Close

Projektowanie kuchni od A do Z – o czym pamiętać?

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu, w którym spędza się sporą ilość czasu. Pomieszczenie to służy nie tylko do przyrządzania i jedzenia posiłków, ale także do przebywania z rodziną bądź przyjaciółmi, bardziej lub mniej poważnych pogaduszek czy zwierzeń przy herbacie, kawie i domowych słodkościach. Nie dziwi zatem fakt, że to w tym pomieszczeniu skupia się domowe życie wielu rodzin. Poniżej prezentujemy nasze know how dla wszystkich, którzy właśnie planują remont. Oto wszystko, o czym powinieneś pamiętać. Projektowanie kuchni od A do Z.

Projektowanie kuchni - podstawowe założenia

Aby kuchnia spełniała swoje podstawowe funkcje, musi być zaprojektowana i urządzona w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, gdyż kuchnia powinna być nie tylko komfortowa i funkcjonalna, ale także przytulna, stylowa i zwyczajnie ładna. Dlatego też tak często pojawia się pytanie: jak urządzić kuchnię i jakie powinno być jej wyposażenie?

Projekty kuchni mogą być bardzo różne - w zależności od jej kształtu, rozmiaru, zapotrzebowania, stopnia wykorzystania czy indywidualnych upodobań. Aranżacje kuchni powinny uwzględniać wszystkie wyżej wymienione czynniki. Zatem jak stworzyć wygodne i dobrze prezentujące się pomieszczenie kuchenne? Poniżej porady, pomysły i inspiracje, które można wykorzystać przy projektowaniu kuchni.

Kuchnia - jak urządzić? Co brać pod uwagę przy aranżacji tego pomieszczenia?

żródło: apartamenttherapy.com

Aranżacja kuchni to niemałe wyzwanie, które wymaga dokładnego przemyślenia i wzięcia pod uwagę różnorodnych czynników. W tym przypadku pośpiech nie jest wskazany, gdyż brak planu oraz nieprzemyślane urządzenie i wyposażenie kuchni może skutkować licznymi błędami. Zatem jakie czynniki powinno uwzględniać projektowanie kuchni z głową? Oto najważniejsze z nich.

Osoby korzystające z kuchni

Jednym z podstawowych kryteriów przy tworzeniu aranżacji kuchni są osoby, które będą z niej korzystać. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę między innymi:

  • liczbę domowników (kuchnia dla singla będzie urządzona zupełnie inaczej niż dla rodziny z dziećmi)
  • ilość gotujących osób (jeżeli posiłek zazwyczaj przygotowują dwie lub trzy osoby, to przestrzenie robocze powinny charakteryzować się odpowiednią wielkością)
  • wiek użytkowników kuchni (jeżeli z pomieszczenia kuchennego korzystają osoby starsze, to aranżacje kuchni powinny uwzględniać ich potrzeby i możliwości)
źródło: instagram.com/kristinjohns/

Równie ważną sprawą jest wzięcie pod uwagę obecności dzieci. W takiej sytuacji powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie - meble kuchenne, sprzęt AGD oraz dodatki i akcesoria kuchenne powinny być ustawione i zabezpieczone w taki sposób, aby nie stanowiły potencjalnego zagrożenia.

Wielkość, rodzaj i kształt pomieszczenia - projektowanie kuchni od A do Z

Innym czynnikiem wpływającym na projektowanie kuchni są jej wymiary. Plan powinien uwzględniać cechy charakterystyczne pomieszczenia, do których można zaliczyć:

  • metraż (pomieszczenie kuchenne charakteryzujące się dużym metrażem daje bardzo wiele możliwości, natomiast aranżacje małej kuchni wymagają zastosowania wielu trików, które ułatwią gotowanie)
  • rodzaj (pomysł na kuchnię powinien uwzględniać rodzaj pomieszczenia - na przykład to, czy jest to aneks kuchenny, kuchnia otwarta lub zamknięta, tak zwana ślepa czy też posiadająca okno)
  • kształt (kuchnia może być kwadratowa, prostokątna, podłużna lub bardzo wąska - i to wszystko powinno być uwzględnione przy jej projektowaniu)
W przypadku kuchni na poddaszu, musimy pamiętać o niestandardowych wymiarach półek. źródło: brw.pl

Czy w tym domu jest spiżarnia?

Dodatkowo nie wolno zapominać o jeszcze jednym - a mianowicie o tym, czy kuchnia będzie jedynym pomieszczeniem służącym do przechowywania żywności (na przykład w sytuacji, gdy nie posiada się spiżarni lub piwnicy) . W takim przypadku warto zadbać o wydzielenie odpowiedniego miejsca do przechowywania różnego rodzaju zapasów.

źródło: pinterest.com

Domownicy oraz wielkość, kształt i rodzaj pomieszczenia to oczywiście nie jedyne kryteria, które powinny być brane pod uwagę. Równie istotne są także indywidualne upodobania. Dlatego szukając inspiracji warto spojrzeć na własne potrzeby (i to zarówno te związane z wygodą, jak i estetyką). Trzymając się wyżej wymienionych kryteriów można być pewnym, iż pomieszczenie kuchenne będzie dokładnie takie, jakie powinno być.

Kuchnia jak marzenie - urządź swoją kuchnię na miarę potrzeb i upodobań

Trudno nie zgodzić się z faktem, że ludzie mają różne upodobania i gusta. Ma to bezpośrednie przełożenie na sposób urządzania wszystkich prywatnych przestrzeni - w tym także projektowanie kuchni. I trudno się temu dziwić, gdyż marzeniem wielu osób jest kuchnia szyta na miarę. Dlatego też rozpoczynając jej projektowanie należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, do których można zaliczyć:

Pierwsze kroki czyli o czym musimy pamiętać

  • indywidualne potrzeby i wymagania (uzależnione między innymi od ilości domowników czy częstotliwości gotowania)
  • podstawowe zasady ergonomii (kuchnia powinna być funkcjonalna, wygodna i praktyczna)
  • sposób umieszczenia sprzętów AGD (kuchnia w zabudowie czy sprzęty wolnostojące)
  • meble kuchenne (meble do kuchni mogą być standardowe, robione na wymiar, modułowe, narożne, dekoracyjne, nowoczesne, z dużą ilością szafek, w różnych odcieniach kolorów)
  • kolory ścian, mebli i podłóg, oświetlenie, styl, rodzaj wykorzystanych materiałów, dodatki, akcesoria (dopasowane nie tylko do subiektywnych upodobań, ale także do cech charakterystycznych samego pomieszczenia)
Kafle ze starego pieca to świetny sposób na nadanie kuchni niepowtarzalnego charakteru źródlo: airbnb.com/rooms/20795066

Dodatkowo w swoich planach aranżacyjnych warto także uwzględnić posiadany budżet. Określenie środków finansowych przeznaczonych na kuchnię marzeń oraz ścisłe trzymanie się zaplanowanych wydatków pomoże w podejmowaniu racjonalnych decyzji oraz pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków.

Kuchenne inspiracje - jak nadać kuchni niepowtarzalny charakter?

Każda osoba projektująca i urządzająca kuchnię marzeń dąży do tego, aby pomieszczenie to charakteryzowało się nie tylko niezbędną ergonomią i funkcjonalnością, ale także niepowtarzalnym charakterem. Inspiracje na jej urządzenie powinny zatem odchodzić od szablonowych stylizacji. Przy jej projektowaniu warto wprowadzić cząstkę siebie. A ponieważ upodobania i gusta są bardzo różne (a także subiektywne), to pomysły na indywidualizację pomieszczenia kuchennego mogą być bardzo różnorodne.

źródło: houzz.com

Wśród nich warto wymienić:

  • motyw ozdobny na ścianie (w zależności od charakteru właściciela ścienne obrazy mogą zawierać między innymi owoce, słodycze, napoje, figury geometryczne czy różnorodne wzory)
  • oryginalne kuchenne meble (wszystkie lub pojedyncze - na przykład barek w stylu retro, który doda oryginalności i zaakcentuje gust właściciela)
  • niebanalne dodatki (inspirowane charakterem i gustem domowników - na przykład pojemniki na przyprawy, zasłonki, zegary, lampy czy oryginalne naczynia do serwowania posiłków )
  • wiodący styl (miłośnik porządku, ładu i minimalizmu polubi kuchnie nowoczesne, natomiast osoba dobrze czująca się w ciepłych i przytulnych wnętrzach wybierze styl prowansalski lub angielski)
  • akcesoria kuchenne dopasowane do indywidualnych potrzeb (miłośnik świeżych soków owocowo - warzywnych powinien zainwestować w praktyczną wyciskarkę, natomiast amator aromatycznej kawy nie powinien oszczędzać na dobrym ekspresie)

Wymienione wyżej inspiracje kuchenne to oczywiście nie jedyne pomysły, które mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru. Tak naprawdę jest ich tyle, ile osób projektujących kuchnię marzeń. Jednak decydując się na wprowadzenie oryginalnych akcentów warto pamiętać o jednym - zachowanie umiaru to podstawa. Nadmiar oryginalnych (a czasami ekstrawaganckich) elementów może przynieść zupełnie odmienny efekt.

Kuchnia z oknem czy kuchnia bez okna? Projektowanie kuchni od A do Z

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczenia kuchennego jest kuchnia z oknem - o tym nie trzeba nikogo przekonywać. To własnie okna w kuchni stanowią naturalne źródła światła, które zapewniają odpowiednią jasność, przytulność, wizualne powiększenie przestrzeni oraz tak potrzebne ciepło.

Lustrzane fronty to jeden ze sposobów na optyczne powiększenie i rozjaśnienie pomieszczenia bez okna. źródło: housebeautiful.com

A jednak wiele osób nie może pochwalić się naturalnie oświetloną kuchnią - zwłaszcza ci, którzy mieszkają w budynkach z lat 60 - tych i 70 - tych ubiegłego wieku. Takie budownictwo często charakteryzuje się ślepymi kuchniami, które nie mają w sobie ani krzty praktyczności. A przecież każdy chciałby urządzić kuchnię na miarę swoich marzeń - pomimo niesprzyjających okoliczności. Na szczęście może sobie z tym poradzić. I chociaż stworzenie okna w takim pomieszczeniu nie jest możliwe, to jednak jego odpowiednie urządzenie może wprowadzić do wnętrza sporo światła i przytulności. Jak urządzić kuchnię bez okna? Oto kilka praktycznych porad.

Kolory

Kuchnia bez okna wymaga zastosowania odpowiedniej kolorystyki. W tym przypadku nie wolno sięgać po ciemne barwy, które sprawią, iż pomieszczenie kuchenne będzie jeszcze bardziej ponure. Tutaj należy zastosować jasne barwy na przykład biel, ecru, pastele czy kość słoniową.

źródło: magnolia.com

Fronty kuchenne mogą być lekko połyskujące, dzięki czemu będą w delikatny odbijać światło. Co istotne - jasne kolory powinny obowiązywać nie tylko w przypadku ścian, podłóg czy sufitu, ale także mebli kuchennych i sprzętu AGD. Pamiętajmy, iż biała kuchnia (lub w bardzo jasnych odcieniach) odbija więcej światła, tak potrzebnego w pomieszczeniu bez okna.

Oświetlenie

Projektowanie kuchni musi uwzględniać odpowiednie oświetlenie, które w tym przypadku powinno być wieloźródłowe. Nie wystarczy lampa sufitowa, która emituje zbyt mało światła. Warto postawić na różnorodność, czyli połączenie kilku źródeł światła.

W kuchni bez okien warto zastosować kinkiety i lamy ścienne, oprawy halogenowe czy listwy LED umieszczone pod szafkami. Jednocześnie warto unikać światła białego i zimnego, a wybierać to żółte i ciepłe, które sprawi, iż pomieszczenie będzie znacznie przytulniejsze.

Rozproszone, chłodne oświetlenie oraz agd o wysoki połysku to sprawdzone tricki na kuchnie bez okna źródło: runningnumbers.com

Burzenie ścianki działowej

Innym rozwiązaniem na rozjaśnienie kuchni bez okna jest połączenie jej z salonem, czyli wyburzenie ścianki działowej (o ile jest to możliwe pod względem konstrukcyjnym). Takie rozwiązanie sprawi, iż przestrzeń wizualnie stanie się większa i jaśniejsza. Dodatkowo umożliwi zastosowanie wielu funkcjonalnych pomysłów (na przykład postawienie wyspy lub barku), które stworzą wygodne i modne pomieszczenie.

Kuchnia bez okna to na pewno niezbyt lubiane rozwiązanie konstrukcyjne. Na szczęście można zastosować wiele architektonicznych trików, które pozwolą rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Aranżacje małej kuchni - nasze porady sprawdzą się w każdej sytuacji

Mała kuchnia to często duży problem aranżacyjny i spore wyzwanie dla właścicieli. Projektowanie kuchni przy niewielkim metrażu wymaga zastosowania wielu trików. A jednak jest to możliwe - nawet niewielkie pomieszczenie kuchenne może być wygodne i funkcjonalne. Wystarczy kilka sprytnych działań, aby mała kuchnia zyskała swój niepowtarzalny styl.

Ciemne ściany w niewielkiej kuchni, nie przytłoczą wnętrza o ile skontrastujemy je z jasnymi meblami źródło: ikea.com

Aranżacje małej kuchni rządzą się swoimi prawami - i dotyczy to każdego elementu umeblowania i wyposażenia. O czym należy pamiętać urządzając pomieszczenie o małych gabarytach?

W tym przypadku sprawdzi się kilka podstawowych rad:

  • zabudowa powinna być w kolorze jasnym, co optycznie powiększy pomieszczenie
  • meble kuchenne powinny charakteryzować się połyskliwą powierzchnią, która odbija światłą (a tym samym sprawia, iż pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze)
  • rozmiar mebli powinien być dostosowany do metrażu (tutaj znacznie lepiej sprawdzi się niewielki okrągły stolik niż wieloosobowy stół zajmujący połowę pomieszczenia)
  • w przypadku kuchni wąskiej ciąg szafek powinien znajdować się po jednej stronie, natomiast w kuchni kwadratowej można pokusić się o ustawienie mebli w literę "L"
  • w małych kuchniach najlepiej sprawdzą się szafki o przesuwanych drzwiach (a nie otwieranych na zewnątrz)
  • mała kuchnia wymaga wykorzystania każdej dostępnej przestrzeni (meble wyposażone w kosze, wieszaki i organizery, szafki zawieszone na całej wysokości ściany, praktyczne półki mieszczące różnorodne pojemniki, wieszaki na kubki, relingi na akcesoria kuchenne)
  • w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się wysuwane blaty (które mogą pełnić rolę stolika) lub te przytwierdzane do ściany (które są rozkładane jedynie na czas posiłków)
  • mała kuchnia lubi szkło (na przykład w postaci drzwiczek do szafek)
  • odpowiednie oświetlenie, które składa się z co najmniej kilku elementów (sufitowe, boczne, podszafkowe)

Meble modułowe

Ciekawym rozwiązaniem idealnie nadającym się do małej kuchni są meble kuchenne modułowe, które można dowolnie zestawiać, przestawiać i dostawiać. Meble kuchenne modułowe pozwolą stworzyć zestaw skrojony na miarę potrzeb i możliwości metrażowych, ułatwiając projektowanie kuchni o niewielkim metrażu.

Mała nie musi być biała. proj. Nadia Mitłosz

Mała kuchnia - chociaż trudna do aranżacji - wcale nie wyklucza stworzenia ciepłej, funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni. Wystarczy zastosować kilka podstawowych trików, aby cieszyć się ergonomicznym i estetycznym miejscem.

Kuchnia czy aneks kuchenny - co jest lepsze?

Jednym z podstawowych dylematów osób decydujących się na zakup lub wynajem mieszkania jest to dotyczące tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie kuchnia zamknięta czy też otwarta (czyli aneks kuchenny) . Jeszcze kilkanaście lat temu, projektowanie kuchni zamkniętych było podstawowym rozwiązaniem stosowanym w mieszkaniach.

źródło: devolkitchens.co.uk

Dzisiaj jest odwrotnie - szczególnie popularne są aneksy kuchenne, które znajdują się w zdecydowanej większości budowanych lokali. A które rozwiązanie jest lepsze? W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż każde z nich ma swoje określone zalety i wady.

Kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta to częsty element starszych mieszkań - zwłaszcza tych wybudowanych przed latami 90 - tymi XX wieku. Do jej głównych zalet można zaliczyć:

  • oddzielenie "kuchennego bałaganu" od pomieszczeń, do których zapraszani są goście (którzy nie muszą oglądać nieumytych naczyń lub zastawionych blatów)
  • odizolowanie kuchennych zapachów
  • większa swoboda w zakresie doboru mebli kuchennych (styl kuchni nie musi współgrać z pozostałymi pomieszczeniami - salon lub przedpokój może być urządzony w zupełnie innym stylu)
  • większa ergonomia (kuchnie zamknięte są zazwyczaj łatwiejsze w rozplanowaniu przestrzeni)
  • utrudniony dostęp do sprzętów (co jest istotne zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci)
źródło: thekitchn.com

Dodatkowo nie wolno zapominać o jeszcze jednej kwestii - a mianowicie o parze wodnej, która osiadając na sprzętach elektronicznych ustawionych w salonie może wpływać na ich krótszą żywotność. Kuchnia zamknięta całkowicie likwiduje ten problem.

Decydując się na kuchnię zamkniętą warto jednocześnie pamiętać o jej wadach, do których należy brak kontaktu z domownikami lub gośćmi przebywającymi w salonie. Rodzice przygotowujący posiłek w kuchni nie będą mieli możliwości zobaczenia, co porabiają ich pociechy - zwłaszcza te najmłodsze.

Aneks kuchenny

Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie są aneksy kuchenne - tak naprawdę są one podstawą zdecydowanej większości mieszkań wybudowanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Do ich podstawowych plusów można zaliczyć:

  • wizualne powiększenie przestrzeni
  • oszczędność miejsca (tak istotna w małych mieszkaniach)
  • obserwowanie dzieci podczas wykonywania czynności kuchennych
  • możliwość prowadzenia rozmowy z domownikami lub gośćmi

Niezwykle istotną zaletą aneksu kuchennego jest optymalny dostęp do naturalnego światła - okna w salonie jednocześnie podnoszą oświetlenie przestrzeni kuchennej, co sprawia, iż jest ona bardziej przytulna i komfortowa dla użytkownika.

źródło: houzz.com

A wady? Wśród tych największych wymienia się konieczność zachowania porządku, roznoszenie się kuchennych woni i pary wodnej oraz pewne ograniczenia aranżacyjne - aneks kuchenny musi współgrać z resztą wystroju mieszkania. Dodatkowo hałas związany z działaniem sprzętu AGD może przeszkadzać domownikom przebywających w przylegających pomieszczeniach.

Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

Rozpoczynając projektowanie kuchni, często zadajemy sobie pytanie: jaki pomysł na kuchnię jest lepszy? Otóż aneks kuchenny na pewno lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach małych, gdzie wyodrębnienie miejsca na zamkniętą kuchnię może być sporym problemem. Takie rozwiązanie będzie też korzystne dla osób towarzyskich, które nawet podczas przygotowywania posiłków nie lubią tracić kontaktu z pozostałymi osobami.

zielono różowa kuchnia z dywanem
źródło: behr.com

Natomiast kuchnia zamknięta to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w mieszkaniach o dużym metrażu. Zamknięte pomieszczenie kuchenne zapewnia wysoki komfort pracy - i z tego tez powodu jest polecane dla osób, dla których czynność gotowania lub pieczenia zajmuje dużo czasu.

Kuchnia z salonem czy kuchnia z jadalnią? Najlepsze rozwiązania

Nowe budownictwa bardzo rzadko posiadają kuchnie zamknięte, które były domeną bloków wybudowanych w ubiegłym wieku. Dzisiaj standardem są kuchnie otwarte, które zapewniają wiele możliwości aranżacyjnych. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest projektowanie kuchni połączonych z salonem lub jadalnią. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Jednak aby spełniło wszystkie swoje funkcje, musi być urządzone w odpowiedni sposób. Jakie pomysły warto zastosować łącząc ze sobą te pomieszczenia? Oto kilka rad.

Aranżacja kuchni z salonem

Otwarcie kuchni na salon - zwłaszcza w małym pomieszczeniu - pozwala zyskać dodatkową przestrzeń oraz optycznie powiększyć i rozjaśnić oba pomieszczenia. Jednak decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o tym, aby zachować funkcjonalność obu tych stref. Dlatego warto zastosować kilka podstawowych zasad, wśród których można wymienić:

źródło: loungelovers.com
  • optyczne oddzielenie kuchni od salonu (na przykład za pomocą stołu, barku, wyspy lub niepełnej ścianki działowej)
  • podobne rozwiązania estetyczne (na w przykład w zakresie kolorów czy stylów)
  • kuchnia w zabudowie (która zapewnia porządek i estetykę)
  • wydajny okap (zabezpieczający przed roznoszeniem się zapachów przyrządzanych potraw)
  • cichy sprzęt AGD (umożliwiający wypoczynek w salonie)

Dodatkowo nie wolno zapominać o jeszcze jednym - aranżacja kuchni z salonem wymaga zachowania porządku. Zatem nieumyte naczynia lub brudne patelnie w zlewie, garnki stojące na blatach czy kubki i szklanki porozstawiane po stołach to elementy zakazane.

Zobacz także: Salon z aneksem kuchennym – 10 fundamentalnych do’s i don’t’s

Połączenie kuchni z jadalnią

Innym ciekawym rozwiązaniem na aranżację kuchni jest jej połączenie z jadalnią. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia obsługę stołu (ze względu na niewielką odległość), ale także zapewnia wygodne miejsce do spożywania posiłków oraz dobre warunki do wspólnego spędzania czasu. Jednak aby jadalnia spełniła swoje zadania, to musi być urządzona we właściwy sposób. Do niezbędnego wyposażenia tego pomieszczenia trzeba zaliczyć:

  • stół (dopasowany do wielkości pomieszczenia i ilości domowników)
  • krzesła (charakteryzujące się komfortem i wygodą użytkowania, dopasowane do stylu i wyglądu stołu)
  • oświetlenie (znajdujące się w centralnym miejscu nad stołem)
  • szafki (w których można schować naczynia)
źródło: coffeeinthesun.blogspot.com

Dodatkowo warto pomyśleć o odpowiednich akcesoriach i dodatkach, które podkreślą charakter wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są obrazy na ścianach, wyeksponowana zastawa stołowa (umieszczona w przeszklonych szafkach), ozdobne obrusy czy wazon ze świeżymi kwiatami.

Projektowanie kuchni połączonej z salonem czy jadalnią to pomysł cieszący się dużą popularnością. Praktyczne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązania zapewnią nie tylko wygodę i komfort użytkowania obu pomieszczeń, ale także ich symboliczne rozdzielenie.

Kuchnia z wyspą? To całkiem niezły pomysł!

Jednym z ciekawszych pomysłów na projektowanie kuchni dopasowanej do naszych potrzeb, jest umieszczenie w niej wyspy - czyli wolnostojącej przestrzeni roboczej, która nie jest połączona z innymi elementami zabudowy kuchennej. Takie dodatkowe wyposażenie sprawdzi się zarówno w dużej kuchni, jak i w niewielkim aneksie kuchennym.

źródło: beckiowens.com

Ciekawie zaprojektowana i wykonana wyspa może być ozdobą całego pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Aranżacje uwzględniające ten element wyposażenia - w zależności od możliwości metrażowych oraz indywidualnych upodobań - mogą być bardzo zróżnicowane.

Projektowanie kuchni z wyspą

Osoby posiadające kuchnię z wyspą wskazują na wiele zalet takiego rozwiązania. Wśród wielu plusów najważniejsze to:

  • wydzielenie dodatkowego blatu roboczego
  • możliwość zamontowania na niej dowolnych elementów wyposażenia kuchni (na przykład zlewu lub płyty grzewczej)
  • dodatkowe miejsce do przechowywania (wyspa może być wyposażona w półki i szafki kuchenne, w których można schować przybory lub mały sprzęt AGD)
  • uporządkowanie przestrzeni (gdzie wszystko ma swoje miejsce)
  • możliwość pełnienia funkcji barku lub stołu, przy którym można wypić kawę lub zjeść niewielki posiłek (w takim przypadku doskonałym uzupełnieniem wyspy będą krzesła barowe)
  • skrócenie dystansu pomiędzy poszczególnymi urządzeniami AGD
źródło: devolkitchens.co.uk

Kuchnia z wyspą - Wady i zalety

Jednocześnie - o czym także nie wolno zapominać - wyspa to bardzo ciekawe zagospodarowanie przestrzeni, które pozwala na osiągnięcie bardzo ładnego efektu wizualnego. Z jednej strony dzięki wyspie kuchnia wygląda na spójną, przemyślaną i dobrze zorganizowaną. Z drugiej może stanowić element dekoracyjny oraz modne zaaranżowanie przestrzeni.

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Na pewno nie nadaje się ono do małych kuchni (gdyż zabiera tak cenną przestrzeń), a źle zaaranżowane może znacząco utrudnić swobodne poruszanie się w pomieszczeniu. Dodatkowo wyspa zazwyczaj nie jest mobilna - co w praktyce oznacza, iż nie można jej przestawić (tak jak na przykład stołu, stolików lub krzeseł). Jednak ten konkretny pomysł na kuchnię charakteryzuje się tak wieloma zaletami, iż na pewno warto się nad nim zastanowić. Tym bardziej, iż można wybrać bardzo wiele praktycznych rozwiązań.

źródło: pinterest.com

Kuchnia z barkiem - dlaczego nie!

Wiele osób urządzających pomieszczenie kuchenne zastanawia się nad tym, jak nadać mu niepowtarzalny charakter. Ciekawym rozwiązaniem jest barek, który może wzbogacić niemal każdą kuchnię - i to zarówno tą małą, jak i znacznie większą. Funkcje tego oryginalnego dodatku mogą być bardzo różne - od elementu stricte dekoracyjnego, poprzez podzielenie lub połączenie przestrzeni (zwłaszcza w przypadku kuchni otwartej na salon), aż do uzupełnienia ciągu roboczego. A pomysłów na wykorzystanie barku jest naprawdę sporo - to może być bardzo ciekawa kuchnia. Inspiracje wykorzystujące ten pomysł to między innymi:

  • przedłużenie blatu kuchennego
  • oddzielenie kuchni od salonu
  • zintegrowanie z wyspą kuchenną

Dodatkowo barek może służyć jako stolik do spożywania przekąsek (lub szybkich śniadań), miejsce wydawania posiłków (zwłaszcza gdy jest połączony z jadalnią), stolik pomocniczy (do odkładania tego, co nie mieści się na głównym stole), dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń lub kuchennych akcesoriów (gdy jest z półkami) lub bufet do serwowania drinków.

Praca od kuchni

Kuchenny barek bywa również wykorzystywany jako miejsce pracy (które tak nie rozleniwia, jak kanapa). I co równie ważne - barek to doskonały element dekoracyjny. Zatem pomysłów na zaaranżowanie tego jakże ciekawego elementu wyposażenia jest naprawdę dużo - w zależności od przeznaczenia i pomysłów. A jeżeli barek dodatkowo zostanie uzupełniony stylowymi krzesłami w stylu barowym (zwanymi hokerami), to całość stworzy niebanalne połączenie. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, a kuchnia zyska nie tylko na praktyczności, ale także wizualnej elegancji.

Jakie meble do kuchni wybrać? Na co zwrócić uwagę?

źródło: decorpad.com

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni jest zestaw mebli kuchennych, który oprócz funkcji typowo użytkowej powinien także charakteryzować się odpowiednim wyglądem. Tym bardziej, iż zakup takich mebli to zazwyczaj inwestycja na lata. Dlatego też przy ich zakupie warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

  • materiał wykonania (te najbardziej trwałe są wykonane z drewna)
  • jakość wykonania (solidnie wykonane meble kuchenne mogą służyć nawet kilkanaście lat)
  • funkcjonalność (meble kuchenne powinny być przede wszystkich użyteczne)
  • możliwość ustawienia ich na całej dostępnej powierzchni (tutaj sprawdzą się zwłaszcza meble kuchenne narożne, które są nie tylko pojemne, ale także umożliwiają lepsze zorganizowanie przestrzeni - zwłaszcza w kuchniach charakteryzujących się małym metrażem)
  • rozmiar (dopasowany do posiadanego metrażu)
  • podstawowe funkcje kuchni (kuchnia samodzielna czy z jadalnią, przeznaczona dla singla czy sporej rodziny, służąca do przygotowywania dużych posiłków czy jedynie szybkich przekąsek)
  • kolorystyka (uzależniona od stylu kuchni i indywidualnych upodobań)
  • ilość szafek, półek, schowków i innych miejsc służących do przechowywania (im więcej takich miejsc, tym meble są bardziej funkcjonalne)
  • styl kuchni (zestaw mebli kuchennych powinien być dopasowany do konkretnego stylu - na przykład meble skandynawskie, meble w stylu prowansalskim, meble nawiązujące do stylu retro czy meble kuchenne nowoczesne)
źródło: thespruce.com

Dla rodziny czy dla singla?

Nie bez znaczenia są także indywidualne potrzeby i oczekiwania, od których w dużej mierze zależy wybór mebli kuchennych. Duża rodzina na pewno postawi na stół z krzesłami, natomiast singiel może się zdecydować na nowoczesny barek z hokerami (przy którym zarówno wypije kawę, jak i zje szybki posiłek). W tym przypadku zasada jest bardzo prosta - przy wyborze mebli do kuchni zawsze należy uwzględnić wiele elementów, od których w głównej mierze zależy sposób urządzenia i umeblowania tego pomieszczenia.

Kuchnia na wymiar czy tradycyjna? Projektowanie kuchni od A do Z

Pomieszczenie kuchenne powinno być przede wszystkim ergonomiczne i funkcjonalne - to argument, z którym trudno polemizować. Za wygodę w kuchni w dużej mierze odpowiadają meble. I tutaj często pojawia się pytanie - jakie meble do kuchni będą najbardziej odpowiednie? W tym przypadku do wyboru są dwie opcje: meble gotowe (dostępne w sklepach) oraz meble kuchenne na wymiar (które należy zamówić) . Obie opcje mają swoje plusy i minusy, które mogą decydować o konkretnym wyborze.

źródło: brw.com.pl

Meble gotowe

Gotowe meble ze sklepu to półki i szafki kuchenne o standardowych kształtach oraz wymiarach. Ich zaletą jest dostępność, stosunkowo niska cena oraz łatwy montaż oraz demontaż. Ale na tym ich plusy się kończą. Zestaw mebli kuchennych dostępnych w sklepie jest mało elastyczny, co sprawia, iż umeblowanie nimi niestandardowych pomieszczeń jest bardzo trudne. Dodatkowo gotowe meble są bezduszne, pozbawione indywidualnego charakteru, masowe i bardzo podobne do siebie. Jednocześnie bywają słabej jakości - zwłaszcza jeżeli charakteryzują się niską ceną.

Meble kuchenne na wymiar

Innym - i w wielu przypadkach znacznie lepszym - rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar, które pozwalają stworzyć pomieszczenie na miarę własnych potrzeb i upodobań. Kuchnie na wymiar posiadają wiele zalet, wśród których niewątpliwie należy wymienić:

źródło: elledecoration.ru
  • wysoka jakość (meble na wymiar są zazwyczaj wykonywana z trwalszych i lepszych jakościowo materiałów)
  • aranżacja kuchni według indywidualnych potrzeb i preferencji (i to zarówno pod względem kształtu, budowy, rozmiaru, rozmieszczenia czy montażu, jak i koloru bądź stylu - w tym przypadku można zdecydować się na meble kuchenne narożne, meble kuchenne nowoczesne, skandynawskie, prowansalskie lub w stylu retro)
  • szansa na funkcjonalne zaaranżowanie małego pomieszczenia (meble na wymiar pozwolą wykorzystać każdą dostępną przestrzeń)
  • możliwość umeblowania pomieszczeń niewymiarowych, nietypowych bądź zbudowanych pod skosem (meble na wymiar umożliwiają zagospodarowanie pomieszczenia w sposób jak najbardziej optymalny - bez żadnych wolnych przestrzeni, dziur lub przerw)

Projektowanie kuchni na wymiar

Dodatkowo kuchnie na wymiar są jednostkowe, oryginalne i tworzone tylko dla jednego odbiorcy. To gwarantuje ich niepowtarzalność.

Mówiąc o meblach robionych na wymiar nie wolno nie wspomnieć o ich wadach. Długim czasie oczekiwania, braku mobilności (mebli na wymiar nie da się przenieść do innego pomieszczenia) oraz dość wysokiej cenie (zwłaszcza w porównaniu z meblami sklepowymi). Przed podjęciem decyzji, warto zorientować się ile kosztuje kuchnia na wymiar. Ale jednocześnie warto pamiętać o tym, iż w przypadku pomieszczeń małych bądź nietypowych meble na wymiar są najlepszym (i często jedynym) rozwiązaniem.

Stół i krzesła - jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Jednym z najważniejszych elementów umeblowania kuchni bądź jadalni jest stół i krzesła - szczególnie w przypadku osób celebrujących wspólne spożywanie posiłków. Jednak aby czas spędzony przy kuchennych stole był udany, to należy zapewnić rodzinie oraz ewentualnym gościom wysoki poziom wygody. A za komfort odpowiadają przede wszystkim odpowiednie meble - w tym przypadku stół i krzesła. Zatem jak je wybrać, aby spełniły swoje zadanie?

projektowanie kuchni
źródło: brw.com.pl

Stół przeznaczony do kuchni lub jadalny powinien być dopasowany do jej wielkości. I tak na przykład:

  • w pomieszczeniu małym dobrze sprawdzi się wąska i podłużna ława
  • w pomieszczeniu nieco większym warto postawić stół o kształcie okrągłym lub owalnym
  • w kuchni lub jadalni charakteryzującej się dużym metrażem najlepszym rozwiązaniem będzie stół prostokątny (najbardziej praktyczny, ale też zajmujący najwięcej miejsca)

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stół rozkładany, który na co dzień nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a w przypadku świąt, uroczystości rodzinnych lub spotkań w gronie przyjaciół - może pomieścić dodatkowych gości. To bardzo praktyczny mebel, który sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i nieco większych pomieszczeniach.

Wyposażenie jadalni

Oczywiście stół to nie jedyne ważne wyposażenie kuchni lub jadalni. Równie istotne są krzesła, które także odpowiadają za odpowiedni poziom komfortu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu mebli - co zagwarantuje dopasowanie wysokości siedziska krzesła do wysokości stołu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup mebli, które nie są w komplecie, to należy pamiętać o podstawowej zasadzie - dorosły człowiek powinien siedzieć na wysokości około 50 centymetrów względem podłogi.

źródło: pinterest.com

Przyjmuje się, że powinniśmy wybierać meble o podobnym stylu i kształcie, co gwarantuje zachowanie ładu i harmonii. Od pewnego czasu możemy jednak obserwować zupełnie odwrotny trend. Krzesła z różnych kompletów, kontrastujące ze sobą i wprowadzające do wnętrza eklektyczna dynamikę.

Stół i krzesła to ważne wyposażenie kuchni bądź jadalni. Tego typu umeblowanie powinno być wygodne, komfortowe, dostosowane do rozmiaru pomieszczenia i ilości domowników oraz zwyczajnie ładne. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego umeblowania.

Kuchnia do zabudowy - przewaga zabudowy nad tradycyjnymi rozwiązaniami

Projektowanie kuchni marzeń musi uwzględnić również sposób umieszczenia sprzętu AGD. Niemal każda osoba zadaje sobie podstawowe pytanie - czy lepsza będzie kuchnia w zabudowie czy też ta ze sprzętem wolnostojącym? Analizując opinie osób urządzających pomieszczenia kuchenne można stwierdzić, iż ta pierwsza opcja cieszy się zdecydowanie większą popularnością.

projektowanie kuchni ile kosztuje
źródło: homedesinging.com

Dlaczego? Otóż kuchnia pod zabudowę posiada szereg zalet, które decydują o jej przewadze nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Do największych plusów takiego rozwiązania należy zaliczyć:

  • estetyka ("ukrywanie" sprzętów AGD stwarza poczucie ładu i harmonii)
  • uporządkowanie przestrzeni roboczej (kuchnia do zabudowy zapewnia porządek i ułatwia jego utrzymanie)
  • uniwersalność (takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej kuchni - bez względu na jej wielkość, charakter i styl)
  • podział na strefy (kuchnia w zabudowie umożliwia łatwiejszy podział na poszczególne strefy - na przykład gotowania, zmywania czy przechowywania)
  • optyczne powiększenie wnętrza (jednolita zabudowa i "niewidoczne" sprzęty AGD sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne)

Projektowanie kuchni do zabudowy

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż kuchnia pod zabudowę jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Dlaczego? Otóż brak szczelin pomiędzy sprzętami chroni przed wpadaniem do nich różnorodnych odpadów lub okruszków, a jednolita powierzchnia ułatwia mycie i wycieranie. Takie rozwiązanie na pewno spodoba się wielbicielom nieskazitelnego porządku.

źródło: devolkitchens.co.uk

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się kuchnia do zabudowy? Takie rozwiązanie na pewno lubią aranżacje kuchni nowoczesnych. Ale nie tylko. Zabudowanie sprzętów AGD dobrze wygląda zarówno w pomieszczeniach w stylu industrialnym, jak i tych bardziej tradycyjnych. Dlatego też warto rozważyć właśnie takie urządzenie pomieszczenia kuchennego.

Oświetlenie w kuchni - jak zrobić to dobrze?

Odpowiednie umeblowanie i wyposażenie to niewątpliwie jedna z podstawowych kwestii, o której musimy pamiętać planując projektowanie kuchni. Ale nie jedyna. O wygodzie korzystania z pomieszczenia kuchennego decyduje także jego oświetlenie, które powinno być dokładnie przemyślane i dobrze zaprojektowane. W tym przypadku zupełnie nie sprawdzi się jedna lampa w centralnym punkcie pomieszczenia. Należy także pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych, które sprawią, iż domowe obowiązki wykonywane w kuchni staną się przyjemnością.

ile kosztuje projektowanie kuchni
źródło: amazon.com

Do podstawowego oświetlenia kuchennego należy zaliczyć:

  • oświetlenie centralne znajdujące się na górze (jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia - na przykład lampa sufitowa)
  • oświetlenie zadaniowe (umieszczone nad stołem, blatem, kuchenką czy zlewozmywakiem)
  • oświetlenie dekoracyjne (podświetlenie szafek, wyspy kuchennej, okapu czy zamontowanie kinkietów bocznych)

Zamontowanie trzech rodzajów oświetlenia sprawi, iż kuchnia będzie jasna i funkcjonalna, a jednocześnie ciepła i przytulna. Aby osiągnąć ten efekt warto wybierać źródła światła o ciepłej barwie, które wprowadzają nastrój relaksu i uspokojenia.

Urządzając swoją kuchnię marzeń nie wolno pominąć odpowiedniego oświetlenia, które ma bardzo duże znaczenie. Wszak wygodna kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona.

Wyposażenie i akcesoria do kuchni - o czym jeszcze nie można zapomnieć?

Wygodna i funkcjonalna kuchnia to nie tylko odpowiednie meble oraz duży sprzęt AGD, ale także dodatkowe wyposażenie oraz akcesoria, które nie tylko ułatwią i umilą przygotowywanie posiłków, ale także nadadzą kuchni wyjątkowego charakteru. Zatem o czym jeszcze nie można zapomnieć podczas urządzania kuchni?

Akcesoria kuchenne

Wybór akcesoriów kuchennych jest tak duży, iż może przyprawić o zawrót głowy. Zanim jednak wyruszy się na podbój sklepów, warto zrobić listę rzeczy najbardziej potrzebnych, bez których trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prace kuchenne. Wśród najpotrzebniejszych akcesoriów należy wymienić:

  • garnki
  • patelnie
  • sztućce
  • naczynia
  • deska do krojenia
  • tarka
źródło: target.com

Ilość wymienionych wyżej akcesoriów powinna być uzależniona od różnorodnych okoliczności - ilości domowników czy częstotliwości gotowania. Dodatkowo można je dopasować do stylu kuchni, subiektywnych gustów oraz upodobań smakowych (na przykład miłośnicy kuchni azjatyckiej powinni zakupić przyrządy niezbędne do przyrządzania tego rodzaju potraw). Ważna jest także ich jakość, która powinna gwarantować wieloletnie użytkowanie.

Akcesoria elektroniczne

Duży sprzęt AGD to podstawa, bez której projektowanie kuchni się nie obejdzie. Ale nie tylko. Ważnym wyposażeniem pomieszczenia kuchennego są wszelkiego typu akcesoria elektroniczne, które w znaczący sposób ułatwiają przyrządzanie posiłków i napojów. Niektóre z nich są niemal obowiązkowe - na przykład kuchenka mikrofalowa, mikser, sokowirówka czy toster.

Nie do rzadkości należy też wyposażenie dodatkowe w postaci ekspresu do kawy, urządzenia do pieczenia chleba, szybkowaru, spieniacza do mleka, wyciskarki do cytrusów czy elektronicznego zaparzacza do herbaty. Wszystkie te akcesoria mają za zadanie ułatwienie wykonywania codziennych czynności.

projektowanie kuchni
źródlo: cotemaison.fr

Dodatkowe wyposażenie oraz akcesoria kuchenne to podstawa każdej kuchni. Jednak przy ich zakupie warto zachować zdrowy rozsądek i decydować się na zakup tylko tych przyrządów, które będą naprawdę potrzebne. Nadmiar sprzętu (zwłaszcza tego, którego się nie używa) oraz dodatkowego wyposażenia może stworzyć bałagan i tak niepotrzebny chaos.


Zastanawiasz się nad wyborem sprzętu i akcesoriów do kuchni? Zobacz nasze rankingi AGD.


Kuchnia w stylu skandynawskim czy nowoczesna? Nie zapomnij też o innych stylach aranżacji kuchni!

źródło: realhomes.com

Wiele osób urządzających pomieszczenia kuchenne zastanawia się nad tym, jaki styl będzie najbardziej odpowiedni. W tym przypadku w głównej mierze decydują indywidualne i bardzo subiektywne upodobania. Kuchnia może być w bardzo różnym stylu - od nowoczesnego czy wręcz industrialnego, poprzez skandynawski, angielski lub prowansalski, aż po glamour bądź retro. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Spójrzmy na dwa najpopularniejsze - nowoczesny i skandynawski.

Kuchnie nowoczesne

Aranżacje kuchni nowoczesnych są lubiane przez osoby, które cenią sobie ład, porządek, minimalizm, prostotę i pewną dozę chłodu oraz surowości. Nowoczesne kuchnie charakteryzują się kilkoma podstawowymi wyznacznikami, do których można zaliczyć:

projektowanie kuchni krok po kroku
żródło: designlabz.com
  • minimalizm
  • chłodna estetyka
  • funkcjonalność
  • meble o industrialnym charakterze (wykonane z płyty, szkła, a nawet betonu, jednobarwne, proste, symetryczne)
  • zaawansowane technicznie wyposażenie
  • proste, oszczędne i bardzo praktyczne oświetlenie

Wymienione wyżej cechy sprawiają, iż nowoczesne kuchnie sprawiają wrażenie niemal sterylnych i ascetycznych. Z tego powodu taki styl nie jest dla każdego. Na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym geometryczne kształty, harmonię, ład i ponadprzeciętny porządek.

Kuchnie skandynawskie

Innym - i jakże odmiennym - sposobem urządzania pomieszczenia kuchennego jest styl skandynawski, który charakteryzuje się prostotą, wygodą, funkcjonalnością i minimalizmem. Projekt kuchni w takim stylu nie jest trudny, ale wymaga dostosowania się do kilku podstawowych zasad, wśród których należy wymienić:

źródło: jaimeerose.com
  • jasne barwy (i to zarówno ścian i podłóg, jak i mebli oraz sprzętów AGD)
  • nawiązanie do natury (na przykład zastosowanie elementów drewnianych i barw nawiązujących do przyrody)
  • funkcjonalne meble (charakteryzujące się wieloma praktycznymi półkami oraz szafkami)
  • meble pozbawione ozdobników (wyjątkiem są fronty kuchenne, które mogą być bardziej wyszukane)
  • wiszące na ścianach szafki
  • zabudowany sprzęt AGD
  • różnorodne oświetlenie (które ma być przede wszystkim funkcjonalne)
  • obecność drewna

Projektowanie kuchni w stylu skandynawskim

Nie bez znaczenia są także charakterystyczne dodatki, które podkreślają skandynawski styl. Tutaj dobrze wyglądają designerskie pojemniki, delikatne obrusy, lniane zasłony, pikowane poduszki, stylizowane kubki czy tablice z przepisami. Wszystko to doskonale uzupełnia styl skandynawski, który charakteryzuje się naturalnością, pewnym minimalizmem, ciepłem, przytulnością i wysoką funkcjonalnością. To wszystko sprawia, iż styl skandynawski cieszy się bardzo dużą popularnością.

projektowanie kuchni od a do z
źródło: livingetc.com

Kuchnie nowoczesnej lub skandynawskie to oczywiście nie jedyne rozwiązania aranżacyjne. Osoby urządzające pomieszczenia kuchenne mogą także sięgnąć po styl glamour (charakteryzujący się pewnym blichtrem, przepychem i pewną dawką kiczu), angielski (łączący funkcjonalność, wygodę, estetykę i przyjemny wygląd), prowansalski (stawiający na naturalność, sielskość, łagodność i romantyzm) czy retro (nawiązujący do lat 50 - tych i 60 - tych ubiegłego wieku). Każdy z tych stylów ma swoje zalety. I każdy znajduje swoich zwolenników. Pamiętajmy o jednym - to nasza prywatna przestrzeń. Dlatego rozpoczynając projektowanie kuchni, warto oprzeć się na stylu odpowiadającym naszym gustom.

Projektowanie kuchni od A do Z

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Jest swego rodzaju centrum, w którym odbywa się życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie urządzenie - i to zarówno pod względem wygody i funkcjonalności, jak i wyglądu czy indywidualnych preferencji. Najlepsze pomieszczenia to funkcjonalne i estetyczne kuchnie. Projekty powinny to uwzględniać. Na szczęście istnieje mnóstwo rozwiązań, które pozwalają stworzyć pomieszczenia na miarę swoich marzeń - i to bez względu na ich wielkość, budowę czy charakter. Warto o nich pamiętać, gdy będziemy się zabierali za projektowanie kuchni w swoim mieszkaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
angela
angela
3 lat temu

kuchnia z wyspą to coś, o czym marzę…
utwierdzam się w przekonaniu, że będzie to dobry wybór

wood is good
wood is good
3 lat temu

Kupno mebli kuchennych? TYLKO kupno od lokalnego stolarza

SylwiaS
SylwiaS
3 lat temu

Urządzam obecnie kuchnie i bardzo przydał mi się ten poradnik. Rozwianych zostało wiele wątpliwości 🙂
pozdrawiam serdecznie

Zamknij