Close

Jak wyglądają wnętrza w stylu art deco?

Art deco to synonim luksusu i elegancji. Mimo że powstał w latach 20. XX wieku, nie stracił na aktualności i do dziś jest chętnie wykorzystywany na salonach. We współczesnych wnętrzach, jego estetyka stanowi idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Co warto o nim wiedzieć?

Art deco stawia na proste i geometryczne formy mebli, które zachwycają niezwykłą precyzją i estetyką wykonania, a także zastosowaniem najwyższej jakości materiałów i surowców. Powstał w odpowiedzi na nieuporządkowany, bazujący na mało wyrafinowanej ornamentyce, styl secesyjny. Jego pojawienie się stanowiło pozytywny akcent w dość ponurym międzywojennym okresie, na który przypada zarazem czas jego najbardziej dynamicznego rozwoju i popularyzacji. Jasna, niekiedy zabawna kolorystyka, ciekawe i przykuwające wzrok opływowe geometryczne formy pozwalały oderwać myśli od rzeczywistości, w której przyszło egzystować po ogromnej tragedii.

Styl wnętrzarski i nurt w sztuce

W praktyce, art deco to nie tylko styl aranżacji wnętrz, ale także nurt w sztuce. Jego znaną i cenioną na całym świecie polską przedstawicielką jest malarka Tamara Łempicka, której dzieła zdobią wnętrza domów między innymi Madonny czy Jacka Nicholsona. Obrazy stworzone przez Łempicką doskonale oddają najważniejsze cechy stylu: precyzję, kubistyczne formy, niezwykłą estetykę wykonania i żywe barwy.

Tamara Łempicka "Portrait de Mrs. Bush"
T. Łempicka "Portrait de Mrs. Bush"

Art deco czerpie inspiracje z poprzedzających go epok, a jednocześnie wybiega w przyszłość poszukując nowoczesnych form wyrazu. W jego pomieszczeniach nie ma miejsca na przypadkowość, która była standardem w stylu secesyjnym; tutaj każdy mebel i dodatek jest dobierany tak, aby spełniał wygórowane kryteria estetyczne i funkcjonalne.

Dla kogo styl art deco?

Art deco od początku swojego istnienia jest uznawany za styl elitarny, przeznaczony dla dość wąskiej, zamożniejszej warstwy społecznej. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do innych popularnych stylów, takich jak skandynawski czy minimalistyczny, by móc wprowadzić go do wnętrza nie wystarczy stosować się do prostych zasad. Za ograniczone możliwości jego zastosowania odpowiadają co najmniej dwie kwestie.

dodatki w stylu art deco lampa komoda stoliczek
źródło: thespruce.com

Po pierwsze, wymagane jest posiadanie odpowiednich, czyli dużych i przestronnych, pomieszczeń. Po drugie, jest to styl dość kosztowny, obfitujący w antyki i drogie meble, które nierzadko są dekorowane złotem, inkrustowane kością słoniową lub masą perłową, czy też wykonywane z wykorzystaniem techniki intarsji. Osoby, które są w stanie sprostać takim wymogom, mają szansę stworzyć luksusowe, szykowne i prestiżowe wnętrze w stylu art deco.

Cechy charakterystyczne stylu art deco

Art deco, na tle innych stylów, wyróżnia się mocnym zgeometryzowaniem i symetrią. Okręgi, kwadraty, romby czy trójkąty przejawiają się w kształtach mebli, a także wzorach na tapicerkach, tapetach czy dodatkach. Niektóre przedmioty i obiekty wyglądają tutaj jak odcięte przy pomocy linijki. Takie cechy stylu sprawiają, że w urządzonych w nim pomieszczeniach zawsze panuje spokój i harmonia.

dywan we wzór złoty żyrandol zielona sofa kwadratowy stolik kawowy i fotel styl art deco
źródło: comacdesignchallenge.com

We wnętrzach art deco nie brak wyrazistych mebli i przykuwających spojrzenia wyszukanych dodatków. Często stosuje się w nich również odważne akcenty kolorystyczne, w postaci turkusowej tapety w geometryczne wzory, czarnobiałej pepitki, czy też granatowej lub rubinowej farby na jednej ze ścian. W tym stylu, kolory można łączyć na zasadzie kontrastów – świetnie sprawdza się zwłaszcza połączenie bieli z czernią. Można też stworzyć stylowe, w pełni monochromatyczne pomieszczenie, gdzie będzie dominował na przykład kolor perłowy.

luksusowy czarny salon ze złotymi dodatkami i beżowymi kanapami styl art deco
źródło: thespruce.com

Spanie i siedzenie we wnętrzu w stylu art deco

W aranżacjach w stylu art deco, meble do siedzenia i spania to najczęściej masywne, geometryczne bryły o zaokrąglonych brzegach i rozchodzących się na zewnątrz podłokietnikach; charakterystyczne jest, że kanapy, tapczany i otomany często są obudowane systemem szafek i półek. Warto wybierać modele w jednolitych, wyrazistych kolorach, na przykład szmaragd, fuksja, butelkowa zieleń czy burgundu; dobrze jeśli będą miały pikowanie, które doda im luksusu i efektu głębi. Tego typu meble powinny być nie tylko eleganckie i wytworne, ale również wygodne i funkcjonalne.

Pozostałe meble i dodatki – pełne szyku i elegancji

salon w stylu art deco palmy pikowana sofa fotele
źródło: studiostyle.pl

Charakterystyczny wygląd mają również pozostałe meble wykorzystywane w stylu art deco. Większe szafy i kredensy wspierają się nierzadko nie na nóżkach, lecz cokołach. Stoliki mają blaty prostokątne, okrągłe, lub owalne i opierają się na jednej okrągłej lub czterech nogach (zwykle spiętych półkami). Styl chętnie korzysta też z mebli wielofunkcyjnych, zwłaszcza tych łączących w sobie kredens, biblioteczkę i bieliźniarkę. Na uwagę zasługują też futurystyczne kształty barków oraz wyrafinowane toaletki

bar z lat 20 skórzane stołki barowe
źródło: lista.mercadolivre.com.br

Niezależnie o jakim rodzaju mebli mowa, są one wykonane z najlepszej jakości szlachetnych materiałów, takich jak aksamit, jedwab, naturalna skóra, czy drewno – fornirowane z fantazyjnym usłojeniem lub wypolerowane na wysoki połysk i dopracowane w najdrobniejszym detalu. Dobre gatunkowo są również wszelkiego rodzaju dodatki, na przykład zegary, lampy, czy ramy luster. W praktyce, w tym stylu nawet zwykłe przedmioty użytkowe prezentują się wytwornie i elegancko.

tapeta art deco butelkowa zieleń złote ornamenty
źródło: thespruce.com

Kolory: biały, czarny, perłowy, a także wyraziste akcenty w postaci nasyconych barw: turkusy, fuksja, burgund, fiolet.

Meble: awangardowe, geometryczne, symetryczne, opływowe formy, duże i przestronne.

Tkaniny i surowce: najwyższej jakości; naturalna skóra, jedwab, aksamit, drewno, cięte szkło.

Dodatki: geometryczne formy, proste ale funkcjonalne.


NOWOJORSKI DUCH W TWOIM DOMU.
STYL LOFTOWY - ENCYKLOPEDIA STYLU.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij