Dla miłośników sauny, jeżeli lubicie orzeźwienie i aromat mentolu to nie ma nic lepszego niż kryształki mentolowe.Łatwe używanie, świeży zapachbrak
Świetnie się sprawdził na plaży i basenie. Szybko schnie. Zajmuje mało miejsca. Po praniu w 30 stopniach nic się z ręcznikiem nie stało. Polecam.
Aktualizacja: Listopad 2024
1. Jaka sauna domowa? W jaki sposób zaaranżować saunę w domu?
Sauna domowa to nie tylko duże przedsięwzięcie finansowe, ale także aranżacyjne. Sauny do domu zajmują dość sporo miejsca, dlatego najlepiej jest ją uwzględnić już na etapie projektowania domu. W innym wypadku, najlepiej jeśli montaż sauny zbiegnie się z generalnym remontem. Wówczas upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.
2. Gdzie umiejscowić saunę w domu?
Ponieważ po saunie najlepiej jest wziąć prysznic - naturalnie sauna powinna znaleźć się w łazience. Jeśli nie masz szans na zamontowanie jej w łazience, zawsze możesz pomyśleć nad wygospodarowaniem miejsca w piwnicy bądź na poddaszu. W innym wypadku - może czas pomyśleć nad kupnem sauny zewnętrznej do ogrodu? Co prawda, modele do ogrodu muszą być zrobione ze szczególnej odmiany drewna i mieć odpowiednio grube ściany, ale to rozwiązanie, które jest na pewno w zasięgu Twojej ręki.
3. Jakie wyróżniamy rodzaje saun domowych?
Sauna na podczerwień (sauna infrared) - nowoczesna sauna do domu
Pierwszy rodzaj sauny to infrared, czyli sauna z użyciem promieniowania podczerwonego IR. Sauna na podczerwień to sauna całkowicie sucha. Próżno szukać tu gorących, parujących kamieni czy pieca, który nagrzewa całą łaźnię. Znajdziesz natomiast kabinę wyłożoną wysokiej jakości drewnem oraz ławeczki. Sauna IR nie posiada żadnego pieca, co skutkuje w dużej oszczędności miejsca a przy tym producenci mogą ją zaranżować na wiele sposobów.
Jak działa domowa sauna infrared?
Tak jak wspominaliśmy wyżej - technologia zastosowana w saunach infrared wykorzystuje podczerwień, czyli rodzaj fal elektromagnetycznych bezpiecznych a wręcz korzystnych dla Twojego zdrowia. Podgrzewanie podczerwienią skraca czas czekania na nagrzanie się sauny. W zasadzie po uruchomieniu sauny - możesz do niej wejść i zacząć się relaksować.
Promieniowanie podczerwone ma tę zaletę, że z łatwością przenika przez skórę, warstwę tłuszczową i mięśnie aż do kości i stawów. Ma zdolność przenikania aż do 4 cm w głąb ciała, dzięki czemu przyjemny, rozluźniające i relaksujące ciepło poczujesz nawet w najgłębszych partiach
Ile czasu trwa jedna sesja w saunie IR?
Jedna sesja w kabinie na podczerwień powinna trwać do około 30 minut. Jest to znacznie dłużej niż w typowej łaźni parowej, co wynika z temperatury jaką tego typu sauny osiągają. Długa sesja jest świetną okazją do zrelaksowania się bez nerwowego zerkania na timer.
Kabiny IR rozgrzewają się do 60 stopni Celsjusza (zależnie od producenta i modelu sauny), czyli znacznie mniej niż klasyczne sauny parowe. Nie daj się zmylić, niższa temperatura wcale nie znaczy, że jej działanie jest słabsze. Wręcz przeciwnie. Poza tym brak zaduchu, unoszącej się pary i wysokich temperatur sprawia, że to sauna odpowiednia nawet dla ludzi starszych lub dzieci. Jeśli oczywiście nie mają żadnych, innych przeciwwskazań do korzystania z sauny.
Kolejny rodzaj sauny to...
Sauna sucha, czyli sauna fińska - klasyczna
Sucha sauna to wynalazek, jak nazwa wskazuje, mieszkańców Finlandii, chociaż stosowana była także przez ludy słowiańskie. W dużym skrócie - jest z nami od tysiącleci. Temperatura w takiej saunie waha się od 80 do ponad 100 stopni Celsjusza, zaś wilgotność to niecałe 15%, zależnie od marki i modelu a także osobistych preferencji. Wysoka temperatura panująca w saunie fińskiej sprawia, że jednorazowe użycie trwa od 8 do 13 minut, więc bardzo krótko.
Podobnie jak w domowej saunie na podczerwień, sauna sucha jest pomieszczeniem wyłożonym drewnem, z wygodnym siedziskiem, najczęściej w postaci ławeczek z drewna, na których możesz się także wygodnie położyć i zrelaksować. Co ją wyróżnia? W takiej saunie źródłem ciepła jest piec, który ogrzewa kamienie (ceramiczne, chociaż niegdyś wulkaniczne) do wysokich temperatur. Parę wodną, a tym samym wilgotność, tworzysz poprzez oblewanie rozgrzanych kamieni wodą z cebra.
I na koniec...
Dla lubiących wyzwania - mokra sauna parowa
Jedno z największych wyzwań, jeśli chodzi o sauny domowe. Łaźnia parowa wymaga bardzo wysokiej wilgotności, miejscami dochodzącej do 100% przy temperaturze 45 - 55 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego - planując saunę parową w swoim domu - musisz koniecznie pamiętać o świetnej izolacji kabiny przeciwko wodzie i wilgoci. Brak szczelności = ogromna utrata ciepła i katastrofa dla ścian, podłogi i sufitu. Co więcej, taka kabina musi być też świetnie wentylowana, żeby nadmiar pary był odprowadzany.
Parowa sauna do domu musi mieć świetnie zaplanowaną wentylację a także doprowadzenie wody do kabiny i generatora pary, który przecież odpowiada za całą wilgoć w pomieszczeniu.
Marzyła Ci się właśnie sauna parowa? Niestety na rynku niewiele jest gotowych tego typu saun. Większość jest robiona na zamówienie a i pieniądze, które kosztuje są o wiele wyższe. To inwestycja średnio ponad 7 tysięcy złotych.
4. Jaka sauna domowa będzie najlepsza? Ranking saun do domu
1. Sauna na podczerwień od firmy HAAKALA - do każdego mieszkania
Dwuosobowa sauna na podczerwień firmy Haakala o wymiarach 120 x 120 x 190 cm stworzona z wytrzymałej jodły kanadyjskiej. Model TUONI posiada drzwi ze szkła hartowanego oraz akcesoria do sauny takie jak radio i dołączony do niego pilot.
2. Fińska sauna dla dwóch osób - firma WELLIS
Propozycja dwuosobowej suchej sauny fińskiej firmy Wellis. Sauna posiada wymiary 150 x 105 x 190 cm i jest wykonana również z odpornej na temperaturę i wilgoć jodły kanadyjskiej. W zestawie jednak nie posiada podstawowych akcesoriów takich jak kamienie do pieca, które trzeba kupić we własnym zakresie.
3. Tania sauna na podczerwień RIMINI
Sauna na podczerwień dla dwóch osób, wykorzystująca promienniki kwarcowe. Wykonana z jodły kanadyjskiej, posiada wymiary 120 x 100 x 190 cm. W ofercie dostępne są różne wersje kolorystyczne, dlatego każdy może wybrać kolor drewna idealny dla siebie.
4. Czteroosobowa sauna FIŃSKA z piecem HARVIA
Sucha sauna fińska przeznaczona dla aż czterech osób, stąd jej rozmiary to aż 180 x 160 x 210 cm. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek - wykonana jest z sosny kanadyjskiej lecz jej właściwości są na podobnych poziomie co właściwości jodły.
Czy sauna domowa to dobry pomysł?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj sauny wybierzesz, w każdym wypadku będzie to dość spora inwestycja. Zapewne zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na saunę w domu. Przyjrzyjmy się najważniejszym wadom i zaletom:
Zalety sauny:
- sauna to świetny sposób na podniesienie odporności organizmu całej rodziny i zadbanie o piękny wygląd skóry
- wiele saun oferuje koloroterapię, która poprawi Twój nastrój szczególnie w zimowe, ciemne wieczory
- sauny znane są ze świetnego działania leczniczego m.in. na stawy czy napięcia, jeśli chcesz wiedzieć na co jeszcze może pomóc Ci sauna, zostań z nami do końca artykułu
- koszt jednej sesji w domowej saunie wynosi tyle co lizak Chupa-Chups :)
Wady sauny:
- sauna domowa to koszt rzędu paru tysięcy złotych
- najlepiej saunę jest uwzględnić już na etapie projektowania domu, a jeśli na to już za późno - podczas remontu
- większość kabin do saun ma minimum 1,9 m wysokości a dodatkowo sauna fińska wymaga jeszcze przestrzeni pod sufitem na odpowiednią cyrkulację powietrza
- w przypadku awarii promienników czerwieni ich wymiana może być kosztowna a zdarza się, że niestety nie są objęte gwarancją
5. Sauna fińska czy na podczerwień? Jaka sauna do domu będzie lepsza?
Czy jakiś model już wpadł Ci w oko? A może nadal się wahasz, bo do końca nie jesteś przekonana, która sauna (fińska czy na podczerwień) będzie dla Ciebie najlepsza? W takim wypadku musisz wziąć pod uwagę...
Stan zdrowia i kondycję
Wyżej wspominaliśmy o ogromnych zaletach korzystania z sauny. Jednak nie wszystkie osoby mogą korzystać z nich w równym stopniu. Sauna sucha jest odpowiednie dla osób, które dobrze tolerują wysokie temperatury i nie mają problemów ani z ciśnieniem, ani problemów z układem krążenia. W innym wypadku - przebywanie w saunie fińskiej będzie dla Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny niebezpieczne.
Dlatego to właśnie sauny infrared uważamy za bezpieczny wybór. Z racji niższej temperatury, która panuje w środku jest polecana również dzieciom i osobom w podeszłym wieku, które nie mają większych problemów zdrowotnych.
Koszty eksploatacji i montaż - która sauna jest najtańsza?
Bez owijania w bawełnę - najtańszym rodzajem sauny podczas eksploatacji jest najczęściej sauna na podczerwień. Promienniki podczerwieni, które odpowiedzialne są za temperaturę w saunie IR, rozgrzewają się szybko a jedyne czego potrzebujesz do uruchomienia tego typu sauny to standardowe gniazdko 230 V. Moc jaką pobiera sauna infrared to średnio 2000 W, czyli tyle co… czajnik elektryczny! :)
Domowa sauna fińska to nieco większe wyzwanie niż sauna na podczerwień. Sauny suche o wiele częściej zasilane są piecami elektrycznymi, których pobór prądu jest może się różnić zależnie od modelu. Faktem natomiast jest, że sauna fińska wymaga podłączenia do zasilania trójfazowego, a nie we wszystkich mieszkaniach jest on już standardem. Poza tym - czas nagrzania się pieca w saunie suchej trwa dużo dłużej (ok. 3-6 razy dłużej niż w saunie IR).
Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę przed kupnem sauny? Znaczenie ma wysokość Twojego domu lub mieszkania. Sauna fińska potrzebuje wentylacji. Najczęściej kratka wentylacyjna w takiej saunie znajduje się na górze kabiny, stąd musisz koniecznie zachować dodatkową przestrzeń (minimum 20 cm), żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Dlatego polecamy je osobom, które mają mieszkania z wysokimi sufitami, gdyż potrzebujesz minimum 2,20 m wysokości dla kabiny fińskiej.
Wszystko zależy od preferencji!
Sauna sucha lub sauna infrared to kwestia gustu. Ciężko jednak mieć wyrobione zdanie na temat saun, jeśli na przykład nigdy się z żadnej nie korzystało. Jeżeli należy do takich osób - zachęcamy przetestować oba rodzaje saun w dobrym salonie SPA. Dzięki temu na własnej skórze przekonasz się czy wysoka temperatura panująca w suchej saunie jest faktycznie dla Ciebie.
6. Sauna na przeziębienie? Jaki pozytywny wpływ na zdrowie może mieć sauna domowa?
Czy wiesz, że zbawienne działanie sauny na organizm znały już ludy słowiańskie i fińskie?
Tradycja zażywania kąpieli w saunach jest bardzo długa i stara. Zapewne do tej pory obiło Ci się o uszy, że sauna to świetny sposób na detoks i odchudzenie? My też czytamy o tym ilekroć zanurzymy się w temat domowych saun. Prawda jest taka, że regularne chodzenie do sauny to świetny sposób na lepszą odporność, a więc na wszystkie katarki, przeziębienia i wirusy.
Pamiętaj! Sauna nie pomoże na już aktywne przeziębienie. Wydawało Ci się, że jeśli chora pójdziesz na saunę to raz dwa wyzdrowiejesz? Nic bardziej mylnego! Sauna zmusza organizm do dodatkowego wysiłku i poniekąd go w ten sposób na chwilę osłabia. Dodatkowe osłabienie podczas toczącej się infekcji może sprawić, że zostanie z Tobą jeszcze dłużej! Przed skorzystaniem z sauny upewnij się, że jesteś zdrowy.
Sauna w domu - na co może Ci pomóc?
Używanie sauny na podczerwień pomoże Ci, jeśli cierpisz na któreś z tych dolegliwości:
- masz problemy na tle reumatycznym (zarówno reumatyzm tkanek miękkich, jak i stawów)
- doznałaś urazu, kontuzji czy zwichnięcia
- cierpisz na choroby zwyrodnieniowe (objawiające się np. bolesną rwą kulszową czy bólem kolan lub bioder)
- lub masz bóle spowodowane niedokrwieniem, zapaleniem bądź powszechne obecnie bóle na tle nerwowym
- a także jeśli nadmiernie się stresujesz, jesteś spięta a nawet gdy masz depresję
Poza tym, zdecydowanie zwiększa ukrwienie, sprężystość tkanek i ich odporność na urazy, szczególnie jeśli chodzisz na saunę regularnie. Tak jak każda sauna, nawet ta domowa, pomoże oczyścić Twoje ciało z toksyn, schudnąć, pozbyć się pomarańczowej skórki czy znormalizować cerę. Nie można odmówić jej kompleksowego działania.
7. Jaka sauna do domu? Podsumowanie
Znaleźliście już coś dla siebie? My już tak. Kompletnie nie zgadzamy się z opinią, że sauna w domu to niepotrzebny luksus. Ani luksus ani niepotrzebny. :) Korzyści zdrowotne, jakie daje korzystanie z sauny są tego warte. Czy są tu jacyś posiadacze domowej sauny? Dajcie znać w komentarzach! :)
sauna domowa to moje marzenie od lat, ale jak widać cenowo są już dostępne dla coraz szerszego grona
może niebawem się uda 😉