyć na dynię stylowy kapelusz. Można przyczepić wycięte z czarnego papieru nietoperze lub pająki. Można również wykonać  przerażającego pająka, wbijając w boki dyni czarne wyciory do fajki i wyginając je na kształt odnóży. Brrrrr...przerażające, ale zabawne!

Dlaczego lubimy ozdabiać dom na Halloween?

Lubimy się bawić, a przy okazji Halloween mamy na to sposobność! Dodatkowo mamy ogromne możliwości na szaleństwo - w historiach, strojach i wszelkich dekoracjach. Spędzając czas z rodziną lub urządzając domówkę. Święto sprawia nam wiele radości, którą odzwierciedla styl dekorowania domów i ogrodów. Wnętrza nabierają wyjątkowego klimatu rodem z legend: z jednej strony strasznie, z drugiej śmiesznie.

Ozdoby na Halloween - DIY dynia z naklejkami

Wprowadzone dekoracje halloween'owe dodają baśniowości i choć na chwilę pozwalają oderwać się nam od rzeczywistości. Przygotowywanie ozdób, to także doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi w sposób niebanalny, zabawny i twórczy. A więc jak zrobić ciekawe ozdoby halloweenowe?

Jak zrobić dekoracje na imprezę Halloween?

wycinanie ozdób na halloween

1. Lampion z dyni - jak zrobić? DIY

Przygotowanie lampionu z dyni na Halloween jest bardzo proste. Olbrzymia twarda dynia, złośliwe spojrzenie, zgryźliwy uśmiech. Bezlitosny, niepokojący. Dobrze znamy tą twarz, a jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, do kogo należy…

lampiony z dyni - pomysły
  1. Ostrym nożem do warzyw wykrawamy wierzch dyni, tworząc tzw. czapeczkę.
  2. Za pomocą łyżki usuwamy miąższ. Zarówno z "czapeczki", jak i wnętrza dyni.
  3. Na powierzchni warzywa rysujemy oczy, usta oraz zęby, a następnie wycinamy naszkicowany wzór.
  4. Do środka wkładamy dużą świeczkę i oto staje przed nami nie kto inny, jak sam Jack-o’-lantern - przerażający i złowrogi. Legenda o nim krąży od setek lat. W mroczną, rozświetloną przygaszonymi światełkami latarni noc usiądźcie, i posłuchajcie historii ponurego Jacka.

A może alternatywna dynia?

Kolejna propozycja wymaga od nas nieco więcej wysiłku i precyzji. Spróbujemy bowiem zamienić balon w pękatą papierową dynię w kolorze białym lub czarnym. Pomoże nam w tym:

Ozdoby na Halloween - DIY
  • szklanka mąki,
  • szklanka wody,
  • okrągły balon z wypustką,
  • pocięte w prostokąty kawałki gazety,
  • biała i czarna farba akrylowa,

Ewentualnie zabawmy się w użycie farb fluorescencyjnych. Dzięki nim po zgaszeniu światła, dekoracje wciąż będą zdobiły nasze wnętrze. A będziesz potrzebował:

  1. Wodę mieszamy z mąką w stosunku 1:1 na jednorodną, gęstą masę.
  2. Nadmuchujemy balon.
  3. Namaczamy w naszej masie jedną stronę papieru. Rozsmarowujemy nieco masę kolistymi ruchami na powierzchni balonu i przyklejamy papier. Namaczamy kolejny kawałek papieru, ponownie rozcieramy po powierzchni i przyklejamy - połowę na balonie, połowę na uprzednio nałożonym skrawku. Czynność powtarzamy umieszczając paski ciasno, jeden na drugim, nie pomijając wypustki. Pokryty papierem balon odstawiamy do ciepłego miejsca na 24 godziny.
  4. Następnego dnia, odcinamy zawiązaną końcówkę tak, aby w wyschniętej skorupie pozostała dziurka.
  5. Malujemy dynię białą lub czarną farbą akrylową. A jej powierzchnię ozdabiamy najróżniejszymi halloween 'owymi symbolami. Po jej wyschnięciu, przyszedł czas na farbę fluorescencyjną. Namaluj nią na przykład gwiazdki, księżyce, złowrogie uśmiechy, zezowate oczy lub po prostu proste, geometryczne kształty.

2. Nietoperze pod sufitem - DIY

W dniu Halloween wszystko się może zdarzyć. Zewsząd wyglądają dynie i potwory, a po kątach Twojego domu kryją się pająki. Żaden gość nie powinien czuć się zniesmaczony widząc na żyrandolach gęsto utkaną sieć. Nawet, jeśli w sieci rozsiadł się czarny stwór lub co gorsza - cała masa stworów. Bez względu na to, czy pajęcze siedlisko wykonane zostało z gazy, przezroczystych szali czy zwisających bandaży - jest się czego bać. Na papierowych żyrandolach zasiadają czasem nietoperze. Co prawda wykonane z papieru, ale nigdy nie wiadomo, czy nagle nie przebudzą się i energicznie nie zerwą do lotu. W budzącym grozę domu nie możne zabraknąć także mrocznej i czarnej jak smoła kolonii nietoperzy z filcu. Jak wykonać groźnego nietoperza latającego pod sufitem? Czego potrzebujemy?

ozdoby na halloween do domu nietoperze
  • tektura,
  • czarny papier z bloku technicznego lub arkusz czarnego filcu,
  • dziurkacz,
  • sznurek do zawieszenia.
  1. Z tektury wycinamy szablon nietoperza.
  2. Odrysowujemy go na czarnym kartonie lub filcu. Odrysowujemy tyle nietoperzy, ile pragniemy ugościć w swoim domu.
  3. Przyklejamy je do żyrandola dwustronną taśmą. Alternatywą jest zrobienie dziurki dziurkaczem, przewleczenie nitki i zawieszenie ich na ramionach oprawy. Wystarczy jedno niefortunne zaklęcie rzucone w trakcie imprezy i niełatwo się będzie opędzić od chmary atakujących ssaków. W ten sam sposób wyczarować możesz także roje pająków i stada sów!

3. Wianek z tiulu na drzwi - DIY

Podczas Halloween po domach, lasach i ulicach snują się mroczne damy, opowiadające napotkanym ludziom o swojej tęsknocie. Być może smutna dama zapuka również do Twoich drzwi. Powieśmy na drzwiach czarny wianek dla bajkowej, umierającej panny młodej! Potrzebne będzie:

Ozdoby na Halloween - DIY
  • izolacja do rur,
  • nożyczki,
  • wstążka do powieszenia,
  • czarny tiul,
  • opcjonalnie: plastikowe oczy i inne wybrane przez siebie dodatki dekoracyjne.
  1. Na początku musimy wykonać koło z izolacji. W tym celu szacujemy, jakiej wielkości chcemy zrobić wianek i przycinamy ją tak, by była odpowiedniej długości.
  2. Następnie jedną końcówkę nacinamy i wkładamy do niej drugą. Wciskamy ją tak mocno, by nie miała możliwości niespodziewanie "wyskoczyć".
  3. Tiul tniemy na paski długości około 20 centymetrów i szerokości około 5 cm.
  4. Na kole z izolacji, zawiązujemy ciasno obok siebie jeden pasek obok drugiego. W taki sposób, by końcówki tkaniny były na zewnątrz koła.
  5. Wstążkę zawiązujemy na górze wianka tak, by stworzyć zawieszkę na drzwi.
  6. Ostatecznie dekorujemy nasz wianek dodatkowymi elementami, które przygotowaliśmy. Mogą to być na przykład plastikowe oczy lub zęby z filcu, które umieścimy po wewnętrznej koła. Świetnie nadawać się będzie także mulina, z której możemy zgrabnie upleść pajęczynę wewnętrz koła!

4. Świece na Halloween - DIY

Z cmentarnym, gotyckim klimatem kojarzą się ociekające woskiem świecemigoczące w ciemnościach. Bądź te gasnące, ponad którymi unoszą się obłoki szarego  dymu. Znajdziemy je w oknach, na nagrobkach, stolikach, szafkach i wokół luster. W ich świetle pojawiające się znikąd upiorne widmo wydaje się jeszcze bledsze… Aby dać się ponieść grobowej atmosferze potrzebujemy:

straszne świeczki
  • podkładki na stół owiniętej ręcznikiem papierowym lub kawałek kartonu,
  • kilku grubych białych świec,
  • jednej świeczki w kolorze czerwonym,
  • kilku gwoździ.
  1. Białe świece stawiamy na podkładce owiniętej ręcznikiem papierowym lub na kawałku kartonu.
  2. Czerwoną świeczkę zapalamy i nachylamy nad świecami białymi. Krople czerwonego wosku popłyną po bladych krawędziach i zastygną wywołując wrażenie gęstej zakrzepłej krwi.
  3. Na koniec w miejsca, na które skapnęło najwięcej czerwonego wosku - wbijamy gwoździe.

5. Pajęczyna na Halloween - jak zrobić? DIY

W starym, opuszczonym domu niktnie zasiada w fotelu z książką w dłoni. Nikt, z wyjątkiem duchów. Duchom jednak nie przeszkadzają rozpostarte na ścianach i żyrandolach pajęcze nici oraz włochate, zasiadające wśród pajęczyn stwory. Jeśli chcesz poczuć atmosferę ponurych opustoszałych domów, koniecznie zadbaj o efektowną sieć w swoim domu!

pajęczyna na halloween

Pajęczyna z gazy - przygotuj duży płat gazy.Poszarp ją, aby uzyskać odpowiedni efekt, a następnie rozwieś w wybranym miejscu.

Pajęczyna z waty - dowykonania pięknej pajęczyny możemy również użyć waty. Kłęby puchu należy rozciągnąć i spryskać lakierem do włosów. Lakier usztywni pajęczynę, co ułatwi nam jej formowanie.

Pajęczyna w spray 'u - jest hitem ostatnich lat. Wystarczy wstrząsnąć puszkę i wycelować w wybrane miejsce. Ta pajęczyna robi się praktycznie sama!

6. Niesamowite girlandy

Bombowe straszydła

Skoro doświadczenie w wykonywaniu mniej skomplikowanych girland mamy już za sobą, skoncentrujmy się na nieco trudniejszych ozdobach wiszących. Do zrealizowania projektu numer jeden niezbędne będą niezastąpione balony. Tym razem, naszym celem będą...bombki. W projekcie udział biorą:

Ozdoby na impreze Halloween
  • małe balony,
  • biała włóczka,
  • klej wikol,
  • sznurek,
  • kolorowe kawałki filcu,
  • gruba nić lub sznurek.
  1. Nadmuchujemy balony do wielkości sporych bombek. Zawiązujemy końcówki w supeł.
  2. Mieszamy wikol i wodę w stosunku 1:1.
  3. Smarując balon klejem, owijamy kule włóczką. Na koniec wzmacniamy naszą konstrukcję pokrywając ją dodatkową warstwą kleju na wierzchu. Pozostawiamy do wyschnięcia.
  4. Nakłuwamy baloniki i usuwamy je z wnętrza bombki.
  5. Między dwoma nitkami włóczki przeciągamy grubą nić. Jej długość powinna być taka, jak długą chcemy zrobić girlandę.
  6. Z filcu wycinamy oczy, nos i usta... i przyklejamy do naszych bombkowych potworków! Gotową girlandę wieszamy w dowolnie wybranym miejscu.

Złowrogie duszki

Przyszedł czas na girlandy ze złowrogich duchów. Hokus pokus, niech przybędą duchotwórcy! Wykreujemy korowód złowieszczych eterycznych duchów, by budzić grozę wśród domowników oraz starszych i młodszych gości przybyłych na imprezę. Zamiast różdżki skorzystajmy z:

straszne ozdoby na impreze Halloween
  • białych lub przezroczystych balonów,
  • nożyczki,
  • gazy lub tiulu,
  • pędzla,
  • czarnej farby,
  • nitki lub żyłki.
  1. Na nadmuchanych i szczelnie związanych balonach malujemy oczy i buzię. I pozostawiamy do wyschnięcia.
  2. Przygotowujemy tiul lub gazę. Jej wielkość zależy on naszych możliwości. Jeżeli planujemy wykonać duchy o ok. 1m wysokości, materiał powinien mieć około 1,5 - 2m. Na jego środku robimy niewielką dziurkę, przez którą przełożymy końcówkę balona.
  3. Na wyschniętą "głowę" nakładamy naszą gazę lub tiul i przewlekamy balonowy ogonek. Do niego przywiązujemy nitkę lub żyłkę. Drugi koniec przywiązujemy w miejscu docelowym, np. do oprawy świetlnej lub barierki schodów.
  4. Ostatnią czynnością jest stworzenie "rąk" dla naszego ducha. W tym celu potrzebujemy jeszcze dwóch kawałków nitki lub żyłki. Przewlekamy ją około 10-15 cm od brzegu materiału, a drugi koniec - montujemy do wcześniej wspomnianej barierki lub oprawy.


Zobacz także: Najlepsze słoiki na jesienne przetwory

7. Lampion LED z bibuły i balona

Coś dla tych, co kochają rękodzieło - lampion z bibuły i papieru. Możesz postawić tu na kreatywność i narysować bądź powycinać Twoje najbardziej szalone pomysły. A do stworzenia naszego lampionu na Halloween będziesz potrzebował:

lampiony na halloween
  • pomarańczową bibułę,
  • pędzel,
  • balon,
  • klej wikol,
  • mały plastikowy pojemniczek, np. po jogurcie,
  • czarny marker,
  • świeczkę lub lampkę LED,
  • duży tealight.
  1. Nadmuchujemy balon i zawiązujemy końcówkę na supeł.
  2. Wydzieramy bibułę w niewielkie płaty.
  3. W plastikowym pojemniczku mieszamy sobą klej i wodę w stosunku 1:1.
  4. Kładziemy kawałek bibuły na balonie i rozprowadzamy mieszankę kleju na wydzierance.
  5. Czynność powtarzamy. Układając poszczególne fragmenty tak, by jeden zachodził na drugi. Docelowo pokrywamy balon trzema warstwami wydzieranek z bibuły, pozostawiając około 5 centymetrów wolnych od czubka.
  6. Po wyschnięciu kleju przekłuwamy balon i wyciągamy go.
  7. Docinamy krawędź otworu przez który wyciągaliśmy balon tak, by mógł on swobodnie stać.
  8. Do środka wkładamy świeczkę lub lampkę LED.
  9. Markerem wyrysowujemy twarz i voila! Nasz balon roztacza światło, straszy i tworzy niesamowity halloweenowy nastrój. Nic dziwnego. W końcu to właśnie pomarańczowy Jack jest bohaterem i... twarzą mrocznego święta!
Ozdoby na Halloween - DIY dynie

Gdzie kupić gotowe ozdoby na Halloween?

Opcja dla zapracowanych. Ozdoby na Halloween bez trudu znajdziecie w sklepach internetowych, papierniczych, plastycznych, pasmanteriach, i z artykułami decoupage. Czasem wystarczy przejrzeć szafy lub pomyszkować na babcinym strychu, żeby znaleźć kawałek tiulu, upchnięte z kątach guziczki, filce, drobiazgi, które świetnie nadają się do halloweenowych improwizacji.

Najlepsze dekoracje i ozdoby na Halloween do ogrodu

Halloweenowe ozdoby sprawią, że wciąż mieniący się kolorami jesieni malowniczy ogród spowije atmosfera grozy. Przed domem ustawmy wózek ze zniszczoną lalką, kołowrotek i dynie w drewnianych paletach. Gdy na wysuszonych gałęziach drzew i krzewów pojawią się pajęczyny, girlandy z filcowych dyń lub liści, gdy alejki rozświetlą lampiony, a na drzwiach zawiśnie kościotrup lub wieniec owinięty czarną koronką, możemy powiedzieć, że dobrze przygotowaliśmy się do świętowania Halloween. Tylko czekać na małych straszaków pukających do drzwi. "Cukierek albo psikus!". Dobrze radzimy: lepiej zaopatrz się w cukierki. Happy Halloween!

straszne ozdoby na halloween przed dom

Wycinane dynie podświetlone LED

Cudownym, najtrafniej oddającym charakter symbolu współczesnego Halloween, jakim stał się Jack-o’-lantern jest lampion wykonany z dyni. Chyba nikt już nie wyobraża sobie tego święta bez starego Jacka. Dlatego tradycyjnie sięgamy po noż, nacinamy okrąg na czubku warzywa, wyciągamy powstałą pokrywę i drążymy dynię, aż do ostatniej pestki. Markerem szkicujemy wykrzywioną, zębatą twarz i wycinamy zaznaczone kontury nożem. We wnętrzu dyni w ogrodzie najlepiej umieśćmy lampki LED. Są one bezpieczne zarówno pod względem ewentualnego potrącenia dyni ze świeczką w środku, jak również podpalenia się samej dyni.


Zobacz także: Jesienne dekoracje do domu - najlepsze pomysły. Stroiki, dodatki, tekstylia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij