Aktualizacja: Listopad 2024
Prasowanie wiąże się z wyciąganiem deski i długim nagrzewaniem żelazka, a przy tym samo w sobie nie zawsze jest skuteczne w walce z zagnieceniami. Tradycyjny sprzęt niekiedy nie radzi sobie w trudno dostępnych fragmentach ubrań, budząc w ten sposób frustrację w użytkowniku żelazka, który potrzebuje szybko założyć elegancką koszulę, bluzkę czy sukienkę. Poza tym nie można go użyć przy niektórych rodzajach tkanin, bez obaw o ich uszkodzenie.
Jakie są rodzaje parownic?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie parownicy?
Im wyższa moc, tym urządzenie pracuje bardziej efektywnie i krócej się nagrzewa (jest szybciej gotowe do pracy). Od niej często uzależniony jest inny parametr – wyrzut pary. Im jest on wyższy, tym lepiej parownica radzi sobie z trudnymi zagnieceniami. Moc jest ważna także w kontekście długiej pracy urządzenia, które nie przegrzewa się, nawet jeśli trzeba uprasować wiele ubrań. Dobre, skuteczne i wydajne parownice zaczynają się od 1300W i wyrzutu 24 g/min.
Długość przewodu nie wpływa na jakość pracy, ale na jej komfort. Ten parametr zostanie doceniony dopiero podczas codziennego użytkowania – może sprawić, że prasowanie będzie szybkie i przyjemne, albo, ze względu na krótki przewód, uciążliwe i frustrujące.
Jest różnie określany przez producentów: anti-calc, system antywapienny czy Quick Cals Release, ale zawsze jego celem jest zapewnić bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat. Dzięki niemu można stosować zwykłą wodę z kranu, bez obaw o uszkodzenie kanalików parowych przez zbierający się w nich kamień. Warto jednak podkreślić, że niektóre urządzenia wymagają stosowania wody destylowanej.
Dobór parownicy pod kątem pojemnika na wodę zależy od rodzaju i liczby ubrań, jakie najczęściej będą prasowane za jednym razem. Jeżeli jest to tylko kilka sztuk – idealnie sprawdzi się 200-260 ml. Trzeba pamiętać, zwłaszcza jeśli chodzi o parownice ręczne, że rozmiar zbiornika wpływa na komfort użytkowania – im mniejszy, tym lżejszy steamer. Jeśli domownicy dużo prasują albo urządzenie parowe będzie wykorzystywane w sklepie, wówczas lepiej sprawdzi się steamer o większej pojemności zbiornika. Największy posiadają parownice stojące. Nie mniej ważna jest możliwość wyjęcia pojemnika. Jest to bezpieczniejsze dla urządzenia, ponieważ zapobiega zalaniu mechanizmu parownicy podczas nalewania wody do zbiorniczka.
Wyposażenie parownicy w zabezpieczenia, takie jak automatyczne wyłączanie, pozwala uniknąć spalenia steamera czy pożaru w mieszkaniu.
Pozwala na skuteczniejszą pracę, ponieważ umożliwia, dostanie się do trudnodostępnych miejsc, a także odświeżenie na przykład sofy, krzeseł obitych tkaniną, czy poduszek.
Dzięki regulacji można dostosować strumień pary do rodzaju tkaniny, a także stopnia zagniecenia.
Akcesoria takie jak szczotka, nakładki do prasowania mankietów czy rękawica ochronna, znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia parowego. Rękawica pozwala uniknąć poparzeń podczas naciągania tkaniny, natomiast szczotka przydaje się w przypadku odświeżania grubych tkanin, umożliwiając parze wodnej wniknięcie w głąb materiału. Nasadki do prasowania mankietów i kołnierzy ułatwiają prasowanie tych trudnych do wygładzenia elementów.
Jaka parownica będzie najlepsza? Ranking parownic do ubrań
Oto aktualizowane na bieżąco zestawienie najlepszych parownic.
MalTec HDS5000W – tania i poręczna parownica
Kompaktowy rozmiar
Żelazko parowe jest poręczne i lekkie – waży mniej niż kilogram. Parownica Maltec dobrze sprawdzi się w użytku codziennym. Możesz obsługiwać ją jedną ręką. Nie sprawi więc problemów w przechowywaniu ani w obsłudze.
Regulacja wyrzutu pary
Parownica MalTec daje możliwość regulacji wydajności podawania pary w trzech stopniach: 15 g/min, 27 g/min oraz 32 g/min. Urządzenie poradzi sobie zatem z lekkimi zagnieceniami na delikatnych materiałach oraz mocnymi nierównościami na grubszych tkaninach.
Zeegma ZE-HANDIG – lekka parownica do ubrań
Mocna i szybka
W parownicy znalazła się wydajna grzałka o mocy 1500 W, która potrzebuje tylko 40 sekund na nagrzanie. Dzięki wbudowanej funkcji SteamPower urządzenie wyrzuca parę z mocą 30 g/ml. Parownica z łatwością radzi sobie z mocnymi zagnieceniami.
Do zabrania w podróż
Parownica Zeegma waży poniżej 1 kg. W zestawie znajdziesz dodatkową torbę, która świetnie nadaje się do przechowywania w domu. Bez problemu zabierzesz ją także w podróż np. biznesową.
Yoer X-Smooth – parownica z żelazkiem parowym
Regulacja wyrzutu pary i temperatury
Parownica Yoer X-Smooth pozwala dostosować zarówno moc wyrzutu pary wodnej, jak i temperaturę prasowania. Para wodna jest dostępna w 2 poziomach, natomiast temperatura w 3. Maksymalna temperatura urządzenia wynosi 185°C.
Prasowanie na sucho i na mokro
Parownica X-Smooth umożliwia tradycyjne prasowanie na sucho za pomocą wbudowanej stopy. Oczywiście, daje także możliwość prasowania na mokro, czyli za pomocą wyrzutu pary wodnej. Co więcej, prasowanie na mokro jest możliwe w pionie lub w poziomie.
Philips GC299/40 – ręczny steamer do ubrań
Bez bakterii
Parownica Philips GC299/40 wytwarza parę na poziomie 20 g/min. Juz taka wartość świetnie radzi sobie z usuwaniem szkodliwych bakterii. Ten model to przydatny wybór dla każdego rodzica. Z łatwością pozbędziesz się alergenów z poduszek, zabawek oraz ubranek dziecka.
Prasowanie w pionie
Ręczna parownica Philips została stworzona z myślą o wygodnym prasowaniu ubrań na wieszaku. Umożliwia to właśnie pionowy wyrzut pary. Nie musisz tracić czasu na rozkładanie deski do prasowania.
Philips GC362/80 – parownica do ubrań i tapicerki
Do wszystkich rodzajów tkanin
Parownica do ubrań została wyposażona w podgrzewaną płytę SmartFlow, dzięki czemu nie pozostawia po sobie mokrych plam na ubraniach. Zdaje ona również egzamin podczas prasowania trudno dostępnych miejsc, a także różnego rodzaju tkanin, nie generując ryzyka ich uszkodzenia. Radzi sobie też z falbankami i plisami. Co więcej, dzięki specjalnym nakładkom, parownicę do ubrań Philips można stosować do odświeżania „grubszej” garderoby – kurtek czy płaszczy.
Szybkie uzupełnianie wody
Parownica Philips steam&go posiada 70-mililitrowy wyjmowany zbiornik na wodę, który może być zarówno jej wadą, jak i zaletą. Dzięki niemu urządzenie jest lżejsze i dobrze sprawdza się przy szybkim prasowania kilku sztuk odzieży. Jeżeli jednak z jego pomocą trzeba wyprasować wiele elementów, konieczne jest częste dolewanie wody.
Tefal Steam+ DT8150 – mocna parownica do tkanin
Tryb Super Turbo
Parownica Steam+ wyróżnia się funkcją Super Turbo. To tryb specjalnie przeznaczony do bardzo trudnych zagnieceń i grubych tkanin. Para o strumieniu 26 g/min prostuje i wygładza nawet najtrudniejsze zagniecenia.
Zestaw akcesoriów
Do parownicy dołączone są przydatne akcesoria takie jak: szczotka ułatwiająca czyszczenie grubszych tkanin, osłona parowa przydatna przy delikatnych tkaninach, zaczep na drzwi, dzięki któremu zawiesimy nasze ubrania w dowolnym miejscu w domu. Producent dodał także etui zabezpieczające akcesoria podczas przechowywania i transportu. Dzięki niemu nie zgubisz także żadnego elementu wyposażenia.
Camry CR 5033 – parownica o dużym zbiorniku
Duży zbiornik
Model Camry spośród konkurencji wyróżnia się bardzo pojemnym zbiornikiem o wielkości 350 ml. Wysoka pojemność pozwala wydłużyć czas pracy bez konieczności dolewania wody. Staje się więc najlepszym wyborem na potrzeby domowe – do czyszczenia tapicerek, odświeżania dywanów i dziecięcych zabawek.
Wysoka moc maksymalna
Parownica CR 5033 to urządzenie o wysokiej mocy. Minimalna moc wynosi 1200 W, jednak funkcja potężnego uderzenia pary pozwala osiągnąć nawet 1800 W mocy. Parownica nagrzewa się zatem szybko i usuwa nawet poważne zagniecenia na grubych tkaninach.
Lund 67230 – ręczna parownica do ubrań
Łatwe przechowywanie
Parownica Lund to kolejny kompaktowy model, który nie zajmuje dużo miejsca w walizce lub w szafce. W zestawie z urządzeniem otrzymasz także specjalną bazę na parownicę. Przechowywanie z nią jest łatwiejsze, a co najważniejsze bezpieczne. Na bazę możesz odłożyć także nadal rozgrzane urządzenie.
Dodatkowe szczotki
Oprócz parownicy otrzymasz także dwa rodzaje specjalnych szczotek do prasowania. Sięgnij po szczotkę welurową z krótkim włosiem, gdy prasuje delikatne bluzki i szale. Wybierz szczotkę nylonową z długim włosiem, gdy czyścić dywany, tapicerki i płaszcze z pyłków, sierści lub włosów.
Tefal Pro Style One IT2460 – parownica ze stacją parową
Duża głowica
Model Pro Style One to parownica stojąca, która wyróżnia się głowicą o dużej powierzchni. Taka konstrukcja przyspiesza prasowanie, ale jednocześnie jest bardzo precyzyjna. Urządzenie wspaniale nadaje się do dokładnego prasowania dużych tkanin, jak i szybkiego wygładzenia bluzek i szalików.
Stacja parowa
Pro Style One nie zabierzesz w podróż. Nic jednak nie szkodzi, gdy ta parownica to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do używania w domu. Dzięki stacji parowej w zestawie masz do dyspozycji zbiornik o pojemności 1500 ml oraz wygodny stojak na ubrania.
Yoer X-Impressive 2280 – stojąca parownica z deską do prasowania
Długi czas generowania pary
Parownica Yoer X-Impressive GS01P może generować parę bez przerwy do 30 minut – to bardzo dobry wynik. Parownica cechuje się wyrzutem pary na poziomie 40 g/min, a od włączenia nagrzewanie trwa jedynie 60 sekund. Dzięki temu bardzo szybko możemy przystąpić do prasowania.
Składana konstrukcja
Bardzo ważną zaletą, mimo rozbudowanej funkcjonalności parownicy Yoer X-Impressive GS01P jest możliwość złożenia. Dzięki zastosowaniu teleskopowych drążków, urządzenie z wysokości 155,5 cm można złożyć do jedynie 64,5 cm. Przemyślane rozwiązanie sprawia, że parownica zdecydowanie doskonale nada się do każdego domu, a jednocześnie będzie łatwa do przechowywania w czasie oczekiwania do kolejnego prasowania.
Ręczna czy stojąca parownica?
Wiele zależy od potrzeb i oczekiwań względem sprzętu. W przypadku wysokiej częstotliwości prasowania lepiej zdecydować się na model stojący, który ma wyższą moc i większy zbiornik wody, umożliwiający dłuższą nieprzerwalną pracę. Co więcej, prasowanie ułatwia wygodny wieszak, który można umieścić na statywie. Tego typu urządzenia zajmują jednak więcej miejsca i nie nadają się w podróż.
Ręczne modele, pod względem jakości prasowania, nie odbiegają od urządzeń stojących. Również są wydajne i niezastąpione, jeśli przed wyjściem do pracy trzeba szybko uprasować koszulę czy spodnie. Zaletą ręcznych parownic jest też fakt, że można nimi wygodnie odświeżyć kanapę, łóżko czy poduszki.
Prasowanie parowe zdobywa coraz większą popularność
Z powyższych względów coraz większą popularność zdobywa prasowanie parowe, które jest bezpieczne dla delikatnych tkanin, a dzięki strumieniowi pary dociera do trudno dostępnych miejsc. Warto wspomnieć, że prasowanie parąusuwa nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje – co docenią zwłaszcza osoby, które zmagają się z alergiami czy trądzikiem. Parownicą do ubrań można prasować różnego typu odzież, bieliznę, pościel, poduszki czy ręczniki, a dzięki specjalnym szczotkom – także płaszcze i kurtki, które mogą szybko i skutecznie odzyskać świeżość po długim zaleganiu w szafie. Pytanie zatem, jaką parownicę kupić? W niniejszym artykule przedstawimy parownice do ubrań, ranking tych urządzeń oraz poradnik zakupowy.
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE
Parownica do ubrań Tefal IXEO QT1020
Parownica TEFAL IXEO QT1020 – to kolejna stacja do prasowania w formie rozbudowanego zestawu zawierająca w sobie parownicę, zbiornik na wodę oraz deskę do prasowania. Stacja Tefal IXEO QT1020 to produkt dla wymagających w cenie ok. 1000 zł. Moc 1600W wystarcza, aby urządzenie było gotowe do pracy już w ok. 45 sekund. Pojemność zbiornika na wodę to 1 litr. Podobnie, jak w przypadku poprzednio omawianej propozycji firmy Yoer, produkt Tefal także posiada mobilny stelaż, na którym umocowana jest deska oraz uchwyt do przechowywania parownicy. Strumień wytwarzania pary to 35 gram na minutę, co wystarczy do wygodnego i szybkiego prasowania. Ciekawą funkcjonalnością jest przypominanie użytkownikowi o cyklicznym usuwaniu kamienia, co pomoże parownicy pracować przez wiele lat.
Parownica PHILIPS GC440/47
Parownica Philips StyleTouch Pure GC440/47 to produkt firmy Philips wyróżniający się z tłumu. To zasługa wcale nie tylko różowego koloru obudowy urządzenia. Parownica Philips to urządzenie ręczne, które użytkowane może być w pionie i poziomie - nie ma zatem konieczności używania deski do prasowania, a ubranie spokojnie prasować możemy umieszczone na wieszaku. Parownica Philips GC440/47 posiada pojemnik na wodę o pojemności 200 ml. Nie jest to duża pojemność. Mając jednak na uwagę przeznaczenie tego urządzenia do prasowania raczej małych ilości ubrań, wówczas taka pojemność zbiornika powinna okazać się jak najbardziej wystarczająca. Gotowość do pracy po włączeniu parownicy Philips GC440/47 osiągana jest w czasie poniżej minuty, a wyrzut pary następuje z intensywnością do 30g/min. Moc urządzenia to natomiast optymalne 1500W. To jedna z najmocniejszych parownic w gamie produktów Philipsa.
Parownica PHILIPS GC576/60 2200W
Parownica Philips GC576/60 o mocy 2200W przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie tylko dużo prasują, ale i nie chcą poświęcać tej czynności zbyt wiele czasu. Dlatego może okazać się ona niezastąpionym elementem wyposażenia domu, sklepu odzieżowego, salonu ślubnego czy butiku. Philips parownica do ubrań usprawnia i przyspiesza prasowanie, dzięki bogatemu zestawowi udogodnień, w jakie została wyposażona.
Parownice Philips GC576 mają silnik o dużej mocy i bardzo pojemny zbiornik na wodę (1800 ml), który pozwala na długą pracę bez obaw o przegrzanie urządzenia. Sprawne i łatwe użytkowanie parowego żelazka gwarantują też takie funkcje jak: AirStretch, podgrzewana płyta SmartFlow czy pięć poziomów natężenia pary.
Bogata funkcjonalność
Ten ostatni parametr umożliwia dostosowanie strumienia pary do rodzaju tkaniny, SmartFlow – swobodne prasowanie bez powstawania mokrych plam, natomiast AirStretch to technologia, która pozwala odpowiednio naciągnąć tkaninę i usprawnić pracę urządzenia. Na uwagę zasługuje też opcja stabilizująca wieszak „powieś i zablokuj”, dzięki której ubranie nie przesuwa się w trakcie prasowania steamerem Philips. Parownica do ubrań, w trosce o bezpieczeństwo użytkownika, automatycznie wyłącza się w razie braku wody w zbiorniku. Jest też wyposażona w rękawicę ochronną, wymienny zbiornik, regulowany stojak, wieszak, uchwyt do plis oraz szczotki. Te ostatnie doskonale radzą sobie z odświeżaniem po zimie płaszczy i kurtek.
Parownica posiada moc 2200W
W parownicy zamontowany jest długi przewód parowy 1,3 m.
Parownicę cechuje duża pojemność zbiornika na wodę 1800 ml. W dodatku zbiornik jest wyjmowany, co ułatwia obsługę urządzenia.
Parownica szybko się nagrzewa i jest gotowa do pracy w 45 sekund. W dodatku posiada wbudowany spryskiwacz.
Parownicę cechuje 5 poziomów pary, dzięki czemu możliwa jest regulacja strumienia pary. Wyrzut yrzut pary wynosi zaś 42 g/min.
Parownica posiada automatyczne wyłączenie w przypadku braku wody. Wysoka temperatura pary skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy i bakterie z ubrań, dzięki czemu ubrania będą zawsze świeże i czyste.
W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą:szczotka, wieszak na ubrania, rękawica ochronna, stojak.
Parownica wyposażona jest w system antywapienny.
Duża wielkość parownicy powoduje, że zajmuje ona sporo miejsca.
Z racji dużych wymiarów parownicę trudno zabrać w podróż.
Parownica umożliwia jedynie prasowanie w pionie.
Żelazko parowe Saturn ST-CC 0227
Żelazko parowe Saturn to kolejna parownica do ubrań, która zdobywa pozytywne opinie wśród użytkowników. To profesjonalne urządzenie do prasowania oferuje moc 1900W i aż 10 trybów pracy, dedykowanych do różnych rodzajów tkanin. Dzięki temu jest wydajne, szybkie, proste w obsłudze, a także doskonale radzi sobie z trudnymi zagnieceniami. Siła wyrzutu pary jest różna i zależy od wybranego trybu pracy: najsłabsza oscyluje wokół 9,5 g/min, a najmocniejsza – 35 g/min.
Duża pojemność zbiornika na wodę
Wyżej omówione modele należą do grupy parownic ręcznych, natomiast parownica Saturn jest urządzeniem stojącym, które trudno zapakować do walizki i zabrać w podróż. W domu także zajmie sporo miejsca, mimo że można złożyć niektóre jego elementy. Urządzenie parowe składa się z dużego, bo aż 1,5 litrowego pojemnika na wodę, składanego wieszaka oraz 1,45-metrowej rury zakończonej słuchawką parownicy. Jak prasować koszule, spodnie czy żakiet z jego pomocą? Wystarczy umieścić ubranie na wieszaku i przesuwać słuchawką w górę i w dół. Urządzenie działa jedynie w pionie, jednak duża moc oraz regulacja pary sprawiają, że prasowanie jest w pełni skuteczne. Poza tym oferuje akcesoria ułatwiające pracę, takie jak szczotka do ubrań, nasadka do prasowania mankietów i kołnierzy, czy rękawica termiczna.
Parownica posiada moc 1900W
W parownicy zamontowany jest 2,5-metrowy przewód zasilający
Parownica posiada duży pojemnik na wodę 1,5 litra
Regulowana rura do 1,5 metra pozwala na swobodne operowanie parownicą.
Parownicę cechuje 10 trybów pracy i regulacja wyrzutu pary: 9,5-35 g/min.
Parownica posiada istotne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki wysokiej temperaturze pary, urządzenie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów i bakterii.
W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą:składany wieszak i antypoślizgowe nóżki.
Parownica posiada wbudowane automatyczne podanie wody.
Parownica ma dość duże wymiary i jest dość ciężka, a w dodatku zajmuje sporo miejsca.
Z racji dużych wymiarów parownicę trudno zabrać w podróż.
Parownica umożliwia jedynie prasowanie w pionie (tylko i wyłącznie).
Parownica Philips GC442/87
Ranking urządzeń parowych zamyka ręczny steamer Philips. Parownica ze względu na swoje kompaktowe rozmiary jest łatwa w transporcie oraz przechowywaniu. Producent wyposażył ją w moc 1500W, wyrzut pary 30 g/min oraz możliwość pracy, zarówno w pionie, jak i poziomie, dzięki czemu sprawnie pozbywa się zagnieceń. Optymalna wielkość zbiornika (200 ml) zapewnia jej lekkość i długą pracę bez przerw – pewnym minusem jest jednak brak możliwości wyjęcia pojemnika. Za sprawą technologii PureSteam oraz funkcji Quick Cals Release, która zapobiega osadzaniu się kamienia w urządzeniu, strumień pary zachowuje swoją siłę nawet przez wiele lat. Parownica Philips została również wyposażona w matę StyleMat, gwarantującą ochronę i oparcie podczas prasowania.
Parownica posiada moc 1500W
Parownica wyposażona jest w długi kabel 2 m.
Parownicę cechuje duża pojemność zbiornika na wodę 1800 ml. W dodatku zbiornik jest wyjmowany, co ułatwia obsługę urządzenia.
Parownica działa w pionie i poziomie.
Parownica jest lekka, ma kompaktowy rozmiar i można zabrać ją w podróż.
Parownicę cechuje wyrzut pary: 30 g/min.
Parownica jest delikatna dla wszystkich tkanin. Dzięki wysokiej temperaturze pary usuwa zapachy i bakterie ze wszystkich ubrań.
W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą:nakładka ze szczotką (do grubszych tkanin, płaszczy, kurtek), mata StyleMat, podgrzewana płyta SmartFlow (zapobiega powstawaniu mokrych plam), podkładka do odstawiania parownicy podczas prasowania.
Technologia PureSteam i funcja Quick Cals Release przeciwdziała osadzaniu kamienia poprzez silny strumień pary.
Parownicę cechuje brak wyjmowanego zbiornika na wodę, przez co nalewanie jej może być kłopotem.
ja mam ręczną za 100 zł firmy Ariete i jestem zadowolona, robi taką samą robotę jak pionowa ale jednak zajmuje mniej miejsca i można na wyjazd zabrać
Zdecydowałam się na żelazko parowe Braun Texstyle 7 i gratuluję sama sobie dobrego wyboru. Zagniecenia już nie stanowią dla mnie zadnego problemu.