Close

Jaki papier do drukarki wybrać? Ranking papieru do drukarki

Papier do drukarek i kserokopiarek to produkt użytkowany powszechnie w domach, szkołach, firmach oraz powierzchniach biurowych. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów i wariantów papieru przeznaczonego do drukarek. Poszczególne produkty różnią się od siebie między innymi rozmiarem, gramaturą, grubością oraz kolorem. Jakie rodzaje papieru do drukarek cieszą się obecnie największą popularnością? O czym warto pamiętać przy zakupie papieru do ksero oraz papieru fotograficznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku oraz rankingu, w którym zostały zebrane najpopularniejsze i najlepiej oceniane papiery do drukarek na rynku.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jakie są rodzaje papieru do drukarki?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów papieru do drukarek. Poszczególne produkty różnią się od siebie grubością, przeznaczeniem, gramaturą, wymiarami, kolorem oraz klasą i jakością wykonania. Obecnie największą popularnością cieszą się standardowe arkusze w formacie A4, natomiast coraz więcej osób decyduje się również na zakup papieru ekologicznego, artystycznego oraz arkuszy fotograficznych, przeznaczonych do drukowania kolorowych lub czarno-białych zdjęć.

PAPIER DO DRUKARKI A4 PAPIER DO DRUKARKI A4
+ Uniwersalny wybór
+ Przystępna cena
+ Odpowiedni do większości standardowych druków
+ Optymalna jakość wydruków
- Stosunkowo niska rozdzielczość
PAPIER FOTOGRAFICZNY DO DRUKARKI PAPIER FOTOGRAFICZNY DO DRUKARKI
+ Wysoka gramatura
+ Odporny na uszkodzenia
+ Wysoka rozdzielczość
+ Najwyższa klasa papieru
- Wyższa cena
PAPIER SAMOPRZYLEPNY DO DRUKARKI PAPIER SAMOPRZYLEPNY DO DRUKARKI
+ Pozwala uzyskać efekt profesjonalnego wydruku
+ Odpowiedni do drukarek atramentowych i laserowych
+ Wysoka gramatura
+ Odporny na uszkodzenia
- Wyższa cena
PAPIER DO WIZYTÓWEK DO DRUKARKI PAPIER DO WIZYTÓWEK DO DRUKARKI
+ Wodoodporna powłoka
+ Wysoka jakość wykonania
+ Wyższa gramatura
+ Wysoka rozdzielczość
- Niewielka ilość arkuszy w opakowaniu
PAPIER EKOLOGICZNY DO DRUKARKI PAPIER EKOLOGICZNY DO DRUKARKI
+ Ekologiczny wybór
+ Biodegradowalny
+ Przyjazny dla środowiska
+ Przystępna cena
- Brak
PAPIER ARTYSTYCZNY DO DRUKARKI PAPIER ARTYSTYCZNY DO DRUKARKI
+ Przeznaczony do drukowania profesjonalnych prac artystycznych
+ Wysoka gramatura
+ Wodoodporna powłoka
+ Wysoka rozdzielczość
- Przeznaczony głównie do drukarek atramentowych
PAPIER DO OFICJALNYCH DOKUMENTÓW DO DRUKARKI PAPIER DO OFICJALNYCH DOKUMENTÓW DO DRUKARKI
+ Gramatura powyżej 90 g/m2
+ Trwały
+ Wysoka klasa papieru
+ Odporny na odkształcenia
- Wyższa cena
PAPIER DO DRUKARKI KOLOROWY PAPIER DO DRUKARKI KOLOROWY
+ Przeznaczony do kolorowych wydruków
+ Wyższa gramatura
+ Wysoka rozdzielczość
+ Różne kolory do wyboru
- Mniejsza ilość pojedynczych arkuszy w zestawie

Jak wybrać papier do drukarki? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Jednym z pierwszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem papieru do drukarek jest jego rodzaj oraz planowane przeznaczenie. Poszczególne warianty różnią się od siebie grubością, gramaturą, wielkością, kolorem oraz ilością pojedynczych kartek w zestawie. W zależności od indywidualnych potrzeb, można dokonać wyboru pomiędzy arkuszami białymi, kolorowymi, fotograficznymi, artystycznymi, ekologicznymi oraz samoprzylepnymi.

Rozmiar papieru do drukarki
Rozmiar papieru do drukarki

Większość standardowych drukarek obsługuje uniwersalny papier w formacie A4. Kartki w takim rozmiarze użytkowane są powszechnie do czarno-białych oraz kolorowych wydruków, a także do dokumentów oraz oficjalnych pism. Niektóre, bardziej zaawansowane modele obsługują również inne, niestandardowe formaty, które wykorzystywane są głównie do drukowania większych fotografii oraz materiałów marketingowych i reklamowych.

Gramatura papieru do drukarki
Gramatura papieru do drukarki

Gramatura papieru wpływa w bezpośredni sposób na grubość i wytrzymałość pojedynczych arkuszy. Parametr ten może mieć szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy planujemy wykorzystywać papier do drukowania dokumentów, zdjęć lub kolorowych grafik. W takich sytuacjach najlepiej zdecydować się na papier o gramaturze przekraczającej 90 g/m2. Z kolei w przypadku większości standardowych wydruków optymalnym wyborem będzie papier o uniwersalnej gramaturze 80 g/m2.

Grubość papieru do drukarki
Grubość papieru do drukarki

Wybierając papier do drukarki, warto zwrócić uwagę na jego grubość, która najczęściej podawana jest w mikronach. Większość standardowych papierów do drukarek cechuje się uniwersalną grubością wynoszącą 110 mikronów, natomiast w sklepach można również znaleźć arkusze o znacznie wyższej grubości. Jednym z kluczowych czynników, wpływających na grubość papieru jest jego gramatura. Warto pamiętać, że im wyższa jest gramatura danego papieru tym większa powinna być grubość pojedynczych kartek.

Klasa papieru do drukowania
Klasa papieru do drukowania

Klasa papieru do drukowania to parametr, który ma bezpośredni wpływ na wygląd i ogólną jakość wydruków. W sklepach można znaleźć arkusze oznaczone symbolami A, B oraz C, przy czym produkty oznaczone jako A cechują się najwyższą jakością, w związku z czym gwarantują najlepszą rozdzielczość poszczególnych wydruków. W przypadku wątpliwości, najlepiej wybierać spośród arkuszy oznaczonych symbolem A , A+ lub B+.

Ilość arkuszy w ryzie papieru
Ilość arkuszy w ryzie papieru

Liczba arkuszy znajdujących się w pojedynczych ryzach papieru wpływa na całkowitą cenę oraz wydajność zakupionego zestawu. W sklepach można znaleźć ryzy składające się ze 100, 150, 200 lub 500 pojedynczych kartek, natomiast w przypadku wielu produktów można zdecydować się na zakup większych zestawów, składających się z kilku większych ryz papieru. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku szkół, biur oraz większych firm, w których na co dzień wykonuje się wiele wydruków.

Jaki papier do drukarki wybrać? Ranking papieru do drukarki

Papier ksero PolSpeed

★★★★★
Papier ksero PolSpeed
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 500
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Biały papier typu ksero marki PolSpeed o standardowej gramaturze wynoszącej 80 g/m2 to solidny, trwały produkt, przeznaczony do codziennego użytku. W zestawie mieści się 500 arkuszy o uniwersalnej, gładkiej fakturze, które nadają się do większości kopiarek i drukarek, obsługujących format A4. Produkt jest zalecany przy pracy z dużą ilością wydruków czarno-białych, więc znajdzie zastosowanie zarówno w domach, jak i szkołach, urzędach, biurach oraz wielu innych miejscach pracy.

Ekologiczne opakowanie

Papier do drukarki PolSpeed składa się z 500 białych arkuszy, które zostały zamknięte w wygodnym, ekologicznym opakowaniu. Produkt został oznaczony certyfikatem EU Ecolabel, który jest przyznawany produktom przyjaznym dla środowiska oraz spełniającym wszelkie standardy dotyczące zdrowia i szeroko pojmowanej ekologii. Przy produkcji papieru wykorzystano technologię ColorLok, która odpowiada za bardzo szybkie wysychanie druku oraz pogłębione odcienie czerni na zadrukowanych stronach.

ZALETY
WADY
+ Niska cena
+ Uniwersalny wybór
+ Ekologiczne opakowanie
+ Optymalna sztywność papieru
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy papier do domowego użytku w rozsądnej cenie. Polecam!” - Karolina, Polkowice
“Papier jest trwały i przyjemny w dotyku, spełnił moje oczekiwania. Wszystko zgodne z opisem.” - Joanna, Wrocław

Papier biurowy Lettura

★★★★★
Papier biurowy Lettura
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 500
Sprawdź cenę

Ekologiczny wybór

Papier do drukarek marki Lettura to ekologiczny produkt, który został w 100% wykonany z makulatury. Przy produkcji papieru zrezygnowano z wykorzystania agresywnych procesów wybielających, dlatego papier ma lekko beżowe zabarwienie, które nie wpływa w negatywny sposób na jakość i wygląd poszczególnych wydruków. Produkt został oznaczony certyfikatami FSC, ISO 14001 oraz ISO 9001. Oznaczenia te są przyznawane produktom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wszelkie normy techniczne oraz standardy bezpieczeństwa na poszczególnych etapach produkcji.

Standardowa gramatura

Biały papier biurowy Lettura to standardowy wybór do domów, biur, szkół i wielu innych miejsc pracy. Produkt składa się z 500 arkuszy o gramaturze 80 g/m2, które mogą służyć do większości standardowych wydruków. Uniwersalne parametry sprawiają, że papier może być użytkowany we wszystkich drukarkach, kserokopiarkach i faksach. Produkt mieści się w wygodnym, ekologicznym opakowaniu, a całkowita waga pojedynczej ryzy papieru wynosi 3 kg.

ZALETY
WADY
+ Produkt ekologiczny
+ Trwały
+ Wykonany z makulatury
+ Uniwersalny wybór
- Lekko beżowy odcień
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny papier z recyklingu. Wszystko zgodne z opisem, polecam!” - Kamil, Szczecin
“Bardzo dobry papier ekologiczny, świetny wybór do użytku domowego.” - Magdalena, Poznań

Papier biurowy Poljet

★★★★★
Papier biurowy Poljet
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 90 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 250
Sprawdź cenę

Uniwersalny format

Papier biurowy Poljet składa się z 250 pojedynczych arkuszy w formacie A4. Standardowe parametry sprawiają, że papier może być stosowany w większości użytkowanych powszechnie drukarek, faksów i kserokopiarek. Arkusze w formacie A4 mogą służyć do drukowania materiałów szkolnych, notatek, dokumentów, wniosków oraz oficjalnych pism. Produkt można zakupić również w większym opakowaniu zbiorczym, składającym się z 9 ryz papieru.

Najwyższa jakość

Uniwersalny papier do drukarek marki Poljet wyróżnia się nieskazitelnym, białym kolorem oraz wyższą gramaturą wynoszącą 90 g/m2. Arkusze o takiej gramaturze wykorzystywane są powszechnie do drukowania dokumentów i oficjalnych pism, a dzięki większej grubości powstałe wydruki są bardziej trwałe i odporne na odgniecenia. Papier jest nieprzezroczysty, dlatego może służyć zarówno do jednostronnych, jak i dwustronnych wydruków.

ZALETY
WADY
+ Uniwersalne zastosowanie
+ Wysoka jakość wykonania
+ Estetyczny wydruk
+ Przystępna cena
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Papier spełnia swoje zadanie, jest gruby, trwały i ma nieskazitelny, biały kolor. Polecam!” - Klaudia, Kostrzyn
“Grube kartki i piękny odcień bieli. Papier zapewnia bardzo ładny wydruk. Wszystko zgodne z opisem.” - Wojtek, Toruń

Papier biurowy Kodak

★★★★★
Papier biurowy Kodak
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Kolorowy
LICZBA ARKUSZY: 100
Sprawdź cenę

Papier kolorowy

Biurowy papier marki Kodak mieści się w wygodnym, tekturowym opakowaniu, mieszczącym 100 kolorowych arkuszy. W zestawie znajdują się kartki w 10 różnych kolorach, takich jak czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski czy różowy. Papier może służyć do wykonywania większości standardowych wydruków, ale może być również wykorzystywany do rysowania, pisania oraz malowania.

Klasa papieru

Kolorowy papier Kodak składa się ze 100 arkuszy o standardowej gramaturze 80 g/m2. Papier jest zaliczany do klasy A, która jest najwyższą klasą papieru do drukarek, co świadczy o wysokiej jakości oraz ponadprzeciętnej trwałości produktu. Dzięki standardowym parametrom, papier może być stosowany w większości kserokopiarek oraz drukarek atramentowych i laserowych.

ZALETY
WADY
+ Przeznaczony do kopiarek i drukarek laserowych
+ Przystępna cena
+ Wysoka jakość wykonania
+ 10 kolorów w zestawie
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra jakość wykonania. Papier jest solidny a wszystkie wydruki świetnie na nim wyglądają. Polecam.” - Michalina, Koszalin
“Produkt spełnił moje oczekiwania. Dobry wybór w rozsądnej cenie.” - Martyna, Warszawa

Papier ksero MM Flow

★★★★★
Papier ksero MM Flow
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 500
Sprawdź cenę

Praktyczny wybór

Papier biurowy MM Flow to trwały, biały papier w przystępnej cenie. Zestaw składa się z 500 arkuszy o gramaturze 80 g/m2. Takie kartki mogą być stosowane w większości standardowych drukarek, kserokopiarek i faksów. Arkusze w formacie A4 sprawdzają się świetnie do drukowania materiałów szkolnych, notatek, prac dyplomowych oraz oficjalnych dokumentów. Całkowita waga pojedynczej ryzy papieru wynosi 2,5 kg.

Szerokie zastosowanie

Biały papier ksero MM Flow to uniwersalny wybór do domów, mieszkań, szkół, hoteli oraz pomieszczeń biurowych. Produkt może służyć do drukowania notatek, materiałów i dokumentów, ale może być również wykorzystywany do malowania, rysowania, pisania i wykonywania różnorodnych prac artystycznych. Arkusze MM Flow wyróżniają się wysokim poziomem bieli, dzięki któremu poszczególne wydruki są wyraziste i są w stanie odwzorować jak najwięcej szczegółów.

ZALETY
WADY
+ 500 arkuszy w zestawie
+ Uniwersalny wybór
+ Przystępna cena
+ Odpowiedni do prac plastycznych
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry i wydajny produkt. Wykorzystujemy papier głównie do drukarki i do prac plastycznych naszych dzieci. Polecam!” - Karol, Piaseczno
“Uniwersalny papier o szerokim zastosowaniu. Zakup uważam za bardzo udany.” - Katarzyna, Zielona Góra

Papier ksero MM Bloom

★★★★★
Papier ksero MM Bloom
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 2500
Sprawdź cenę

Duży zestaw

Biały papier biurowy MM Bloom mieści się w wygodnym, tekturowym opakowaniu, zamykanym na zakładkę. Zestaw składa się z 5 bryz papieru, a każda z nich składa się z 500 białych arkuszy o gramaturze 80 g/m2. Takie kartki mogą służyć do większości standardowych wydruków, ale mogą być również wykorzystywane do kolorowania, pisania, malowania i wykonywania różnorodnych prac plastycznych.

Papier uniwersalny

Papier biurowy MM Bloom to świetny wybór dla osób, które poszukują uniwersalnego, białego papieru do domu, biura lub szkoły. Zestaw składa się z 2500 arkuszy w formacie A4, które mogą być stosowanie w większości drukarek i kserokopiarek. Papier cechuje się standardową grubością, dzięki czemu może być wykorzystywany do drukowania notatek, materiałów szkolnych, fragmentów książek, prac naukowych oraz niektórych dokumentów.

ZALETY
WADY
+ Duże opakowanie
+ Ekonomiczny wybór
+ Przystępna cena
+ Wysoka jakość wykonania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy papier do biura! Duża ilość arkuszy w rozsądnej cenie. Polecam.” - Monika, Katowice
“Papier jest trwały, gruby, a wydruki świetnie na nim wyglądają. Wszystko zgodne z opisem.” - Aleksandra, Pyrzyce

Papier biurowy Emerson

★★★★☆
Papier biurowy Emerson
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 500
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Biały papier biurowy marki Emerson to uniwersalny wybór do domów, szkół i przestrzeni biurowych, w których jest duże zapotrzebowanie na czarno-białe wydruki. Produkt składa się z 500 arkuszy w formacie A4 o standardowej gramaturze 80 g/m2. Papier ma gładkie wykończenie, dzięki czemu poszczególne wydruki są wyraźne i mają bardzo dobry kontrast, co wpływa na wyszczególnienie wszelkich detali i wyodrębnienie kolorów oraz ich odcieni.

Wysoka jakość

Standardowy papier do drukarek Emerson cechuje się ponadprzeciętną trwałością i optymalną grubością, dzięki czemu wykonane wydruki są estetyczne i odporne na odgniecenia. Zestaw składa się z 500 białych arkuszy o standardowej gramaturze 80 g/m2 oraz estetycznym, gładkim wykończeniu. Papier mieści się w wygodnym, tekturowym opakowaniu, które chroni kartki przed ewentualnymi uszkodzeniami i zagnieceniami.

ZALETY
WADY
+ Niska cena
+ Gładkie wykończenie
+ Trwały
+ Uniwersalny wybór
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Papier ma naprawdę ładny odcień i jest dobry jakościowo, nie mam żadnych zastrzeżeń do zakupu.” - Jakub, Mińsk Mazowiecki
“Uniwersalny, biały papier do drukarek w niskiej cenie. Polecam.” - Weronika, Kalisz

Papier biurowy HP

★★★★☆
Papier biurowy HP
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 80 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 500
Sprawdź cenę

Optymalne parametry

Biały papier biurowy marki HP to standardowy produkt, przeznaczony do użytku w domach, mieszkaniach, szkołach oraz przestrzeniach biurowych. Zestaw składa się z 500 arkuszy o standardowej gramaturze 80 g/m2, które mogą służyć do drukowania notatek, obrazków, materiałów szkolnych, dokumentów oraz wykonywania wielu innych, uniwersalnych wydruków. Zestaw jest dostępny w niskiej cenie i cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami.

Do codziennego użytku

Zestaw papieru do drukowania HP to świetny wybór dla osób poszukujących trwałego, uniwersalnego papieru biurowego w przystępnej cenie. Papier znajdzie zastosowanie w domach, szkołach, biurach i wielu innych miejscach, w których jest spore zapotrzebowanie na czarno-białe wydruki. Arkusze mogą służyć do wszystkich standardowych kserokopiarek oraz drukarek atramentowych i laserowych.

ZALETY
WADY
+ Matowe wykończenie
+ Trwały
+ Optymalna grubość papieru
+ Przystępna cena
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam! Papier ma odpowiednią grubość i bardzo ładny odcień bieli. Uniwersalny wybór w rozsądnej cenie.” - Martyna, Gdynia
“Papier jest solidny, trwały i odpowiednio gruby, dzięki czemu nie zacina się w drukarce. Super wybór!” - Justyna, Ełk

Papier fotograficzny PrintPro

★★★★☆
Papier fotograficzny PrintPro
SPECYFIKACJA
GRAMATURA PAPIERU: 230 g
KOLOR: Biały
LICZBA ARKUSZY: 50
Sprawdź cenę

Papier fotograficzny

Błyszczący papier fotograficzny marki PrintPro zapewnia bardzo dobrą jakość wydruków zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych zakładach fotograficznych. Zestaw składa się z 50 arkuszy o gramaturze 230 g/m2. Gramatura papieru wpływa na jego grubość i trwałość, zapewniając wydrukowanym zdjęciom ponadprzeciętną jakość i wyrazistość. Produkt jest przeznaczony do użytku w drukarkach atramentowych.

Najwyższa jakość

Papier fotograficzny PrintPro mieści się w wygodnym, foliowym opakowaniu wielokrotnego otwarcia i zamknięcia. Opakowanie chroni arkusze przed ewentualnymi uszkodzeniami i zagnieceniami, co wpływa na jakość i trwałość poszczególnych wydruków. Papier został pokryty dodatkową, wodoodporną warstwą, która zabezpiecza wydrukowane zdjęcia przed rozmazaniem i rozmyciem. Papier jest dostępny w standardowym formacie A4.

ZALETY
WADY
+ Błyszcząca powierzchnia
+ Bardzo dobra jakość wydruku
+ Warstwa wodoodporna
+ Wysoka jakość wykonania
- Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry papier w przystępnej cenie. Zdjęcie wychodzą bardzo ładne, a sam papier nie zacina się w drukarce. Wszystko zgodne z opisem.” - Joanna, Olsztyn
“Papier jest bardzo dobrej jakości, a wydrukowane zdjęcia mają piękny kolor i delikatne, błyszczące wykończenie. Polecam!” - Patryk, Wrocław

Jakie są najbardziej popularne rozmiary papieru do drukowania?

Rozmiar papieru do drukowania powinien być przede wszystkim dopasowany do rodzaju oraz typu posiadanej drukarki. W sklepach można znaleźć papier o różnych wymiarach i formatach, natomiast największą popularnością cieszą się niezmiennie arkusze w najbardziej standardowych rozmiarach, takich jak:

  • A4 (297x210 mm),
  • A3 (420x297 mm),
  • A5 (210x148 mm),
  • A6 (140x105 mm).

Jakie parametry papieru do drukowania uczynią go uniwersalnym do domowych zastosowań?

W przypadku większości standardowych drukarek, optymalnym wyborem będzie zakup białego lub kolorowego papieru do druku lub ksero o standardowej gramaturze wynoszącej 80-90 cm/m2. Takie arkusze sprawdzają się świetnie w przypadku większości standardowych wydruków, takich jak dokumenty firmowe, notatki szkolne, materiały do prezentacji oraz oficjalne pisma urzędowe.

Warto podkreślić jednak, że wybór papieru do drukowania powinien być dostosowany do typu oraz rodzaju drukarki, którą posiadamy w domu. W przypadku niektórych, bardziej nowoczesnych sprzętów, konieczny może okazać się zakup nieco droższego papieru o większej grubości lub wyższej gramaturze, natomiast takie informacje powinny znajdować się bezpośrednio na drukarce lub na dołączonej do niej instrukcji obsługi.

Czy rodzaj drukarki ma znaczenie przy wyborze papieru do drukowania?

Rodzaj i typ urządzenia, przeznaczonego do drukowania dokumentów, zdjęć lub innych form wydruków ma duże znaczenie przy wyborze papieru. W większości standardowych drukarek atramentowych dobrym rozwiązaniem będzie zakup uniwersalnego papieru o gramaturze wynoszącej 80-90 g/m2, natomiast w przypadku urządzeń laserowych, znacznie lepszym wyborem będzie papier o wyższej gramaturze wynoszącej od 100 do 120 g/m2.

W przypadku wątpliwości, warto sprawdzić jakie rodzaje i typy papieru do drukowania są zalecane w przypadku konkretnego urządzenia. Takie informacje powinny znajdować się bezpośrednio na drukarce, w dołączonej instrukcji lub na stronie internetowej producenta wybranego urządzenia. Przed zakupem, warto upewnić się również, jaki rodzaj papieru jest dedykowany drukowaniu w czerni i bieli, a jaki drukowaniu w kolorze.

Papier fotograficzny - jaki powinien być aby zdjęcia były piękne?

Dobry papier fotograficzny powinien być gruby i wytrzymały, aby wydrukowane zdjęcia były wyraźne, a przedstawione na nich kolory jak najbardziej intensywne. Jednym z najważniejszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze papieru do fotografii jest jego gramatura, która powinna przekraczać 160 g/m2. Warto pamiętać, że im większa jest gramatura papieru, tym lepsza będzie rozdzielczość i jakość wydrukowanych na nim fotografii.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wykończenie papieru. W przypadku większości drukowanych zdjęć, najlepiej sprawdzają się arkusze powlekane i błyszczące. Aby zakupiony papier spełniał swoje zadanie, należy dopasować go również do konkretnego typu drukarki. W zależności od rodzaju posiadanego sprzętu, można wybierać pomiędzy arkuszami przeznaczonymi do drukarek laserowych, atramentowych lub termosublimacyjnych. 

Jakie mogą być rodzaje gramatury papieru do drukowania i jakie ma to znaczenie?

Gramatura papieru do drukarek ma wpływ na jego grubość i wytrzymałość. W przypadku większości standardowych wydruków, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup papieru o gramaturze 80 g/m2, natomiast jeśli chcemy wykorzystać arkusze do kolorowych wydruków, zdjęć, wizytówek lub dokumentów, to lepiej zdecydować się na papier o większej grubości i wytrzymałości. W sklepach można znaleźć rodzaje i warianty papierów do drukarek o gramaturach, takich jak:

  • 80 g/m2 - przeznaczone do większości standardowych plików i kopii,
  • 90 g/m2 - odpowiednie do wydruku oficjalnych pism i dokumentów,
  • 110-120 g/m2 -  przeznaczone do kolorowych wydruków z drukarek laserowych,
  • 160-250 g/m2 - zalecane do drukowania kolorowych i czarno-białych zdjęć.

Podsumowanie

Papier do drukarek i kserokopiarek to niezwykle praktyczny produkt, który umożliwia uzyskanie wyraźnych i dobrych jakościowo wydruków w różnych formatach. W sklepach można znaleźć wiele typów i wariantów papieru do drukarek. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie wymiarami, grubością, gramaturą, kolorem oraz rodzajem wykończenia. W zależności od indywidualnych potrzeb, można dokonać wyboru pomiędzy arkuszami białymi, kolorowymi, fotograficznymi, ekologicznymi, samoprzylepnymi oraz bryzami przeznaczonymi do wydruku oficjalnych pism i dokumentów. W powyższym rankingu zostały zebrane najpopularniejsze i najlepiej oceniane zestawy papieru do drukarek. Poszczególne produkty różnią się od siebie wielkością, ceną oraz parametrami, więc każdy powinien znaleźć wśród nich zestaw dopasowany do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij