Aktualizacja: Listopad 2024
- Co to jest niszczarka do papieru i dokumentów?
- Jakie rodzaje niszczarek dostępne są na rynku?
- Jak wybrać niszczarkę do papieru i dokumentów? Na co zwrócić uwagę?
- Jaką niszczarkę do papieru i dokumentów wybrać? Ranking
- Kiedy i dlaczego warto zainwestować w niszczarkę do dokumentów?
- Jak używać niszczarki do papieru? Kilka porad
Co to jest niszczarka do papieru i dokumentów?
Niszczarka do dokumentów (lub ogólnie do papieru) pozwala na zniszczenie, a ostatecznie bezpieczne wyrzucenie umów bądź innych dokumentów sporządzonych w formie pisemnej. Niszczarki do papieru z łatwością tną całe arkusze na drobne kawałeczki. Z niszczarką pozbędziesz się zalegających stert papierów w o wiele krótszym czasie niż gdybyś robił to ręcznie. A co najważniejsze – nikt nie będzie w stanie ich rozszyfrować.
Niszczarka – nie tylko do papieru
Dobra niszczarka to wielofunkcyjna niszczarka, czyli takie urządzenie, które tnie więcej niż papier. Niszczarki z odpowiednimi ostrzami przydadzą się przy pozbywaniu się nośników CD/DVD, a także wszelkich kart płatniczych.
Jakie rodzaje niszczarek dostępne są na rynku?
Jak wybrać niszczarkę do papieru i dokumentów? Na co zwrócić uwagę?
W zależności od sposobu działania, zasilania oraz kształtu cięcia dostępne są inne rodzaje niszczarek. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Różnią się też ceną. Do najpopularniejszych rodzajów niszczarek należą modele automatyczne, które umożliwiają cięcie na paski bądź ścinki. Ich obsługa jest prosta, a cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.
Niszczarka tylko do papieru, niszczarka do kart płatniczych, płyt CD/DVD, a może do laminowanych dokumentów? Wybierając niszczarkę, zastanów się, jakie materiały masz zamiar w niej… niszczyć. Najpopularniejsze urządzenia do tysiąca złotych bez problemu radzą sobie z wyżej wymienionymi materiałami. Istnieją jednak także niszczarki przemysłowe, które gwarantują większą wydajność, a często tną także grube kartony. Ich cena rozpoczyna się jednak od kilkunastu tysięcy złotych.
Niszczarki do dokumentów różnią się parametrem ochrony (bezpieczeństwa) określonym przez normę DIN 66399. O co właściwie chodzi? Norma DIN mówi, jakiej wielkości są ścinki lub paski wykonane przez niszczarkę. Niższa norma (P-1 lub P-2) oznacza niższą ochronę, gdyż ścinki są duże, a tym samym łatwe do odtworzenia. Najwyższą ochronę dla dokumentów zapewnia poziom P-7, który niemal uniemożliwia odczytanie zniszczonych dokumentów.
W zależności od tego czy wybierzesz niszczarkę automatyczną, czy ręczną, urządzenie będzie działało nieco inaczej. Urządzenia ręczne są proste w obsłudze. Najczęściej posiadają wbudowaną korbkę uruchamiającą wbudowane ostrze i przesuwanie kartki papieru. Niszczarki automatyczne są bardziej skomplikowane w budowie, jednak ich użycie jest szybsze i przyjemniejsze.
Wydajność niszczarki określana jest w metrach na minutę (m/min). Określa ona, ile metrów arkusza urządzenie jest w stanie pociąć w ciągu jednej minuty. W zależności od modelu znajdziesz niszczarki o wydajności od 1 do 3 m/min. Oczywiście, modele wydajniejsze są z reguły droższe i na odwrót.
Kosz (lub inaczej zbiornik) to miejsce, w którym zbierają się wszystkie pozostałości po zniszczonym dokumencie. Wielkość tego pojemnika jest określana standardowo w litrach. Najczęściej spotykane modele mają od 10 do 20 litrów pojemności. Im większa pojemność, tym więcej ścinków pomieści urządzenie, a ty rzadziej musisz je opróżniać. Z drugiej strony duży pojemnik wpływa też na gabaryty całej niszczarki, dlatego warto rozważyć optymalny wybór zależnie od twoich potrzeb.
Jaką niszczarkę do papieru i dokumentów wybrać? Ranking
Hexagon HEX-N1 – domowa niszczarka do dokumentów
Do papieru i plastiku
Szukasz urządzenia do bezpiecznego wyrzucania dokumentów i kart kredytowych? Świetnie się składa, bo ten model jest przeznaczony właśnie do niszczenia zarówno papieru, jak i plastiku. W przypadku papieru zniszczysz nawet 6 kartek na raz.
Funkcja cofania
Jeśli dojdzie do pomyłki, urządzenie pozwala wycofać niszczony arkusz w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że przyciśniesz przeznaczony do tego przycisk REV, który uruchamia tryb cofania.
Verotech VS-1005CC – wydajna niszczarka do dokumentów
Wysoka ochrona danych
Kupując niszczarkę Verotech masz pewność, że urządzenie skutecznie i bezpiecznie pozbędzie się dokumentów nawet z wrażliwymi danymi. Wszystko za sprawą poziomu ochrony P-4, czyli stopnia ochrony przeznaczonego nawet do dokumentów szczególnie poufnych.
Błyskawiczna praca
Model VS-1005CC gwarantuje szybką i wydajną pracę. Niszczarka rozdrabnia dokumenty z prędkością 2 m/min w przypadku prostej kartki papieru oraz 1 m/min w przypadku kart kredytowych. Bardzo szybkie urządzenie w tej cenie.
Fellowes 8C – niszczarka z pojemnym koszem
Ochrona przed dziećmi
Niszczarka Fellowes wyróżnia się specjalną blokadą typu safety lock. Nie musisz martwić się, że twoje dziecko lub zwierzę przypadkowo włączy niszczarkę. Ta blokada skutecznie to uniemożliwi.
Pojemność 14 l
Zbiornik dołączony do niszczarki pomieści do 14 litrów ścinek papieru i plastiku. Zapomnij o ciągłym opróżnianiu zbyt małego kosza. W połączeniu z wygodnymi uchwytami zamontowanymi na zbiorniku niszczarka staje się praktyczna i poręczna.
Verotech VS-2014CC – automatyczna niszczarka do biura
Nie tylko do papieru
Niszczarka Verotech VS-2014CC to bardzo wszechstronne urządzenie. Z jej pomocą potniesz na drobne kawałki nie tylko arkusze papieru, ale także płyty CD i DVD oraz karty płatnicze. Urządzenie bez problemu poradzi sobie także ze zszywkami i spinaczami do dokumentów.
Wbudowane czujniki
Czujniki wbudowane w tym modelu informują o nieprawidłowym działaniu urządzenia. Niszczarka sama da ci znać, gdy nie domkniesz pojemnika na ścinki, kosz osiągnie maksymalną pojemność, a także gdy urządzenie zacznie się przegrzewać. Czytelne diody LED ułatwiają odczytywanie wszystkich sygnałów wysyłanych przez urządzenie.
Rebel URZ0952 – uniwersalna niszczarka do biura
Do wielu materiałów
Papier, karty kredytowe i płatnicze, a także płyty CD i DVD. Niszczarka poradzi sobie ze wszystkimi wspomnianymi materiałami. To jednak nie wszystko. Aby ułatwić ci późniejszą segregację śmieci i oddzielenie papieru od plastiku, urządzenie posiada dwa oddzielne zbiorniki na tworzywa sztuczne i papier.
Duży zbiornik
Pojemny zbiornik w niszczarce to must-have w każdym biurze. W tym modelu znajdziesz pojemnik o wielkości aż 21 litrów. Nie musisz już opróżniać niszczarki codziennie, dzięki czemu zyskasz więcej czasu na bardziej priorytetowe zadania.
Hexagon HEX-N4 – niszczarka do dokumentów i kart
Do papieru i kart płatniczych
Niszczarka Hexagon jest tania, ale i funkcjonalna. Urządzenie bez problemu tanie arkusze papieru oraz karty płatnicze na drobne ścinki. W połączeniu z wysokim poziomem bezpieczeństwa (P-4), niszczarka chroni dokumenty przed osobami trzecimi zgodnie z RODO.
Funkcja cofania
W tym modelu nie mogło także zabraknąć funkcji rewers, czyli wycofywania arkusza z niszczarki. Jeśli chcesz przerwać bezpowrotną utratę dokumentów, wystarczy przycisnąć guzik REV.
Hexagon HEX-N3 – cicha niszczarka do biura i domu
Cicha praca
Wiele niszczarek jest tak głośna, że ich używanie jest bardzo męczące. Jeśli szukasz dość cichej niszczarki, wybierz model HEX-N3. Jej głośność pracy wynosi dokładnie 68 dB, czyli generuje hałas trochę większy od głośnej rozmowy.
Pojemny zbiornik
Model HEX-N3 to także praktyczny pojemnik na ścinki papieru i plastiku. Dlaczego praktyczny? A dlatego, że jego pojemność wynosi 15 litrów, dlatego wystarczy ją opróżnić raz na jakiś czas. To więcej od innych modeli w niższym i podobnym przedziale cenowym.
Activejet ASH-1201D – niszczarka do dokumentów i płyt
Nie tylko do papieru
Niszczarka Activejet to świetny wybór do profesjonalnych biur i gabinetów (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać ją i do domu). Model od Activejet pozwala na bezpieczne wyrzucanie papieru, laminowanych dokumentów, nośników CD/DVD oraz różnego rodzaju kart płatniczych. Bez problemu poradzi sobie także z metalowymi zszywkami i spinaczami.
Duży zbiornik
Jeśli masz zamiaru codziennie używać niszczarki, wybierz model o pojemnym zbiorniku. Właśnie w taki jest wyposażona niszczarka Activejet. Pojemnik mieszczący do 25 litrów materiału nie wymaga tak częstego opróżniania jak inne, mniejsze modele.
Esperanza Blade EN101 – domowa niszczarka do papieru
Poręczne wymiary
Esperanza Blade została stworzona z myślą o niewielkich, domowych biurach. Jej rozmiar to tylko 27 × 15 × 31 cm, natomiast waga wynosi jedynie 1,3 kg. Urządzenie bez problemu zmieści się do szafki lub pod biurko, a mała waga pozwala szybko przenieść je w inne wygodne miejsce.
Regulowany podajnik
Niszczarka Blade ma jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę. Została wyposażona w regulowany podajnik, który szerokością dopasuje się do innego kosza niż ten dołączony w zestawie. Możesz zamontować ją więc na innym pojemniku w szybki i prosty sposób.
HanksAir NP-10P – niszczarka dokumentów i płyt
Dwa podajniki
Model NP-10P od firmy HanksAir jest wyposażony w dwa podajniki. Jeden z nich jest przeznaczony do papieru, natomiast drugi do płyt CD/DVD. Urządzenie pozwala zatem na skuteczne cięcie płyt oraz tradycyjnych dokumentów w formie papierowej.
Pojemny zbiornik na materiał
Niszczarka HanksAir jest wyposażona w bardzo pojemny zbiornik, który zmieści do 21 litrów pociętych materiałów. Taka pojemność sprawia, że nie musisz opróżniać zbiornika codziennie, a wystarczy raz na jakiś czas w zależności od tego, jak często używasz urządzenia.
Kiedy i dlaczego warto zainwestować w niszczarkę do dokumentów?
Niszczarka do dokumentów to podstawowe wyposażenie każdego biura. Rozpowszechnienie pracy zdalnej sprawiło, że zaczęła się ona pojawiać także w domach. Dlaczego warto ją mieć u siebie w domu lub w biurze?
Po pierwsze – bezpieczeństwo
Przede wszystkim to bezpieczne narzędzie do pozbycia się wszystkich dokumentów, wniosków i umów, na których znajdują się wrażliwe dane tj. dane osobowe, adresowe czy dane do kont bankowych. Osoby trzecie nie będą w stanie odczytać informacji z tak zniszczonych dokumentów.
Po drugie – RODO
Stosowanie niszczarki w biurze nie zależy tylko od widzimisię szefostwa firmy. Rozporządzenie RODO odnoszące się do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych narzuca firmom i instytucjom sposób niszczenia dokumentów, na których takie dane się znajdują. Niszczarka jest w tym wypadku niezbędna, a jej brak może skutkować nałożeniem horrendalnych kar finansowych.
Po trzecie – oszczędność czasu
Niszczarka to także świetny sposób na utylizację dużej liczby dokumentów w krótkim czasie. W zależności od modelu jednorazowo umieścisz od 5 do 10 kartek na raz (a w przypadku przemysłowych modeli kilkadziesiąt razy więcej). W większości urządzeń nie musisz nawet wyjmować spinaczy lub zszywek, co ułatwia i przyśpiesza pracę.
W jaki sposób niszczarka niszczy dokumenty?
Automatyczne niszczarki tylko na pozór wydają się skomplikowane. Tak naprawdę zasada ich działania jest prosta. Na początku musisz wiedzieć, z czego składa się niszczarka do dokumentów. Niszczarka zbudowana jest z pojemnika na ścinki oraz pokrywy wyposażonej w podajnik i mechanizm tnący. Uruchomienie urządzenia wprawia w ruch ostrza, dzięki czemu arkusz włożony w otwór podajnika jest cięty na drobne paski, ścinki lub drobne confetti.
Jakie dokumenty można niszczyć w niszczarce?
Wbrew pozorom, niszczarka służy nie tylko do cięcia w drobny mak papieru w każdej formie. Z urządzeniem wysokiej klasy bez problemu zniszczysz:
- płyty CD i DVD
- karty płatniczych (debetowych, kredytowych) i lojalnościowych
- laminowane, zbindowane, zszyte lub spięte dokumenty
- a nawet inne nośniki danych (pendrive’y, dyski zewnętrzne)
Jak używać niszczarki do papieru? Kilka porad
Zależy ci, żeby twoja nowa niszczarka działała bezawaryjnie i skutecznie przez długi czas? Przygotowaliśmy zestaw 4 podstawowych zasad, z którymi używanie niszczarki będzie nie tylko łatwe, ale i wpłynie pozytywnie na żywotność urządzenia.
Jak używać niszczarki do papieru?
- Używaj jej zgodnie z przeznaczeniem.
Brzmi jak frazes, ale musisz o tym pamiętać. Nie każda niszczarka pozwala na cięcie innych materiałów niż papier. Sprawdź, jakie informacje podał na ten temat producent sprzętu i koniecznie ich przestrzegaj!
- Przestrzegaj liczby kartek papieru.
W specyfikacji na pewno znajduje się informacja dot. maksymalnej liczby kartek, jaką możesz włożyć na raz. Przekroczenie tej liczby to prosty sposób na zniszczenie mechanizmu tnącego.
- Wyposaż się w olej do niszczarki.
Specjalny olej do ostrzy przyspiesza pracę niszczarki, konserwuje ostrza i wydłuża ich żywotność.
- Uważaj na zapychanie podajnika.
Intensywne używanie niszczarki może prowadzić do zapychania otworu niszczarki. Pamiętaj o jego regularnych czyszczeniu.
Jaką niszczarkę do papieru wybrać? Podsumowanie
Dla jednych niszczarka to praktyczny gadżet do domu i biura. Dla innych – to konieczność, której brak może spowodować wiele nieprzyjemności prawnych i finansowych. Niezależnie, do której grupy należysz, wybór niszczarek do dokumentów jest ogromny, a szeroki przedział cenowy zadowoli posiadaczy dużego i nieco skromniejszego budżetu.
Korzystasz z niszczarek na co dzień? Jeśli tak – uważasz, że warto mieć ją w domu? Jeśli nie – daj znać, co cię w dalszym ciągu nie przekonuje. Twoje zdanie jest dla nas najważniejsze.
Doceniamy pracę włożoną w tak skrupulatny ranking niszczarek. Obecnie mamy ogromny wybór sprzętu, dlatego takie zestawienie zdecydowanie ułatwi sprawę i dobór dostosowany do naszych preferencji, a dodatkowo pomoże nie przepłacić. Wiemy, jak ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu, ponieważ na co dzień, w tym zakresie obsługujemy klientów. Dobra robota homelook!