Systemy nawadniania do ogrodu brzmią dla Ciebie jak wiedza tajemna dla wybranych? Z tym artykułem przekonasz się, że wcale tak nie jest. Wprowadzimy Cię w świat ekonomicznego nawadniania roślin, odpowiedniego dla Twojego portfela i dla środowiska naturalnego. Poznaj rodzaje zraszaczy, dowiedz się czym są linie kroplujące i ile kosztuje stworzenie systemu nawadniania. Czytaj!
Jaki system nawadniania ogrodu - podstawowe informacje
Dobrze zaprojektowany system nawadniania zadba o Twoje rośliny i Twój portfel. Zastanawiasz się czy możesz wykonać go na własną rękę? Jak najbardziej. Wystarczy, że masz chociaż małą smykałkę do projektowania, robienia pomiarów a teren Twojego ogrodu nie jest wymagający.
Możesz też zlecić wykonanie systemu profesjonalnej, certyfikowanej firmie, która zajmie się nim od początku do końca, uwzględni ukształtowanie terenu czy parametry wody, zraszaczy i pompy nawadniającej. Kosztuje to o wiele więcej, jednak sprawdzi się idealnie w przypadku wymagających ogrodów i ich właścicieli. :)
Systemy nawadniające ogród mogą być najprostsze - od podłączonych pod ujście wody zraszaczy czy linii kroplującej, po w pełni zautomatyzowane systemy z czujnikami wilgotności gleby czy opadów deszczu. Są jednak najdroższym wyjściem.
Systemy nawadniania ogrodu - jaka jest ich idea?
Chociaż “ogrodowy system nawadniania” brzmi bardzo profesjonalnie i fachowo, to pewnym systemem nawadniania jest chociażby… podlewanie roślin wężem ogrodowym lub z konewki.
Ręczne podlewanie roślin jest jednak mozolne i czasochłonne. Musisz wielokrotnie napełniać konewkę i za każdym razem nosić ją po ogrodzie. A wcale nie jest lekka.
Szlauch ogrodowy wydaje się wygodniejszy. Odkręcasz zawór i stojąc sobie wygodnie, kierujesz strumień wody tam, gdzie chcesz. Jednak ile razy zdarzyło się, że strumień pod wysokim ciśnieniem zaczął wymywać ziemię spod Twoich sadzonek?
Systemy nawadniania do ogrodu
zaoszczędzą Twój czas - same zajmą się podlewaniem roślin. Dobrze
zaprojektowane, dostarczą idealną ilość wody Twoim roślinom, bez przelewania
ich, czy agresywnego wymywania systemu korzeniowego. Precyzyjne dostarczanie
wody roślinom posiada też drugą stronę
Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu? Od czego zacząć?
Podstawową rzeczą, jaką potrzebujesz podczas projektowania, jest plan Twojej działki. Możesz stworzyć taki na kartce papieru lub posłużyć się internetowymi narzędziami, które oferuje na przykład Gardena. W obu przypadkach najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej skali i wymiarów. Zachęcamy - poświęć temu czas i uwagę, bo to będzie decydowało o finalnym efekcie.
Na stworzony plan pora nanieść takie elementy jak:
- dom, taras oraz podjazd
- wszelkie ścieżki czy chodniki
- rabaty, drzewa, krzewy - całą roślinność
- miejsca ujęcia wody
Tak przygotowany plan stanowi świetny punkt wyjścia do dalszego umieszczenia na przykład zraszaczy. Pamiętaj, aby w jednej sekcji nie umieszczać zraszaczy statycznych razem ze zraszaczami turbinowymi, bo różnią się poborem i ciśnieniem wody.
Jeśli posiadasz duży lub niecodziennie zaprojektowany ogród - zachęcamy do sięgnięcia po poradę wykwalifikowanego projektanta.
Jak nawadniać ogród? Jaki system nawadniania do ogrodu będzie najlepszy?
- Nawadnianie kropelkowe, czyli nawadnianie za pomocą linii kroplującej
Kroplowanie to nic innego jak rodzaj irygacji roślin przy pomocą linii kroplującej, biegnącej na powierzchni ziemi lub pod nią. Linia kroplująca dostarcza wodę bezpośrednio do systemów korzeniowych roślin i podaje ją w małych, skąpych, ale stałych dawkach. Taki przewód kroplujący jest montowany przy pomocy szpilek, dzięki czemu masz pewność, że linia się nie przemieści i precyzyjnie dostarczy wodę Twoim roślinom.
Gdzie sprawdzi się nawadnianie kropelkowe? To rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku:
- rabatek
- tunelów foliowych i szklarni
- skalniaków
- żywopłotów (np. formowanych)
- grządek warzywnych (tzw. warzywniakach)
- a także niewielkich, przydomowych sadach
Linie kroplujące, które zamontujesz w jednym z powyższych miejsc, mogą być liniami nadziemnymi lub podziemnymi. Ponadto, takie linie nawadniające będą świetny zarówno na małych powierzchniach, jak i na dużych.
Pamiętaj jednak, że przy odległości od ok. 150 mb i powyżej 200 mb musisz zdecydować się na linię kroplującą z kompensacją ciśnienia. Zapobiegnie to utracie ciśnienia na dużych odległościach, dzięki temu nawet najdalej położone rośliny dostaną odpowiednią porcję wody.
Do ok. 80 mb w ciągu możesz spokojnie zastosować linię kroplującą bez kompensacji ciśnienia.
- Wykorzystaj deszczówkę - systemy nawadniania ogrodu z rynny i beczki
Deszczówka, jako źródło nawadniania roślin w ogrodzie to świetny pomysł i to nie tylko ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Woda deszczowa ma niskie pH, nie jest twarda, a przy tym pozbawiona jest szkodliwego dla roślin chloru.
Deszczówkę możesz zbierać na wiele różnych sposobów. Najprostszym z nich jest wycięcie fragmentu rynny i umieszczenie pod nią beczki lub innego zbiornika na wodę. Na rynku dostępne są specjalistyczne zbiorniki na deszczówkę zrobione z betonu lub plastiku do umieszczenia pod ziemią lub nad nią.
- Nawadnianie ogrodu przy pomocy pompy głębinowej
Profesjonalne pompy to nic innego jak agregat składający się z silnika i mechanizmu pompującego wodę (czyli po prostu pompy). Jednak nie jest to zwykły silnik i zwykła pompa. Ze względu na fakt, że pompę głębinową, zupełnie jak zanurzeniową, umieszcza się w wierconych studiach, cała konstrukcja musi być odporna na działanie wody.
Pompy głębinowe pozwalają na czerpanie wody z głębokości większych niż 20 m, aczkolwiek dokładną specyfikację i przeznaczenie produktu przeczytasz w karcie produktu.
- Nawadnianie ogrodu z sieci wodociągowej
Ostatni sposób na pozyskanie wody do podlewania roślin. Tutaj głównym źródłem wody jest zwyczajna sieć wodociągowa. Niestety, wokół tego rodzaju nawadniania pojawia się wiele kontrowersji, zaczynając od właściwości samej wody, a kończąc na grzywnach i karach, które może na Ciebie nałożyć gmina miasta.
Chcesz wiedzieć więcej, dlaczego nie zachęcamy do zakładania systemów nawadniających opartych na sieci wodociągowej? Czytaj dalej.
Jaki system nawadniania do ogrodu? Systemy nawadniania ogrodu - rodzaje najpopularniejszych technologii
- Zraszacze statyczne
Statyczne zraszacze to częsty wybór do średnich i małych ogródków, ze względu na ich mały zasięg. Ponadto dają dużą swobodę w komponowaniu całych systemów nawadniania, gdyż można je ze sobą dowolnie łączyć.
Decydując się na zraszacz statyczny, miej na uwadze czy Twój ogród lub działka ma w miarę równą powierzchnię. Jeśli tak nie jest i posiadasz skoksy lub skarby - zraszacz statyczny będzie generował duże straty wody i nierównomierne jej rozprowadzanie.
Przy równych terenach - nawadnia jednolicie i jednostajnie, aczkolwiek tylko w jednym kierunku w przeciwieństwie do zraszaczy rotacyjnych.
Korpusy zraszaczy statycznych mogą posiadać zawór zwrotny lub z reduktorem ciśnienia. Zawór zwrotny pozwala na zapobieganie cofania się wody i - tym samym - wylewania jej przez górę zraszacza. Natomiast reduktor ciśnienia dba o równomierne ciśnienie, dzięki czemu podczas włączania i wyłączania zraszaczy nie następuje skok w zasięgu wyrzucanej wody.
- Zraszacze rotacyjne (turbinowe)
Coś dla posiadaczy dużych połaci ogrodowych o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu oraz trawników powyżej 4 m szerokości.
Zraszacze rotacyjne mają duży zasięg (zależnie od modelu do 15 m), a przy tym obracają się wokół własnej osi od 40 stopni aż do 360 stopni. Zasięg zraszaczy turbinowych jest regulowany, dlatego dają większą swobodę przy projektowaniu systemu nawadniania.
- Mikrozraszacze statyczne i turbinowe
Mikrozraszacze, czyli bardziej precyzyjna wersja klasycznych zraszaczy, pozwala na nawadnianie roślin jednostajną, ale niewielką porcją wody przez dłuższy czas.
Modele mikrozraszaczy stojące na szpilce sprawdzą się do zraszania roślin na skalniakach i rabatach oraz skarpach. Z kolei mikrozraszacze podwieszane to świetny wybór do szklarni i tuneli foliowych oraz jako nawadnianie podkoronowego w ogrodowych sadach.
Czym różnią się od siebie mikrozraszacze turbinowe i statyczne? Różnica w ich działaniu jest analogiczna do pełnowymiarowych zraszaczy. W tym wypadku, modele rotacyjne również posiadają zdolność wyrzucenia strumienia wody wokół własnej osi (lub konkretnego jej zakresu), zaś statyczne zraszają tylko w jednym kierunku.
- Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe
Jeśli szukasz sposobu na nawadnianie dużych połaci tj:
- pola uprawne
- sady
- pastwiska
- boiska
Wśród zraszaczy młoteczkowych znajdziesz modele zarówno pełnoobrotowe, jak i sektorowe. Zraszacz młoteczkowy o pełnym zakresie działania nawodnią dużą powierzchnię pola lub sadu, zaś te sektorowe zadbają o odpowiednie nawodnienie roślin w newralgicznych miejscach tj. koniec pola uprawnego czy fragment pastwiska o nieregularnym kształcie.
Szukasz konkretnych modeli zraszaczy, a może chcesz porównać, który zraszacz będzie w Twoim przypadku lepszym wyborem? Sprawdź ranking zraszaczy ogrodowych, który ułatwi Ci podjęcie decyzji, który model wybrać.
System nawadniania ogrodu z deszczówki? W zasadzie powinien być standardem!
Hektolitry deszczówki spływają co miesiąc z Twojej rynny i bezpowrotnie giną w rurach. Tracisz pieniądze, o których nawet nie masz pojęcia! Zastanów się na wykorzystaniem deszczówki w swoich ogrodzie.
Czy można deszczówką podlewać rośliny?
Można. A nawet trzeba. Deszczówka nie jest aż tak zanieczyszczona chlorem czy fluorem jak woda z sieci wodociągowej. Co więcej, jest miękka i posiada pH optymalne dla szerokiego wachlarza roślin ogrodowych. Możesz oczywiście dodatkowo ją oczyścić, zakładając specjalne filtry, ale sama w sobie już jest świetna do nawadniania roślin.
Zaoszczędź wodę i pieniądze
Zbieranie wody deszczowej do ponownego rozdysponowania w ogrodzie pomaga środowisku, które niestety cierpi na deficyt wody. Ekologia to nie jedyny powód, żeby używać deszczówkę. Jest jeszcze aspekt ekonomiczny. Zaoszczędzisz dużo pieniędzy, bo nie musisz już pobierać jej z sieci wodociągowej, za którą - naturalnie - płacisz spore pieniądze.
Dlaczego nawadnianie wodą z wodociągu jest według nas niewłaściwe?
Wracamy do tematu systemów nawadniania opartych o wodę z sieci wodociągowej. I tutaj powtórzymy to jeszcze raz - nie zachęcamy do nawadniania wodą z sieci, bezpośrednio przyłączonej do Twojego domu.
Woda z wodociągu - dlaczego nie zawsze nadaje się do podlewania?
Rodzaj wody, jaką podlewasz swoje rośliny, ma ogromne znaczenie. Wiesz już, dlaczego woda z deszczówki jest świetna do podlewania roślin. Dlaczego więc woda z sieci się do tego nie nadaje?
Woda wodociągowa często jest pełna związków fluoru i chloru, które szkodzą roślinom i utrudniają im przyswajanie składników niezbędnych do życia. Co więcej, Twoja woda z kranu może być tzw. twarda, czyli pełna soli wapnia i magnezu. Pomyśl o niej jak o wodzie mineralnej, która jest przeciwieństwem wody źródlanej, czyli typowo miękkiej wody.
Im twardsza woda - tym wyższe jej pH. Tym samym nie nadaje się ona do podlewania wszystkich rodzajów roślin, szczególnie tych wymagających gleby o odczynie kwasowym.
Używanie wody z wodociągu może być… karalne
Praktycznie cały świat obecnie zmaga się z deficytem wody oraz suszą. Niestety, Polska nie jest wyjątkiem na mapie świata. W związku z tym wiele gmin skłania się ku nakładaniu nawet wysokich kar pieniężnych za używanie wody wodociągowej do podlewania ogrodu.
Nie zachęcamy do ryzykowania i sprawdzania cierpliwości urzędów. Zbieranie wody deszczowej, którą wykorzystasz do podlewania swojej działki jest o wiele bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Rozważ to.
Systemy nawadniania cena - ile kosztują systemy nawadniania ogrodu?
Czas porozmawiać o pieniądzach. Pewnie zastanawiasz się, ile musisz wydać na system nawadniania do swojego ogrodu. Tak jak praktycznie zawsze - to zależy :).
Koszt systemu nawadniania ogrodu zależy od wielkości działki, ilości zraszaczy oraz ich rodzaju. Ważną kwestią jest też czy decydujesz się na system w pełni zautomatyzowany, czy system ręczny.
Przykładowo koszt wykonania systemu automatycznego na działce o powierzchni 1000 m2 to ok. 10 - 15 tys. zł. Przy czym taka kwota odnosi się do systemu zaprojektowanego i zamontowanego przez profesjonalistów. Przy mniejszych działkach, paradoksalnie, cały koszt systemu będzie wyższy.
Wykonanie samemu nawodnienia kosztuje o wiele mniej, jednak nadal zależy od wielu czynników. Koszty materiałów na dużej wielkości działkę wynoszą już od 2,5 tys. złoty. Jednak musisz do tego doliczyć czas spędzony na projektowaniu, kopaniu oraz instalowaniu całego systemu. Tworząc samemu nawadnianie do ogrodu musisz liczyć się z tym, że nie będziesz posiadał także żadnej gwarancji, że zrobisz to prawidłowo.
Jak zrobić system nawadniania ogrodu - nawadnianie ogrodu jak zrobić samodzielnie?
Teraz już wiesz, że nawadnianie ogrodu wykonane samodzielnie jest o wiele tańsze od tego, wykonanego przez profesjonalną firmę. Na tym etapie powinieneś już posiadać prosty projekt swojego ogrodu wraz z naniesionymi elementami zielonymi, które podlewania będą wymagały. Taki plan musisz podzielić na odpowiednie sektory, aby wiedzieć dokładnie, jaki rodzaj systemu nawadniania dobrać.
Teraz pora na skompletowanie odpowiednich zraszaczy statycznych lub turbinowych, a także ewentualnie linii kroplującej, z uwzględnieniem ich zasięgu i wymaganego ciśnienia.
Rury doprowadzające wodę do zraszaczy w większości przypadkównależy umieścić pod ziemią, dlatego nie obejdzie się bez kopania. Przy niewielkiej działce, zachód będzie warty efektów. Przy większym ogrodzie, zastanów się czy nie lepiej będzie wynająć specjalistów bądź chociaż koparki, która przyśpieszy pracę.
W przypadku linii kroplujących lub zraszaczy, których okablowanie nie jest umieszczone pod ziemią - sprawa jest prostsza. Wystarczy rozmieścić je w ogrodzie według planu.
Ostatnim etapem przy tworzeniu systemu do podlewania ogrodu jest rozmieszczenie rur oraz zraszaczy i podłączenie ich do ujścia wody bądź specjalistycznej pompy. Przypomina to układanie puzzli, jednak wymaga o wiele większej cierpliwości i precyzji.
Nawadnianie ogrodu - jak zrobić nawadnianie ogrodu bez kopania
Nie wszystkie systemy nawadniające do ogrodu wymagają przekopywania wielkich połaci ogrodu. Jeśli nie chcesz wysilać się i brudzić rąk, a Twoje rośliny nie są wymagające możesz zdecydować się na systemy nawierzchniowe do ogrodu.
Przykładem systemu, który nie wymaga kopania w ogrodzie jest na przykład pociągnięcie lnaziemnego nawadniania kropelkowegoj. Jej instalacja jest bardzo prosta, bo wymaga jedynie rozłożenia linii kroplującej, przymocowania jej do gruntu za pomocą szpilek i podłączenia do najbliższego zaworu z wodą.
Jeśli potrzebujesz nawodnienia do sadu lub szklarni, możesz zdecydować się na system zraszania podkoronowego.
Kiedy włączyć nawadnianie ogrodu? W jakich porach zaleca się używanie systemów nawadniania ogrodów?
Ta informacja nie będzie zaskoczeniem dla zapalonych ogrodników, którzy na pamięć znają kalendarz ogrodniczy. Jeśli jednak nadal nie masz pewności, o jakich porach w ciągu dnia musisz włączyć swój system nawadniania - już śpieszymy z odpowiedzią.
Niezależnie czy chodzi o profesjonalny system nawadniania, czy o podlewanie ręczne konewką - podlewaj rośliny rano lub wieczorem po zachodzie słońca. To jedyny sposób, żeby Twoje rośliny zaabsorbowały wodę i rosły piękne. Podlewanie ich w ciągu dnia sprawi, że woda wyparuje, zanim zdąży dotrzeć do systemu korzeniowego roślin. To strata zarówno pieniędzy dla Ciebie, jak i życiodajnej wody i minerałów dla roślin. A tego nie chcesz!
Kiedy włączyć nawadnianie ogrodu po zimie? Czyli kiedy zacząć podlewać ogród?
Zastanawiasz się zapewne, jaki moment jest najlepszy na ponowne włączenie systemu nawadniania. Kluczem do określenia idealnego momentu jest obserwowanie prognoz pogody. System nawadniania możesz włączyć tylko wtedy, gdy na horyzoncie nie ma wizji przymrozków. W innym wypadku wstrzymaj się, ponieważ uszkodzisz system nawadniania, jeśli włączysz go za wcześnie.
Bezpiecznym miesiącem, w którym możesz włączyć nawadnianie będzie druga połowa kwietnia. Szansa przymrozków wówczas jest niewielka. Jeśli jednak boisz się, że Twój system nawadniania się popsuje - zainwestuj zawczasu w zraszacze przeciwprzymrozkowe.
Nawadnianie ogrodu czy warto - wady i zalety
Przyjrzymy się zaletom i wadom nawadniania ogrodu przy użyciu kompleksowego systemu. Czy podlewanie ręczne opłaca się bardziej od zainstalowania systemu nawadniania?
Jaki system nawadniania ogrodu wybrać? Podsumowanie
System do nawadniania ogrodu, obok kompostownika, to świetna inwestycja. Chociaż może wydawać się, że za dużo z nią zachodu - to tylko jednorazowy trud, który potem zwróci się w postaci wolnego czasu, nieuszczuplonego portfela i dużej satysfakcji z pięknego ogrodu.
A Ty - czy posiadasz w swoim ogrodzie system nawadniania roślin? Jak Ci się sprawdza? Podziel się z nami swoim doświadczeniem i wskazówkami, które pomogą innym w podjęciu decyzji.
Mam pompę głębinową i przyznam, że to najlepsza opcja, jaką kiedykolwiek miałem.
Potwierdzam
Też mam i sobie cenię to rozwiązanie
Pozdrawiam