Zagłówek łóżka coraz częściej sprawuje element dekoracyjny w sypialni. Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat ten element wyposażenia zyskał na rozwoju tak bardzo, jak żaden inny. Twój dom z pewnością ucieszy się na kolejny dopracowany detal. Przy wyborze najbardziej odpowiedniego wezgłowia do panującej w sypialni aranżacji pamiętaj, że stanie się on centralny punktem. Będzie przyciągał uwagę i nadawał klimat.
Wezgłowie łóżka jako designerska dekoracja w sypialni
Sercem każdej sypialni jest łóżko. To centralne miejsce nie tylko ze względu na sprawowanie głównej funkcji - snu. Jest to także bardzo istotny element ze względu na jego wygląd. Stanowi podstawowy mebel determinujący styl i charakter wnętrza. Ważne są także wszelkie elementy dekoracyjne znajdujące się wokół łóżka. To dzięki nim mamy możliwość manipulowania nastrojem i klimatem całego pomieszczenia.
Dawniej nie zwracano na to zbytnio uwagi. Jednak dzięki dzisiejszemu otwartemu rynkowi i rozrostowi branży wnętrzarskiej, stare przyzwyczajenia przechodzą do lamusa. I całe szczęście! Oczywiście nie musisz od razu kupować nowej ramy do łóżka. Możesz wykorzystać tą, którą posiadasz, a zagłówek łóżka dokupić lub dorobić.
Zagłówek do łóżka, a styl wnętrza
- Określ styl swojego wnętrza. Jest to niezbędne, by jak najlepiej dobrać tak ważny element dekoracyjny, jakim jest wezgłowie do łóżka.
- Wybierz materiał, wzór lub kształt charakterystyczny dla stylu Twojej sypialni. Będzie on motywem przewodnim.
- Rozpocznij poszukiwania swojego ideału!
Sypialnia w stylu skandynawskim - najlepiej będzie współgrała z jasnym, minimalistycznym akcentem. Świetnym wyborem może być naturalny, drewniany zagłówek do łóżka. Nada ciepła i przytulności.
Styl loftowy - genialnym będzie wykorzystanie metalu jako materiału, z którego wykonane zostanie wezgłowie. Chcąc pozostać w aktualnych trendach, postaw na kolor miedziany. Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch surowych palet i umieszczenie ich za poduszkami.
Przytulna sypialnia wymagać będzie od nas trochę więcej kreatywności. Najlepiej, jeżeli rozejrzymy się za miękką tkaniną obiciową w łagodnym, stonowanym kolorze. Alternatywą DIY będą... PODUSZKI!
Styl marokański uzyskamy dzięki powieszeniu na ścianie klimu. Jest to bardzo charakterystyczna tkanina dekoracyjna wykonana z lnu lub wełny. Wizualnie ociepli wnętrze oraz nada oryginalnego i orientalnego look 'u.
Styl chinoiserie może stanowić nie lada wyzwanie. Nietuzinkową ideą może być jednak wykończenie ściany znajdującej się za łóżkiem tapetą. A dla bardziej odważnych - pomalowanie ściany własnoręcznie. Motywem przewodnim powinny być kwitnące wiśnie, smoki, żurawie lub azjatycka fauna i flora.
Urban jungle może być zagadką dla wielu z Was! W związku z tym, że styl ten związany jest przede wszystkim z zieloną roślinnością - nie szukajmy gdzieś indziej (: Za łóżkiem zainstalujmy półki lub otwartą szafkę... a na nich rośliny! Koniecznie jednak zwróć uwagę na to, jakie kwiaty do sypialni wybierasz. Postaw na te, które wspomogą dobry sen. W ten sposób stworzysz niepowtarzalny mebel!
Natural bohemian - skupia się na surowości, a z drugiej strony naturalnych materiałach. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ich, tworząc na przykład rattanowy zagłówek. Alternatywną propozycją DIY jest zaś jasna sypialnia boho z plecionym wezgłowiem.
Styl shabby chic jest zupełnie innym kierunkiem od poprzednich. Królują w nim eleganckie, wyrafinowane kształty i wykończenia. Połączone jest to z lekkim "zużyciem" materiałów, z których zrobione są poszczególne elementy. Daje to ciekawy, bardziej wyluzowany look w porównaniu do stylu klasycznego. Naszą propozycją w tym przypadku jest zastosowanie dokładnie takiego samego schematu. Wybierzmy bogato zdobione, wezgłowie drewniane . Dodatkowo jego środkową część obijmy materiałem z miękkim wypełnieniem.
Styl hampton to przede wszystkim powiew świeżości. Postawmy więc na ażurowe zagłówki do łóżka, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Dobrym wyborem będzie na przykład bambus, połączony z granatowym wypełnieniem. Chcąc uzupełnić wystrój, użyj przewiewnej, półprzezroczystej białej tkaniny powieszonej nad łóżkiem.
Jeżeli masz sypialnię, w której rządzi styl glamour, najlepszym rozwiązaniem będzie złoty lub pikowany.
Sypialnia - inspiracje i zagłówki za łóżko
Zagłówek łóżka - drewniany
Zastosowanie naturalnych materiałów w mieszkaniu zawsze jest dobrym pomysłem. Ocieplają one wnętrza i uspokajają. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardziej surowa aranżacja sypialni zadowoli się pełną płytą. Możesz także zastosować nieregularny, naturalny kształt. Chcąc jednak więcej "porządku" w swojej sypialni, zadbaj o dodatkową obróbkę drewna.
Zbuduj zagłówek z prostokątnych bloczków lub paneli ułożonych na skos. Możesz je także połączyć z innymi materiałami, takimi jak akcenty metalowe. Nadadzą mu jeszcze więcej elegancji, a nawet prestiżu.
Metalowe wezgłowie łóżka
Wpasuje się w wiele aranżacji. Oczywiście wszystko zależeć będzie od ostatecznego kształtu i koloru, którego użyjesz. Zagłówek wykonany z matowych, czarnych, metalowych rurek nada surowości. A eksponowanie go na przykład na ceglanej ścianie będzie ukłonem w stronę industrialnego klimatu. Z drugiej strony mamy błyszczące złoto i miedź.
Bardziej dekoracyjne i wymyślne kształty, nawet pozbawione wypełnienia nadadzą eleganckiego wykończenia każdej ramie łóżka. Jeżeli bazą do umieszczenia delikatnej, metalowej plecionki będzie na przykład tapicerowana płyta - podniesiesz w ten sposób luksusowy look sypialni.
Panele tapicerowane - jak zrobić?
Nowoczesnym i aktualnie pomysłem na topie jest tapicerowane oparcie, złożone z paneli. Daje to możliwość połączenia nawet kilku materiałów i stworzenia swego rodzaju oryginalnej mozaiki! Połącz na przykład ciemne elementy z kontrastującymi metalowymi lub innymi błyszczącymi powłokami, a Twoja sypialnia będzie jedyna w swoim rodzaju!
Oczywiście każdy z paneli może być taki sam. W takim przypadku będzie to powtarzalny motyw przez całą szerokość łóżka. Dzięki temu prowadzisz więcej porządku i elegancji. Przy panelach warto także pomyśleć o trójwymiarowych formach. Przy odpowiednim oświetleniu możesz pięknie wyeksponować zmieniającą się fakturę na ścianie za łóżkiem.
Zobacz także: Garderoba w sypialni - jak urządzić? Porady i aranżacje
Zagłówek do łóżka pikowany
Jest jednym ze standardowych rozwiązań. Bardzo często można go spotkać już jako gotową część ramy łózka (na przykład zagłówek do łóżka Ikea). Pikowane tkaniny dobrze sprawdzą się we wnętrzach glamour, a także nowoczesnych - jako przełamanie prostoty. Nadadzą przestrzeni więcej przytulności.
Ważny będzie dobór odpowiedniej tkaniny. To ona podyktuje kierunek i styl. Dobrze, jeżeli nasze wnętrza będą dopracowane i określone. Nie pozostawiajmy tych kwestii losowi czy też aktualnej promocji. Pamiętajmy, że zagłówki do sypialni to wciąż poszerzające się możliwości aranżacji. Stawiając więc na zagłówek pikowany, nie ograniczajmy się do tego, co jest w sklepach. Znajdź odpowiednią tkaninę i wybierz się po prostu do... tapicera (:
Jak zrobić zagłówek łóżka samemu lub jak go odnowić?
Wielu z nas ma w domu łóżko bez zagłówka lub chociaż dobrą ramę łóżka. Jest to taki mebel, który stosunkowo rzadko wymieniamy. Chcąc jednak zmienić coś, Twój pokój sypialniany możesz przeprowadzić jedynie przez małe poprawki. Jedną z nich - którą z entuzjazmem podpowiadamy - jest nowy zagłówek. Biorąc pod uwagę wcześniejsze inspiracje, prawdopodobnie wpadło Ci już do głowy to, że wykonanie wezgłowia samemu wcale nie jest trudne. Najważniejsze jest to, żeby dobrze przymocować go do ściany. Jeżeli nie jest on scalony z ramą łóżka, warto to zrobić, chociażby dla bezpieczeństwa. Nawet w przypadku, kiedy wydaje nam się, że "się trzyma".
1. Postaw na moduł
Dzięki mniejszym modułom zmniejszamy wagę całości. To także pomoże nam w montażu oraz wpłynie na jakość mocowania. Aktualnie bardzo modne są wezgłowia modułowe. Głównie dzięki temu, że możemy uruchomić naszą wyobraźnię i zabawić się kształtem. A także różnymi materiałami, którymi obite są poszczególne elementy.
2. DIY - wezgłowie z plecionki
Mamy coś i dla fanów handmade. Do wykonania unikalnego zagłówka będziesz potrzebować przede wszystkim różnych skrawków materiałów. Eko freakom proponujemy nawet stare ubrania pocięte w cienkie paski.
Na początku skonstruuj drewnianą lub metalową ramę o takiej szerokości, jaką ma Twoje łóżko. Następnie zamocuj sznurek lub żyłkę pomiędzy jej krótszymi bokami. To, co Ci pozostało, to przewlec zgromadzone różnorodne tkaniny pomiędzy nimi. Gwarantujemy świetny efekt! Nawet mała sypialnia zaczerpnie trochę ze stylu marokańskiego, boho, a nawet urban jungle. Jest to także najtańsza opcja ze wszystkich.
3. Jak zrobić zagłówek do łóżka z poduszek?
Poduszki na zagłówek łóżka jest inną propozycją DIY. Po prostu zaopatrz się w dużą ilość kolorowych poduszek i... powieś je na ścianie! Przytulna sypialnia pokocha to rozwiązanie! Wybierz jednolite lub różnokolorowe poduszki. Możesz także zastosować najprzeróżniejsze wielkości i kształty. Pokuś się nawet o stworzenie bardzo puchatego miszmaszu na ścianie! W tym przypadku nie przesadź jednak z resztą wystroju. Taki poduszkowy akcent będzie dobrze się prezentował tylko wtedy, kiedy reszta pomieszczenia będzie maksymalnie stonowana.
Jak zamontować zagłówek do łóżka?
Większość z przytoczonych rodzajów zagłówków możesz zamontować bezpośrednio na ścianie. Musisz się wtedy liczyć ze stałym umieszczeniem wezgłowia, a co za tym idzie - łóżka. Aby oszczędzić ścianę i dać sobie możliwość na przestawienie mebli w przyszłości, zastosuj jako bazę płytę OSB.
Płyta powinna mieć dokładnie takie wymiary, jaki chcesz mieć zagłówek. Do jej montażu do ściany potrzebujesz dodatkowo:
- wkręty,
- haczyki (alternatywnie),
- wkrętarkę / wiertarkę,
- ołówek i miarkę,
- dratwę.
Za pomocą ołówka i miarki wymierz i zaznacz dokładnie miejsce, w którym ma się on znaleźć. Następnie użyj wiertarki i wywierć dziury w ścianie oraz w płycie, a potem wkręć wkręty. Ostateczny zagłówek możesz zamontować za pomocą zwykłych wkrętów lub haczyków umieszczonych na płycie.
Możesz także zamontować zagłówek do ramy łóżka. W takim przypadku musisz wcześniej uwzględnić wielkość wezgłowia, a dokładniej jego wysokość. Oznacza to pozostawienie zapasu, który będzie znajdował się poniżej materaca. I pozwoli na bezpieczny i trwały montaż.