Aktualizacja: Listopad 2024
Bruzdownica co to jest i jakie jest jej zastosowanie?
Bruzdownica, czyli elektryczne bądź ręczne narzędzie, służy do wycinania bruzd (rowków) w różnego rodzaju materiałach. Do wycinania służą tarcze lub frezy zamontowane w obudowie. Najczęściej głębokość oraz szerokość bruzd jest regulowana. Wykonane za pomocą bruzdownicy rowki pozwalają na poprowadzenie przewodów lub rur wewnątrz ścian z cegły, pustaków, betonu lub pod tynkiem, dzięki czemu są one dobrze ukryte przed wzrokiem.
Jakie są rodzaje bruzdownic?
Jak wybrać bruzdownicę? Na co zwrócić uwagę?
Moc bruzdownicy wpływa na to, jak dobrze urządzenie radzi sobie z cięciem wymagających materiałów. Im wyższa moc, tym łatwiejsza praca z twardymi powierzchniami takimi jak beton. Najpopularniejsze bruzdownice do domu mają od 1500 do 3000 W.
Prędkość obrotowa jest równie ważna co moc. Wysoka prędkość obrotowa w połączeniu z wysoką mocą pozwala na tworzenie bruzd w twardych materiałach, natomiast niska prędkość obrotowa jest polecana do miękkich materiałów. Prędkość najpopularniejszych materiałów wynosi od ok. 4000 obr./min do nawet 10 000 obr./min.
Bruzdownice są najczęściej wyposażone w dwie tarcze. Znajdziesz jednak także modele z tarczami zespolonymi, inaczej nazywane bruzdownicami trzytarczowymi. Cena tych tarcz jest jednak o wiele wyższa, stąd też najczęściej wybierane na użytek profesjonalny.
W zależności od modelu każda bruzdownica posiada inną wielkość dedykowanych tarcz. Najczęściej spotykanymi są tarcze o średnicy 110, 115, 125 oraz 150 mm.
Z dodatkowych akcesoriów spotykanych w bruzdownicach warto zwrócić uwagę na odpowiednie przyłącze do odkurzacza przemysłowego. Takie przyłącze pozwala na odprowadzanie nadmiaru pyłu. Praktycznym gadżetem jest także dodatkowa osłona do szlifierki kątowej, dzięki czemu bruzdownica pełni dwie funkcje.
Jaka bruzdownica będzie najlepsza? Ranking bruzdownic
Black 42350 – elektryczna bruzdownica do betonu
Mocna i bezpieczna
Bruzdownica Black pracuje z mocą 3000 W. W połączeniu z wysokim momentem obrotowym na poziomie 4000 obr./min bruzdownica radzi sobie nawet z betonem. Dodatkowe zabezpieczenie przed przeciążeniem chroni urządzenie przed uszkodzeniem.
Adapter do odkurzacza
Model 42350 jest przystosowany do zamontowania dodatkowego odkurzacz przemysłowego. W zestawie znajdziesz specjalny adapter do odprowadzania nadmiaru pyłów, dzięki czemu o wiele szybciej uporasz się z bałaganem po pracy.
Ferm WSM1008 – bruzdownica ze wbudowanym laserem
Ergonomiczna obudowa
Bruzdownica od firmy Ferm jest wygodna i dobrze wyprofilowana, dzięki ergonomicznej obudowie. Wszystkie przyciski niezbędne do bezpiecznej i wygodnej pracy znajdują się pod ręką.
Precyzyjne cięcie
Co wyróżnia bruzdownicę spośród modeli konkurencji to wbudowany laser oraz dodatkowe prowadnice. Laserowa wiązka pozwala na precyzyjną pracę, natomiast prowadnica wraz z kółkami dba o płynne i łatwe prowadzenie.
Erman – bruzdownica z diamentowymi tarczami
Mocny silnik
Silnik bruzdownicy Erman to model szczotkowy o mocy 3100 W i maksymalnej prędkości obrotowej na poziomie 4000 obr./min. Bruzdownica bez problemu tnie takie materiały jak beton, cegła oraz pustaki i tynk.
Regulowane parametry
Bruzdownica pozwala na regulację dwóch parametrów. Głębokość cięcia wynosi od 0 do 40 mm. W przypadku szerokości bruzdy masz do wyboru trzy wielkości – 14, 19 bądź 29 mm.
AL-FA ALBR31 – elektryczna bruzdownica
Trwała obudowa
Obudowa modelu ALBR31 jest wykonana z mocnego tworzywa sztucznego. Bruzdownica jest odporna na uszkodzenia i wysokie przeciążenia. Wbudowany uchwyt jest równie wytrzymały, a do tego ułatwia prowadzenie urządzenia.
Do różnych powierzchni
Wysoka prędkość obrotowa i mocny silnik to połączenie, które radzi sobie z najpopularniejszymi materiałami w trakcie domowych remontów. Bruzdownica tnie ze problemu tynk, beton, cegły oraz pustaki.
AL-FA ALBR37 – profesjonalna bruzdownica do remontu
Obracana rękojeść
Bruzdownica ALBR37 wyróżnia się spośród konkurencji obracaną rękojeścią. Uchwyt wygodnie dostosowuje się do kąta cięcia. Bruzdownica umożliwia dotarcie nawet do problematycznych miejsc podczas remontu.
Zraszanie tarcz
Ogromną zaletą tego modelu jest także system zraszania tarcz. Wbudowany wężyk wraz z pompką schładza tarcze podczas pracy. Dzięki temu powstaje mniej pyłów, a tarcze się mniej nagrzewają, więc praca jest bezpieczniejsza.
YATO YT-82015 – bruzdownica z funkcją szlifierki kątowej
Urządzenie 2w1
Bruzdownica Yato może być używana na dwa sposoby. Sprawdzi się jako klasyczna bruzdownica do przewodów, a także jako szlifierka kątowa. Wystarczy, że zdejmiesz osłonę i zamontujesz osłonę do szlifierki.
Do narożników
Bruzdownica Yato jest łatwa w manewrowaniu, dzięki czemu możesz stosować ją nawet do przycinania w narożnikach. Z przodu urządzenia jest umieszczona osłona z funkcją uchylania, która pozwala na dostanie się do problematycznych miejsc.
Bruzdownica - jak działa?
Bruzdownica do kabli składa się z silnika, tarcz, obudowy oraz rękojeści. Elektryczna bruzdownica jest podłączana do gniazdka elektrycznego, a po uruchomieniu silnika wprawia w ruch tarcze tnące. To właśnie one pozwalają na wyżłobienie równego otworu w betonie, żelbetonie, cegle lub w tynku.
Jakie dodatkowe akcesoria może mieć bruzdownica?
Dodatkowe akcesoria w zestawie z bruzdownicą zwiększają funkcjonalność, bezpieczeństwo, a nawet wygodę przechowywania. Jakie akcesoria może mieć bruzdownica?
- odsysanie pyłu – pozwala na odprowadzanie pyłu oraz gruzu do odkurzacza przemysłowego, co zwiększa porządek po zakończonej pracy
- wymienne tarcze – dodatkowe tarcze tnące pozwalają na wymianę, gdy poprzednie się stępią
- ogranicznik rozruchu – istotny dodatek, który pozwala na stopniowe rozpędzenie tarcz bruzdnicy
- osłona do szlifierki kątowej – popularny dodatek do urządzeń 2w1, czyli bruzdnic z funkcją szlifierki
- walizka – poręczny gadżet do przechowywania bruzdownicy po wykonanej pracy
Podsumowanie
Bruzdownice do betonu i kabli to nie tylko domena profesjonalistów. Wiele modeli o wysokiej mocy i prędkości obrotowej znajdziesz już w cenie kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, że najniższa cena to nie jedyny parametr, który musisz wziąć pod uwagę, aby wybrać sprzęt na lata.