Close

3 wskazówki, jak urządzić funkcjonalny salon

Salon to wnętrze, w którym przebywają nie tylko domownicy, ale również ich goście, dlatego musi być jednocześnie atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe, jeśli podczas aranżacji zostaną zastosowane sprawdzone rozwiązania.

  1. Rozmieszczenie poszczególnych stref
  2. Funkcjonalne rozwiązania dla gości
  3. Oświetlenie salonu

Aranżując salon, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne potrzeby i preferencje. Jeśli salon ma pełnić funkcję pokoju gościnnego, warto zadbać również o komfort osób, które będą w nim przebywać.

Rozmieszczenie poszczególnych stref

Na aranżację salonu największy wpływ ma jego rozmiar oraz lokalizacja i wielkość okien. Inaczej też urządza się salon z aneksem kuchennym, a inaczej salon, który jest odgrodzony od kuchni lub jadalni. W pierwszym przypadku warto zadbać, aby strefę jadalni zlokalizować jak najbliższej kuchni. Główne drogi komunikacyjne nie powinny przechodzić w poprzek poszczególnych stref. W salonie ważne jest światło, dlatego nie można przysłaniać okien lub drzwi balkonowych meblami. Natomiast strefa relaksu powinna znajdować się w dalekiej odległości od okien, szczególnie jeśli to w jej obrębie znajduje się telewizor.

Funkcjonalne rozwiązania dla gości

Urządzając salon, który jednocześnie pełni funkcję pokoju gościnnego, inwestorzy stawiają na rozwiązania wielofunkcyjne. Należą do nich, np. kanapy do salonu i sofy rozkładane z allegro, które w ciągu dnia pełnią funkcję mebli wypoczynkowych, a wieczorem zamieniają się w wygodne, rozkładane łóżka jedno- lub dwuosobowe. Chcąc zapewnić gościom nieco intymności, można wykorzystać rozkładane parawany, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Jeśli to możliwe, gościom warto zapewnić również szafkę, w której będą mogli ułożyć swoje osobiste rzeczy.

Oświetlenie salonu

Jedną z najważniejszych kwestii podczas urządzania salonu jest wybór oświetlenia. Najistotniejsze jest oświetlenie naturalne, dlatego warto zadbać, aby docierało ono do wnętrza jak najdłużej i w jak największej ilości. Oprócz tego, według obecnych trendów aranżacyjnych, w salonie powinno znajdować się kilka źródeł sztucznego światła. Zwykle jest to jedna, zawieszona w centralnym punkcie sufitu lampa, oraz kilka mniejszych lamp stojących lub kinkietów. Jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, każda z tych stref powinna mieć osobne oświetlenie główne i dodatkowe. Wybierając barwę światła warto stawiać na światło ciepłe, które jest łagodne dla ludzkiego wzroku, a dodatkowo wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lightbulb1
lightbulb1
3 lat temu

dla mnie w salonie najważniejsza jest gra światła i oświetlenie – to nadaje przestrzeni klimatu

Jagodaa
Jagodaa
3 lat temu

sercem salonu jest kanapa – TRZEBA w nią zainwestować, by służyła na lata

Hanna
Hanna
3 lat temu

zasada pierwsza urządzania salonu – nie przesadzać z meblami…

Zamknij