Drewniane dodatki do kuchni wdarły się szturmem na sklepowe półki. Zawładnęły pomieszczeniami w każdym domu. Zarówno kuchnia w stylu rustykalnym, jak i modernistyczna – dla każdej znajdzie się drewno pasujące do klimatu wnętrza! Jak to się stało, że na nowo zapragnęliśmy drewnianych produktów i dodatków w naszych mieszkaniach? Czemu drewniane łyżki nie kojarzą się już z „babcinymi” akcesoriami, a drewniane deski do krojenia wracają do łask po latach szału na plastikowe i szklane wersje? Wpłynęło na to kilka nurtów, które aktualnie królują na salonach, ale o nich w dalszej części.
No tak, ale trendy architektoniczne nie biorą się przecież znikąd. Jak wiemy, jest popyt – jest podaż, więc coś wpływa na nasze zapotrzebowanie na dane produkty. Odpowiedzią może być nasze tempo miejskiego życia, w którym to odczuwamy coraz większą tęsknotę za przyrodą, fauną i florą pięknych, polskich lasów. Z tej tęsknoty właśnie wyłoniły się trendy architektoniczne na meble i akcesoria naturalne w ostatnich latach. Jeśli nie możemy wyrwać się na łono natury, to nic nie szkodzi, aby jej namiastka zamieszkała w naszej kuchni! Poza aspektem aktualnie panującej mody drewno jest niewątpliwie surowcem bardzo praktycznym i świetnie dopełniającym nowoczesne wnętrza. Nie ma możliwości, aby jego elegancja mogła znudzić się w jakiejkolwiek aranżacji, o ile jest zachowana spójność dodatków, mebli, jak i całej aranżacji danego pomieszczenia.
Czy relikt zamierzchłych czasów może wrócić w nowoczesnej formie? Jak sprawić, aby nasze przybory kuchenne wkomponowały się w najnowsze nurty i jednocześnie pasowały do całego wnętrza? Z naszymi wskazówkami bez trudu znajdziesz najlepsze drewniane dodatki do domu w każdym stylu!
Drewniane akcesoria kuchenne - czy to dobry pomysł?
Może niektórzy zadadzą sobie to magiczne pytanie, czy drewniane akcesoria kuchenne będą dobrym pomysłem w nowoczesnym wnętrzu? Odpowiedź jest prosta – panele podłogowe do kuchni tez były kiedyś uznawane za niepraktyczną awangardę, a jednak wiele osób mimo wszystko decyduje się dzisiaj na takie rozwiązania. Dokładnie to samo tyczy się drewnianych produktów. Nie ma złych pomysłów aranżacyjnych, o ile są one praktyczne i wkomponowane zgodnie z założeniem reszty przestrzeni! We wstępie wspomnieliśmy o dwóch nurtach, które to tchnęły na nowo życie w drewno użytkowe w naszych kuchniach. Mowa tu o stylu skandynawskim i eko.
Przytulność wnętrza
Moda na wnętrza skandynawskie od kilku lat, niezmiennie bombarduje nas swoimi meblami i akcesoriami z każdej witryny sklepowej i katalogów aranżacji wnętrz. Niewątpliwie do rozprzestrzenienia tego nurtu przyczyniła się sieć sklepów IKEA, która to promuje skandynawskie rozwiązania minimalistyczne za niską cenę. Jasne wnętrza w tej stylistyce stały się niejako symbolem minimalizmu dzisiejszych czasów, jednak aby nie stwarzać szpitalnej atmosfery – potrzebny jest ocieplacz. I to właśnie drewno i inne materiały naturalne są kwintesencją dodatków skandynawskich. Abstrahując od pewnie znanych już wszystkim salonów czy sypialni w tej stylistyce, kuchnia w stylu skandynawskim jest równie niezwykle wdzięcznym pomieszczeniem do wyrażenia fascynacji tymi naturalnymi materiałami. Mało tego! Drewno w kuchni jest nawet łatwiejsze do wkomponowania niż niejeden mebel w pokoju dziennym! Najbardziej popularne są oczywiście te największe i najbardziej oczywiste przedmioty, jak drewniane blaty czy stołki, jednak drobniejsze przybory kuchenne też odgrywają ogromną rolę w nadawaniu charakteru pomieszczeniom. To dzięki dodatkom właśnie możemy poczuć odrobinę ciepła w naszym domu, a drewniane łyżki, deski i mniejsze akcesoria jak młynki do przypraw dodadzą uroku nawet najchłodniejszej kuchni.
Dbałość o środowisko
Drugim nurtem, który definitywnie na nowo wypromował nie tylko drewniane akcesoria kuchenne, jest styl EKO. Jest to hit ostatnich lat, który na nowo definiuje wykorzystanie surowców naturalnych i ochronę środowiska, poprzez wykorzystywanie materiałów nieprzetworzonych, takich jak drewno, które jest o wiele wytrzymalsze niż sztuczne surowce. Produkcja tworzyw, z których wytwarza się większość mebli w sklepach, wykorzystuje ogromne zasoby energii i wody do obróbki. Produkuje również ogromne ilości odpadów, które „zwracane są” do środowiska naturalnego. Powstałe produkty są marnej jakości i wystarczają na chwilę, po czym kupujemy kolejne, ponieważ są tańsze. I tak koło się zatacza. Dlatego też styl eko wykorzystuje recykling, renowację starych, solidnych mebli drewnianych, a także wykorzystywanie do ich wytworzenia jak najmniej przetworzonych produktów, jak czyste drewno, bambus lub kamień. Dlatego też drewniane dodatki do kuchni, które zalegają w szafkach naszych babć – mogą otrzymać przy małym nakładzie pracy nowe życie. Nowy, drewniany produkt kuchenny również przysługuje się środowisku, poprzez krótszy, a tym samym bardziej ekologiczny, proces tworzenia i większą wytrzymałość. Czy to nie są wystarczające powody, aby postawić na naturalność drewna w swoich czterech kątach?
Zobacz także: Ekologiczne przedmioty codziennego użytku.
Pomysły i porady
Jakie najlepsze drewniane dodatki w kuchni?
Jak już ustaliliśmy, żadna modna kuchnia nie może obyć się bez drewnianych akcesoriów kuchennych w 2019 roku. Co dokładnie możemy zakupić, aby ubogacić swoją kuchnię? Jakie drewniane produkty są dostępne na rynku? Spójrz na naszą listę i oceń sam, które z nich będą odpowiednie dla Twoich potrzeb!
⁃ Drewniane łyżki i łopatki
Ten, kto posiada w domu teflonowe lub ceramiczne patelnie, wie, że drewniane łyżki i łopatki są niezastąpione w kuchennych pracach. Delikatne powłoki wymagają delikatnych przyborów, a ciężko o porządne, a jednocześnie miękkie akcesoria, które nie uszkodziłyby powierzchni naszych naczyń. Najbardziej popularnym materiałem, jaki wykorzystuje się do produkcji łyżek, jest drewno bukowe i sosnowe, ze względu na swój jasny kolor, ale także wysoką wytrzymałość. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – bambus jest też coraz bardziej popularnym surowcem ekologicznym, który zastępuje klasyczne drewno. Nie wchłania on tak szybko płynów, co w przypadku łyżek wsadzonych w zupę czy leczo jest ogromnym atutem.
Zestawy takie świetnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach w białych lub czarnych stojakach, stając się elementem nie tylko użytkowym, ale i dekoracyjnym. Nie zapominajmy też o zwykłych sztućcach, jak łyżeczki do herbaty czy cukiernic, które pojawiły się w sprzedaży i zyskują coraz większe uznanie wśród użytkowników.
⁃ Deski do krojenia z drewna
Dobrej, drewnianej deski do krojenia nie zastąpi żadne szkło czy plastik, z czym zapewne zgodzi się większość doświadczonych kucharzy. Akcesoria te mają tę przewagę nad innymi surowcami, że nie tępią noży, a także wyróżnia je wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia. Tak jak wspomnieliśmy – deski te wymagają impregnacji i zabiegów pielęgnacyjnych, które przedłużają żywotność.
Mimo tych drobnych kwestii możemy mieć pewność, że po upadku na podłogę nie roztrzaskają się na milion kawałków, jak to bywa w przypadku desek szklanych. Nie wystrzępimy ich również tak łatwo ani nie przetniemy, jak to często ma miejsce przy plastikowych deskach. Są one odrobinę droższe od tworzyw sztucznych, ale jednocześnie o wiele tańsze niż deski kamienne/granitowe, które przy okazji tępią noże. Nie oznacza to, iż klasyczne drewniane deski do krojenia są jednakowej twardości. Na rynku jest wiele rodzajów i gatunków drzew, z których tworzone są te akcesoria. Najtwardsze i jednocześnie najlepsze są aktualnie deski hebanowe i kokosowe.
Ponadto warto wspomnieć, iż drewniane deski dopasują się kształtem do każdego wnętrza. Wraz z kreatywnością architektów – rośnie kreatywność użytkowników, którzy to poszukują coraz ciekawszych kształtów i niebanalnych wzorów takich desek. Tak jak w przypadku innych przyborów kuchennych, deski rozszerzyły swoje funkcje z użytkowych na element ubogacający i dopełniający aranżacji wnętrz.
⁃ Drewniane wałki, stemple do ciast, stolnice
W kuchni wytrawnych cukierników, jak i amatorskich fanów wypieków nie może zabraknąć drewnianych akcesoriów! Wiadomo, iż wyrabiając ciasto, nie chcemy robić tego na naszym nowym, gładkim blacie. Aby mieć pod kontrolą mąkę i płyny, do pomocy rusza niezastąpiona para – drewniana stolnica i wałek. Nie ma chyba lepszej alternatywy dla tych dwóch przyborów, które potrafią uratować niejedne święta i kuchenny blat przed lepkim ciastem.
Oczywiście na rynek z impetem wkroczyły również wałki z silikonu czy plastiku, jednak nie są one ani tak wytrzymałe, ani w praktyce nie zyskały tak wielkiej sympatii gospodyń, jak tradycyjne, drewniane wałki. Mało tego! Coraz częstszym gadżetem goszczącym w naszych domach okazuje się wałek ozdobny lub stemple do ciastek z drewna. Wałki dekoracyjne są to idealne narzędzia usprawniające pracę dla zapalonych ciastkar i ciastkarzy. Wystarczy rozwałkować słodką masę na stolnicy klasycznym wałkiem, a następnie przejechać po niej takim wałkiem z wyżłobieniami. Wycinane wzory mogą być najróżniejsze – od prostych serc, po skomplikowane, świąteczne renifery. Po użyciu urządzenia wystarczy rozdzielić tudzież wyciąć gotowe wzory i proszę bardzo! Ciastka są gotowe do wypieku przy tak małym nakładzie pracy. W podobny sposób działają również stemple ozdobne, które swoją nazwę zawdzięczają designowi stempla pocztowego, z wklęsłym wzorem umieszczonym na spodzie.
⁃ Drewniane podkładki
Drewniana podkładka pod kubek z gorącą herbatą to zakup na długie lata, który ubogaci przy okazji aranżację salonu. W nurcie eko, jak i skandynawskim, bardzo popularne stały się „plastry” drzewne wraz z korą, które są po prostu nieobrobionym kawałkiem cienkich gałęzi. Tego typu gadżety wraz z innymi akcesoriami, jak na przykład stoliki i taborety z pni, może zbliżyć nas do naturalnego klimatu w środku miejskiej scenerii. Jednak to nie jedyne zastosowanie drewna w podkładkach. W kuchni zawsze brakuje nam miejsca, gdzie możemy odstawić gorący garnek z kuchenki, czy żaroodporne naczynie z piekarnika. Specjalne, drewniane podkładki są do Twoich usług! To, co najważniejsze – nie nagrzewają się one, tak więc spokojnie mogą zająć miejsce na naszym stole, chroniąc obrus i jednocześnie eksponując gorące jedzenie.
Świetnie sprawdzą się również na jadalnianym stole. Bo jak inaczej podamy gorącą kaczkę wprost z piekarnika, jak nie na drewnianej podstawce, która nie uszkodzi stołu lub obrusu? Jako, iż popyt na tego typu przybory wciąż rośnie, deski te przybierają coraz bardziej fantazyjne kształty i wzory, dzięki czemu będziemy mogli z dumą zaprezentować je na stole podczas rodzinnego obiadu. Poza modyfikacjami wyglądu podstawki te są udoskonalane pod względem funkcjonalnym – posiadają uchwyty, antypoślizgowe przyczepy, czy nawet narysowane miarki!
⁃ Inne przybory kuchenne z drewna
Poza głównymi i najważniejszymi akcesoriami, jak deski, łyżki czy wałki, warto wspomnieć o innych, drobniejszych przyborach, które to mogą zastąpić nasze produkty kuchenne z metali i surowców sztucznych. Popularyzacja drewna w kuchni spowodowała prawdziwy boom wśród projektantów akcesoriów użytkowych. Na sklepowych półkach możemy znaleźć między innymi:
- drewniane moździerze – o wiele lżejsze i przyjemniejsze do ugniatania ziół, które nie mają dzięki temu metalicznego posmaku, jak to w przypadku moździerzy metalowych bywa,
- miski do sałatek i jedzenia – ekologiczne miski do zup z kokosa i bambusa. Większe wersje idealnie sprawdzą się jako designerskie naczynie do sałatek na imprezowym stole,
- młynki do soli i pieprzu – w tym również elektryczne, które świetnie wpasowują się do nowoczesnych aranżacji,
- pudełka na kawy, herbaty i przyprawy – perfekcyjnie prezentują się w kuchni skandynawskiej, jak i rustykalnej, wtapiając się w przyjazny, naturalny styl całego pomieszczenia.
- chlebaki i klosze na żywność – przyjaźniej i bardziej elegancko wyglądające niż plastikowe odpowiedniki,
Zobacz także: Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Spis kosztów i porady
Drewniane dodatki do kuchni - zalety
Abstrahując od klimatów eko i skandynawskich, których zastosowanie jest kwestią gustu, to co nas przyciąga i dlaczego niezmiennie, w każdej kuchni możemy zauważyć jakieś drewniane akcesoria kuchenne? Przede wszystkim – praktyczność. Drewno jest niesamowicie wytrzymałym materiałem odpornym na wysokie temperatury, a także na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też przybory kuchenne z niego wytworzone będą długoletnim towarzyszem każdej kuchni. W porównaniu do tworzyw sztucznych, które łatwo stopić czy połamać – drewniane łyżki czy deski przeżyją długie lata pod naszym dachem. Drugim funkcjonalnym argumentem jest izolacja cieplna. Kto nigdy nie oparzył się nagrzaną łyżką wsadzoną do garnka, niech pierwszy podniesie rękę! Drewniane podstawki pod garnki nie nagrzewają się położone nawet pod najgorętszymi naczyniami. Dzięki temu są świetną alternatywą dla szkła czy metalu. Tak więc spokojnie możemy złapać za nasza drewnianą łyżkę, którą wsadziliśmy do gotującego się gulaszu, bez obaw o poparzenia – rączka bowiem będzie nadal zimna.
Drewno poza izolacją odznacza się również ogromną trwałością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też prawie w każdym polskim domu znajdzie się miejsce dla drewnianej deski do krojenia. Jeśli nie lubimy klasycznego drewna, polecamy alternatywę z bambusa. Wiele osób w branży spiera się, czy faktycznie można nazywać drewnem coś, co nie powstaje z drzewa. Jednak fakt jest taki, iż łodygi bambusa z czasem drewnieją, a twardość samego surowca przewyższa drewno bukowe! Dlatego też rewelacyjnie sprawdza się w roli deski do zadań specjalnych, która jest w stanie wytrzymać kilka dobrych lat! Dodatkowo materiał ten chłonie mniej wody i szybciej schnie niż klasyczne modele drewniane. Sprawia to, iż jest bardziej odporny na działanie bakterii.
No dobrze, ale poza praktycznym zastosowaniem, drewniane akcesoria kuchenne mogą spełniać funkcję „ocieplacza” wnętrz. Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części – moda na wnętrza skandynawskie, ale tez i modernistyczny chłód, doprowadziła do kompromisu aranżacyjnego. Nowoczesne wnętrza z małą ilością tak zwanych „bibelotów” sprawiają wrażenie czystych i zadbanych, ale tracą przez to na atmosferze ciepła ogniska domowego. Aby zapobiec szpitalnemu efektowi sterylności, potrzebne są akcesoria ocieplające. Zarówno w najchłodniejszym stylu modernistycznym, jak i przytulniejszym skandynawskim, to właśnie drewniane dodatki stwarzają tą fantastyczną, domową atmosferę. Nic więc dziwnego, że drewniane przybory kuchenne są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach.
Drewniane akcesoria w kuchni: Jak używać?
Jeśli już zaopatrzyliśmy serce domu w łyżki, podstawki, miseczki i inne akcesoria, to warto byłoby wiedzieć, jak z nich korzystać i jak je impregnować, aby służyły nam jak najdłużej. Pierwszą konserwację naszych przyborów najlepiej wykonać zaraz po zakupie. Możemy wykonać ją na trzy sposoby – oliwa z oliwek, olej kokosowy lub ocet jabłkowy. W przypadku pierwszej, jak i drugiej substancji, należy natrzeć łyżkę czy widelec oliwą/rozpuszczonym olejem kokosowym, a następnie spłukać obficie gorącą wodą i zostawić do wyschnięcia, a następnie cały proces powtórzyć. W przypadku octu jabłkowego procedura jest trochę dłuższa, ale równie łatwa. Wystarczy zostawić zanurzone w nim akcesoria kuchenne na całą noc, a następnie osuszyć je papierowym ręcznikiem. Dzięki temu nie będą chłonęły intensywnych zapachów, które zdarzają się podczas pracy w każdej kuchni.
Jeśli natomiast chcesz zadbać o już posiadane jakiś czas przybory, to mamy kilka dobrych tipów, które skutecznie przedłużą życie Twoich przyborów!
- przede wszystkim należy pamiętać, iż surowe drewno bez impregnacji nasiąka płynami i zapachami, dlatego też dbaj o to, aby po użyciu były od razu myte i osuszane,
- drewnianych produktów kuchennych nie należy myć w zmywarce, ponieważ łatwo uszkodzić drewno przez nadmiar wody i silną chemię, jakiej używa się w tych urządzeniach,
- nie trzymaj drewnianych akcesoriów w szufladzie wraz z ciężkimi i ostrymi przedmiotami, jak noże czy tłuczki do mięsa, gdyż może to uszkodzić delikatną powłokę drewna,
- jeśli posiadasz drewniany chlebak lub pojemniki do przechowywania żywności, możesz raz na jakiś czas przetrzeć jego wewnętrzne ścianki szmatką nasączoną octem. Po przetarciu pozostaw je otwarte do wyschnięcia. Po co ten cały zabieg? Świetnie sprawdzi się w zapobieganiu rozwoju pleśni,
- na resztki jedzenia, tłuszcz czy nieprzyjemny zapach „przyklejony” do deski czy łyżek polecamy natarcie przedmiotów połówką cytryny,
- do przebarwień świetnie sprawdzi się soda oczyszczona,
- po każdym użyciu deski – przemyj ją od razu, aby resztki jedzenia nie wniknęły w nierówności i tym samym – nie rozwijały się tam bakterie, a także nie trzymaj w wodzie zbyt długo, gdyż może to narazić na pęknięcia,
- sól jest dobra na wszystko! Pamiętaj o tym, kiedy zechcesz pozbyć się plam, nieprzyjemnego zapachu, czy też pozbyć się resztek ciasta przyklejonego do drewnianego wałka.
Zobacz także: Łazienka w drewnie - najlepsze inspiracje i pomysły
Ciekawie zaaranżowana kuchnia, a drewniane dodatki tylko dodaja swojego uroku, a chyba każda z nas w swojej kuchni ma takie własnie dodatki. Chociaz mi podoba się styl nowoczesny to uważam że w każdej kuchni można dobrać fajne drewniane dodatki.
drewniane akcesoria w kuchni to must have ! jak i piękna ceramika, świeże zioła…
Potwierdzam, że bardzo ważnym jest konserwacja takich dodatków. Pozwoliłam sobie kupić deski do krojenia z nieco wyższej półki i są całkowicie odporne i wytrzymałe dzięki systematycznemu wcieraniu oleju.
Polecam,
Maja