Close

Porządek w szafie na jesień – wygoda i funkcjonalność krok po kroku

Porządek w szafie brzmi dla Ciebie jak oksymoron? W Twojej garderobie panuje permanentny, rozpasany, niekontrolowany bałagan? Nie możesz znaleźć ulubionej bluzki, a przewracając wszystko do góry nogami znajdujesz ją na samym końcu? Irytujące, prawda? Ile razy straciłaś czas oraz nerwy na szukaniu czegoś w szafie z powodu bałaganu? Jeśli Twoją szafą rządzi chaos – najwyższa pora wprowadzić nowe, nomen omen, porządki. Jesień to dobry czas na podsumowanie, refleksje i zaprowadzanie ładu tak w życiu, jak i w garderobie. Nie będzie to jednak proste. Wszak porządki w garderobie wymagają systematyczności i cierpliwości. Dlatego zanim zabierzesz się za porządek w szafie, dobrze przemyśl organizację przestrzeni w garderobie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie w niej utrzymać ład i harmonię. Podpowiadamy jak krok po kroku stworzyć uporządkowaną oraz estetyczną przestrzeń w Twojej szafie.

Dlaczego warto robić porządki w szafie?

Porządek w szafie to nie tylko miły dla oka widok. To przede wszystkim oszczędność czasu! Dobrze rozplanowana garderoba i wszystko na swoim miejscu powoduje, że szybciej znajdujemy to, co chcemy założyć, łatwiej wychodzi nam dobieranie odpowiednich dodatków etc. By porządek w szafie towarzyszył nam stale, a nie tylko od święta, należy dobrze rozplanować zawartość szafy.

Jesień to doskonały pretekst na zaprowadzenie porządków w szafie. Letnie sukienki i krótkie szorty chowamy głęboko do szuflad, by ustąpić miejsca płaszczom, kurtkom i mięsistym swetrom. Wszak będą nam towarzyszyć przez najbliższe miesiące. Ułożenie i zawieszenie ich na honorowych pierwszych miejscach w szafie pozwoli zaoszczędzić nam czas na szukanie kurtki na spacer z psem czy płaszcza do pracy. Poza tym estetycznie rozwieszone płaszcze i marynarki nie będą się gnieść, co dodatkowo zaoszczędzi nam czas na rzadko lubianą czynność, jaką jest prasowanie. Wprowadzenie porządków w szafie to jedno. Pytanie  – jak ten stan utrzymać dłużej niż tydzień? Homelook podpowiada!

jesienne porządki w szafie

1. Planuj zakupy - kupuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Warto tak ze przespać się kilka nocy z wizją posiadania danej rzeczy, gdyż często nie stoi za tym prawdziwa potrzeba, a chwilowe pożądanie w celu poprawy samopoczucia. Wydane pieniądze, koszty ekologiczne i... coraz mniej miejsca w szafie!

2. Unikaj wyprzedaży - jest to po prostu napędzanie konsumpcjonizmu. Często przed dużymi wyprzedażami ceny są specjalnie podwyższane, aby sklep na tym nie tracił.

 3. Kupuj ubrania dobrej jakości i sprawdzaj metki ze składem - będziemy mogli je dłużej użytkować nie obawiając się o odkształcenia i zmechacenia. Poliester – nie, dziękuję.

 4. Nie podążaj ślepo za modą - często chwilowy trend powoduje kompulsywne kupowanie, co w efekcie daje zagracaną szafę, wydane (często niemałe) pieniądze i ubranie, które ląduje na śmietniku. Czy warto?

Uporządkowana szafa z pewnością poprawi Twój komfort. Pozbycie się zbędnych ubrań oraz segregacja tych niezbędnych sprawi, że Twoja najbliższa przestrzeń stanie się spójna i funkcjonalna, a Ty odetchniesz z ulgą. Odnalezienie ulubionej bluzki nie będzie już wyzwaniem, a Ty zaoszczędzisz czas i nerwy.

jak pozbyć się ubrań

Jak zrobić porządek w szafie z ubraniami?

Codzienne ubrania stanowią zaledwie 20 procent tego, co zalega Ci w szafie. Reszta to ciuchy odłożone na święte nigdy, albo zakładane bardzo okazjonalnie by nie powiedzieć, incydentalnie. Tak gromadzone, chomikowane wręcz ubrania przytłaczają szafę wprowadzając do niej chaos i stylistyczny miszmasz. Jeśli pragniesz, by w Twojej szafie już na zawsze zapanował porządek, niezbędny jest przegląd szafy, czyli tak zwany rekonesans.  Od czego rozpocząć porządki w szafie?

⁃ Przede wszystkim - pozbądź się zbędnych rzeczy!

Zabierając się za porządki w szafie, na początek pozbądź się niepotrzebnych ubrań, starych butów czy torebek, z których nie korzystasz. Tak, wiemy – do tego swetra masz sentyment, w tamtej sukience udało Ci się zdać egzamin. Torebka od mamy, choć ma przetarte rączki, to w sumie jeszcze może się przydać. Podczas generalnych porządków w szafie nie ma miejsca na sentymenty. To co stare, nieestetyczne, powyciągane, za ciasne – należy wyeliminować! Nadgryzione zębem czasu buty czy torebki tylko psują wizerunek garderoby idealnej. Jeśli zależy Ci na estetyce, ładzie i porządku – pozbywanie się starych rzeczy to początek drogi do sukcesu.

wyrzuć stare ubrania

Nieużywane ubrania zajmują masę przestrzeni w szafie, a przekładanie ich z półki na półkę powoduje tylko chaos i kosztuje sporo energii. Porządek w szafie z ubraniami dobrze podporządkować zasadzie ‘’mniej znaczy więcej”. Ta sprawdzona zasada to podstawa tak zwanej garderoby kapsułowej. Ograniczenie ciuchów do bazy, to doskonały patent na wprowadzenie trwałych  porządków w szafie. Szafa kapsułowa to świetny sposób na skuteczne zarządzanie swoimi ubraniami. Prawda bowiem jest taka, że nie potrzebujesz ogromnej ilości ubrań by wyglądać efektownie i przyciągać wzrok. Wystarczy parę bazowych ubrań i efektownych dodatków, by tworzyć ciekawe zestawy na co dzień. Kompletując swoją szafę na jesień postaw na takie elementy garderoby, jak niebieskie jeansy z wysokim stanem, białą koszulę, ołówkową spódnicę midi, klasyczną małą czarną, beżowy płaszcz, parę t-shirtów i mięsisty golf. Do tego szpilki, botki typu biker i kapelusz. Minimum ubrań – maksimum efektu! Nie potrzebujesz do tego kolorowych sukienek i dziesiątej pary butów.  Porządki w szafie -  minimalizm, to słowo klucz do wprowadzenia ładu i harmonii do Twojej garderoby.

⁃ 3  proste kroki: wstępna selekcja, przymiarki, weryfikacja

„Umiejętność upraszczania oznacza eliminację zbędnego,
by to co niezbędne mogło przemówić”

...powiedział kiedyś malarz Hans Hofmann. Warto kierować się tymi słowami robiąc porządki w  szafie. Jak pozbyć się starych, niepotrzebnych, nie pasujących do nas ubrań z szafy? Dobra organizacja garderoby to klucz do stworzenia przestrzeni, w której panuje ład i porządek. Jak utrzymać porządek w szafie na dłużej niż tydzień? Na początek niezbędna jest selekcja. Oszacuj racjonalnie, w czym jeszcze pochodzisz, czego na pewno już nie założysz, które ubrania są już za małe czy za duże. Przymiarki pozwolą ostatecznie zweryfikować, co pasuje, a co nie, co można zostawić, a z czym się definitywnie rozstać.

gdzie oddac stare ubrania?

Niepotrzebne, niepasujące ubrania możesz oddać lub sprzedać, a zniszczone – po prostu wyrzucić. W skutecznym porządkowaniu zawartości naszej garderoby z pewnością pomoże minimalizowanie ubrań. Kompulsywne zakupy, którymi rekompensujemy sobie zły nastrój powodują, że potem w szafie zalegają nam sterty niepotrzebnych ciuchów, torebek i butów. Zaprowadzanie porządków w szafie będzie znacznie efektywniejsze, jeśli zrezygnujemy z nałogowego kupowania ubrań bez zwracania uwagi na jakość. Sprzyja temu idea slow fashion polegająca na świadomym kompletowaniu garderoby, w której najważniejsza jest dobra jakość materiałów. 

- Czego nie zostawiać w szafie?

Nieważne, ile masz ubrań; zawsze znajdzie się coś, czego nie nosiłaś od miesięcy. Coś, co trzymasz tylko z powodów sentymentalnych lub w wierze, że schudniesz, przytyjesz czy zmienisz zdanie twierdząc, że w różu jednak Ci do twarzy (gdy tymczasem uwielbiasz szarości). Żadnych sentymentów, żadnych półśrodków, żadnego „jeszcze się przyda”, „może uda mi się do tego schudnąć”, „a może przerobię”, żadnych wyprzedażowych łupów, które w ogóle nie pasują do Twoich codziennych zestawów. Żadnych negocjacji! To się nie sprawdza! To się mija z celem! To Ty masz zapanować nad swoją szafą, a nie ona nad Tobą! Nie pozwól, by stare przyzwyczajenia, skłonność do chomikowania czy sentymenty blokowały Twoją chęć do zmian w szafie.

jak ułożyć rzeczy w szafie

Czego nie zostawiać w szafie? Oto nasza lista: 

 • dziurawe i poplamione „uniformy”, w których robimy porządki,
 • jak schudnę” – zazwyczaj jest to kiepski motywator na pozbycie się zbędnych kilogramów,
 • nowe, nietrafione prezenty (podaruj je potrzebującym),
 • bo kiedyś jeszcze się przyda (zapewniamy Cię – nie przyda), 
 • rzeczy, których nie lubimy i w nich nie chodzimy, ale nie wiedzieć czemu chomikujemy.

⁃ Rozplanuj porządek i organizację przestrzeni

Porządki w szafie należy zaprowadzić według trzech ściśle ustalonych reguł.

1.Należy oddzielić od siebie rzeczy często noszone od tych sezonowych. Garderoba na jesień nie potrzebuje letnich sukienek i szortów. Dlatego ubrania sezonowe należy ułożyć wyżej i głębiej, najlepiej w workach próżniowych. Ubrania, które nosimy na co dzień, musimy mieć na wyciągnięcie ręki, od razu po otworzeniu szafy.

jak zaaranżować szafę

2. Należy skonfrontować ubrania leżące z ubraniami wiszącymi. Tu nic nie może być dziełem przypadku. Elementy garderoby, które zazwyczaj leżą, takie jak bluzki czy swetry poskładaj w równe kostki. Ubrania do zawieszenia (spodnie, sukienki, płaszcze) należy podzielić wedle długości, dokładnie tak samo jak układasz książki według wysokości grzbietu. Wolną przestrzeń pod krótszymi ubraniami wykorzystaj na przykład na pudełka z butami.

jak składać ubrania

3. Ubrania o podobnym przeznaczeniu niech będą ulokowane blisko siebie, na przykład spódnice możemy powiesić w sąsiedztwie koszul. Dzięki temu poranne zestawianie outfitu do pracy będzie znacznie prostsze. Miejsce na buty ulokuj na samym dole szafy. Do wyboru mamy kilka opcji przechowywania obuwia: na półkach, stojakach z prawidłami lub w kartonach. Dobrym pomysłem są przezroczyste pudełka na buty, dzięki którym zobaczysz, jaki model obuwia w danym kartonie się mieści. Zabudowane kartony możesz także podpisać – to znacznie ułatwi szukanie. Podczas zaprowadzania porządków garderobie warto zwrócić uwagę na detale, takie, jak na przykład gustowne wieszaki. Odpowiednie wieszaki z pewnością znacząco wpłyną na aranżacyjny sukces. Sukienki czy płaszcze nie będą spadać, jeśli powiesimy je na masywnych, wyprofilowanych wieszakach z drewna. Wybierając wieszaki zwróć uwagę czy posiadają obrotowy haczyk. Jest on zdecydowanie wygodniejszy od stałego. Uwieńczeniem uporządkowanej garderoby będą wygodne kosze i kartony, w których ułożysz akcesoria takie jak paski, okulary, skarpetki czy biżuterię.

co wieszać na wieszak

⁃ Ubrania leżące vs wiszące

Idealna szafa lub garderoba powinna być dostosowana do przechowywania ubrań, dodatków , butów i biżuterii. By zapanował w niej ład i niczym niezmącony porządek, należy podzielić ubrania na wiszące i leżące. Taka segregacja nie tylko znacząco wpłynie na estetykę wnętrza naszej garderoby, ale sprawi, że ubrania nie będą się odkształcać i gnieść.

Na wieszakach zawieszamy:

 • okrycia wierzchnie
 • koszule
 • marynarki
 • sukienki i spódnice
 • stroje na specjalne okazje (garnitury, wieczorowe suknie) 
 • materiałowe spodnie

Układamy na półkach:

 • swetry
 • bluzki i koszulki
 • dresy
 • dżinsy

Zobacz także: Parownica do ubrań - szybko i skutecznie zadbaj o swoje ubrania!

drewniany wieszak na ubrania
Drewnianą garderobę możesz kupić tutaj.

Akcesoria takie jak szale, ręczniki, czy skarpetki zwijaj w rulon i układaj w szufladach. Torebki najlepiej zawiesić na dedykowanych im wieszakach, które montuje się na wewnętrznej stronie szafy. W porządkowaniu ubrań na leżące kontra wiszące z pewnością pomoże stojak na ubrania na kółkach. To niezwykle modny element wyposażenia wnętrz, który od paru sezonów gości w mieszkaniach modnych fashionistek. Stojak na ubrania to niezwykle efektowna alternatywa dla szafy, który umożliwia powieszenie najczęściej noszonych ubrań na stelażu. Dodaje wnętrzu lekkości, nie zajmuje dużo przestrzeni i jest bardzo tani. Doskonale sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak korytarz czy mała sypialnia. Stojak na ubrania przydatny jest wszędzie tam, gdzie szafa przysłowiowo pęka już w szwach. Pozwala na estetyczne rozwieszenie ubrań takich jak okrycia wierzchnie, swetry czy sukienki. Niektóre stojaki na ubrania wyposażone są w dolną półkę, na której możemy ustawić buty lub koszyki z akcesoriami. Dowiedz się także, jak przechowywać buty w domu.

⁃ Tęczowy podział - co daje ułożenie ubrań kolorami?

Organizacja szafy, zwłaszcza tej małej to nie lada wyzwanie. W przypadku małej ilości miejsca w szafie, efektywne ułożenie ubrań wymaga opracowania systemu, który pozwoli maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Ułożenie poszczególnych elementów garderoby według kolorów, to jedna ze sprawdzonych metod jak układać ubrania w małej szafie. Kolory tęczy są zharmonizowane i tworzą ład. Wystarczy spojrzeć na kredki pudełku, pantony czy farbki na palecie. Wszystko jest precyzyjnie rozmieszczone od najjaśniejszego do najciemniejszego koloru. To wprowadza harmonię i pozytywnie oddziałuje na bodźce wzrokowe. I tak też jest w przypadku szafy. Zaczynamy od najciemniejszych z jednej strony, a kończymy na najjaśniejszych z drugiej. Ta metoda sprawdzi się w przypadku wzrokowców.

gdzie trzymać bluzki

Jesienne porządki w szafie to same korzyści!

Jesień to doskonały czas na porządki – w głowie, na głowie, w życiu i w szafie. Metamorfoza wnętrza to najlepsze lekarstwo na jesienną chandrę. Jesień to czas, kiedy więcej czasu spędzamy w sypialni, pod ciepłym kocem, z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Dlatego garderoba w sypialni to świetny pomysł na wprowadzenie zmian! Tym bardziej, że w sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy wiele ciekawych mebli i dodatków takich jak wieszak- stojak na ubrania na kółkach, gustowne parawany czy stojące lustra z wieszakiem. Tego typu meble z pewnością zachęcają do urządzenia kącika z garderobą w sypialni. Wystarczy podpatrzyć w jaki sposób aranżowana jest sypialnia w stylu skandynawskim by zapragnąć zmian. Rozświetlone jasną kolorystyką mebli wnętrza w stylu scandi w oka mgnieniu stają się przestronne sprawiając wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. 

drabina drewniana
Bambusowy, rustykalny wieszak na ubrania możesz kupić tutaj.

Zobacz także: DIY - miedziany wieszak - zrób go sam!

Mebel będący połączeniem pojemnej szafki na buty oraz panelu, na którym umieszczone jest lustro i wieszaki na ubrania, pozwoli na wprowadzenie do sypialni ładu, harmonii i porządku. Dopełnieniem takiej szafki będzie toaletka w sypialni, na której postawimy ulubione perfumy, kosmetyki i biżuterię. Jak widać, jesienne porządki w szafie to same korzyści! Nowa aranżacja sypialni jest jedną z nich. Ale to nie koniec zalet jesiennych porządków w garderobie. Podobno jest też tak, że kiedy mamy mniej rzeczy, bardziej o nie dbamy. Odkładamy je na miejsce, ładnie rozwieszamy na wieszakach. A przecież dzięki takim codziennym rytuałom możemy być pewni, że ubrania posłużą nam znacznie dłużej. Ponadto podobno porządek w szafie daje także poczucie bezpieczeństwa. Jedno jest pewne – z pewnością przyczynia się on do podniesienia walorów estetycznych. Minimalizując szafę, czynimy ją bardziej przyjemną dla oka i łatwiejszą w znalezieniu tego, czego akurat szukamy. Oszczędzamy czas, energię i pieniądze, a zyskujemy nową aranżację sypialni!

Znajdź swoje własne sposoby na porządek w szafie

Jeśli otwierając szafę stwierdzasz, że nie masz w co się ubrać, czujesz, że Twoje ubrania przestały odzwierciedlać Twoją osobowość, a na wybranie zestawu do pracy czy szkoły poświęcasz więcej niż 10 minut, to znak, że najwyższy czas na zaprowadzenie porządków w szafie. Nie zawsze jest to proste. Bywa, że na samą myśl o pozbyciu się ukochanego t-shirtu, pęka nam serce. Ale jak już wspomnieliśmy – w zaprowadzaniu porządków w garderobie nie ma miejsca na sentymenty i chomikowanie! Możesz kolekcjonować znaczki, porcelanowe figurki czy wspomnienia, ale nie ciuchy. Których ubrań się pozbyć? W podjęciu decyzji powinny pomóc Ci odpowiedzi na poniższe pytania:

garderoba jak zrobić porządki w szafie
 • Czy mi się to podoba? To proste pytanie pozwoli szybko zaprowadzić porządki w Twojej szafie.
 • Czy do mnie pasuje? Jeśli odpowiedź na to pytanie zajmuje Ci więcej niż 5 minut, nie ma sensu się zastanawiać tylko wyrzucić.
 • Czy dobrze się w tym czuję? Wygoda i komfort to podstawa. Jeśli zakładając daną rzecz czujesz się niepewnie lub odczuwasz dyskomfort - pozbądź się tego. Po co męczyć się w źle dopasowanej sukience czy w zbyt wysokich szpilkach, od których bolą nas stopy.
 • Czy to pasuje do mojego stylu? Jeśli zauważasz, że dana rzecz „gryzie” się z Twoimi codziennym, ulubionym stylem, nie ma sensu takiej rzeczy chomikować łudząc się, że pewnego dnia zmienisz zdanie.
 • Czy nosiłam to w przeciągu ostatnich dwóch lat? Pytanie to jest dość istotnym wskaźnikiem. Jeśli danej rzeczy nie ubrałaś w przeciągu ostatniego roku to prawdopodobieństwo, że zrobisz to teraz, równa się zeru.
 • Czy potrafię z tym stworzyć minimum trzy różne zestawy? Tutaj kłania się wspomniana wcześniej szafa kapsułkowa. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie” – pozbądź się tego raz na zawsze. Oddaj ubogim, sprzedaj przeznaczając zarobione pieniążki na cele charytatywne –pomaganie przez ubranie to fajny i godny pochwały sposób na pozbycie się niepotrzebnych już Ci ciuchów.

Zobacz także: Jesienne dekoracje do domu - najlepsze pomysły!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
2 lat temu

super artykuł 🙂 Kocham zakupy, a odkąd ostatnio odkryłam less.app, gdzie mogę kupować ubrania bez wychodzenia z domu, to już w ogóle przepadłam, polecam

Zamknij