Jesienne dekoracje sprawiają, że zbliżający się czas zimy jest nieco mniej dotkliwy i oziębły. Pomagają stworzyć nastrojowy, ciepły i przytulny klimat, który będzie wspierać nasze dobre samopoczucie. Spróbujemy zaszczepić w polskich domach duńsko-norweską praktykę Hygge, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności na całym świecie.
Określenie to nie oznacza jednak jedynie jesiennych dekoracji, jest to znacznie więcej! Hygge to przede wszystkim sztuka wdzięczności oraz doceniania małych rzeczy, pielęgnacji więzi rodzinnych i świadomego kształtowania samopoczucia. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje dekoracji i dodatków na jesień pomogą poczuć wam prawdziwe Hygge w swoich czterech kątach!
Jesienne dodatki do domu - inspiracje i najlepsze pomysły
1. Koce i pledy
Czas wyciągnąć wełniane koce i pledy na wierzch, bo będą nam teraz potrzebne bardziej niż myślimy. Mimo że temperatura może nie oscyluje jeszcze wokół zera radzimy być już przygotowanym na zimniejsze wieczory. Zapewni nam to w pełni komfortowy wypoczynek po ciężkim dniu w pracy. W Twoim zestawie wypoczynkowym w salonie musi znaleźć się na jesień i zimę ciepły koc lub pled. Każdy przytulny salon na wnętrzarskich zdjęciach ma nie bez powodu artystycznie rozrzucony pled na kanapie. Tworzy on bowiem ustronny i sprzyjający relaksowi klimat. W tym sezonie będzie królować wzór w kratę, zygzaki, paski, a także wszelkie wyszywane motywy oraz naturalne kolory.
Miękki koc w odcieniu Terra Rosa - od 21,99,- Podkładka na stół - od 6,99,-Zestaw śniadaniowy lisek - od 17,99,- Świeca sojowa - 85,-Ciepły bawełniany pled - 79,-Zestaw do aromatycznej herbaty - 139,-Pojemnik na chusteczki - 36,-Komplet podstawek - drewniane pieńki - 33,90,-Dywan w żywe wzory - od 1252,-
Salon w stylu boho koniecznie musi posiadać tekstylia z frędzlami. Grube, plecione koce z wełny czesankowej znajdą zastosowanie w niemalże wszystkich stylach, a oprócz tego skutecznie ogrzeją całą rodzinę przy wspólnym seansie w najzimniejsze wieczory. Jeśli wybierzesz do swojego szarego salonu koce w iście jesiennych kolorach, takich jaki pomarańcz czy czerwień, będzie sprawiał wrażenie cieplejszego i przytulniejszego.
Miękki, wełniany pled do sypialni jest również ,,must have’’ w sezonie jesienno-zimowym. Nic tak nie otuli i nie ochroni przed zimnem podczas snu, jak dodatkowa warstwa ciepłego okrycia w zasięgu ręki. Oprócz tego, jeśli marzy Ci się trochę świeżości w sypialni, a remonty i wymiany mebli nie wchodzą w grę - skup się na dodatkach. Kup pled, a także dodatki w tym samym kolorze i stylistyce, jak abażury, poduszki, obrazki czy świeczki, a Twoja sypialnia będzie jak nowa!
2. Poduszki
Jeśli jesteśmy już w temacie tekstyliów - nie sposób nie wspomnieć o poduszkach. To m.in. one przychodzą nam pierwsze na myśl, jeśli mowa o jesiennych dekoracjach do domu. W okresie jesienno-zimowym spędzamy bowiem w swoich czterech kątach dużo więcej czasu niż w pozostałe pory roku. Warto zatem zadbać o komfort i wygodę - w czym świetnie pomogą właśnie poduszki.
Dopasuj je do koloru pledu lub innych akcentów kolorystycznych w Twoim salonie. Dla różnorodności wybieraj różne rozmiary i materiały. Salon z narożnikiem aż się prosi o ich dużą ilość - tak, aby każdy z domowników miał wygodne miejsce dla siebie. Oprócz ułożenia ich na kanapie połóż je także na fotelu czy krzesłach. Dobrym pomysłem może okazać się również połączeniem ich z meblami do przedpokoju. Ułóż poduszki do siedzenia na ławie lub innym ,, zimnym’’ miejscu siedzącym, co znacząco ociepli Twoje wnętrze.
3. Jesienny stroik z dyni DIY
Jeden z głównych symboli jesieni. Nie dość, że potrawy z niej dają nam wiele korzyści prozdrowotnych, to jeszcze może służyć, jako czarujący element wystroju. Ahh czy może być lepiej? Kuchnia będzie świetnym miejscem do dyniowych dekoracji, ale nie tylko. Jesienny stroik z dyni i kabaczków z pewnością ożywi swoją kolorystyką także salon i jadalnię. Rustykalny stół jesienią przecież nie może się bez niej obejść. Dynię możesz także przeciąć na pół, oczyścić z miąższu i wykorzystać, jako wazon do swoich bukietów.
Jeśli natomiast lubisz zabawę z farbami - pomaluj je! Trendem są teraz dekoracje z dyni pomalowanej na kolor biały - daje to subtelny, bajkowy efekt. Jednak jej najbardziej popularne zastosowanie to oczywiście lampion. Stworzenie lampionu z dyni jest bardzo proste, a sam proces może sprawić nam dużo frajdy.
Jak wyciąć dynię na lampion?
Do tego będziesz potrzebował:
- ostry nóż,
- dużej łyżki do wydrążenia dyni,
- świeczka.
Pierwszym krokiem jest wycięcie otworu - czapeczki, która będzie w późniejszym czasie elementem ruchomym. Należy pamiętać, aby podczas wycinania dyni nóż był pod odpowiednim kątem. W przypadku czapeczki najlepszą opcją będzie kąt 45 stopni, gdyż wtedy zapobiegnie to wpadaniu czapeczki do środka.
Drugą czynnością jest wydrążenie wnętrzności dyni przy pomocy łyżki. Pestki dyni możemy osuszyć i następnie stosować do dań i sałatek.
Ostatnim etapem jest wycinanie wybranych wzorów. Lampion z dyni kojarzy się głównie z Halloween, jednak nie musimy wcale wycinać szyderczych uśmiechów, strachów na wróble czy nietoperzy. Możemy na przykład stworzyć własny, geometryczny, ażurowy lampion, który będzie przystrajał nasz dom w przepiękną grę światła.
4. Ozdoby jesienne z suszonych traw
Dekoracje jesienne do domu w tym sezonie to z pewnością także trawy. Najlepszą i najtańszą opcją jest oczywiście stworzenie ich samodzielnie. Prosto z łąki.
Niepowtarzalne, zasuszone bukiety będą przypominać o lecie i dodatkowo wprowadzać do wnętrza łagodną, sielską nutę. Jednym z najpopularniejszych rodzajów traw w wystroju wnętrz to obecnie trawa pampasowa. Jej gęste pióropusze świetnie korespondują niemalże z każdym stylem. Ta beżowa gęstwina wprowadzi do Twojego wnętrza wyjątkowy, przytulny klimat.
5. Drewniane podkładki pod kubki
Zaopatrzenie się w pokaźną kolekcję kubków na ten okres jest oczywistością. Herbata, gorąca czekolada i kawa - są najszybciej zużywającymi się produktami podczas jesieni. Zgodnie z praktyką Hygge, częste zapraszanie rodziny i przyjaciół na przysłowiową kawę, grę w planszówki lub na wspólne ucztowanie sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia przez cały czas. Nieodłącznym elementem wspólnego spędzania czasu jest oczywiście gorący napój. Drewniane lub korkowe podkładki pomogą utrzymać czystość po wizycie gości, a na naszych meblach nie pojawią się wyblakłe od wysokiej temperatury miejsca. Dodatkowo otoczenie się naturalnymi materiałami wykreuje łagodną i przyjemną w odbiorze przestrzeń.
6. Pokrowce na krzesła
Ozdoby jesienne do domu poprawnie kojarzą się przede wszystkim z tekstyliami. Jednymi z nich mogą być także pokrowce na krzesła. Dzięki nim wygląd Twojej jadalni w jesień diametralnie się zmieni. Wnętrze będzie bardziej przytulne i świeże. Do wyboru mamy masę opcji - od kwiatowych ornamentów, po jednolite, mocne kolory do rustykalnych, wiązanych z tyłu na kokardkę. Na rynku dostępna jest także opcja szycia pokrowców na meble pod wymiar. W tej propozycji można się popisać najbardziej kreatywnymi pomysłami lub zainteresować się nową odsłoną pozostałych mebli.
7. Dywan
Jesień pod względem temperatury na zewnątrz zazwyczaj nas nie rozpieszcza. Chyba nie ma nic bardziej nieprzyjemnego od postawienia gołej stopy na zimnej podłodze po przebudzeniu… Czas pożegnać się z małymi, letnimi chodniczkami, a przywitać grube, miłe w dotyku dywany, które skutecznie ocieplą pomieszczenie. Do wyboru mamy całe mnóstwo możliwości dopasowanych konkretnie do naszych stylów. Oto kilka z nich:
- nowoczesne dywany z geometrycznymi wzorami, takimi jak zygzaki, koniczyna marokańska,
- plecione
- ręcznie tkane
- włochaty
-
- styl śródziemnomorski lub styl Hampton pokocha natomiast, niestety nieco mniej przyjemne w dotyku,
8. Jesienne dekoracje z aromatycznych świec DIY
Spędzanie długich wieczorów z bliskimi w blasku świec jest nieodłączną praktyką jesiennych wieczorów. Jednak czy wiesz o nich wszystko? Podczas palenia parafiny (wszechobecnego składnika tanich świeczek) do powietrza uwalniane są rakotwórcze substancje, takie jak: benzen, toluen czy formaldehyd. Oprócz chorób nowotworowych mogą wywołać także alergię lub spowodować silne bóle głowy. Na szczęście, mamy ich o wiele zdrowszy substytut, a mianowicie… świece sojowe! W naszym artykule zobaczycie, jak zrobić je samodzielnie.
Zobacz także: Jak zrobić świeczki sojowe z wosku sojowego? DIY
W zestawieniu jesiennych dodatków do domu nie możemy ich pominąć. Z udziałem świec możesz urządzić sobie w domu istną aromaterapię. Ważne jednak, aby wybrać tej najwyższej jakości, od sprawdzonych producentów. Olejki eteryczne zawarte w świeczkach (lub użyte w specjalnych dyfuzorach czy nawilżaczach powietrza) mają wiele korzyści prozdrowotnych. Oto kilka z nich:
- olejek z mięty pieprzowej - świetnie działa na choroby górnych dróg oddechowych,
- olejek pomarańczowy - działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu i łagodzi objawy depresji,
- olejek lawendowy - ma działanie silnie relaksujące i pomaga w bezsenności, sprawdza się także na zaparcia,
- olejek z drzewa herbacianego - wspomaga odporność,
- olejek z eukaliptusa - działa łagodząco i bakteriobójczo, leczy katar i przeziębienie,
- olejek bazyliowy - niweluje wszelkiego rodzaju bóle, a także wspomaga koncentrację,
- olejek imbirowy - wskazany jest przy bólach reumatycznych i przeziębieniach.
Opcja dla leniwych -
9. Maty stołowe i bieżniki
Rustykalny stół jesienny będzie stworzony przede wszystkim z bukietów z kolorowych liści, kasztanów czy żołędzi. Wzdłuż bieżnika ustaw świeczniki i dynie, dodatkowo przystrajając stół wrzosem, szyszkami lub liśćmi. Jeśli jednak posiadasz nieco mniejszy stół lub jest on okrągły, lepszym rozwiązaniem będzie wybór mat stołowych. Możesz wybrać te materiałowe w jesiennych kolorach albo te bardziej naturalistyczne - ze słomy, korka czy juty.
10. Domowa biblioteczka
Prawdopodobnie będzie to Twoje nowe ulubione miejsce. Takowy kącik powinien zawierać wygodny fotel z podnóżkiem, stolik, gdzie będziesz stawiał ciepłą herbatą, lampę z ciepłym światłem i oczywiście gruby koc. W ich towarzystwie zagospodaruj miejsce na książki czy czasopisma. W zależności od wielkości Twojej kolekcji może być to potężny regał lub po prostu mała skrzynka z recyklingu, która będzie stać w pobliżu. Ważne, aby było to miejsce zaciszne, w którym będziesz czuł się komfortowo i wszelkie atrybuty relaksu (kubek z gorącym napojem, gruby koc i ulubiona książka) będą zawsze w zasięgu ręki.
11. Jesienne dekoracje z szyszek, kasztanów cynamonu DIY
Jesienne ozdoby do domu to miejsce do wykazania również dla dzieci. Z ich pomocą można wyczarować te najbardziej urocze - żołnierzyki z żołędzi i kasztanów czy barwne bukiety z kolorowych liści do domu. Do dekoracji wykorzystaj także szyszki pachnące lasem lub czerwone korale jarzębiny. Laski cynamonu zwiąż wstążką w kokardkę.
Ze wszystkich elementów stwórz na komodzie stroik używając do tego drewnianych tac, mis lub patery, a w towarzystwie postaw dynie, lampiony, świeczniki i inne punkty świetlne, jak na przykład łańcuch światełek LED. Stworzy to nastrojową, pachnącą atmosferę!
12. Liść w przeszklonej ramce DIY
Jest to idealna opcja by wyeksponować wyjątkowe znalezisko z jesiennego spaceru! Dla nietuzinkowego efektu kup ramkę, która jest przeszklona z obu stron. Liść w przeszklonej ramce wygląda świetnie zarówno na ścianie, jak i oparty o nią. Jeśli chcesz, aby ta dekoracja jesienna była bliższa stylowi rustykalnemu, do dwóch górnych rogów ramki przymocuj jutowy sznurek, na którym następnie będzie wisiał nasz eksponat. Do dwustronnie przeszklonych ramek będą pasować również takie rzeczy jak pióra czy liście innych roślin. Można w nich zamknąć także małe, łąkowe kompozycje. Połączenie powyższych możliwości i stworzenie z nich małej galerii da niepowtarzalny efekt.
13. Nawilżacz powietrza
Znasz uczucie piasku pod powiekami, wiecznie spierzchniętych ust lub suchej skóry? Jest to prawdopodobnie spowodowane niską wilgocią powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Jeśli te problemy mocno Ci doskwierają i masz wrażenie, że kolejne kremy i balsamy nie pomagają, powinieneś zastanowić się nad tym genialnym urządzeniem. Nawilżacz powietrza pomoże rozprawić się z powyższymi problemami, jak i sprawić, że poczujesz się we własnym domu jak w SPA. Wystarczy, że dodasz do zbiornika z wodą kilka kropel wybranego olejku eterycznego i aromaterapia gotowa!
Zobacz także: Tani nawilżacz powietrza - Ranking najlepszych
W dobie smogu i walki o czyste powietrze warto wspomnieć tu również o oczyszczaczu powietrza. Przyda się on szczególnie w tych miastach w Polsce, gdzie stężenie trujących substancji jest niebezpiecznie wysokie. Zanim władze podejmą w tej kwestii racjonalne kroki, radzimy by samemu zadbać o swoją rodzinę i kupić oczyszczacz powietrza
Zobacz także: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Urządzenia te, oprócz pełnionych funkcji, mogą mieć bardzo ciekawy design, który skutecznie urozmaici wnętrze. Bryły mają różne kształty - od tych bardzo nowoczesnych, wręcz futurystycznych, do tych etnicznych, bambusowych. Projektanci stanęli tu na wysokości zadania, gdyż znajdą się nawet takie nawilżacze powietrza, które idealnie nadadzą się do pokoju niemowlaka. Kolorowe światełko i wygląd iście zabawkowy będzie sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa dziecka.
Jak widać Pani Jesień nie musi być aż taka straszna. Dobre przygotowanie jest tu kluczowym punktem. Wtedy, ani temperatura, ani coraz bardziej ponury - wraz z opadającymi liśćmi - widok za oknem nam nie straszny. Stwórz w swoim domu jesienną oazę spokoju, gdzie codziennie wieczorem chętnie będziesz spędzał czas. Pamiętaj, że otoczenie to bardzo ważny czynnik oddziałujący na nasze samopoczucie. Zachęcamy, by wziąć sprawy w swoje ręce i już teraz zadbać o swoje cztery kąty.