Aktualizacja: Listopad 2024
Jaki laptop wybrać? Ranking laptopów
- Jakie są rodzaje laptopów?
- Jak wybrać laptopa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Ranking najlepszych laptopów
- Jakie znaczenie w laptopie ma wielkość ekranu?
- Jakiej rozdzielczości powinien być ekran laptopa?
- Rodzaje matrycy laptopów - dlaczego ma to znaczenie?
- Jakie są rodzaje dysków w laptopach i czym się różnią?
- Pamięć RAM - ile minimum powinien mieć jej laptop?
- Jakie są dostępne rodzaje systemów operacyjnych?
Co to jest laptop i dlaczego jest dobry do pracy jak i do użytku domowego?
Laptopy, czyli przenośne komputery, to poręczne i wygodne urządzenia do:
- pracy
- nauki
- oglądania filmów i seriali
- grania w gry
- przeglądania Internetu
Laptopy, w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, są niewielkie, poręczne i mobilne. Możesz zabrać je wszędzie – w podróż, na uczelnię oraz do biura. Wbudowana bateria to bezprzewodowa i wygodna praca lub nauka z ogródka, ulubionej kawiarni, balkonu lub kanapy.
Niewielki rozmiar wcale jednak nie wyklucza mocnych podzespołów. Spośród dostępnych modeli znajdziesz na przykład laptopy dla graczy z mocną kartą graficzną i dużą pamięcią RAM. Potrzebujesz czegoś do pracy? Postaw na biznesowego ultrabooka z wydajnym procesorem. Z kolei laptop do nauki zdalnej jest stosunkowo tani, a przy tym wszechstronny.
Jakie są rodzaje laptopów?
Jak wybrać laptopa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Waga laptopa zależy od jego wielkości, a także rodzaju. Ultrabooki oraz netbooki należą do najlżejszych rodzajów laptopów. Ich waga nie przekracza 2 kg (w przypadku ultrabooków) i 1,5 kg (w przypadku netbooków). Na rozmiar laptopa wpływa także przekątna ekranu wyrażona w calach. Im większa przekątna, tym większy laptop. W zależności od typu urządzenia znajdziesz laptopy od 11” do 17”.
Oprócz przekątnej ekranu warto zwrócić uwagę też na jego rozdzielczość. Rozdzielczość odpowiada za liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie. Dostępne rozdzielczości to: HD, HD+, Full HD oraz 4K.
Rodzaj matrycy wpływa na jakość i wygodę używania laptopa. Do wyboru masz laptopy z matową, błyszczącą, dotykową lub antyrefleksyjną matrycą. W zależności od użytej technologii wyróżniamy także matryce IPS i TN. Ze względu na wyższą jakość obrazu zalecamy wybór matryc IPS.
Procesor to kluczowy parametr, który wpływa na wydajność i szybkość działania laptopa. Najczęściej spotykanymi są procesory Intel oraz AMD. Obie firmy mają duże grono swoich zwolenników. Intel i AMD oferują zarówno wydajne procesory najnowszych generacji, jak i tańsze podzespoły do korzystania z laptopów na co dzień.
Obok procesora, pamięć RAM to drugi komponent, który wpływa na wydajność laptopa. Im większa pamięć RAM, tym płynniejsza praca komputera w trakcie grania i pracy na wielu aplikacjach w tym samym czasie. Najtańsze laptopy są wyposażone w 4 GB pamięci RAM, natomiast te droższe mają nawet do 18 GB RAM.
Najpopularniejszymi rodzajami dysku są HDD oraz SSD. Zdecydowanie zachęcamy do wybrania dysku SSD. Dlaczego? Te modele są ultra szybkie. Zapewniają płynną pracę aplikacji, szybkie uruchamianie i wybudzanie systemu. Przy regularnym czyszczeniu, nie zwalniają nawet po paru latach użytkowania. Nic dziwnego, że z roku na rok wypierają wolniejsze dyski HDD.
W laptopach są montowane karty graficzne zintegrowane, a także karty dedykowane. Zintegrowana karta graficzna to standardowe wyposażenie wszystkich laptopów. Sprawdzi się przy przeglądaniu internetu i oglądaniu filmów. Dedykowana karta graficzna to zaawansowana i bardziej wydajna karta przeznaczona do gier i zaawansowanej obróbki wideo.
Liczba i rodzaj wejść określa jaki rodzaj i ile dodatkowych urządzeń możesz podłączyć do laptopa. Do standardowych złączy w laptopach należą USB typu A i typu C, HDMI, Ethernet, gniazdo słuchawkowe mini jack i czytnik kart pamięci
Jakość wykonania obudowy przekłada się na trwałość laptopa. Najczęściej spotykanym materiałami jest plastik i metal. Plastikowa obudowa jest tania i lekka, ale z czasem się odkształca, pęka i wygina. Metalowa obudowa jest droższa, ale bardziej wytrzymała i elegancka.
Windows 10, macOS, a może bez systemu operacyjnego? Na rynku znajdziesz wszystkie te trzy warianty. Systemy Windows 10 są najbardziej powszechne, natomiast system macOS jest obecny tylko w urządzeniach marki Apple.
Ranking najlepszych laptopów
Apple MacBook Air M1 – ultrabook dla wymagających
8-rdzeniowy procesor
Apple M1 należy do jednych z najwydajniejszych i najszybszych procesorów, jakie znajdziesz wśród modeli MacBook. Procesor jest wyposażony aż w 8 rdzeni, które pozwalają na szybką i wydajną pracę. Pomimo swojej mocy, nie zużywa wiele energii, a bateria starcza na dłużej.
Mocna bateria
Energooszczędny procesor i żywotna bateria = długi czas działania na jednym ładowaniu. Bateria w MacBooku Air M1 ma pojemność blisko 50 Wh. Pozwala to na pracę w trybie bezprzewodowym nawet do 18 godzin.
HP 15 – mocny laptop do pracy i nauki
Wydajny procesor
Laptop HP 15 wyróżnia się procesorem AMD Ryzen 5 3500 U. Procesor w połączeniu z dyskiem w technologii SSD działa błyskawicznie, nawet gdy wykonujesz wiele czynności naraz. Maksymalne taktowanie na poziomie 3,7 GHz gwarantuje stabilną i wydajną pracę, nauką i zabawę.
Szybki dysk SSD
Ogromną zaletą tego modelu jest dysk SSD o pojemności 512 GB. Laptop pomieści wszystkie niezbędne pliki do pracy i nauki, materiały wideo, gry oraz programy komputerowe. Technologia SSD odpowiada za błyskawiczne uruchamianie systemu i aplikacji.
HP 15-EF1002DS – ultrabook z dotykowym ekranem
Dotykowy wyświetlacz
Ultrabook HP to świetny wybór dla osób, którym zależy na połączeniu funkcji tabletu i klasycznego laptopa. Dotykowy ekran HD SVA o przekątnej aż 15,6” pozwala na wygodną obsługę za pomocą ręki.
Do nauki i pracy
Laptop HP został wyposażony w specjalną kamerę TrueVision HD. Dwa dodatkowe mikrofony świetnie wychwytują dźwięk. Zarówno kamera, jak i wbudowane mikrofony to must-have w przypadku laptopów do zdalnej nauki i pracy.
Lenovo 14W – tani ultrabook do nauki i pracy
Dotykowy ekran
Laptop Lenovo to jeden z najtańszych urządzeń z fizyczną klawiaturą i dotykowym ekranem. Dotykowy wyświetlacz to świetny gadżet dla dzieci do nauki, który dodatkowo ułatwia obsługę komputera.
Podświetlana klawiatura
Praca w nocy? Odrabianie zajęć późnym wieczorem? Podświetlana klawiatura ułatwia pracę w każdych warunkach, nawet w całkowitych ciemnościach.
KUU XBOOK – laptop do 1500 złotych
Na każdą kieszeń
KUU XBOOK to świetne urządzenie w swojej kategorii cenowej. Jeśli szukasz urządzenia, które nie nadwyręży Twojego budżetu, model KUU XBOOK jest świetnym wyborem. A jego komponenty sprawiają, że jest świetny do nauki, gier dla dzieci i odrabiania lekcji.
Wydajny dysk SSD
Ogromną zaletą KUU XBOOK jest dysk SSD. Technologia SSD pozwala na szybkie uruchamianie plików, aplikacji oraz samego systemu. Dodatkowo pojemność 256 GB pomieści najważniejsze dokumenty, prezentacje oraz gry.
Asus VivoBook D541SA – uniwersalny laptop z dyskiem SSD
Matowa matryca
Asus VivoBook jest wyposażony w matową matrycę o przekątnej 15,6”. Matowe wykończenie podnosi przyjemność korzystania z laptopa nawet w mocno nasłonecznionych miejscach i na świeżym powietrzu.
Wbudowany system operacyjny
Laptop Asus ma wbudowany najnowszy system operacyjny Windows 10. Podczas pierwszego uruchomienia system przeprowadzi Cię przez konfigurację. Już po paru chwilach możesz się cieszyć laptopem gotowym do działania.
Asus ExpertBook P2 – biznesowy laptop z mocną baterią
Długi czas pracy
Jedno ładowanie pozwala na używanie Asusa ExpertBook nawet przez 13 godzin. Długa praca jest zasługą akumulatora o pojemności 48 Wh. Warto zaznaczyć jednak, że długość czasu pracy będzie zależała także od wykonywanych czynności i ustawień laptopa.
Podświetlana klawiatura
Asus ExperBook P2 to świetny model nie tylko ze względu na parametry, ale także ze względu na klawiaturę. Ergonomiczny kształt w połączeniu ze wbudowanym podświetleniem sprawia, że praca nawet po zmroku jest przyjemnością.
Apple MacBook Pro – ultrabook dla profesjonalistów
Wysoka jakość grafiki
Apple MacBook to świetny wybór dla grafików i fotografów. Nowoczesny ekran Retina w połączeniu z podświetleniem LED świetnie odwzorowuje kolory. Funkcja TrueTone dodatkowo reguluje parametry barw i odcieni, aby uzyskać prawdziwe kolory na Twoim ekranie.
Energooszczędny procesor
Czip Apple M1 to komponent, który łączy w sobie wydajność, szybkość i moc. Wydaje Ci się, że wysoka moc wiąże się z wysokim zużyciem baterii? Nie w tym przypadku. Procesor Apple został dokładnie zoptymalizowany. Jedno ładowanie pozwala na pracę nawet do 20 godzin.
Lenovo IdeaPad 5 – mocny laptop do gier i pracy
Duża pamięć RAM
Lenovo IdeaPad jest wyposażony w aż 12 GB pamięci RAM. Co Ci to da? Płynną pracę wielu aplikacji jednocześnie, gier oraz odtwarzanie i edycję filmów. Świetnie sprawdzi się u osób, które na co dzień pracują z wymagającymi programami graficznymi i wideo.
Połączenie tabletu i laptopa
Lenovo IdeaPad to najlepszy wybór dla osób, ceniących sobie wygodę tabletu z funkcjonalnością laptopa. Wszystko za sprawą dotykowego ekranu, który pozwala na wygodne przeglądanie prezentacji i dotykową obsługę przenośnego komputera.
Acer Nitro 5 – laptop gamingowy dla graczy
Karta graficzna GTX
Acer Nitro 5 to model stworzony z myślą o fanach gier. Jego ogromną jest dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti. W połączeniu z bardzo dużą pamięcią RAM (16 GB), laptop pozwala na granie nawet w najnowsze tytuły, a także edycję filmów w wysokiej jakości.
Wydajne chłodzenie
Mocne komponenty wymagają odpowiedniego chłodzenia. Acer Nitro 5 jest wyposażony w technologię CoolBoost, która zwiększa chłodzenie procesora. Dodatkowe oprogramowanie NitroSense pozwala na kontrolowanie temperatury podzespołów.
Jakie znaczenie w laptopie ma wielkość ekranu?
Przekątna ekranu, a tym samym wielkość wyświetlacza, ma wpływ na wygodę użytkowania i rozmiar samego urządzenia. Jakie najpopularniejsze ekrany znajdziesz w sklepach? Są to:
- 11” i mniej
- 13,3”
- 14”
- 15,6”
- 16” i więcej
Jaka przekątna ekranu laptopa jest najbardziej optymalna?
Optymalna wielkość laptopa zależy od Twoich oczekiwań i preferencji. Dla każdego ten parametr może więc okazać się inny.
Najmniejsze netbooki o małej przekątnej sprawdzą się na uczelni, dla dzieci, do przeglądania internetu i w każdym momencie, gdy chcesz stworzyć dokumenty tekstowy, notatkę czy prezentację.
Ultrabooki i standardowe laptopy o przekątnej od 14 cali do 15,6 cali dobrze sprawdzają się jako biznesowe laptopy do pracy, do nauki oraz na co dzień. Są najbardziej uniwersalne, a wielkość ich ekranu optymalna dla większości osób.
Laptopy powyżej 16 cali to najlepszy wybór do wielogodzinnej pracy i dla graczy. Pamiętaj jednak, że taka wielkość ekranu sprawia, że laptop przestaje być poręczny.
Jakiej rozdzielczości powinien być ekran laptopa?
Najpopularniejsze rozdzielczości w laptopach to:
- 1600 x 900 (HD+)
- 1366 x 768 (HD)
- 1920 x 1080 (Full HD)
- 3840 x 2160 (4 K)
Którą rozdzielczość wybrać? To zależy! Najczęściej oferowaną rozdzielczością jest Full HD 1920 x 1080. Zdecydowanie zachęcamy do wyboru co najmniej rozdzielczości Full HD. Jest ona na tyle duża, że oferuje sporą przestrzeń robocza, a jednocześnie wysoki poziom szczegółów.
Rodzaje matrycy laptopów - dlaczego ma to znaczenie?
W zależności od typu matrycy ekran w inny sposób wyświetla kolory, czerń i biel, a także inaczej odbijał światło. Jakie są podstawowe rodzaje matryc w laptopach?
Matryca matowa
Matryce matowe chronią Twój wzrok przed refleksami i odbiciami. Możesz korzystać z nich w niemal każdy warunkach, nawet na słońcu. Ich wadą jest jednak mniejsze nasycenie i odwzorowanie kolorów.
Matryce błyszczące
Matryce błyszczące wyświetlają nasycone i żywe kolory, a także głęboką czerń. Obraz na matrycy błyszczącej wygląda po prostu lepiej. Niestety, błyszcząca powierzchnia świetnie odbija światło, co bardzo przeszkadza w nasłonecznionych pomieszczeniach i na zewnątrz. Odbite refleksy bardziej męczą oczy.
Matryce z powłoką antyrefleksyjną
Matryce z powłoką antyrefleksyjną to połączenie dwóch powyższych rodzajów. Tak skonstruowana matryca wyświetla głębokie i intensywne barwy. Jednocześnie nie męczy wzroku, gdyż nie odbija promieni słonecznych.
Matryca dotykowa
Matryca dotykowa występuje w laptopach z dotykowym ekranem. Ten model charakteryzuje się błyszczącą powierzchnią, która pomimo swojej funkcjonalności, mocno odbija światło. Jest mniej praktyczna przy dużym nasłonecznieniu, jednak nadal bardzo praktyczna.
Jakie są rodzaje dysków w laptopach i czym się różnią?
W laptopach dostępne są 3 rodzaje dysków:
Dysk HDD
Dysk HDD należy do dysków starszej generacji, dlatego są tańsze od innych modeli. Ich ogromną zaletą jest o wiele niższa cena w stosunku do dysków SSD o podobnej pojemności. Niestety, dyski te są o wiele wolniejsze, co w szczególności z czasem staje się jeszcze bardziej uciążliwe.
Dysk SSD
Dysk SSD staje się coraz popularniejszy nawet w laptopach do domu. Dyski te są bardzo szybkie, dzięki czemu korzystanie z nich jest niesamowicie komfortowe. Ładowanie nawet dużych plików zajmie Ci kilkanaście sekund, a uruchomienie systemu zaledwie kilka. Ich cena jest niestety wyższa.
Dysk hybrydowy SHDD
Dysk hybrydowy SHDD to połączenie dwóch powyższych rodzajów dysków. Ich cena jest nieco niższa od modeli SSD, dlatego nie nadwyrężają budżetu. Z drugiej strony, pozwalają jednocześnie na przechowywanie plików w partii SSD oraz HDD. Najczęściej używane pliki są przechowywane na SSD, natomiast większe i rzadko używane na HDD.
Jaka pojemność dysku jest optymalna?
Oferowane pojemności dysków HDD i SSD to:
- 128 GB
- 256 GB
- 512 GB
- 1 TB
Pamiętaj! Wymienione powyżej wartości stanowią pojemność nominalną. Pojemność rzeczywista dysku będzie nieco mniejsza. Przykładowo, dyski 512 GB w rzeczywistości mają ok. 476 GB wolnej przestrzeni.
Jaka pojemność dysku jest zatem optymalna? To zależy od Twoich potrzeb! Pojemny dysk powyżej 512 GB przyda się w przypadku dużej liczby nagrań, filmów, zdjęć i gier. Dysk 128 - 256 GB to dobry wybór dla mniej wymagających użytkowników np. do pracy i nauki.
Pamięć RAM - ile minimum powinien mieć jej laptop?
W przypadku pamięci RAM zasada jest jedna – im więcej, tym lepiej. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na laptopa z dużą pamięcią RAM. W takim wypadku polecamy co najmniej 4 GB, a najlepiej 8 GB RAM. Już 4 GB wystarczą do płynnej pracy systemu i podstawowych aplikacji.
W przypadku graczy oraz wymagających osób pracujących z filmami i grafiką polecamy co najmniej 12 GB RAM.
Jakie są dostępne rodzaje systemów operacyjnych?
Kupując laptopa, masz do wyboru 3 opcje w przypadku systemów operacyjnych:
- Windows 10
- macOS
- laptopy bez systemu
Windows 10 to świetny, uniwersalny i wszechstronny system operacyjny instalowany na laptopach od wszystkich producentów z wyjątkiem Apple.
MacOS, czyli system operacyjny Apple, znajdziesz w laptopach MacBook. To jedyny wybór dla fanów „jabłka” i posiadaczy innych sprzętów komputerowych (iMac, Mac Pro, Mac mini) od tej firmy. Oczywiście na komputerze Mac swobodnie można zainstalować także system Windows lub Linux, który wówczas będzie działał obok głównego systemu fabrycznego. Użytkownicy mogą wówczas swobodnie wybierać rodzaj systemu przy starcie urządzenia.
Laptopy bez systemu operacyjnego należą do najtańszego wariantu. Brak systemu wymaga jednak własnoręcznego zainstalowania określonej wersji, jednak daje większe możliwości dopasowania jej do Twoich preferencji.
Podsumowanie
Wybór modeli, rodzajów i podzespołów laptopów jest naprawdę szeroki. Z łatwością wybierzesz model dla siebie, niezależnie do tego, czy potrzebujesz laptopa dla dzieci, do pracy czy do grania w najnowsze gry. Pamiętaj, że laptop to inwestycja, dlatego postaw na model z mocnym procesorem, szybki dyskiem SSD oraz optymalną pamięcią RAM. Dzięki temu możesz cieszyć się szybkim sprzętem przez najbliższe lata.