Aktualizacja: Październik 2024
Jaka sucha karma dla kota będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
Sucha karma to najczęstszy wybór właścicieli kotów. Nic dziwnego. Sucha karma jest dość tania, posiada stosunkowo wysoką zawartość składników dietetycznych (witamin, aminokwasów), nie psuje się szybko i można ją długo przechowywać pod otwarciu. Jednak najlepsza sucha karma dla kota to produkt o wysokiej zawartości białek i tłuszczy, a niskiej zawartości zbóż. Jeśli masz taką możliwość - szukaj suchej karmy, która będzie całkowicie bezzbożowa i pozbawiona syntetycznych barwników.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze suchej karmy dla kota?
Sucha karma może być przeznaczona dla młodych kotów, dorosłych lub seniorów. Znajdziesz także karmy dedykowane kotom po sterylizacji i kastracji, z problemami ze strony układu moczowego, a nawet dla kocich alergików. Karma sucha powinna być zatem dobrana nie tylko do wieku, ale i do specjalnych wymagań żywieniowych Twojego pupila.
Najpopularniejsze karmy suche składają się przede wszystkim ze zbóż. Jeżeli Twój kot nie ma problemów pokarmowych ani z układem moczowym, karma sucha w diecie nie powinna mu zaszkodzić. Są jednak na rynku także producenci, którzy przygotowują suchą karmę bezzbożową. Taka karma jest droższa, jednak o wiele mniej obciąża układ pokarmowy kota, dzięki czemu będzie energiczny, odżywiony i zdrowy.
Sucha karma jest przeznaczona dla kotów w każdym wieku. Pamiętaj jednak, że karma dla dorosłych kotów może być trudna w pogryzieniu przez młode kocięta. W przypadku młodych osobników sięgnij po karmę typu junior.
Karma sucha ma długi termin przydatności do spożycia nawet po otwarciu opakowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybierać opakowania o wielkości kilkunastu kilogramów! Co więcej, duże opakowanie karmy jest z reguły bardziej ekonomiczne od małych. Nie tylko starczy na dłużej, ale i kosztuje mniej.
Sucha karma dla kota ranking
Whiskas Adult z kurczakiem i warzywami
Kolejna karma od Whiskas, tym razem z kurczakiem i warzywami. Podobnie jak poprzednia karma, wersja z kurczakiem także jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych kotów. W składzie karmy przeważają zboża, ale na drugim miejscu są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli te najcenniejsze dla kota. Tej karmie nie zabrakło także olejów, tłuszczów, szeregu witamin (A, D, E) czy ważnych aminokwasów takich jak tauryna. Jedno opakowanie zawiera aż 14 kg suchej karmy.
Sucha karma dla kota - drobiowa z kurczakiem
Karma sucha dla dorosłych kotów od 1. roku życia. W składzie tego produktu znajdziesz przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Whiskas Junior sucha karma dla kociąt
Ogromne opakowanie Whiskas Junior to aż 14 kg karmy dla kociąt. W tym wypadku, sucha karma posiada kształt drobnych granulek, które ułatwiają karmienie kotów poniżej 1. roku życia. W składzie karmy dominuje mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Na drugim miejscu znajdują się zboża, a na kolejnych tłuszcze i ekstrakty białkowe.
Royal Canin Urinary - specjalistyczna sucha karma
Karma z wyższej półki cenowej o specjalistycznym przeznaczeniu dla kotów z chorobami dróg moczowych. Jej działanie nakierowane jest na zapobieganie nawrotom kamicy struwitowej u dorosłych kotów. W swoim składzie karma posiada bardzo wysoką zawartość witaminy A, ale obniżoną zawartość magnezu. Procentowa ilość białka w tej suchej karmie wynosi prawie 35%, zaś tłuszczów - 15%. Royal Canin Urinary to karma weterynaryjna, której stosowanie należy wcześniej skonsultować z weterynarzem.
Applaws Cat Adult - sucha karma bezzbożowa dla dorosłych kotów
Karma bezzbożowa Applaws to świetny wybór dla świadomych właścicieli kotów. W jej składzie znajdziesz wyłącznie suszone mięso, naturalne ekstrakty, oleje z łososi czy suszone jaja. Nie znajdziesz natomiast zbóż, soi, konserwantów i sztucznych barwników. Applaws Cat z jagnięciną wspomaga trawienie i zapobiega tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.
Whiskas Adult - sucha karma z tuńczykiem
Kolejny produkt od najbardziej znanego producenta karm dla kotów. Sucha karma Whiskas Adult to połączenie chrupków i pasztecików z nadzieniem z wątróbki. W składzie karmy niestety przeważa zboże. Na drugim miejscu znajduje się mięso i produkty odzwierzęce. W karmie znajdziesz taurynę, tran z ryb i witaminę A. Opakowanie nie jest duże, gdyż ma mniej niż 2 kg, jednak przy zakupie wielu jego cena staje się przystępna.
Wiejska Zagroda - sucha karma dla kota z kurczakiem i kaczką
Sucha karma od marki Wiejska Zagroda to bezzbożowa, sucha karma o niesamowicie wysokiej zawartości mięsa na poziomie 75,7%. W składzie przeważa białko oraz tłuszcz, dzięki czemu karma jest bogata w witaminę A, E i D. Nie zabrakło w niej także tauryny i choliny, które dbają o układ nerwowy i mięśnie Twojego kota.
Wiejska Zagroda - bezzbożowa karma sucha dla kota z indykiem i łososiem
Kolejna karma do Wiejskiej Zagrody - tym razem o smaku łososia i indyka. W składzie karmy nie znajdziesz dodatku zbóż, konserwantów i barwników, dlatego świetnie nadaje się dla kotów uczulonych na te składniki. Podstawę karmy Wiejska Zagroda stanowi mięso z indyka i łososia (razem stanowi 58%). Na drugim miejscu znajdziesz różnego rodzaju tłuszcze i oleje (np. z drobiu i łososia).
Purina Cat Chow - karma sucha dla kotów wysterylizowanych
Sucha karma Purina Cat Chow to produkt stworzony z myślą o kotach po sterylizacji. W składzie znajdziesz w 39% zboża, natomiast w 20% mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W karmie Purina Sterilised nie zabrakło także wysokiej zawartości witaminy A, witamin z grupy B, witaminy D3 i E. Przeznaczona dla kotów dorosłych.
Dolina Noteci Piper Sterilised - karma sucha dla wysterylizowanych kotów
Sucha karma od firmy Dolina Noteci to produkt dla dorosłych kotów po sterylizacji oraz tych, które nie mogą spożywać karm zbożowych. W składzie Piper Sterilised znajdziesz w 38% białko, a w 13% tłuszcze i oleje. Karma jest pozbawiona sztucznych barwników i aromatów. Została za to wzbogacona wysoką zawartością witaminy A, D3 i witaminą E.
Sucha karma dla kota - jaka powinna być?
Odpowiednia sucha karma doda Twojemu zwierzakowi energii, zadba o jego futro i zdrowe zęby. Na co zwrócić uwagę, kupując suchą karmę dla kota, aby była odpowiednia?
Tak jak każda karma, również sucha, powinna być odżywcza i o dobrym składzie. Karmy suche mają to do siebie, że posiadają mało wody, ale za to dużo zbóż. Zwróć uwagę jednak, aby karma dla kota nie posiadała zanadto produktów zbożowych. Zbyt duża ich zawartość niektórym, bardziej wymagającym kotom zaszkodzić. Zboża nadmiernie obciążają układ pokarmowy kota, który przecież nie jest z natury przyzwyczajony do diety wegańskiej.
Sucha karma dla kotów powinna zawierać wysoką ilość witamin (np. A, D3 i E), aminokwasów (np. tauryny niezbędnej u kotów w każdym wieku) i optymalną zawartość minerałów. Wszystkie te składniki wpływają na prawidłowy rozwój kota, jego wzrok, lśniące futerko i silne mięśnie.
Oczywiście, oprócz dietetycznych składników, sucha karma powinna zawierać wysokie zawartości podstawowych w diecie kota makroskładników - białek i tłuszczów. Szczególnie istotne są kwasy Omega-3 i Omega-6, które dbają o prawidłową kondycję układu krwionośnego i wspomagają odżywienie kociego organizmu.
Sucha karma dla kota junior i dorosłego - jakie są różnice?
Koty poniżej 7. miesiąca życia znajdują się w intensywnym czasie rozwoju i wzrostu. W tym czasie organizm kota wymaga o wiele więcej witamin i minerałów, zupełnie jak organizm dziecka. Sucha karma typu junior (dla kociąt) powinna zawierać wysokie dawki np. tauryny. Chociaż tauryna jest niezbędna przez całe życie wszystkich kotów, to w okresie wzrostu pełni szczególnie ważną rolę. Jej niedobory i brak sprawiają, że kocięta rosną powoli, a ich układ nerwowy i mięśniowy rozwija się nieprawidłowo.
Organizm dorosłego kota nie zmienia się już w takim stopniu, a więc jego zapotrzebowanie na niektóre witaminy i aminokwasy jest już mniejsze. W dalszym ciągu jednak musisz pamiętać o wysokiej ilości mięsa i niskiej zawartości zbóż w suchej karmie dla kota. Takie połączenie będzie najbardziej optymalne dla urodzonego mięsożercy.
Sucha karma dla kotów junior i dorosłych różni się także wielkością granulatu. Karma dla kociąt powinna być drobniejsza i mniejsza. Ich szczęki nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby rozgryźć większe paszteciki, z którymi dorosły kot poradziłby sobie od razu.
Czy sucha karma dla kota jest zdrowa?
Sucha karma dla kotów nie cieszy się pochlebną opinią wśród świadomych właścicieli kotów. Wiele osób uważa, że wpływ suchej karmy na kocie zdrowie jest przeceniany. Czy faktycznie tak jest?
Zapewne nie będziesz zaskoczony, jeśli odpowiemy, że… To zależy. W przypadku suchej karmy największe znaczenie ma jej skład. To od niego zależy czy sucha karma będzie zdrowa dla Twojego kota, czy nie. Sucha karma powinna zawierać jak najmniejszą ilość zbóż, a jak największośc ilość naturalnego białka w postaci suszonego mięsa i podrobów. Taką karmę możemy nazwać bez przeszkód zdrową.
Pamiętaj! Jeśli posiadasz kota, który cierpi na cukrzycę, ma genetyczne predyspozycje do chorób układu moczowego - zastąp tradycyjną karmę o przeznaczeniu specjalistycznym!
Dlaczego sucha karma jest lepsza od mokrej?
Sucha karma to nie tylko same wady. Dobrej jakości produkty dla kota mają zalety, których nie posiada karma mokra. Przykładowo, sucha karma jest pożywieniem z długą datą ważności, nawet pod otwarciu. Mięsne kąski w mokrej karmie szybko się psują, natomiast suchą karmę możesz przechowywać nawet parę tygodni.
Sucha karma, w przeciwieństwie do mokrej karmy, świetnie sprawdza się podczas zabaw. Z pewnością nie ubrudzi dywanu, podłogi i nie pozostawi po sobie wilgotnych śladów. Właśnie dlatego sucha karma sprawdza się także we wszelkiego rodzaju zabawkach i podajnikach. Niewielka ilość pasztecików czy chrupków na pewno nie zaszkodzi, a świetnie spełni swoją rolę jako nagroda za zabawę.
Kiedy sucha karma dla kota?
Sucha karma, szczególnie ta o wątpliwej jakości i wysokiej zawartości zbóż, nie powinna być podawana regularnie. Szczególnie musisz pamiętać o unikaniu łączenia jej w jednym posiłku razem z karmą mokrą. Regularne karmienie kota suchym i mokrym pożywieniem może tylko niepotrzebnie obciążać jego układ trawienny.
Sucha karma dla kota powinna być podawana zatem w osobnym posiłku. Czasami nie masz czasu lub możliwości, aby kota nakarmić mokrą karmą. Wówczas pozostawienie niewielkiej ilości karmy w podajniku lub w miseczce ratuje całą sytuację.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania suchej karmy u kotów?
Nie każdy kot może spożywać suchą karmę, chociaż właściciele nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Koty, które cierpią na choroby ze strony układu moczowego (lub ich rasa wykazuje taką tendencję genetyczną) powinny unikać suchej karmy ze zbożem w składzie i wysoką zawartością wapnia w stosunku do fosforu. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, która staje się coraz powszechniejsza u współczesnych kotów. W takiej sytuacji o wiele lepszym i zdrowszych wyborem stają się karmy dietetyczne o obniżonej zawartości cukrów.
Jak przechowywać suchą karmę dla kota?
Suchą karmę, w przeciwieństwie do mokrej, możesz przechowywać o wiele dłużej bez obawy, że się zepsuje. Jak jedna przechowywać suchą karmę prawidłowo? Po otwarciu nowego opakowania karmy możesz:
- zwinąć szczelnie w tzw. rulonik górną część worka i zabezpieczyć go najprostszymi klipsami do woreczków
- przesypać granulki do innego opakowania, które będzie szczelnie zamknięte (np. metalowa puszka z wieczkiem czy plastikowe opakowanie do żywności)
Niezależnie od tego, który sposób wybierze, worek z suchą karmą musisz przechowywać w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu. Unikaj wszelkich źródeł ciepła (np. kaloryferów), wysokiej wilgoci i ekspozycji na słońce.
Jaka sucha karma dla kota? Podsumowanie
Suche karmy dla kotów wzbudzają wiele emocji. Pamiętaj, że zawsze liczy się jakość i dawka. W przypadku suchej karmy nie można przesadzać z jej ilością w ciągu dnia, a najlepiej jest wybierać karmy suche, bezzbożowe. Które karmy najbardziej smakują Twojemu kotu? Którą kupujesz najczęściej? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!