Close

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – czym kierować się przy wyborze?

Wiele osób nie może lub nie chce posiadać własnego lokum. Z reguły wybieraną w takiej sytuacji opcją jest wynajmowanie mieszkania. Jednak to, że nie jest się właścicielem mieszkania, nie znaczy, że nie można w żaden sposób zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń losowych.

Kto powinien ubezpieczyć mieszkanie?

W przypadku lokali przeznaczonych pod wynajem dla wielu osób niejasne jest, kto powinien taki lokal ubezpieczyć. Pełną ochronę, czyli zarówno najemcy, jak i wynajmującego zapewni tylko wykupienie dwóch polis. Czyli każda ze stron będzie musiała wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie. Jest to nie tylko możliwe, ale także najlepsze rozwiązanie. Oczywiście zakres obu ubezpieczeń będzie różny i w różnym stopniu chronić obie strony.

Właściciel a najemca – różnice w ubezpieczeniu

Właściciel mieszkania będzie chciał przede wszystkim ubezpieczyć samą nieruchomość. Bo w razie zalania, pożaru czy jakichś innych zdarzeń losowych może ona ulec na poważnym uszkodzeniom, które to on będzie musiał pokryć. Jeśli wyposażenie w mieszkaniu należy do niego warto też, aby miał polisę, która również będzie chroniła od kradzieży z włamaniem.

Z kolei wynajmujący to ktoś, kto w danym mieszkaniu ma często cały dobytek. Nie może on oczywiście ubezpieczyć samego budynku, jednak dla niego najważniejsze będzie objęcie polisą mienia ruchomego. Szkody w nim mogą wyrządzić, podobnie jak w przypadku samego budynku, powódź czy pożar. Również włamanie może mieć bardzo smutne konsekwencje dla najemcy mieszkania. Oczywiście nie ma możliwości, aby się całkowicie zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, jednak mając polisę, możesz liczyć na odszkodowanie, które zrekompensuje Twoje straty.

OC w życiu prywatnym

Jeśli wynajmujesz od kogoś mieszkanie, warto, abyś miał także OC w życiu prywatnym. Może uchronić Cię to przed dużymi kosztami, jeśli z jakiegoś powodu uszkodzisz mienie osób trzecich. Zepsuta pralka i wylewająca się z niej woda może zalać i spowodować duże szkody w sąsiednich mieszkaniach. Nie zawsze kaucja, która zapłaciłeś przed rozpoczęciem wynajmu, pokryje koszty z tym związane, bo mogą być one naprawdę wysokie. Nikt chyba nie chciałby, aby nagle w jego planie budżetowym pojawiły się takie niepodziwiane wydatki.

Jednak istnieje rozwiązanie na taką ewentualność. Jest to OC w życiu prywatnym. Jako najemca będziesz mógł je wykupić jako element pakietu, który będzie składał się na ubezpieczenie mieszkania.

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Oczywiście, że nie, jako najemca nie jesteś do niego zobowiązany. Jeśli nieruchomość, w której mieszkasz, właściciel kupił na kredyt to tak, będzie on musiał się ubezpieczyć. Jednak w każdym innym przypadku panuje tutaj dowolność. Jednak brak obowiązku nie oznacza, że nie warto tego robić. Koszt ubezpieczenia w porównaniu do konsekwencji sytuacji, przed jakimi Cię chroni, jest nieduży i warto na taką polisę się zdecydować.

Jak wykupić ubezpieczenie?

Możesz to zrobić telefonicznie, jak i spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Ubezpieczenie możesz wykupić również przez internet. Szybko i wygodnie wyliczysz stawkę i będziesz mógł dokonać zakupu polisy.               W LINK4 możesz zrobić to na tej stronie: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania. Warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki jest zakres ochrony i co należy zrobić w przypadku powstania szkody.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU DOM dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Materiał partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij