Styl Hampton to połączenie nadmorskiego klimatu pochodzącego wprost z kurortów na Long Island, luksusu charakterystycznego dla śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku z nutą stylu marynistycznego. Aranżacje inspirowane nadmorskimi klimatami z pewnością przypadną do gustu wielbicielom relaksu oraz beztroskiej wakacyjnej atmosfery podanej w eleganckim wydaniu. Jeśli Ty również pragniesz wprowadzić do swojego mieszkania klimat luksusowej nadmorskiej rezydencji, urządź je w stylu Hampton! W tak zaaranżowanym wnętrzu poczujesz się jak, na wakacjach w Long Island bez wychodzenia z domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu Hampton? Które dekoracje wprowadzą do wnętrz klimat nadmorskich kurortów? Homelook podpowiada!
Styl Hampton we wnętrzach
Nazwa wspomnianego stylu podchodzi od nadmorskiej miejscowości Hamptons, położonej w malowniczym rejonie Long Island, gdzie wypoczywają zamożni mieszkańcy Nowego Jorku. Podobnie jak wiele tamtejszych domów i mieszkań, styl Hampton łączy wyszukaną elegancję z komfortem sprzyjającym relaksowi. W jego wnętrzach dominuje harmonia i spokój, które uzyskuje się dzięki wykorzystaniu jasnych, neutralnych kolorów, naturalnych surowców takich jak drewno, czy też miękkich kanap, puf i szezlongów. Natomiast zastosowanie w nich materiałów takich jak: marmur, mosiądz, złoto, len czy aksamit, nadaje całości luksusowego i szlachetnego charakteru. W niniejszym artykule podpowiemy, jak krok po kroku wprowadzić w swoim mieszkaniu klimat wprost z Long Island. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że styl Hampton afirmuje ekskluzywny snobizm. Styl w klimacie letnich rezydencji lubi bowiem otaczać się luksusowymi materiałami i meblami. W niniejszym artykule podpowiemy, jak krok po kroku wprowadzić w swoim mieszkaniu klimat wprost z Long Island.
Kolory w wydaniu Hampton – nadmorski klimat w Twoich wnętrzach
Styl Hampton nie lubi przesady - tak w dodatkach, jak i kolorach. Nacisk kładzie się na minimalizm, monochromatyczną paletę barw i proste formy. Wnętrza w stylu Hampton przywołują na myśl skąpane w słońcu piaszczyste plaże oraz bezkresny, lazurowy ocean. Dlatego podstawę palety stanowią biele, błękity, szarości, turkusy, a także granat. Dzięki nim możemy stworzyć wyjątkowy nadmorski klimat w dowolnym mieszkaniu, nawet położonym w centrum miasta.
Charakterystyczna dla tego stylu jest przestronność wnętrz, którą uzyskuje się poprzez wprowadzenie pastelowych kolorów. Bazę stanowi najczęściej czysta biel, do której dobieramy meble oraz dodatki w odcieniach błękitu, szarości oraz beżu. W tym stylu pojawiają się również wyraziste akcenty kolorystyczne, zwykle w postaci granatu, który doskonale współgra z całością, ale w bardzo oszczędnej formie. Ważne jest jednak to, by stanowił on jedynie dodatek, a nie podstawę wystroju. Taka neutralna, odwołująca się do natury, paleta kolorystyczna sprzyja wypoczynkowi oraz relaksowi. Dlatego styl Hampton nada się do sypialni lub salonu. Jeśli marzy Ci się jasna, uporządkowana i przytulna sypialnia Hampton będzie strzałem dziesiątkę.
Meble w stylu Hampton – najwyższa jakość i wygoda
Styl Hampton we wnętrzach stawia przede wszystkim na jakość. Tutaj nie ma miejsca na plastik i sztuczne tkaniny. Ma być szlachetnie, naturalnie, wytwornie i luksusowo, ale bez nadmiernej egzaltacji. We wnętrzu inspirowanym nadmorskim kurortem dominują duże, skórzane fotele i miękkie kanapy w jasnych kolorach, na których zwykle dumnie prezentują się wzorzyste poduszki. Kanapa stanowi centrum wypoczynkowe wszystkich domowników, dlatego ważne jest, aby była ona okazała i skupiała na sobie uwagę. Sofa w stylu Hampton obita jest aksamitną tapicerką, a na niej leżą dekoracyjne poduchy z morskimi motywami.
We wnętrzu nie może też zabraknąć drewnianych lub szklanych ław, foteli o klasycznej linii, a także wygodnych, najlepiej pikowanych, puf lub szezlongów. Eklektyczny styl w kwestii meblarskiej również znajdzie tu swoje zastosowanie. Klasyczne meble ze zdobieniami w połączeniu z meblami ażurowymi ze słomy lub wikliny – to jest to, co styl Hampton lubi najbardziej! Trzeba jednak pamiętać, by rozważnie wprowadzać meble do pomieszczenia. Styl Hampton to także wrażenie przepychu, ale nie mniej ważna pozostaje kwestia przestronności. Duży salon z narożnikiem i stołem, szezlongami i fotelami w towarzystwie kominka to z pewnością centrum domu Hampton. Dlatego jeśli posiadasz mały salon warto zamienić fotele na mniejsze gabarytowo pufy, a także dostosować wielkość kanapy do metrażu jaki posiadamy. Dzięki temu nie zagracimy pomieszczenia, a jednocześnie zapewnimy mu pożądaną funkcjonalność.
Dobrym pomysłem będzie także wprowadzenie do wnętrza typowo ogrodowych mebli, które doskonale dopełniają styl nadmorskiego wypoczynku. Dlatego warto wykorzystać wiklinowe stoły i krzesła, kosz lub rattanowy stolik kawowy. Pomieszczeniu, uroku dodadzą również meble utrzymane w stylu kolonialnym, które także nawiązują do nadmorskiego klimatu.
Pamiętajmy, że nie bez znaczenia pozostaje też kwestia materiałów z jakich wykonano meble. Styl Hampton to przede wszystkim najwyższa jakość podkreślająca prestiż wnętrza. Dlatego warto wybierać meble oraz dodatki z dobrego gatunkowo drewna, a także zwracać uwagę na estetykę wykonania obić sof czy foteli.
Styl Hampton – dodatki dodają charakteru i przytulności
Dodatki odgrywają ważna rolę w stylu Hampton, bowiem to dzięki nim wnętrze zyskuje na przytulności – zwłaszcza jeśli dodamy do niego wiele miękkich poduch, koców, czy też puszystych dywanów. Dzięki nim nabiera również luksusowego charakteru. Jest to możliwe za sprawą zastosowania na przykład szklanych bądź porcelanowych mis, wazonów lub żyrandoli. Dobrze sprawdzą się tu także dekoracje do salonu w stylu Belldeco.
Hampton style podkreślą także drewniane lampy czy mosiężne świeczniki, a także dekoracje ze srebrnymi i złotymi elementami – na przykład srebrna rama w połączeniu z wielkoformatowym lustrem powiększy optycznie przestrzeń i doda mu lekkości.
Dominującym stylem, pojawiającym się głównie na poduszkach, jest styl marokański, przy czym w wydaniu Hampton występuje on w stonowanej kolorystycznie wersji. Warto także zadbać o to, by pojawiły się poduchy wyszywane złotą lub srebrną nicią.Te szlachetne kolory dodają sofie, kanapie czy fotelowi eleganckiego charakteru.
Dużą wagę należy też przyłożyć do wyboru dywanu. Może to być gładki i puszysty model w śnieżnobiałym kolorze, albo z delikatnymi motywami, na przykład z dość modnym w ostatnim czasie wzorem chevron. Będzie on stanowił idealne uzupełnienie kompletu poduszek – zwłaszcza jeśli również i na nich pojawi się taki wzór.
Styl Hampton nie może sobie pozwolić na brak motywów marynistycznych. Mogą występować one na poduszkach, obrazach, kocach czy dywanach. Wakacyjna, duża, rodzinna fotografia na płótnie również może wnieść nadmorski klimat do domu. Ciekawym elementem wystroju mogą się okazać także: duża muszla, grube liny, kotwica, czy konar drzewa zakonserwowany w morskiej soli, który doda wnętrzu unikalnego charakteru.
Sypialnia w stylu Hampton - luksusowy relaks
W każdej sypialni najważniejsze jest łóżko i to od niego zaczniemy nasz przewodnik pod tytułem jak urządzić sypialnię w stylu Hampton. Tak więc łóżko, w którym mamy się przede wszystkim efektywnie relaksować i wyspać powinno być duże, szerokie, drewniane i najlepiej w stylu kolonialnym. Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, możesz wybrać lekkie łóżko rattanowe lub wiklinowe. Obok łóżka, obowiązkowo po obu stronach powinny pojawić się szafki nocne nawiązujące do stylu Hampton. W sypialni inspirowanej nadmorskim klimatem rządzą dodatki w stylu Hampton i to one decydują często o finalnym efekcie aranżacji. Jakie? Na łóżku leżą liczne poduchy w marynistyczne wzory, a obok stoją i wiszą dekoracje z elementami liny okrętowej, muszli czy rafy koralowej. Na ścianie w drewnianych ramkach wiszą grafiki nawiązujące tematyką do fauny i flory w morskich kolorach. Ogromną rolę w sypialni w stylu Hampton odgrywa oświetlenie. Na stoliku stoi lampka nocna z abażurem, na ścianie zaś wiszą eleganckie kinkiety inspirowane oświetleniem okrętowym. Podłogę dekorują zaś złote lampy stylizowane na reflektory takie, jakie spotykamy w studio fotograficznym. Doskonale prezentować będą się także drewniane lampy zawieszone na grubej, okrętowej linie. Podłogi w sypialni wykonane są z naturalnego drewna – brązowe lub bielone. Nie może zabraknąć także pluszowego chodnika i wiklinowych koszów, które mogą posłużyć za gazetnik, czy osłonkę na donicę. W sypialni szukamy ukojenia i spokoju, dlatego ściany utrzymane są w jasnej, ciepłej tonacji. Możemy postawić na gładkie ściany pomalowane farbą lub zastosować tapetę w subtelne pasy, lub delikatną mozaikę w marokański kwiat. Wówczas jednak lepiej położyć tapetę na jednym fragmencie ściany, na przykład za takim elementem, jak zagłówek łóżka. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia, a dodamy wnętrzu przytulności.
Styl Hampton - kuchnia
Kuchnia w stylu Hampton powinna być otwartą przestrzenią łączącą się z jadalnią i salonem. Cechą charakterystyczną kuchni urządzanych w tym stylu są belki stropowe, spadziste sufity oraz drewniane sufity. A wszystko utrzymane w jasnej kolorystyce, najlepiej w bieli. Biały kolor wiedzie prym w kuchennej przestrzeni. Białe meble, białe marmurowe blaty, białe ramy okien, białe drzwi i ściany – biel jest wszechobecna. Dzięki niej wnętrze nabiera przestrzenności. W ociepleniu bieli główną rolę odgrywają drewniane podłogi w kolorze brązu, kolorowe poduszki w stylu Hampton oraz oświetlenie o ciepłym źródle światła. Meble w stylu Hampton do kuchni, to kredensy z przeszklonymi szafkami oraz liczne półki, na których stoją takie bibeloty jak stara waga, kompas, zegar, czy butelki z korkiem. Meble Hampton powinny posiadać marmurowy lub drewniany blat. Oba te materiały prezentują się niezwykle stylowo i elegancko. Między blatem a szafkami królują płytki ceramiczne w pastelowych kolorach. Meble w stylu Hampton to także wyspy kuchenne, stołki barowe, duży drewniany stół, przy którym rodzina może zjeść wspólny posiłek i krzesła do kompletu z pokrowcami na siedziskach.
Styl Hampton łazienka
Łazienka w stylu Hampton to połączenie klasycznej elegancji z elementami glamour oraz stylem marynistycznym. Dominują w niej kolory wprost zaczerpnięte z natury takie jak błękit, turkus, szarości, biel oraz wszelkie beże przywodzące na myśl gorące piaski na plaży. Na podłodze i ścianach króluje marmur oraz kamienie naturalne. Meble zazwyczaj utrzymane są w bieli lub w brązie. Na środku łazienki pięknie prezentuje się wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach. W łazience mogą pojawić się meble z różnych epok, ale wszystkie ona powinny odznaczać się prostą formą i lekkością jak na przykład meble z rattanu. W łazience urządzonej w klimacie letnich rezydencji powinny pojawić się również elementy marynistyczne takie jak kotwice czy liny oraz dekoracje w stylu prowansalskim. Zabytkowy zegar, wszelkiego rodzaju latarenki, stylowe lustra w złotej ramie – tego nie może zabraknąć w łazience w stylu Hampton.
Zobacz także: Natural Bohemian - styl, który da ukojenie bliskie natury.
Styl Hampton – co jeszcze warto wiedzieć?
Styl Hampton lubi eklektyzm. Nowoczesna klasyka przeplata się tutaj ze stylem marynistycznym, rustykalnym, angielskim i art deco. Jeśli decydujesz się na aranżację w stylu Hampton, meble powinny być naznaczone zębem czasu. Mile widziane są wyraźne usłojenia oraz pęknięcia. Aranżując wnętrza w wydaniu Hampton nie możemy również pominąć podłogi. W dużym stopniu to dzięki niej możemy nadać wnętrzu luksusowego charakteru. To w końcu w dużym stopniu dzięki niej możemy nadać wnętrzu luksusowego charakteru. Dlatego warto zdecydować się na parkiet czy dobrej jakości drewniane deski. W kwestii kuchni i łazienki drewniane deski mogą jednak się nie sprawdzić, jednak na ich miejscu świetnie sprawdzą się płytki drewnopodobne lub mozaika. Jeśli chodzi o kolor, w tym wypadku dobrze sprawdzi się zarówno ciemna podłoga, na przykład w kolorze orzecha amerykańskiego, jak i jaśniejsza, nawiązująca do piasku plaż.
Cechą rozpoznawalną tego stylu są również shuttersy, czyli białe, drewniane okiennice. Styl Hampton w praktyce to: przestronność, jasne kolory, najlepsze gatunkowo meble oraz odpowiednie dodatki. Mając na uwadze te elementy, w prosty sposób urządzimy kuchnię, salon czy sypialnię.