Close

Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane stanowią świetną ozdobę każdego mieszkania. Niestety, wydają się stosunkowo trudne do wyczyszczenia. Wystarczy jednak stosować kilka sprawdzonych metod, aby pozbyć się z nich różnego typu zanieczyszczeń. Można to zrobić nie tylko za pomocą środków chemicznych, lecz także domowymi sposobami.

Czym wyczyścić meble pokryte tapicerką materiałową?

Sposób czyszczenia mebli tapicerowanych jest uzależniony od tego, jaką tkaniną zostały one pokryte. Obicia często wykonuje się z bawełny. W takim przypadku podstawą pielęgnacji jest regularne odkurzanie. Po usunięciu kurzu, pyłków i okruszków na tapicerkę należy nałożyć specjalny środek do czyszczenia bawełnianych obić, dostępny w formie pianki lub proszku. Po odczekaniu około godziny trzeba zebrać resztki produktu przy pomocy jasnej, delikatnej ściereczki. Zabieg ten należy powtarzać do momentu, aż na szmatce nie będzie pojawiał się brud.

W przypadku mebli pokrytych welurem lub aksamitem można wykorzystać domowe sposoby na pranie kanapy, tapicerowanych foteli lub krzeseł. Po odkurzeniu powierzchni danego mebla należy przetrzeć go ścierką namoczoną w roztworze 1 litra wody i 2 łyżek amoniaku. Taki zabieg trzeba przeprowadzić bardzo dokładnie, a następnie, po odczekaniu ok. godziny, przy pomocy delikatnej szczotki wyczesać materiał. Jeśli doszło do posklejania włosków na obiciach mebli, można wysuszyć je zwykłą suszarką do włosów.

Jeżeli na materiałowej tapicerce mebli pojawiły się plamy, warto spróbować usunąć je domowymi sposobami. Zabrudzenia z czerwonego wina, atramentu lub kawy można wywabić, stosując roztwór kwasku cytrynowego i wody, ślady po długopisie – za pomocą gliceryny, a tłuste plamy talkiem lub mąką ziemniaczaną.

Jak wyczyścić meble ze skórzaną tapicerką?

Eleganckie meble tapicerowane są często wykończone skórzanym obiciem, dzięki czemu prezentują się bardzo luksusowo. Mimo że są fabrycznie zabezpieczone impregnatem, wciąż należy odpowiednio o nie dbać. Podstawę pielęgnacji stanowi oczywiście odkurzanie. Oprócz tego powinno się je regularnie myć – zalecane są specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia skóry meblowej. Absolutnie zakazane jest stosowanie mydła i środków wysoko alkalicznych. Jeśli jednak nie mamy detergentu do pielęgnacji skóry naturalnej lub sztucznej, możemy wykorzystać roztwór letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Jeśli chodzi o mycie tapicerki skórzanych mebli, proces ten warto rozpocząć od siedziska, a dopiero później przejść do innych elementów. Należy do tego wykorzystać szmatkę delikatnie nasączoną danym preparatem i oczyścić powierzchnię sofy, krzesła lub fotela, wykonując okrężne ruchy. Po całym zabiegu powinno się dodatkowo przetrzeć skórzaną tapicerkę ręcznikiem frotté lub szmatką z miękkiej tkaniny.

Warto przy tym pamiętać, że jedynie regularna konserwacja skórzanych mebli pozwoli im zachować ładny wygląd przez długie lata. Trzy razy do roku powinno się zapewnić tapicerowanym sprzętom odpowiednie nawilżenie i regenerację. W tym celu należy zastosować specjalne środki natłuszczające przeznaczone do renowacji skóry. Dzięki temu stanie się ona bardziej elastyczna i zyska nowy blask.

Artykuł partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij