Aktualizacja: Listopad 2024
- Co to jest szklarnia i tunel foliowy?
- Jakie są rodzaje szklarni?
- Na co zwrócić uwagę wybierając szklarnię? Co jest najważniejsze przy wyborze?
- Jaką szklarnię wybrać? Ranking szklarni i tuneli foliowych
- Szklarnia czy tunel foliowy? Co lepsze i praktyczniejsze?
- Z jakiego materiału powinna być wykonana szklarnia? Jakie ma to znaczenie?
Co to jest szklarnia i tunel foliowy?
Szklarnia to zewnętrzne, przydomowe pomieszczenie do hodowli warzyw, owoców czy roślin ozdobnych. Ściany i dach szklarni są wykonane z folii (np. PE lub PP), grubego poliwęglanu komorowego lub po prostu ze szkła. Natomiast tunel foliowy to tańsza, lżejsza i bardziej mobilna wersja szklarni, które poszycie jest wykonane tylko z folii.
Jednak zarówno szklarnia, jak i foliowy tunel mają to samo zadanie. Zapewniają wyższą temperaturę, chronią plony przed pogodą i szkodnikami, a także utrzymują odpowiedni mikroklimat wewnątrz konstrukcji.
Jakie są rodzaje szklarni?
Na co zwrócić uwagę wybierając szklarnię? Co jest najważniejsze przy wyborze?
Rozmiary szklarni to pierwszy czynnik, który musisz wziąć pod uwagę. Jej wielkość zależy od gatunku uprawianych roślin, a także miejsca, którym dysponujesz w ogrodzie. Duże szklarnie (długość nawet 8 metrów) świetnie sprawdzą się w przypadku dużych ogrodów i profesjonalnych hodowli. Natomiast mniejsze (ok. 4 metrów długości) to dobry wybór na domowy użytek. Najmniejsze modele przeznaczone są do hodowli roślin na balkonie i tarasie.
Najtańszym, a przez to najczęściej spotykanym materiałem do budowy szklarni jest ocynkowana stal oraz aluminium. Możesz spotkać także szklarnie ogrodnicze ze szkieletem wykonanym z drewna, jednak te są o wiele droższe. W przypadku poszycia dostępne są folie PE, PP oraz poliwęglan komorowy. Ten ostatni jest zdecydowanie najtrwalszy.
Rodzaj poszycia decyduje o stopniu ochrony przed promieniowaniem UV. To istotny czynnik, który musisz również wziąć pod uwagę. Optymalna ochrona przed promieniowanie zapewnia roślinom niezbędną dawkę światła, jednocześnie chronią je przed zbyt mocnym doświetleniem w ciągu dnia.
Zwróć uwagę, czy dana szklarnia jest wyposażona w dodatkowe wejście oraz wbudowane okna. Wejście może być na przykład zamykane za pomocą zamka błyskawicznego lub za pomocą wbudowanego zamka. Warto sięgnąć po modele, które mają wbudowane okna z dodatkową moskitierą. Dzięki temu możesz regulować dopływ powietrza bez obawy o pojawienie się owadów i niechcianych zwierząt.
Dodatkowe wyposażenie jest szczególnie istotne w przypadku małych szklarni na balkon i szklarni mini. Balkonowe szklarnie powinny posiadać dodatkowe półki, natomiast szklarnia mini kuwetę na nadmiar wody oraz wielodoniczkę z miejscem na młode sadzonki.
Jaką szklarnię wybrać? Ranking szklarni i tuneli foliowych
Tunel foliowy 4 × 2,5
Odpowiedni dopływ światła
Kształt tunelu ogrodowego oraz folia PE o współczynniku UV = 4 dbają o równomierne rozprowadzenie światła po jego wnętrzu. Gwarantuje równomierne oświetlenie wszystkich sadzonek, dzięki czemu rośliny mogą równomiernie się rozwijać i dojrzewać.
Optymalny mikroklimat
Materiał zastosowany do wykonania poszycia to folia PE. Współczynnik UV na poziomie 4 sprawia, że folia świetnie radzi sobie z izolacją roślin, a jednocześnie tworzy wewnątrz odpowiedni mikroklimat do wzrostu i rozwoju sadzonek. Dodatkowo tunel posiada funkcję wentylacji, dzięki wbudowanym oknom z moskitierami.
Szklarnia foliowa 2 × 3
Zamykane okna
Foliak od firmy Rot Service to tunel wyposażony w zamykane okna, które dodatkowo posiadają wbudowane moskitiery. Obecność okien pozwala na regulowanie dodatkowe dopływu powietrza i światła. Moskitiera natomiast to świetna ochrona przed szkodnikami.
Stabilna konstrukcja
Budowa tej szklarni foliowej opiera się o konstrukcję z metalowych, ocynkowanych rurek. Grube profile wzmacniają szkielet foliaka, dzięki czemu jest on odporny na silny wiatr i deszcz.
Foliowy tunel do ogrodu 2 × 3
Ocynkowana konstrukcja
Ogromną zaletą tunelu foliowego od marki Romster jest konstrukcja ze stai. Każda z rurek jest dodatkowo podwójnie ocynkowana. Szkielet szklarni jest zatem odporny na wnikanie wilgoci i powstawanie korozji, która mogłaby osłabić konstrukcję.
Wejście zamykane na zamek
Tunel ogrodowy Romster wyróżnia się szerokim wejściem do szklarni. Folia tworząca wejście jest rolowana, dzięki czemu nie przeszkadza w trakcie prac w foliaku. Dodatkową zaletą jest wbudowany zamek błyskawiczny.
Foliowa szklarnia do ogrodu 2 × 3
Mocna konstrukcja
Szkielet zbudowany z ocynkowanej stali jest odporny na rdzę nawet podczas długotrwałej ekspozycji na wilgoć. Wzmocnienie zapewniają rurki o średnicy aż 2,5 cm. Cała konstrukcja posiada także zestaw dodatkowych profili, które także wpływają na stabilność stelażu.
Ochrona przed owadami
Szklarnia posiada otwierane wejście i okna. Każde z okien jest wyposażone w dodatkową moskitierę. Drobna siatka zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, ale nie pozwala owadom dostać się do środka.
Duży tunel foliowy 2,5 × 4
Wytrzymała folia
Poszycie szklarni wykonane jest z folii PP o gęstości 140 g/m². Materiał ten jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale także na warunki pogodowe. Dodatkowa warstwa filtra UV na poziomie 4 zabezpiecza przed nadmiarem promieniowania słonecznego, a jednocześnie zapewnia optymalny dopływ słońca.
Szybki montaż
Oprócz tunelu do zestawu jest dołączony komplet śrub montażowych, nakrętek, a także pasujący klucz. Czytelna instrukcja obsługi przeprowadzi Cię przez montaż krok po kroku, dzięki czemu szklarnia jest łatwa w złożeniu nawet przez niedoświadczone osoby.
Szklarnia pionowa do ogrodu i na balkon 2 × 1,4
Kompaktowe rozmiary
Szklarnia od firmy Carruzo świetnie nadaje się do małych przestrzeni takich jak balkon, niewielki ogród czy taras. Wymiary tej szklarni to 2 x 1,42 m. Pionowa szklarnia nie zajmuje dużo miejsca, a mimo to ma dużą przestrzeń do zagospodarowania.
Zestaw praktycznych półek
Szkielet szklarni składa się z mocnych rurek oraz dodatkowych półek. Każda z czterech półek pozwala na przechowywanie sadzonek, niewielkich roślin ozdobnych i owocowych.
Wielosezonowa szklarnia ogrodowa 2 × 4
Konstrukcja wysokiej jakości
Szklarnia marki PTF Polska to produkt z wyższej półki cenowej. Wysoka cena jednak wiąże się trwałą i stabilną konstrukcją, która pozwoli na używanie przez wiele sezonów. Wzmacniane profile, gruby stelaż i gęsty szkielet gwarantują odporność na silny wiatr i deszcz.
Szeroki kołnierz
Oprócz poszycia z folii UV-4 konstrukcja ma także wydłużony kołnierz ze wszystkich stron szklarni. Materiał o długości aż 70 cm pozwala na przysypanie go piaskiem bądź kamieniami, dzięki czemu cała konstrukcja zyskuje na dodatkowej stabilności.
Mała szklarnia domowa
Do małych przestrzeni
Szklarnia Plonos została stworzona z myślą o niewielkich ogrodach, ogródkach działkowych i tarasach. Niewielki rozmiar 160 × 70 × 50 cm sprawia, że szklarnia zmieści się nawet na balkonie. Dodatkowo wbudowane cztery półki pozwalają na maksymalne zagospodarowanie małej przestrzeni.
Dodatkowe drzwi
Pionowa szklarnia jest wyposażona w poszycie z folii. Łatwy dostęp do jej wnętrza gwarantują wbudowane drzwi zamykane na zamek błyskawiczny. Suwak pozwala także na szczelne zamknięcie, a tym samym ochronę przed owadami i zwierzętami.
Szklarnia z poliwęglanu
Wzmacniana konstrukcja
Szklarnia ze ścianami z poliwęglanu to najlepszy wybór, jeśli szukasz najwytrzymalszego produktu. Model Pomidor Premium od firmy PTF dodatkowo szkieletem ze stali i PVC. Szklarnia ma także dodatkowe wzmocnienia szczytowe i boczne w postaci szybko złączek.
Dwa wejścia
Z przodu i z tyłu poliwęglanowej szklarni znajdują się drzwi wejściowe do szklarni. Dostęp do roślin jest zatem bardzo prosty z obu stron konstrukcji. Ponadto dwa wejścia pozwalają na podzielenie szklarni na dwie odrębne sekcje.
Mini szklarnia do kiełkowania roślin
Wielodoniczka do przesadzania roślin
Szklarnia mini to świetny wybór do wysiewania i ukorzeniania się roślin. Podstawa mini szklarni jest wielodoniczka, która pomieści maksymalnie 24 sadzonki. Rozmiary jednego komory w doniczce wynoszą 5 × 5 × 4,5.
Regulowany dopływ powietrza
Szklarnia jest zamykana za pomocą przykrywki ze sztucznego tworzywa, które zapewnia odpowiednią temperaturę do rozwoju roślin. Na szczycie pokrywy znajdują się dwa regulowane otwory wentylacyjne. To właśnie one odpowiadają za dopływ powietrza do komory.
Szklarnia czy tunel foliowy? Co lepsze i praktyczniejsze?
Szklarnia i tunel foliowy to dwa najpopularniejsze rozwiązania do ogrodu. Co lepiej wybrać tunel foliowy czy szklarnię? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba rodzaje mają swoje wady oraz zalety.
Tunel foliowy to tańsze rozwiązanie oraz najczęściej sezonowe. Lekka konstrukcja ma swoje wady i zalety. Dużą wadą jest słabsza trwałość, szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Z drugiej strony jednak jest niesamowicie mobilna i łatwa w złożeniu.
Szklarnia jest zdecydowanie droższa, ale przy tym trwalsza i bardziej odporna na pogodę. Szklarnie z poliwęglanu są wielosezonowe, przetrwają zarówno gorące lato, jak i mroźne zimy. To rozwiązanie polecane dla posiadaczy dużych ogrodów, sporych budżetów i doświadczonych ogrodników.
Czy utrzymanie przydomowej szklarni jest trudne?
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem własnej szklarni lub tunelu foliowego, ale boisz się, że sprawa Cię przerośnie – mamy dobrą wiadomość. Utrzymanie ogrodowej szklarni nie jest wcale takie trudne.
Na początku sezonu sprawa może się wydać przytłaczająca. Przychodzi wówczas pora na zaplanowanie rozkładu roślin, przygotowanie miejsca i wysianie nasion. Potem musisz regularnie sprawdzać, czy rośliny mają odpowiednie warunki, a ich gleba jest odpowiednio odżywiona i wilgotna.
Utrzymanie przydomowej szklarni wiąże się także z podwieszaniem roślin, a ostatecznie (na czym najbardziej wszystkim nam zależy) na zbieraniu plonów! Podsumowując, utrzymanie szklarni wymaga systematyczności, nieco czasu oraz wiedzy, jednak własne warzywa i owoce są zdecydowanie tego warte.
Z jakiego materiału powinna być wykonana szklarnia? Jakie ma to znaczenie?
Szklarnie ogrodowe z drewna czy ze stali? Poszycie z folii czy ściany z poliwęglanu komorowego? Wszystkie materiały mają swoje wady oraz zalety, dlatego nie ma jednego uniwersalnego i dobrego dla wszystkich wyboru.
Przy niskim budżecie tunel foliowy wykonany ze stali i folii z filtrem UV sprawdzi się bardzo dobrze. Jeśli dysponujesz większym budżetem, wybierz szklarnię z poliwęglanu – o wiele trwalszą, stabilniejszą i bardziej żywotną.
Co można uprawiać w szklarni?
W szklarni możesz uprawiać przede wszystkim warzywa i owoce, zarówno rodzime gatunki, jak i bardziej egzotyczne. Najpopularniejszymi roślinami do hodowania w szklarni są:
- pomidory malinowe i gałązkowe
- ogórki
- papryka
- cukinia
- bakłażan
- cebula dymka i szczypior
- natka pietruszki
- różne odmiany sałat
Owoce hodowane w domowych szklarniach:
- truskawki
- maliny
- poziomki
- melony
- arbuzy
- kiwano
Najczęściej spotykane rośliny ozdobne to przede wszystkim storczyki, ale także kaktusy, róże czy begonie.
Podsumowanie
Szklarnie przydomowe i tanie “foliaki” są łatwe w montażu, dostępne już w cenie kilkuset złotych, a przy tym świetnie przyspieszają dojrzewanie owoców i warzyw. Chociaż z reguły mają duże wymiary, od niedawna są także dostępne szklarnie mini, czyli modele na balkon i taras. Wybór modeli, kształtów i materiałów jest naprawdę duży. Na jaką szklarnię Wy się zdecydowaliście? Koniecznie dajcie znać, czy postawiliście na gotową czy wykonaną własnoręcznie.