Close

Mop zwykły czy elektryczny, który warto kupić?

Mop to jeden z podstawowych urządzeń do mycia, obowiązkowo obecny w każdym domu. Trudno wyobrazić sobie skuteczne i sprawne mycie podłóg bez mopa. Do wyboru masz jednak nie tylko zwykły mop, ale także mopy elektryczne, które mogą jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć sprzątanie, a do tego ograniczyć zużycie wody. Czym się różni mop zwykły od elektrycznego? Jaki mop elektryczny wybrać? Sprawdź!

Czym jest mop elektryczny?

Mop elektryczny to innowacyjne urządzenie do mycia podłóg, które zasilane jest prądem z sieci lub ma wbudowany akumulator. Przypomina trochę pionowy odkurzacz, z tym że wyposażony jest w głowicę czyszczącą z padami z mikrofibry.

Ma też dwa zbiorniki na wodę – czystą i brudną.

Pady napędzane elektryczne są na bieżąco nawilżane wodą z detergentem ze zbiornika. Obracają się obrotowo z dużą prędkością, dzięki czemu mogą usunąć nawet poważne zabrudzenia. Do tego system zasysa nadmiar wody i pozostały brud, które trafiają do zbiornika na brudną wodę. To zatem urządzenie myjące podłogę bez potrzeby wcześniejszego odkurzania.

Mop elektryczny kontra zwykły

Typowe mopy jedynie myją podłogę lub tylko zgarniają kurze, zależnie od tego, czy wybierze się mop z padem na mokro lub na sucho. Odkurzenie i umycie podłogi wymaga przeprowadzenia dwóch oddzielnych czynności. Co więcej, nadmiar wilgoci zostaje na podłodze, nie jest zgarniany od razu jak przy używaniu mopa elektrycznego.

Jeśli zbyt mocno namoczy się zwykłego mopa, to mogą zostać na podłodze smugi czy zacieki, a także dłużej będzie ona schła.

Używając mopa elektrycznego, brud nie zostaje na podłodze i nie ma ryzyka, że się go rozmaże ponownie, bo trafia wprost do pojemnika na brudną wodę.

A może mop ze spryskiwaczem? Czytaj na kaercher.com: Mop ze spryskiwaczem (spray mop) czy elektryczny? >> 

Jaki mop elektryczny jest najlepszy?

Jaki mop elektryczny jest najlepszy? Wybierz model cechujący się ławą obsługą, ze zdejmowanymi padami i osłoną oraz z funkcją samoczyszczącą, co zdecydowanie usprawnia korzystanie z urządzenia i utrzymanie go w czystości.

Sprawdź także, czy mop jest ładowany przewodowo lub ma akumulator.

Dla czyszczenia większych powierzchni lepiej może sprawdzić się mop na akumulator, bo kabel nie będzie ograniczać ruchów. Z drugiej strony zawsze sprawdzaj, jaka jest wydajność powierzchniowa mopa, to znaczy, jaką powierzchnię można umyć na jednym ładowaniu. Najbardziej wydajne są baterie litowo-jonowe.

Dowiedz się także, jaki jest czas ładowania akumulatora. Dobry mop elektryczny powinien mieć w zestawie ładowarkę, wałki czyszczące i środek myjący, a zaletą są także dodatkowe funkcje np. monitorowanie poziomu napełnienia zbiorników i różne tryby czyszczenia przez mop elektryczny. Wszystkie te cechy można spotkać w mopie elektrycznym Kärcher.

Jaki wybrać konkretny model mopa, by efektywnie i sprawnie czyścił każdą powierzchnię? Polecamy FC 5 bezprzewodowy Kärcher, który usuwa kurz, rozlane płyny, ma wydajność 60 metrów na jednym ładowaniu i czas działania akumulatora około 20 minut. W zestawie z urządzeniem są dwa pady i uniwersalny środek myjący.

Zalety mopa elektrycznego

Jakie zalety ma użycie mopa elektrycznego do mycia podłóg FC 5 Kärcher? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • Oszczędność czasu. Można za jednym razem zebrać kurz i brud, nie trzeba uprzednio odkurzać podłogi. To dwa razy szybsze mycie podłóg niż z użyciem zwykłego mopa. Po umytej podłodze można chodzić niemal do razu.
  • Mniejszy wysiłek. Brud i kurz od razu trafiają do zbiornika, nie trzeba zgarniać nadmiaru wilgoci i uważać na to by, nie rozmazać zabrudzeń po podłodze. Nie ma też potrzeby wyżymania mopa w trakcie sprzątania.
  • Uniwersalność. Mop elektryczny FC 5 Kärcher nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju podłóg twardych, jak parkiet, winyl, gres, kamień, laminat, płytki.
  • Wygoda użytkowania. Wiele mopów elektrycznych ma funkcję samooczyszczenia, dzięki czemu nie trzeba ich myć po każdym użyciu. Pady zdejmuje się i pierze w pralce w temperaturze do 60 stopni.
  • Oszczędność wody. Według badań stosowanie mopa elektrycznego zapewnia nawet do 90% mniejsze zużycie wody niż mycie podłogi zwykłym mopem namaczanym w wiadrze z wodą.
  • Dokładniejsze mycie. Podłogi są precyzyjnie wyczyszczone, nawet trudno schodzące zabrudzenia można usunąć, a do tego w prosty sposób mopy elektryczne czyszczą przestrzenie wzdłuż krawędzi, pod meblami i w kątach dzięki umieszczonemu pośrodku urządzenia napędowi padów.

Użycie mopów elektrycznych

Stosowanie mopów elektrycznych Kärcher jest intuicyjne i łatwe. Na początku należy przygotować rozwór wody z detergentem i wlać do zbiornika na czystą wodę. Po włączeniu mopa sam czyści on powierzchnię, wystarczy tylko poruszać nim jak odkurzaczem po wybranej powierzchni. Na koniec pracy należy opróżnić zbiornik z brudną wodą. Pady można zdjąć i uprać w pralce, a osłonę głowicy także usunąć i umyć pod bieżącą wodą.

Jak działa mop elektryczny - materiał wideo:

Czytaj także na kuchenny.com.pl: Jaki mop do podłóg wybrać?

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij