Aktualizacja: Wrzesień 2024
Które kije do nordic walking wybrać? Jakie są rodzaje?
Jak dobrać kije nordic walking? Na co zwrócić uwagę?
Zacznij od wyboru rodzaju kijków. Powinieneś kierować się przede wszystkim swoim doświadczeniem. Osoby zaczynające przygodę z nordic walkingiem nie muszą inwestować w najdroższy sprzęt. Na początek wystarczą tanie, aluminiowe kijki z mechanizmem teleskopowym. Jeśli trenujesz nordic walking regularnie – postaw na jednoczęściowe kijki z dodatkiem włókna węglowego.
Rozmiar kijków jest najważniejszym parametrem, gdyż decyduje o prawidłowej postawie i technice nordic walkingu. Osoby początkujące mogą postawić na kijki teleskopowe o regulowanej długości. Pamiętaj jednak, że mechanizm teleskopowy to też większa szansa na złamanie kija. Najlepiej sprawdzają się podczas ćwiczeń i sporadycznych treningów. Podczas regularnych wymarszów szybko się zniszczą.
Aluminium, włókno węglowe, szklane, a nawet te z bambusa – wybór materiałów jest bardzo duży. Na początek zdecydowanie wystarczy Ci kijek aluminiowy. Jeśli od razu mierzysz wysoko, wybierz kij z włóknem szklanym. Te dwa rodzaje są najtańsze i najlepsze dla osób na początku drogi.
Od kształtu uchwytu zależy to jak wygodnie i jak stabilnie będziesz maszerował. Musi być więc koniecznie dobrze wyprofilowana. Natomiast rękawiczka (lub pętla nadgarstkowa) powinna mieć regulację. Najlepiej gdy jest wypinana i posiada rzepy.
Najczęściej spotykane typy grotów to wykonane ze stali i z wolframu. Stalowe są tańsze i to właśnie je polecamy na początek.
Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne kijki o wygiętym kształcie. Chociaż wyglądają niezwykle i bardzo profesjonalnie to na początek nie ma sensu w nie inwestować. Różnica między nimi, a kijkami o prostej konstrukcji jest dla laika niezauważalna. Cena natomiast rzuca się już w oczy.
Jakie wyposażenie warto mieć do kijków? Pokrowiec do przechowywania, klips do spięcia kijków i zapasowe końcówki na groty.
Jakie kije nordic walking wybrać? Ranking
Teleskopowe kijki nordic walking
Wygodna regulacja
Kijki wyposażone są w płynną regulację długości. Minimalna długość to 65 cm, natomiast maksymalna wynosi 135 cm. Oznacza to, że są świetne dla niskich i dla wysokich osób. Po złożeniu kijki zajmują naprawdę mało miejsca, gdyż ich długość to lekko ponad pół metra.
Regulowany pasek
Kijki wyróżniają się dobrze wyprofilowaną rączką z wbudowanym paskiem. Pasek jest uniwersalny – możesz swobodnie dostosować jego długość tak, aby kij nie wyślizgiwał się z rąk.
Kijki nordic walking z wymiennymi końcówkami
Kijki na każdy teren
Największą zaletą tego zestawu jest komplet dodatkowych nakładek. Dodatkowe buciki sprawdzą się na twardych powierzchniach takich jak chodnik. Natomiast klasyczne, płaskie końcówki najlepiej poradzą sobie ze skalistymi nawierzchniami.
Dla niskich i wysokich
Kijki są niezwykle uniwersalne pod względem regulacji. Możesz dobrać idealną dla siebie długość, dzięki płynnej regulacji od 65 cm do 135 cm. Po złożeniu ich długość to jedynie 65 cm, dlatego nie zajmują dużo miejsca w domu czy w samochodzie.
Kije nordic walking z regulacją na nadgarstek
Lekkość i amortyzacja
Kijki wykonane są z wytrzymałego aluminium, który charakteryzuje się niewielką wagą. Zainstalowano także wzmocnione groty z wytrzymałej stali połączone z gumowymi nakładkami. To idealna kombinacja, która odciąża ręce i pomaga utrzymać równowagę nawet na grząskim gruncie.
Odciążone nadgarstki
Kijki charakteryzują się też dobrze wyprofilowanymi uchwytami. Dodatkowe paski na nadgarstki zapobiegają wyślizgiwaniu się kijków, a wyprofilowana rękojeść ułatwia chwyt. W kijkach nie mogło także zabraknąć systemu Anti Shock, który amortyzuje uderzenia i chroni nadgarstki przed przeciążeniem.
Kije do nordic walking z systemem Antishock
Amortyzacja wstrząsów z systemem Antishock
Kijki wyróżniają się nie tylko lekką konstrukcją, która nie przeciąża rąk i górnego odcinka kręgosłupa. Zostały wyposażone także w technologię Antishock. To właśnie ona minimalizuje drgania i uderzenia, a więc i nadwyrężenie nadgarstków.
Cztery końcówki do każdego podłoża
W zestawie oprócz kijków znajdziesz także komplet wymiennych nakładek. Gumowe, sztywne końcówki nadają się do twardego i równego podłoża. Klasyczne groty z metalu – do naturalnych powierzchni. Dodatkowy talerz świetnie sprawdzi się na grząskim gruncie tj. śnieg i błoto.
Kijki nordic walking odciążające stawy
Wytrzymały stelaż
Kijki wykonane są z odporne na uszkodzenia aluminium o dużej lekkości. Treningi z nimi są naprawdę przyjemne, a kije nie męczą dłoni. Wytrzymała konstrukcja bez problemu poradzi sobie z wędrówkami po grząskim gruncie i twardym chodniku.
Stabilne groty i wymienne nakładki
Kijki wykończone są grotami ze stali nierdzewnej, które ułatwiają spacer po żwirze. W zestawie znajdziesz trzy wymienne końcówki do treningu na asfalcie, śniegu lub grząskiej drodze.
Tanie kijki do nordic walkingu z kompasem
System Antishock
Solidna konstrukcja o małej wadze to największa zaleta tego zestawu. Jednak lekka konstrukcja nie oznacza słabej czy zbyt sztywnej. Zastosowanie technologii antishock dba o Twoje nadgarstki i odpowiednią sprężystość kroku nawet na twardym terenie.
Wbudowany kompas
Idealny gadżet dla osób, które uwielbiają maszerować po leśnych terenach. Dzięki dodatkowemu kompasowi błyskawicznie zorientujesz się, gdzie jesteś i w jakim kierunku zmierzasz. Nie musisz co chwilę wyciągać telefonu i wybijać się z rytmu.
Kije do chodzenia o ergonomicznych rączkach
Regulowane paski na nadgarstek
Podobnie jak inne modele, te kije także są wykonane ze stopu aluminium. Co je wyróżnia to regulowane paski na nadgarstek, które w czasie ćwiczeń pozostają na swoim miejscu. Skóra nie jest podrażniona i nie poci się.
Do 190 cm wzrostu
Kije są naprawdę uniwersalne – nadają się praktycznie dla wszystkich, niezależnie od wzrostu. Teleskopowy mechanizm umożliwia płynną regulację długości od 65 cm do 135 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kije były używane przez wszystkich członków rodziny.
KZ2 – kijki do nordic walking z zestawem końcówek
14 wymiennych końcówek
Kije KZ2 to nie tylko ergonomiczne uchwyty i lekka konstrukcja. Ich największym atutem jest bogaty zestaw standardowych i zapasowych końcówek do kijków. Tereny grząskie, skaliste, ubite lub ślizgie nie będą stanowiły problemu, gdyż w zestawie znajdziesz odpowiednią końcówkę do każdego z nich.
Mocna budowa i system Antishock
W przeciwieństwie do innych modeli kijki KZ2 ważą nieco więcej niż 600 g, co może być dla początkujących dużą wadą. Rekompensuje to jednak bardziej solidna budowa uzupełniona o system antywstrząsowy. Kijki są więc solidne, sprawdzają się nawet w trudnym terenie, a przy tym są delikatne dla stawów rąk.
Kijki do chodzenia z wypinaną rękawiczką
Korkowa rączka dla większej wygody
Podobnie jak inne modele, kijki są teleskopowe i wykonane z aluminium. Jednak w odróżnieniu od innych modeli posiada korkową rączkę, która zmniejsza potliwość dłoni, a więc i ślizgania się rąk po rękojeści. Ponadto jej miękka struktura zmniejsza ryzyko powstania odcisków.
Wypinana rękawiczka
Ten model kijków może pochwalić się wypinaną rękawiczką. Łatwe mocowanie na zatrzask pozwala w każdym momencie odpiąć rękawiczkę od kijów. Wygodą jest także to, że nie musisz za każdym razem dopasowywać pętli do nadgarstka. Szybko zapniesz je na wygodny rzep.
Hi-Tec Edge Alpenstock ultralekkie kijki do chodzenia
Wysoka jakość i mała waga
Konstrukcja kijków wykonana jest z aluminium, natomiast końcówki każdego z kijów wykonana jest z odpornego na pękanie materiału termoplastycznego. Kije są niezwykle żywotne, odporne na uszkodzenia, a przy tym lekkie. Jeden waży zaledwie 290 g.
Wyprofilowana rękojeść
Uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego jest doskonale dopasowany do anatomicznego kształtu rąk. Idealnie leży w dłoniach i odciąża nadgarstki. Nawet długi spacer nie zmęczy dłoni.
Dlaczego nordic walking jest warty rozważenia?
Nordic walking to aktywność dla wszystkich osób w każdym wieku. Jest odpowiedni dla osób z nadwagą, otyłych i cierpiących na bóle stawów. Dla profesjonalistów i amatorów. Jakie efekty daje regularny nordic walking?
Mniejsza zadyszka
Spacer z kijkami sprawia, że serce zaczyna pompować więcej krwi. Organizm dotlenia się, komórki są lepiej odżywione, Twoja wydolność zwiększa się, a metabolizm przyspiesza. Z czasem możesz być pewien, że przestaniesz się szybko męczyć.
Więcej spalonych kalorii
Godzina tradycyjnego spaceru spala 200 kcal. Godzina nordic walking – 400 kcal. Różnica jest znaczna, prawda? Nordic walking jest świetnym sposobem na odchudzanie, szczególnie dla osób o znacznej nadwadze. Pamiętaj, że mniejsza waga to też mniejsze ryzyko cukrzycy.
Mniejszy ból stawów
Nadwaga, otyłość, urazy lub przewlekłe choroby stawów? Żadne z nich nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania nordic walking. Prawidłowy marsz z kijami odciąża stawy nawet o 30%. Co więcej, regularne spacery zaczną przynosić ulgę w bólu, zwiększą siłę powięzi, stawów i wzmacniają układ kostny.
Jak trzymać kije nordic walking podczas chodzenia?
Wydaje Ci się, że marsz z kijami to żadna filozofia? Błąd! Prawidłowa technika wcale nie jest łatwa, szczególnie jeśli masz problemy z koordynacją ruchową. Zdecydowanie warto nauczyć się prawidłowych nawyków już na samym początku. Jeśli Ci się uda – możesz odczuć wszystkie korzyści nordic walking już po pierwszym spacerze.
Prawidłowe trzymanie kijków
Kijki powinny być przymocowane do dłoni za pomocą pasków nadgarstkowych lub rękawiczek. Dzięki temu nie zgubisz ich w trakcie marszu. Trzymaj je w pięści. Jeśli posiadasz doświadczenie i nauczyłeś się już prawidłowego rytmu chodzenia możesz przejść do zaawansowanej techniki trzymania kijów. W trakcie wbijania kija w podłoże zamknij pięć na rękojeści, natomiast druga, wolna ręka niech pozostaje otwarta. Ruch powtórz na drugą stronę.
Które kije do nordic walking? Podsumowanie
Nordic walking swoje lata największej popularności już przeżył, co nie oznacza, że swoje kije powinieneś schować do szafy. Wręcz przeciwnie! Nordic Walking to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Chodzenie z kijkami jest dla każdego bez względu na wiek, kondycję i wagę.