Aktualizacja: Listopad 2024
- Co to jest sekator i jakie jest przeznaczenie sekatora ogrodowego?
- Jakie wyróżniamy rodzaje sekatorów ogrodowych?
- Jaki dobry sekator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jaki sekator ogrodowy wybrać? Ranking sekatorów ogrodowych
- Co to jest sekator kowadełkowy i jak działa?
- Co to jest sekator do szczepienia i czym różni się od pozostałych sekatorów?
- Sekator elektryczny i sekator akumulatorowy? Czy warto go rozważyć?
Co to jest sekator i jakie jest przeznaczenie sekatora ogrodowego?
Sekator ogrodowy to podstawowe narzędzie w pracy z drzewami, krzewami i sadzonkami. Do czego dokładnie Ci się przyda? Sekator służy do przycinania żywych lub uschniętych, zwyczajnie zbędnych lub chorych gałęzi i stwardniałych pędów. Poradzi sobie z gałęziami, z którymi zwykłe nożyce ogrodowe nie dadzą sobie rady.
Jakie wyróżniamy rodzaje sekatorów ogrodowych?
Sekator zwykły
Najczęściej spotykany rodzaj sekatora, który prawdopodobnie już masz w narzędziowni. Takie sekatory są z reguły małe i poręczne. Ułatwią przycinanie gałęzi i pędów o niewielkiej grubości.
Sekator nożycowy
Popularny model sekatora, który składa się z dwóch ostrzy, przy czym jedno z nich jest z reguły wygięte. Dedykowany przede wszystkim młodym pędom.
Sekator kowadełkowy
Szukasz sekatora, który poradzi sobie z grubszymi, zdrewniałymi gałęziami? Ten sekator będzie dla Ciebie. Sekatory kowadełkowe to modele z wbudowaną stalnicą, która sprawi, że cięcie będzie proste i łatwe.
Sekator do szczepienia
Z myślą o zapalonych ogrodnikach powstał sekator do szczepienia drzewek. Te sekatory są z reguły dwufunkcyjne - posiadają klasyczny sekator do przycinania pędów oraz część służącą do szczepienia.
Sekatory szczególnie długie lub z regulowanym zasięgiem to:
Sekator z teleskopem
Te sekatory pozwalają na większy zasięg prac ogrodowych. Wspaniale sprawdzą się przy rozległych krzewach i drzewach, gdy nie masz łatwego dostępu do pędów i gałęzi.
Sekator z wysięgnikiem
Właścicielom wysokich drzew polecamy sekatory na wysięgniku, które sięgają nawet do 4 m! Wysięgnik ułatwia pracę i dotarcie do nawet wysokich partii drzew. Dobrej jakości modele, zrobione z trwałych i stabilnych materiałów umożliwią Ci precyzyjne i czyste cięcie.
Ze względu na rodzaj zasilania wyróżniamy:
Sekator elektryczny
Sekator, który praktycznie nie wymaga pracy rąk a jedynie podłączenia do sieci. Na pewno dużym minusem będzie konieczność podłączenia go do pobliskiego gniazdka, jednak na pewno ulży dłoniom podczas wielogodzinnej pracy.
Sekator akumulatorowy
Tak jak w przypadku sekatora elektrycznego - sekator akumulatorowy odciąży Twoje ręce podczas pracy w ogrodzie. Jednak te modele są zasilane, jak sama nazwa wskazuje, na akumulator. Nie ma więc ryzyka, że kabel od zasilania będzie przeszkadzał Ci w pracy.
… i oczywiście sekator ręczny :)
Tutaj nie trzeba za wiele wyjaśniać - to wszystkie “zwykłe” sekatory, które wymagają siły rąk do przycięcia pędów.
Jaki dobry sekator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Każde narzędzie - niezależnie czy to sekator czy kosiarka do trawy - musi spełniać wszystkie Twoje wymagania. Na jakie elementy zwrócić uwagę, zanim kupisz sekator do ogrodu?
Świetnie, jeśli masz możliwość wziąć sekator do ręki i sprawdzić, jak Ci leży w rękach, czy jest dobrze wyważony i wyprofilowany. To bardzo ważne , bo niewygodna rękojeść to przyczyna nadwyrężeń nadgarsta, dłoni albo nawet przedramienia. Rękojeść musi być wygodna podczas pracy, ale też bezpieczna - powleczona antypoślizgowym materiałem..
Ostrze dobrego sekatora musi być wykonane z dobrej jakości stali, która szybko się nie stępi. Często modele posiadają jedno ostrze dodatkowo pokryte warstwą np. teflonu, która zapobiega wysuwaniu się gałęzi przy przycinaniu. Zwróć na to uwagę.
Wybierając sekator, upewnij się też, że posiada on blokadę ostrza. Wówczas nawet jeśli sekator wpadnie w niepowołane ręce - nie ma szans, że wyrządzi krzywdę. Wiele modeli obecnie, nawet tych ręcznych, posiada przekładnie, mechanizmy i systemy, które wspomagają pracę, zwiększając siłę nacisku sekatora. Świetna opcja, szczególnie dla kobiet, których ręce nie są przyzwyczajone do wielogodzinnego używania sekatora.
Jaki sekator ogrodowy wybrać? Ranking sekatorów ogrodowych
Sekator teleskopowy FISKARS Żyrafa UPX86
Jeden z najpopularniejszych modeli sekatorów of fimy Fiskars. Ten sekator zapewni Ci zasięg pracy aż do 6 metrów, dzięki teleskopowej rączce. Wbudowana, regulowana głowica zapewni łatwe manewrowanie sekatorem w koronie drzewa. Natomiast mechanizm tnący nie nadwyręży Twojej ręki przy dłuższej pracy.
Sekator nożycowy FISKARS SingleStep P26
Poręczny, mały sekator wyposażony w mechanizm nożycowy, idealny do przycinania młodych gałęzi o średnicy cięcia ok. 2,2 cm. Niepozorne urządzenie, jednak bardzo wytrzymałe ze względu na wzmocnienie z włókna szklanego. Sekator jest jednoręczny, jednak pasuje zarówno prawo- jak i leworęcznym.
FISKARS - sekator nożycowy Solid P32
Sekator o lekkiej konstrukcji, idealny do drobnych prac ogrodniczych. Sekator jest jednoręczny i wygodne podczas użytkowania szczególnie przez kobiety. Jego waga to niecałe 182 g, więc nie nadwyręży rąk.
Dwuręczny sekator dźwigniowy FISKARS L78
Model L78 od Fiskars to duży i solidny sekator nożycowy, który radzi sobie z gałęziami do 5 cm średnicy. Chociaż waży ponad kilogram, to posiada antypoślizgowe rączki, które ułatwiają chwyt. Wyposażony w dodatkową, antypoślizgową powłokę na górnym ostrzu, która zapobiega wyślizgiwaniu się gałęzi podczas cięcia.
Ten zestaw obejmuje sekator Fiskars L78 i sekator Fiskars P26, który opisaliśmy już wyżej w rankingu. :)
Zestaw firmy Bradas - sekator do gałęzi i nożyce do żywopłotu
W zestawie znajdziesz sekator teleskopowy do cięcia gałęzi i nożyce do żywopłotu. Sekator posiada budowę nożycową, idealną do świeżych gałęzi. Teleskopowe rączki pozwalają na regulację długości od 61 cm do 95 cm. Maksymalna średnica cięcia gałęzi to 4 cm.
Nożyce do żywopłotu nie posiadają wydłużonych rączek. Ostrze o długości 20 cm jest pokryte powłoką ochronną, a uchwyty zabezpieczono materiałem antypoślizgowym.
Akumulatorowy sekator NAC
Sekator ogrodowy z wbudowanym akumulatorem o pojemności 1500 mAh. Wyręczy Cię podczas prawy i sprawi, że nie nadwyrężysz ręki. Model jest lekki, a wbudowany silnik cechuje niska awaryjność. Sekator nie chodzi głośno.
Sekator FISKARS nożycowy PX94
Kolejny model od popularnej marki Fiskars. Jest bardzo lekki (waży 250 g) i łatwy w użyciu. Nie wymaga dużo wysiłku od użytkownika, dlatego polecamy go szczególnie kobietom. Wszystko dzięki zwiększonej sile cięcia i obrotowej rączce, która dodatkowo odciąża nadgarstek.
BOSCH EasyPrune - sekator z akumulatorem
Niewielki sekator jednoręczny do przycinania gałęzi o grubości maksymalnie 2,5 cm. Zastosowanie technologii Power Assist ułatwia przyspiesza cięcia. W zestawie, oprócz sekatora i akumulatora, jest także ładowarka.
Sekator do szczepienia drzew i krzewów firmy Strend Pro
Dla fanów hodowania własnych odmian i szczepienia drzewek. Sekator umożliwia wykonanie szybkiego szczepienia z dużym prawdopodobieństwem, że roślina się przyjmie (80% skuteczności, dzięki szczepieniu Omega).
FISKARS sekator kowadło LX99
Sekator dźwigniowy, idealny do przycinania gałęzi o nawet 5,5 cm średnicy. Nie należy do najlżejszych modeli (1,4 kg), ale praca z nim nie jest męcząca dzięki mechanizmowi zwiększającemu siłę cięcia (3,5-krotnie). Długość modelu LX99 to dokładnie 80 cm.
Co to jest sekator kowadełkowy i jak działa?
Sekator kowadełkowy składa się z dwóch elementów: ostrza tnącego i metalowego kowadełka (stalnicy). Wbrew pozorom, konstrukcja z jednym ostrzem jest o wiele bardziej efektywna, wymaga mniej siły, a przy tym lepiej radzi sobie ze starszymi, bardziej zdrewniałymi gałęziami.
W momencie cięcia, gałąź opiera się o stalnicę, dzięki czemu nie ześlizguje się z powierzchni sekatora. Ostrze z łatwością ją przecina, nie zostawiając poszarpanych ranek, które byłyby idealną drogą wniknięcia chorobotwórczych patogenów.
Co to jest sekator do szczepienia i czym różni się od pozostałych sekatorów?
W przypadku szczepienia drzewek, sekator wykonuje precyzyjne nacięcie zrazu i podkładki, dzięki czemu obydwa elementy pasują do siebie niczym układanka z puzzli. Po wykonaniu nacięcia wystarczy połączyć ze sobą dwa elementy. Wiele zestawów oferuje dodatkową taśmę do zabezpieczenia świeżo zaszczepionego drzewka.
Pamiętaj! Szczepienie przy pomocy takiego sekatora ma o wiele wyższą skuteczność niż szczepienie na własną rękę.
Sekator kowadełkowy czy nożycowy? Który lepszy i czym różni się jeden od drugiego?
Sekatory nożycowe i kowadełkowe to najpopularniejsze modele na rynku akcesoriów do grodu. Jednak różnią się między sobą i w budowie, i w przeznaczeniu. Co więc wybrać?
Potrzebujesz sekatora do podcinania krzewów i średniej grubości gałęzi - sekator nożycowy jak najbardziej Ci wystarczy. Ten typ posiada dwa ostrza, które pracują zupełnie jak nożyce. Jedno ostrze jest wąskie i wklęsłe, natomiast drugie jest szersze i wypukłe.
Sekator kowadełkowy, jak już wiesz, posiada jedno ostrze, a po drugiej stronie płaskie, metalowe kowadło. Tak jak pierwsze ostrze odpowiada za precyzyjne, gładkie cięcie, tak drugie za przytrzymywanie gałęzi, aby się nie ześlizgnęła podczas przycinania. Taka konstrukcja nadaje się fantastycznie do grubych, sięgających nawet paru centymetrów średnicy, gałęzi.
Który sekator będzie lepszy? Niestety, na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich wymagań, potrzeb oraz przeważających w ogrodzie roślin.
Sekator kowadełkowy czy zwykły? Czyli kiedy istnieje potrzeba użycia sekatora kowadełkowego?
Doskonale wiesz, jaka jest budowa kowadełkowego sekatora i do czego właściwie służy. Dlatego, zapewne, domyślasz się, że model kowadełkowy sprawdzi się najlepiej u pasjonatów np. sadownictwa.
Specyficzna konstrukcja sekatora pozwoli na przycięcie grubych gałęzi w ogrodzie. Idealnie nada się do tego model dwuręczny z dodatkowymi teleskopowymi rączkami lub dźwignią, odciążającą Twoje ręce.
Jeżeli na działce lub w ogrodzie przeważają u Ciebie drobne krzewy i młode drzewa, wystarczy Ci zwykły sekator lub kowadełkowy, ale model jednoręczny.
Sekator z wysięgnikiem i teleskopem - przydatna funkcjonalność przy wysokich cięciach
Właścicielom wyższych drzew owocowych lub ozdobnych polecamy zaopatrzyć się w sekator z teleskopem bądź wysięgnikiem. To rozwiązanie zwiększy zasięg sekatora i pozwoli dostać się do wyższych partii drzewa. Może takie sekatory nie należą do najlżejszych, ale bardzo często są wyposażone w mechanizmy ułatwiające robienie cięcia, co bardzo przyspiesza pracę.
Sekator elektryczny i sekator akumulatorowy? Czy warto go rozważyć?
Sekator, który robi za Ciebie niemal całą robotę? Wiemy, brzmi kusząco. Zanim wpadniesz w wir zakupów i wyposażysz się w elektryczny lub akumulatorowy sekator - zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz?
Sekator elektryczny, który będzie niezawodny i wytrzymały, to wydatek rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Największy pożytek z niego zrobią osoby, które profesjonalnie zajmują się ogrodnictwem lub sadownictwem i wiedzą, że ich sprzęt musi być zawsze skuteczny gotowy do działania.
Jednak już zwykły sekator sprawdzi się świetnie do codziennych prac w ogrodzie lub na działce. Jeśli jednak chcesz, aby sprzęt Cię wyręczył i przyspieszył codzienną pracę - możesz pochylić się nad tańszym modelem akumulatorowym. Co prawda, będzie wymagał regularnego dbania o poziom naładowania, ale praca pójdzie Ci jak spłatka.
Sekator a nożyce ogrodowe - jaka jest różnica
Widzisz doskonale, że jest wiele rodzajów sekatorów. Z racji tego, że w ogrodzie popularne jest też używanie nożyc ogrodowych, przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom między tymi narzędziami.
Czy sekator ogrodowy i nożyce to to samo?
Chociaż łączy je wspólny cel (ciąć!) to przeznaczenie i budowę mają inną.
- nożyce - dłuższe ostrze przeznaczone do przycinania, formowania żywopłotów, krzewów i młodych roślin
- sekatory - krótkie i silne ostrze, które tnie grubsze gałęzie i twarde pędy oraz nadaje się wspaniale do szczepienia drzewek
Sekatory to w zasadzie specjalne nożyce do gałęzi. :) Jeśli nożyce ogrodowe są tym, czego szukasz - zajrzyj do naszego najnowszego rankingu nożyc ogrodowych.
Sekator Gardena czy Fiskars? Jaki sekator ogrodowy wybrać?
Odwieczny problem - na jaką firmę w zasadzie się zdecydować? :)
W naszym rankingu pojawiło się wiele modeli marki Fiskars, w przeciwieństwie do Gardeny, której niestety zabrakło. Sekatory Fiskars są naprawdę dobrej jakości , a wiele modeli jest ergonomicznych i przyjaznych użytkownikowy (oczywiście, zdarzają się gorsze produkty, jednak rzadko).
Zwróć uwagę, że fińska firma Fiskars oferuje zarówno dwuręczne sekatory na wysięgniku lub z teleskopem, ale także małe, poręczne sekatory nożycowe. Natomiast niemiecka Gardena skupia się tylko na małych sekatorach. Ich asortyment jest bardziej ubogi.
Sekator ogrodowy - podsumowanie
Wiesz już co wybrać? Mamy taką nadzieję. Asortyment sekatorów ogrodowych jest naprawdę szeroki, a dzięki wprowadzaniu ułatwień, dodatkowych funkcji i nowych technologii - praca z sekatorem stanie się łatwa i relaksująca.
Pochwalcie się, jakich sekatorów najczęściej używacie? Jakie sekatory są lepsze - od Fiskars, Gardeny a może marki Bosch? Dajcie znać w komentarzach!
JAK SEKATORY TO TYLKO FISKARS!!
wszystkie inne sprawdzone i to najlepsza firma
ja kupilem w cellfast sekator i bardzo fajnie sie sprawuje, wczesniej mialem znanej marki i troche sie na nich przejadlem… dlatego wybralem polskiego producenta, a cenowo lepiej odpowiadaja niz te znane.