Close

Adaptacja poddasza krok po kroku – aranżacja, wskazówki


Adaptacja poddasza może być rewolucyjnym pomysłem dla całego domu. Wiele domów ma poddasze, które często pełni funkcję przechowalni rzeczy, pamiątki z dzieciństwa, stare listy czy tego typu przedmioty, dla których nie ma miejsca w przestrzeni mieszkalnej, trafiają na strych. Warto oczywiście mieć w domu takie miejsce, jednak poddasze można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Poznaj sposób na zagospodarowanie poddasza w funkcjonalny sposób i zyskaj dodatkowe metry mieszkania na strychu.

Poddasze użytkowe - jak można zaaranżować poddasze w domu?

Adaptacja poddasza w starym domu (lub w nowym) i sposób, w jaki zostanie to wykonane, zależą przede wszystkim od tego, czy poddasze jest użytkowe, czy nieużytkowe. W wielu starszych domach strych nie jest zaadaptowany do warunków mieszkalnych. Pełni role przechowali przedmiotów, suszarni dla ubrań bądź zwyczajnie jest niewykorzystaną przestrzenią. I choć przekształcenie jej w część mieszkalną kusi, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, adaptacja poddasza może wymagać podjęcia pewnych kroków formalnych. Niezbędne jest również przygotowanie odpowiedniego projektu i planu działania. Najważniejsza jest jednak ocena, czy konkretne poddasze da się w ogóle zaadaptować do celów mieszkalnych. Nie każde wnętrze nadaje się do przerobienia na mieszkanie czy pokoje, dlatego od takiej oceny należy zacząć.Warto także ocenić stan poddasza, by móc określić, jak zakres prac jest niezbędny do wykonania. Przy adaptacji poddasza projekt to podstawa.

adaptacja poddasza w stylu boho biały salon z aneksem, ściany i sufit z drewna bielonego, wiklinowe dodatki
źródło: turbulences-deco.fr

Zabudowa poddasza jest o tyle ciekawym i chętnie wybieranym rozwiązaniem, że miejsce to daje niepowtarzalny klimat. Choć aranżacja krzywizn i spadzistych pomieszczeń wymaga kompromisów i specjalnie pomyślanych rozwiązań, końcowy efekt często zapiera dech w piersi.

Adaptacja i aranżacja strychu - o czym pamiętać?

adaptacja poddasza w postaci sypialni z czarnymi ścianami i dużymi oknami dachowymi, czerwony akcent kolorystyczny w postaci loftowej lampy
źródło: muppetshop.eu

Decydując się na przystosowanie poddasza do mieszkania, trzeba najpierw ocenić jego stan oraz możliwości rozbudowy, Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy dom z poddaszem do adaptacji tego poddasza zaadaptowanego nie miał. Jeśli pomieszczenia te stały nieużywane, trzeba przede wszystkim sprawdzić kilka ważnych kwestii:

  • stan stropu oraz więźby,
  • możliwości ocieplenia,
  • możliwość zbudowania nowej posadzki,
  • możliwość przedłużenia instalacji, ogrzewania i oświetlenia pomieszczeń.

Punkty te dotyczą i starych, i nowych poddaszy. Adaptacja każdego z nich to wyzwanie, a sprostanie mu daje wiele satysfakcji. Także poddasze użytkowe potrzebuje odświeżenia. 

Remont poddasza - tchnij nowe życie w swoje domowe poddasze! Poznaj najnowsze trendy

adaptacja poddasza na kuchnię i salon z drewnianą podłogą i biało-szarymi ścianami, ceglastą ścianą w przedpokoju i drewnianymi belkami
źródło: decoracion.facilisimo.com

Pokój na strychu to miejsce, w którym można stworzyć ciekawy klimat i sprawić, my stał się ulubioną przestrzenią domowników. Jak więc zaaranżować poddasze?

Zastanawiając się, jak zagospodarować poddasze, poza wymienionymi wyżej punktami należy wziąć od uwagę wartość użytkową strychu. Ważna jest przede wszystkim średnia wysokość poddasza - powinna być nie mniejsza niż 220 cm. Wyliczając ją, należy brać pod uwagę wysokość najmniejszą i największą, odrzucając jednak wartości mniejsze niż 190 cm. Jeśli okaże się, że pomieszczenie jest zbyt niskie, może być konieczne podniesienie dachu. Operacja ta jest technicznie możliwa, komplikuje jednak cały proces. Projekty domów z poddaszem do adaptacji to projekty, w których odpowiednie wymiary są zachowane.

Obecnie nowoczesne poddasze to idealne miejsce, w jakim powinna się znaleźć przytulna, jasna sypialnia. Jest to rozwiązanie opłacalne jeśli o przestrzeń chodzi - w sypialni nie przeszkadzają skosy. Można je wykorzystać, tworząc w nich pojemne szafy i w ten sposób stworzyć ciekawie zaaranżowany pokój. Dobrym pomysłem jest również stworzenie na poddaszu pokoju gościnnego. Dotyczy to głównie mniejszych projektach domów z poddaszem do adaptacji. W tych większych budynkach dostępne miejsce może dać możliwość stworzenia na poddaszu całego mieszkania. To dobre wyjście w momencie, gdy powiększa się rodzina lub pojawia się potrzeba większej przestrzeni.

adaptacja poddasza w postaci antresoli i urządzonej tam sypialni w bieli
źródło: dosedeilusao.com

W przypadku gdy jedynie remontujemy strych i prace obejmują wykończenie, a nie jest to adaptacja poddasza, to nie mamy wiele formalności do załatwienia. W tej sytuacji trzeba jedynie zgłosić zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń do starostwa. Każda większa ingerencja czy remont poddasza wymagający przeróbek musi zostać zgłoszony i wymaga takich samych procedur, co budowa domu. Potrzeby będzie również projekt poddasza, które poddane będzie renowacji.

Jak ocieplić poddasze? Procedura ocieplania jest jedną z bardziej istotnych kwestii

Według statystyk, przez poddasze może uciekać nawet 25% ciepła z całego domu. Dlatego ocieplenie poddasza wełną bądź innym materiałem wydaje się dobrym pomysłem, szczególnie jeśli strych ma służyć celom mieszkalnym. Warto zainwestować w dobrej jakości materiały, które pozwolą zniwelować współczynnik utraty ciepła do minimum. Od czego rozpocząć i jak ocieplić poddasze najlepiej?

strych jako pokój gościnny ze stołem i materacem
źródło: homedesignidea.net

Samo ocieplenie nie wymaga uzyskiwania zgód i pozwoleń na budowę, warto jednak zgłosić fakt ten do urzędu. Prace takie wiążą się zazwyczaj ze zwiększeniem powierzchni użytkowej domu. Kwestią, która wiele osób zastanawia, jest ocieplenie poddasza cena - od czego ona zależy? Jest to kwestia materiałów, jakie zostaną wybrane oraz techniki ocieplania. Czasem trzeba zastosować metody ingerujące w obecną konstrukcję budynku.

Czym ocieplić poddasze?

Ocieplenie należy rozpocząć od zapoznania się z materiałami, które do tego celu można wykorzystać. Trzeba pamiętać, że materiał powinien dokładnie przylegać do szczelin, w które zostanie wciśnięty. Każda szczelina może powodować mostek termiczny, przez który uciekać będzie ciepło.

adaptacja poddasza drewniane belki, białe ściany i szare meble
źródło: archdaily.com

Adaptacja poddasza najczęściej wymaga stosowania wełny. Jest to wełna mineralna, która ma świetne właściwości izolacyjne. Materiał ten pomaga uzyskać energooszczędne pomieszczenie dzięki temu, że świetnie daje się go ułożyć między krokwiami. Jest elastyczna, plastyczna, a także izoluje akustycznie. Można wybrać wełnę wykonaną z włókna szklanego lub skalnego, która staje się coraz bardziej popularna. Zapewnia też ochronę nie tylko przed zimnem, ale i ogniem. Wełna do ocieplenia poddasza sama w sobie jest niepalna, dlatego idealnie nadaje się do ocieplenia strychów, w których konstrukcja jest w większości lub w całości wykonana z drewna. 

Co jest bardzo ważne, wybierając sposób ocieplenia oraz materiał, należy sprawdzić, czy nie obciąży to za bardzo krokwi. Najlepiej, by fachowiec ocenił, czy są one na tyle wytrzymałe, że zniosą dodatkowe obciążenie w postaci wełny mineralnej. Jeżeli wszystko jest w porządku, można przechodzić do procesu ocieplania bez obaw.

Izolacja poddasza - jak ją przeprowadzić?

adaptacja poddasza przytulna sypialnia na poddaszu drewno i tekstylia
źródło: ebookers.com

Podczas gdy, adaptacja poddasza postępuje, możemy zdecydować się na jeden z dwóch sposobów ocieplania wnętrza. Pierwszy polega na układaniu warstw ocieplenia w jednej warstwie. Tym sposobem układamy ocieplenie jedynie między krokwiami lub nad nimi, co wiąże się z koniecznością rozebrania pokrycia dachowego. Drugą opcją jest ocieplenie dwuwarstwowe, czyli ułożenie jednej warstwy ocieplenia między krokwiami, a drugiej - nad nimi. Sposób ten eliminuje mostki cieplne. W polskim klimacie najczęściej stosuję się tę drugą opcję jako bardziej odpowiednią i skuteczniejszą.

Poddasze do adaptacji, takie, które było nieużytkowe, często wymaga więcej pracy. Trzeba bowiem ocieplić od podstaw dach, którego pokrycie składa się najczęściej jedynie z dachówki lub blachy. Niezbędne jest dodanie warstwy przeciwwilgociowej, która zabezpiecza przed śniegiem oraz deszczem. Warstwa ocieplenia w dachu będzie świetnie chronić przed odgłosami padającego deszczu i gradu.

Adaptacja poddasza - Najlepszy pomysł i aranżacje

Adaptacja strychu powinna zawsze rozpocząć się od sprawdzenia stanu poddasza.  W przypadku pomieszczeń nieużytkowych, prace będą obejmować:

  • doprowadzenie instalacji, 
  • wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych,
  • wyrównanie stropu,
  • wykonanie otworów okiennych oraz wstawienie okien,
  • ułożenie izolacji przeciwwilgociowej,
  • ocieplenie poddasza - między krokwiami,
  • stworzenie konstrukcji ścian działowych, przedścianek, sufitu podwieszanego,
  • rozprowadzenie we wnętrzu instalacji,
  • wykonanie podłóg,
  • montaż ścian działowych i pozostałych elementów.

Prace należy wykonać mniej więcej w opisanej kolejności, aby uniknąć problemów i dodatkowych kosztów. Trzeba przy tym pamiętać, że koszt adaptacji poddasza może się zwiększyć, gdy trzeba będzie podnieść dach lub od nowa doprowadzić instalacje oraz media na górę.

adaptacja strychu nowoczesny biały salon z antresolą i ceglastą ścianą
źródło: planete-deco.fr

Poddasze można przeznaczyć zarówno na pokoje, w których będziemy przebywać większość część dnia, jak i na pomieszczenia pomocnicze. Wszystko zależy od powierzchni, ja,ką dysponujemy, oraz średnią wysokością pokoju. Jak wspominaliśmy wcześniej, średnia wysokość pomieszczeń powinna wynosić około 220 cm. Jeśli jednak masz nieco niższe pomieszczenia, nie przejmuj się, bo w przypadku pokoi, w których spędzamy dziennie do czterech godzin, mogą mieć 190 cm wysokości. Niższe poddasze możesz zatem przeznaczyć na kuchnię, łazienkę, pokój gościnny lub siłownię. Co jeszcze ważne - na strych muszą prowadzić wygodne schody. Jeśli więc chcesz wykorzystać powierzchnię strychu, musisz sprawić, by wejście było wygodne. Odpadają więc składane schodki czy drabinki, chyba że planujesz udawać się na górę tylko okazjonalnie. W takim jednak wypadku remont strychu nie ma zbyt wiele sensu.


Zobacz także: Układanie paneli podłogowych - instrukcja krok po kroku

Nowoczesne poddasze - najważniejsze wskazówki podczas remontu i aranżacji

Zastanawiasz się, jak zrobić poddasze ze strychu? Przyjmijmy, że niezbędne prace remontowe są już wykonane. Poddasze nieużytkowe zostało dostosowane do stworzenia mieszkania na strychu lub kilku pokojów. Teraz pozostaje kwestia tego, w jaki sposób je urządzić. Jest kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać podczas prac remontowych i wykańczania wnętrza - poddasze aranżacje i pomysły.

Pamiętaj, by ściany pomalować na jasne kolory

remont strychu nowoczesny pokój dzienny z roślinami doniczkowymi i oknem dachowym
źródło: instagram.com/nasze.poddasze

Jeśli chodzi o poddasze projekty z reguły zakładają dość niewielką przestrzeń o wielu skosach, a okna są zazwyczaj małe i nie zapewniają wiele światła. Niezależnie więc, jakie pomieszczenie planujesz w tym miejscu urządzić, pamiętaj o jasnych barwach, beżowe i szare ściany to najbezpieczniejsze wyjście. Pomogą one optycznie powiększyć pokój i dadzą wrażenie o wiele większej niż w rzeczywistości przestrzeni. 

Nie stawiaj zbyt wielu ścianek działowych 

biały salon na poddaszu styl klasyczny
źródło: decouvrirlendroitdudecor.blogspot.com

Często adaptacja strychu nie należy do najprostszych. Problem mogą sprawiać widoczne w wielu miejscach więźby dachowe, skosy i niewielka liczba okien. Nie warto więc zmniejszać i tak już ograniczonej przestrzeni ściankami działowymi. Lepiej ograniczyć  je do minimum i stawiać je tylko, gdy są konieczne. Do oddzielania pomieszczeń najlepiej jest wykorzystać elementy już istniejące, takie jak kominy, słupy i ściany nośne. Łatwo dzięki temu zyskać ciekawe i klimatyczne wnętrze.

Lustra i mleczne szkło to przyjaciele poddasza

biała sypialnia z ukosem z szafą z lustrami
źródło: bajkowewnetrza.blogspot.com

Lustra zawieszone na ścianach będą świetnie uzupełniać pomieszczenie i optycznie je powiększać. Drzwi wykonane z mlecznego szkła sprawią natomiast, że ciemny korytarz stanie się lepiej doświetlony i automatycznie bardziej przytulny. Dlaczego szkło mleczne, a nie zwykłe? Bo takie zapewnia nieco więcej prywatności, a światło, które przez nie przenika, jest bardziej klimatyczne i rozproszone.

Meble na wymiar to dobry pomysł

szara kuchnia z ukosem boho drewniany blat
źródło: elise-franck.com

I znów powracamy do kwestii nietypowego kształtu poddasza. Najłatwiej zaaranżować poddasze, decydując się na meble wykonane na wymiar. Wtedy istnieje pewność, że przestrzeń zostanie wykorzystana jak najlepiej, nawet niższe miejsca. Takie kąty można wykorzystać jako szafy wnękowe, szuflady lub mniejsze szafki. Trzeba pamiętać tylko, aby dostęp do nich był swobodny. 

Podkreśl specyficzne i typowe dla poddasza elementy 

kuchnia biało szara na ukos huśtawka w domu czarna industrialna lampa
źródło: livingroom.pl

Poddasza użytkowe projekty często zawierają wiele elementów, jaki posiada styl loftowy np. więźby dachowe. Najczęściej są one wykonywane z drewna, a materiał ten nadaje wnętrzom niepowtarzalnego klimatu, ociepla je. Warto więc w miarę możliwości podkreślać, eksponować te elementy, aby uzyskać ciekawie wyglądające wnętrza. Jak to zrobić? Można je oszlifować i pomalować na pasujący do pomieszczeń kolor. Można także wykorzystać przechodzące przez poddasze przewody kominowe i stworzyć kominek. Z pewnością podkreśli on wyjątkowy klimat pomieszczeń na poddaszu.

A może antresola?

jasna biała jadalnia z antresolą niebieskie kloosze
źródło: interiordesign.net

Wyższe poddasza pozwalają na stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej poprzez stworzenie antresoli. Na górze można przygotować sypialnię, schowek albo pokój do pracy.

Jak wykończyć poddasze - najskuteczniejsze techniki

Projekt poddasza został stworzony, w którym momencie można zabrać się za jego wykańczanie i, wreszcie, urządzanie? Etap wykańczania można rozpocząć dopiero wtedy, gdy na dachu położone jest pokrycie, gdy są już warstwy izolacyjne oraz są rozprowadzone wewnętrzne instalacje. 

Do wykończenia poddasza najczęściej stosuje się obłożenie ścian oraz od wewnątrz połaci dachowych płytami gipsowo-kartonowymi. Są one lekkie, charakteryzują się gładką powierzchnią, dzięki czemu można je dowolnie malować czy tapetować, a także obłożyć płytkami ceramicznymi. Poza tym, że dają duże pole manewru przy aranżacji, płyty te są także niepalne . Można je stosować do profilaktycznej ochrony przeciwpożarowej. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu płyty nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie wilgotność przekracza 85%. Nie nadają się więc do łazienki.

adaptacja poddasza remont strychu
źródło: ift.tt

Dlatego też w łazienkach na poddaszu stosuje się płyty gipsowo-włóknowe. Od kartonowych różnią się rdzeniem. Dodatek celulozy wzmacnia płyty i nadaje im większą odporność na wilgoć, są jednak przy tym droższe. 

Płytami tymi obkłada się sufity oraz ściany, potrzebne są jednak także odpowiednie akcesoria. Ruszt dla płyt stanowi stelaż ze stali ocynkowanej, do którego przytwierdza się płyty. Do ich przyklejania natomiast służą kleje gipsowe, a masą szpachlową wypełniane są miejsca łączenia płyt. 

Mieszkanie na strychu? Wystarczy je dobrze urządzić, a może stać się prawdziwym mieszkaniem marzeń

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji raczej nie zakładają, że górne piętro zostanie przeznaczone na mieszkanie. W takich domach strych lepiej wykorzystać na stworzenie sypialni lub pokoju gościnnego. Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym na mieszkanie jest świetnym pomysłem, gdy w budynku ma zamieszkać druga rodzina - na przykład dziecko wraz z małżonkiem i na przykład, z dzieckiem. W takim wypadki stworzenie oddzielnego, pełnego mieszkania może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, o ile pozwalają na to wymiary strychu i wysokość pomieszczeń. W przypadku konieczności podnoszenia dachu, koszt adaptacji strychu do warunków mieszkalnych może wzrosnąć znacząco. 

Projekt - adaptacja poddasza

Odpowiednie zagospodarowanie poddasza i stworzenie mieszkania na strychu może się udać. Musisz jednak wiedzieć, jak zaprojektować poddasze, by było jak najbardziej użytkowe. Przy dobrych pomysłach mieszkanie na strychu może być niesamowicie przytulne i komfortowe. Trzeba oczywiście pamiętać o tych samych kwestiach, które są kluczowe w przypadku adaptacji poddasza na powierzchnię mieszkalną. Tutaj sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że niezbędne jest stworzenie kuchni i łazienki całkowicie od podstaw. A żeby to zrobić, trzeba doprowadzić kolejne instalacje. Dobrze także wymienić okna na szczelniejsze, a także pomyśleć o klimatyzacji, które może okazać się wybawieniem w gorące dni na dusznym z reguły poddaszu.

projekt poddasza jasny pokój zabaw z szarymi barierkami
źródło: amuda.me

Adaptacja poddasza musi zapewnić przestrzeń. Najlepiej postawić na brak ścianek działowych, poszczególne pomieszczenia oddzielając od siebie już istniejącymi elementami. Sprawdzą się tu świetnie więźby oraz przewody kominowe. Ważne jest także oświetlenie. Dobrze, gdy powierzchnia okien wynosi 1/8 powierzchni podłogi. Najlepiej oświetlone powinno być pomieszczenie do pracy i tym warto pamiętać, wydzielając przestrzeń. Ważne jest także oświetlenie sztuczne. W przypadku poddaszy, oświetlenie powinno być przytulne i mieć ciepłe zabarwienie. To sprawi, że przestrzeń nabierze przyjemnego klimatu.

Jeśli chodzi o materiały idealne do nowoczesnego poddasza, sprawdza się tu świetnie materiały naturalne. Drewno lub jego imitacja na podłodze zapewnia przytulne pomieszczenie oraz wrażenie, że podłoga zawsze jest ciepła. Z drewnem świetnie komponują się jasne barwy. One powinny być podstawą na poddaszu, ponieważ nadają wrażenia przestronności i optycznie powiększają pokój. 

Zagospodarowanie poddasza - do czego jeszcze można wykorzystać poddasze? Adaptacja poddasza w innych odsłonach

Jak zrobić poddasze ze strychu? Odpowiednia aranżacja poddasza to klucz do sukcesu. Choć najczęściej na poddaszu mieści się sypialnia, nie musi być to jedyna opcja na aranżację najwyższego piętra w domu. oto kilka ciekawych pomysłów na ciekawe aranżacje poddasza.

Pokój gościnny

sypialnia na strychu białe ściany ukosy z drewna materac na podłodze
źródło: designboom.com

Albo zapasowa sypialnia. Większość z nas przyjmuje gości, którzy nocują w naszym domu. Dlaczego więc nie stworzyć na poddaszu sypialni idealnej na takie sytuacje? Pamiętaj o jasnych barwach, oświetleniu. Dołóż także kilka przyjemnych dodatków: puchaty dywan, kwiaty. Goście będą chętnie u ciebie spać. Nie zapominajcie, by w sypialni umieścić rośliny oczyszczające powietrze!

Zapasowa garderoba na odzież sezonową

szara garderoba z sypialnią na poddaszu
źródło: ottointeriors.com

Nie wiesz, gdzie schować zimowe kurtki i swetry latem? Przekształć strych w garderobę. Skośne ściany sprzyjają szafom na wymiar, które wypełniają puste przestrzenie i zapewniają wiele miejsca na przechowywanie ubrań całej rodziny. Nie musisz chować wszystkiego w pudła - niech ubrania wiszą na wieszaku na swoim miejscu.

Jadalnia 

jadalnia na poddaszu z drewna duży stół z krzesłami
źródło: canfm.com

Może adaptacja poddasza w postaci umieszczenia tam jadalni wyda ci się niecodzienny. Ale ile z nas codziennie jada obiad w towarzystwie większej liczby gości? Takie pomieszczenie na poddaszu może być świetnym rozwiązaniem na rodzinne (lub przyjacielskie) spotkania. Warto ustawić tam większy stół i przyjmować gości. Styl toskański może okazać się pomocny w aranżacji jadalni sprzyjającej wspólnemu biesiadowaniu.

Bawialnia dla dzieci

siatka do leżenia
źródło: design-estet.com

Dziecięcy pokój do zabaw na poddaszu to świetny pomysł. Przestrzeń stworzona specjalnie dla dzieci, w której będą mogły do woli harcować, to wybawienie dla każdego rodzica. Już nie trzeba będzie zbierać zabawek po całym domu - ich miejsce będzie w tym jednym pokoju.

Pokój zabaw na imprezę

biały salon z kuchnią na poddaszu
źródło: interiordesign.net

Adaptacja poddasza nie musi być nudna. Można tam z powodzeniem zaaranżować pokój, w którym będziesz po prostu urządzać imprezy. Kilka niewielkich stolików na przekąski, barek i telewizor, na którym będziecie oglądać filmy. Pamiętaj także o miejscu do spania dla gościa, który postanowi zostać na noc. Nie musisz jednak wstawiać dodatkowego mebla. Postaw raczej na wygodną kanapę czy sofę z funkcją spania. Świetnym rozwiązaniem będą meble z palet.

Domowe biuro

biuro na poddaszu półka na książki biurko z drewna
źródło: velux.nl

Biuro na poddaszu to idealne miejsce do pracy. Cisza i spokój sprzyjają skupieniu. Jeśli masz wiele książek lub twoja działalność związana jest z dużą ilością segregatorów, wstaw do biura regały. Z pewnością ci się przydadzą. Domowa biblioteczka znajdzie tam swoje miejsce. Biurko ustaw pod oknem - dzięki temu zyskasz wiele naturalnego światła. Pamiętaj, by dobrać do niego wygodne i ergonomiczne krzesło. Spędzisz na nim wiele godzin, postaraj się więc, aby było jak najlepiej dopasowane do twojego ciała. 

Najgorsze, co możesz zrobić, to pozostawić poddasze twojego domu nieurządzone. Choć przestrzeń ta sprawdza się jako przechowywania, postaraj się, by nie był to tylko skład przedmiotów. W ten sposób łatwo zatracisz urok tego miejsca. Najlepiej jednak pomyśl, jak możesz zaaranżować swój strych i stwórz ciekawe miejsce, zyskując dodatkową powierzchnie użytkową w domu. Choć adaptacja poddasza koszt może generować, warto spróbować.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
3 lat temu

U nas wyszedł bardzo przestronny i nowoczesny salon, bardzo chętnie spędzamy tam czas 🙂 A wizualizację wykonała nam pracownia Architetto z Warszawy.

Zamknij