Close

Grill gazowy a tradycyjny grill węglowy – porównanie zalet i wad

Dni stają się coraz dłuższe, a promienie słońca już odważnie zaglądają do okien. To idealny moment na przygotowanie ogrodu do sezonu. Grill, jako niezbędny element wyposażenia tarasu, potrafi skupić domowników wokół oraz urozmaicić niejedno spotkanie z przyjaciółmi. Na jaki model warto się zdecydować – grill gazowy czy może tradycyjny węglowy? Jakie są podstawowe różnice w ich funkcjonowaniu? Który gwarantuje lepszy smak potraw oraz jak przedstawiają się koszty zakupu i eksploatacji?

Rodzaj grilla a smak jedzenia

Głęboki aromat i chrupka, brązowa skórka… Smak potraw przygotowanych na grillu jest nie do podrobienia. Kto raz spróbuje, ten nie będzie mógł się doczekać, by znów wrzucić coś na ruszt. Wszystko za sprawą reakcji Maillarda, przypominającej proces karmelizacji. W jej trakcie uwalniają się setki substancji smakowo-zapachowych, które wpływają na finalny smak potraw. Reakcja chemiczna zaczyna się już w temperaturze pokojowej, ale najlepsze efekty można uzyskać, podgrzewając jedzenie, np. mięso, powyżej 120-150 °C.

Czy rodzaj grilla ma znaczenie? Kluczową rolę odgrywa tu temperatura. Zarówno grill gazowy, jak i grill tradycyjny węglowy można bez problemu rozgrzać na tyle, by umożliwić karmelizację. Steki, kiełbaski, burgery czy warzywa zostaną nasycone wspaniałym aromatem bez względu na to, czym zasilany jest grill. 

Zobacz zestawienie grillów i kup najlepszy grill gazowy z Leroy Merlin.

Wady i zalety grilla gazowego 

Za wyborem grilla gazowego przemawia przede wszystkim łatwość obsługi. Cały proces „rozpalania” przypomina czynność, którą większość zna z kuchni – wystarczy przekręcić kurek i odpalić palnik. Bez podpałki, bez węgla, bez podtrzymywania ognia. Ten rodzaj grilla jest zasilany propanem lub gazem ziemnym z butli gazowej, dzięki czemu można go uruchomić jednym ruchem i już można układać jedzenie na ruszcie. 

Ogromną zaletą jest też możliwość regulacji płomienia, a co za tym idzie również temperatury grillowania. Dzięki temu zyskuje się większą kontrolę nad całym procesem obróbki – to ważne zwłaszcza wtedy, gdy grill ma służyć nie tylko przygotowywaniu mięs, ale też innych produktów np. warzyw czy serów.

Przed zakupem grilla gazowego może powstrzymywać jego cena. Taki model kosztuje więcej niż jego najprostszy węglowy odpowiednik. W tym przypadku inwestuje się jednak w jakość materiałów, trwałość i niezawodne działanie przez długie lata. 

Wady i zalety grilla węglowego

Siłą napędową tradycyjnego grilla jest węgiel drzewny lub brykiet, które w wyniku spalania wytwarzają żar potrzebny do obróbki termicznej potraw. Grill węglowy pozwala przygotować potrawy nasycone smakiem i aromatem niczym te przyrządzone przy ognisku, co stanowi jego ogromną zaletę.

Wśród plusów należy również wymienić dostępność oraz stosunkowo niskie koszta związane z zakupem i eksploatacją. Proste grille węglowe można dostać w każdym markecie, a ich cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. 

Taki niewielki model grilla jest lekki, a co za tym idzie także mobilny. W zależności od pogody można łatwo go przestawić do ogrodu lub przenieść pod zadaszenie tarasu. To też świetna opcja w podróż i na biwak – mały grill węglowy bez problemu zmieści się w bagażniku. Dzięki temu można urządzić funkcjonalny kącik grillowy w każdym miejscu.

Warto mieć na uwadze, że uruchomienie grilla tradycyjnego jest dość czasochłonne. Najpierw trzeba rozpalić węgiel przy pomocy podpałki, a następnie poczekać, aż przekształci się w żar. W międzyczasie trzeba pilnować, by nie wzniecić ognia i nie spalić jedzenia na ruszcie.

Sam proces rozpalania węgla dla jednych będzie wadą, dla innych może być jednak zaletą. Wzniecanie ognia ma w sobie coś pierwotnego. W powietrzu unosi się zapach lata, bliscy powoli zaczynają gromadzić się przy stole. Rozpalanie grilla w takich okolicznościach jest jak ceremonia

Co jest zdrowsze  pieczenie na grillu gazowym czy węglowym? 

Kwestie zdrowotne przeważają szalę na korzyść grilla gazowego. Podczas spalania węgla drzewnego lub brykietu wytwarzane są szkodliwe związki, które wraz z dymem przedostają się do jedzenia. Co więcej, grillowanie na sprzęcie zasilanym węglem może wymagać użycia dodatkowych substancji, jak podpałka stała lub płynna, które nie są korzystne dla zdrowia.


Przygotowywanie potraw przy użyciu grilla gazowego z pewnością jest zdrowsze i szybsze, a także nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko. Jednak grill węglowy to dobre budżetowe rozwiązanie, które pozwala przyrządzić równie smaczne jedzenie. Niewielki tradycyjny grill sprawdzi się też doskonale jako sprzęt zapasowy na wyjazdy i spotkania w plenerze.

Materiał partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij