Aranżacja małej łazienki w bloku z wielkiej płyty to nie lada wyzwanie. By zapewnić sobie komfort i funkcjonalność musimy zastosować najlepsze rozwiązania. Niewielki metraż, brak dostępu do światła dziennego, cienkie ściany czy brak swobody w ustawianiu sanitariatów – to tylko część problemów, przed jakimi stoi jej posiadacz. Jak zatem urządzić małą łazienkę tak, aby była jednocześnie funkcjonalna i stylowa? Dzięki poniższym 10 trikom każdy będzie w stanie idealnie zaaranżować swoje pomieszczenie!
Aranżacja łazienek nie jest łatwym zadaniem nawet dla zawodowych architektów. Remontowanie takich pomieszczeń jest na ogół czasochłonne i skomplikowane, ale to dopiero urządzanie małego i nieustawnego blokowego pomieszczenia kąpielowego potrafi spędzić sen z powiek. Właściciele małometrażowych łazienek niekiedy działają bez planu, nie znają podstawowych zasad aranżacyjnych, a także robią spontaniczne, nieprzemyślane zakupy. Te ostatnie polegają najczęściej na nabywaniu elementów, które same w sobie prezentują się pięknie, ale zestawione w całość – już niekoniecznie. Poza tym aranżacje powstają czasem na podstawie o projektów łazienek z katalogów, a te, choć zachwycają, nie zawsze są praktyczne. W efekcie można otrzymać niefunkcjonalne pomieszczenie, w którym trudno się poruszać. Dlatego w niniejszym artykule podajemy wskazówki, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń, jak również stworzyć funkcjonalną i stylową łazienkę. Jak urządzić małe pomieszczenie i dobrać modne wyposażenie?
1. Mała łazienka w bloku – projekt przede wszystkim!
Małe łazienki, chyba nawet bardziej niż te duże, wymagają przygotowania odpowiedniego planu. Warto w nim uwzględnić co ma się znaleźć w pomieszczeniu, a następnie, gdzie będą znajdować się poszczególne elementy. Dobrze jest zmierzyć wnętrze i zastanowić się jaka umywalka, kabina prysznicowa lub bidet zmieszczą się w łazience. Należy przy tym wziąć pod uwagę praktyczność i wygodę korzystania z takich urządzeń. Przemyślany dobór wyposażenia pozwoli uniknąć zbędnych, zagracających rzeczy, które mogłyby tylko utrudnić użytkowanie pomieszczenia. Na tym etapie warto zastanowić się także nad zabudową, w której będzie można ukryć pralkę, kosz na brudną bieliznę, czy środki czystości. Zapobiegnie to tworzeniu się bałaganu i chaosu w małej łazience, które mogłyby skutkować jej optycznym pomniejszeniem.
2. Mała, nowoczesna łazienka – połyskliwe powierzchnie
Nic tak nie dodaje pomieszczeniu przestronności, jak powierzchnie odbijające światło. Nie wszystkie elementy muszą być wykonane na wysoki połyk, ale dobrze by stanowiły one bazę małej łazienki w bloku. W tym zadaniu dobrze sprawdzą się połyskliwe fronty szafek, błyszczące kafelki ceramiczne czy chromowane baterie. To również dobry pomysł, by nadać łazience nowoczesnego charakteru.
3. Mała łazienka w bloku – chłodna kolorystyka
Kolejny punkt to odpowiednia kolorystyka. Choć biała, mała łazienka w bloku może okazać się strzałem w dziesiątkę, to jednak nie każdy chce posiadać tak „sterylne” wnętrze. Warto wprowadzić kolor do pomieszczenia, ale lepiej zdecydować się na opcję z chłodnej palety. Doskonale sprawdzają się błękity, pudrowe róże, pastelowe zielenie czy jasne fiolety, które nadają wnętrzu głębi. Dobrym pomysłem jest też wciąż modna łazienka szara, przy czym warto postawić na jasne odcienie tego koloru.
4. Kafelki wielkoformatowe i płytki łazienkowe
Wiele osób obawia się wprowadzenia do małej łazienki wielkoformatowych płytek, przede wszystkim z obawy przed jej przytłoczeniem. Faktem jest jednak, że to właśnie dzięki nim przestrzeń staje się jednolita, czysta i optycznie większa. Warto zatem wybrać płytki o wymiarach na przykład 25x70 lub 25x90. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie wąskich fug, które pozwolą uniknąć „odcięć” – w tym wypadku niepotrzebnych, zaburzających odbiór całości.
5. Mała łazienka w bloku: prysznic czy wanna?
Mała łazienka w bloku z prysznicem wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Kabina zajmuje mniej miejsca niż wanna, a wybór opcji ze szkła sprawi, że będzie ona niemal niewidoczna. Warto też rozważyć niezwykle efektowny model walk-in, ale trzeba pamiętać, że tego typu kabiny potrzebują odpowiedniego nachylenia podłogi oraz specjalnego odpływu. Dlatego stanowią dobre rozwiązanie w przypadku gruntownego remontu łazienki; w przeciwnym razie lepiej zamontować niższy brodzik, który zapewni dość podobny efekt. Przeszklone modele to pozycja wręcz obowiązkowa w nowoczesnych małych łazienkach.
A jak wypada mała łazienka z wanną? Choć kabina prysznicowa jest rozwiązaniem minimalistycznym, zajmującym mniej miejsca, zawsze należy dopasować pomieszczenie do potrzeb domowników. Jeżeli wszyscy użytkownicy łazienki uwielbiają długie kąpiele, warto postawić na wannę lub ewentualnie wannę z prysznicem – jeżeli zdania są podzielone. Mała łazienka w bloku, mimo swoich wymiarów, powinna zapewniać wygodę każdemu domownikowi.
Zobacz także: Aranżacja małej łazienki z prysznicem - poradnik
6. Bezramowe duże lustro łazienkowe
Duże lustro łazienkowe to najlepszy sposób, by pomieszczenie nabrało głębi i uległo optycznemu powiększeniu. Brak wyraźnych odcięć sprawi, że całość będzie się prezentowała jako jednolita i spójna powierzchnia. Uzyskany efekt przy okazji nada pomieszczeniu nowoczesnego charakteru.
7. Jednolite kolorystycznie łazienkowe akcesoria
Łazienkowe akcesoria powinny być spójne kolorystycznie. Dlatego baterie umywalkowe i prysznicowe, uchwyty do szafek, czy przycisk do spuszczania wody w toalecie warto wybrać w jednym odcieniu. Podobnie w przypadku dozowników, mydelniczek, wieszaków na ręczniki czy kubeczków na szczoteczki. Im mniej kolorów w pomieszczeniu tym lepiej – w przeciwnym razie tworzy się wizualny chaos.
8. Może szafki w kolorze ścian?
Szafki w kolorze ścian to zabieg dość często wykorzystywany przez projektantów małych łazienek. Dobrym pomysłem jest także wybór frontów bez uchwytów, dzięki którym meble „wtopią się” w ścianę.
Pamiętajmy, że krzykliwe, ciemne kolory mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Jasna kolorystyka i wykończenie mebli na wysoki połysk pozwalają uzyskać optyczne powiększenie metrażu.
9. Mała łazienka w bloku potrzebuje doświetlenia
Dobrze dobrane oświetlenie do łazienki jest niezwykle ważne: nadaje pomieszczeniu odpowiedniego nastroju, a także ułatwia wykonywanie codziennych czynności. W małej łazience warto zatroszczyć się o kilka źródeł światła, dzięki którym będzie wyglądała ona na większą. Dobrze jest również postawić na jego chłodną barwę, która pozwoli uzyskać efekt głębi.
Zamiast jednego górnego światła warto wybrać na przykład kilka oczek halogenowych w suficie. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się także listwy świetlne oraz luksfery. Należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu przy lustrze, które ułatwi wykonywanie makijażu czy przycinanie brody – światło powinno równomiernie oświetla twarz.
10. Pionowe lub poziome płytki
W artykule była już mowa o płytkach wielkoformatowych, które świetnie sprawdzają się w łazience. Kolejną inspiracją, która pozwala powiększyć pomieszczenie, są płytki drewnopodobne w wersji prostokątnej. Układając je pionowo, można optycznie dodać pomieszczeniu wysokości, natomiast poziomo – szerokości. Znajomość tego tricku z pewnością pomoże nam w aranżacji łazienki.
Minimalizm i porządek
Na koniec przedstawiamy jeszcze kilka ogólnych wskazówek, które ułatwiają aranżację i użytkowanie wnętrza. Przede wszystkim, w małych eleganckich, łazienkach glamour najlepiej mimo wszystko sprawdza się minimalizm, który zapewnia wysoką estetykę i nie dopuszcza do tworzenia się chaosu. Dlatego warto między innymi trzymać kosmetyki w szafkach. Jeżeli jest to utrudnione, dobrym pomysłem może okazać się przelanie szamponu, mydła w płynie czy żelu do kąpieli do pojemniczków, utrzymanych w tej samej kolorystyce.
Łazienka – aranżacje ze wzorami
Łazienka w bloku nie musi być nudna. Można pokusić się o pewne odstępstwa od niektórych z wcześniej wspomnianych zasad. Jednym z nich jest wprowadzenie wzorów. Gładkie ściany powiększają przestrzeń, ale dla części osób są z kolei zbyt monotonne. Można zatem wybrać subtelny wzór i umieścić go na jednej ze ścian, tworząc tym samym ciekawy, przykuwający spojrzenia akcent. Dobrym pomysłem może być zakup płytek o ciekawym kształcie (np. sześcianu) lub fakturze.
Zobacz także: Meble do małego pokoju dziennego - jak ustawić?
Mała łazienka w bloku – pomysły na optyczne zyskanie przestrzeni
Mała łazienka w bloku powinna nie mieć zagraconej podłogi – odsłonięta odbija bowiem światło i daje poczucie przestrzeni. Nie chodzi tu tylko o to, by jej bez potrzeby nie zastawiać. Warto również zdecydować się na toaletę podwieszaną zamiast wolnostojącej, czy też uchwyty na ścianie zamiast wieszaków stojących. Dobrze jest też ukryć kosz na bieliznę – w zabudowie lub szafce. Jak zatem widać, aranżując małą łazienkę, można czerpać inspiracje z bardzo różnych obszarów.
Razem z żoną wpadliśmy na pomysł, żeby poszerzyć naszą łazienkę kosztem niewielkiego korytarza, marzy nam się prysznic bez brodzika a ten nie zmieści się na niewielkiej powierzchni jaką teraz dysponujemy. Niestety musimy do tego uzyskać zgodę administratora budynku, a wbrew pozorom to nie są takie łatwe sprawy, mam nadzieje że żaden z sąsiadów nie wniesie sprzeciwu.
Piękne łazienki 🙂 Podobają mi się takie minimalistyczne i też na taką postawiłam.